Football - Men

1964

Ciudad de México 1968

  1. Hungary
    (3200) Nagy László (HUN/1968)
    (3200) Noskó Ernő (HUN/1968)
    (3200) Juhász István (HUN/1968)
    (3200=5200) Szűcs Lajos (HUN/1968-72)
    (3200) Fazekas László (HUN/1968)
    (3200=5200) Dunai Antal (HUN/1968-72)
    (3200=10800) Novák Dezső (HUN/1960-68)
    (3200) Dunai Lajos (HUN/1968)
    (3200=5200) Páncsics Miklós (HUN/1968-72)
    (3200) Menczel Iván (HUN/1968)
    (3200) Fatér Károly (HUN/1968)
    played in semifinal:
    (2000=4000) Kocsis Lajos (HUN/1968-72)
    (2000) Szarka Zoltán (HUN/1968)
    played in quarterfinal:
    (2000) Básti István (HUN/1968)
    (2000) Szalay Miklós (HUN/1968)
    played in round one against El Salvador and Ghana:
    (287) Sárközi István (HUN/1968)
    played in round one against Ghana:
    (287) Keglovich László (HUN/1968)
    did not play:
    (-=287) Varga Zoltán (HUN/1964)
    Bicskei Bertalan
    Coach: Sós Károly
  2. Bulgaria
    (2000) Petar Zhekov (BUL/1968)
    (2000) Atanas Mikhaylov (BUL/1968)
    (2000) Asparukh Donev (BUL/1968)
    (2000) Georgi Ivanov (BUL/1968)
    (2000) Ivaylo Georgiev (BUL/1968)
    (2000) Tsvetan Veselinov (BUL/1968)
    (2000) Evgeni Yanchovski (BUL/1968)
    (2000) Kiril Khristov (BUL/1968)
    (2000) Atanas Gerov (BUL/1968)
    (2000) Georgi Khristakiev (BUL/1968)
    (2000) Milko Gaydarski (BUL/1968)
    (2000) Kiril Ivkov (BUL/1968)
    (2000) Stoyan Yordanov (BUL/1968)
    played in semifinal:
    (2000) Todor Nikolov (BUL/1968)
    (2000) Yancho Dimitrov (BUL/1968)
    (2000) Ivan Zafirov (BUL/1968)
    played in quarterfinal:
    (800) Mikhail Gyonin (BUL/1968)
    played in round one against Thailand and Guatemala:
    (287) Georgi Vasilev (BUL/1968)
    did not play:
    Mitiu Monev
    Coach: Georgy Berkov
  3. Japan
    (1280=1442) Kamamoto Kunishige (JPN/1964-68)
    (1280) Matsumoto Ikuo (JPN/1968)
    (1280=1442) Sugiyama Ryuichi (JPN/1964-68)
    (1280=1442) Ogi Aritatsu (JPN/1964-68)
    (1280=1442) Miyamoto Teruki (JPN/1964-68)
    (1280=1442) Masashi Watanabe (JPN/1964-68)
    (1280=1442) Katayama Hiroshi (JPN/1964-68)
    (1280=1442) Yamaguchi Yoshitada (JPN/1964-68)
    (1280=1442) Kamata Mitsuo (JPN/1964-68)
    (1280) Mori Takaji (JPN/1968)
    (1280=1442) Yokoyama Kenzo (JPN/1964-68)
    played in semifinal:
    (800=1016) Yaegashi Shigeo (JPN/1956,64-68)
    (800) Miyamoto Masakatsu (JPN/1968)
    (800) Tomizawa Kiyoshi (JPN/1968)
    played in round one against Brazil:
    (287) Kuwahara Yasuyuki (JPN/1968)
    played in round one against Spain:
    (287) Yuguchi Eizo (JPN/1968)
    did not play
    (-=162) Suzuki Ryozo (JPN/1964)
    Hamazaki Masahiro
    Coach: Okano Shumichiro
  4. Mexico
    (800=845.5) Albino Morales (MEX/1964-68)
    (800) Cesáreo Victorino (MEX/1968)
    (800) Elías Muñoz (MEX/1968)
    (800) Vicente Pereda (MEX/1968)
    (800) Bernardo Hernández (MEX/1968)
    (800) Ignacio Basaguren (MEX/1968)
    (800) Luis Estrada (MEX/1968)
    (800) Luis Regueiro (MEX/1968)
    (800) Héctor Sanabria (MEX/1968)
    (800) Javier Sánchez (MEX/1968)
    (800) Juan Manuel Alejándrez (MEX/1968)
    (800) Mario Pérez (MEX/1968)
    (800) Javier Vargas (MEX/1968)
    played in semifinal:
    (800) José Álvarez (MEX/1968)
    (800) Héctor Pulido (MEX/1968)
    played in quarterfinal:
    (800) Fernando Bustos (MEX/1968)
    played in round one against Colombia, France and Guinea:
    (287) Humberto Medina (MEX/1968)
    did not play:
    Jesús Mendoza
    Jorge Arévalo
    Coach: Ignacio Trelles
    lost in quarterfinals:
  5. France
    (287) Gérard Hallet (FRA/1968)
    (287) Henri Ribul (FRA/1968)
    (287) Charles Teamboueon (FRA/1968)
    (287) Marc-Kanyan Case (FRA/1968)
    (287) Jean-Louis Hodoul (FRA/1968)
    (287) Daniel Horlaville (FRA/1968)
    (287) Bernard Goueffic (FRA/1968)
    (287) Jean-Michel Larqué (FRA/1968)
    (287) Gilbert Planté (FRA/1968)
    (287) Michel Verhoeve (FRA/1968)
    (287) Freddy Zix (FRA/1968)
    (287) Jean Lempereur (FRA/1968)
    played in round one against Guinea
    (287) Daniel Périgaud (FRA/1968)
    played in round one against Colombia
    (287) Michel Delafosse (FRA/1968)
    (287) Michel Parmentier (FRA/1968)
    (287) Dario Grava (FRA/1968)
    (287) Alain Laurier (FRA/1968)
    (287) Guy Delhumeau (FRA/1968)
    did not play:
    Yves Triantafilos
    Coach: André Grillon
  6. Spain
    (287) Ortuño (ESP/1968)
    (287) Gerardo Ortega (ESP/1968)
    (287) Garzón (ESP/1968)
    (287) Grande (ESP/1968)
    (287) Crispi (ESP/1968)
    (287) Jaén (ESP/1968)
    (287) Asensi (ESP/1968)
    (287) Juan Fernández (ESP/1968)
    (287) Francisco Espíldora (ESP/1968)
    (287) Goyo Benito (ESP/1968)
    (287) Isidre Sala (ESP/1968)
    (287) Ochoa (ESP/1968)
    (287) Mora (ESP/1968)
    played in round one against Japan
    (287) José Antonio Barrios (ESP/1968)
    (287) Igartua (ESP/1968)
    (287) Ramon Alfonseda (ESP/1968)
    (287) Ziáurritz (ESP/1968)
    (287) Andrés Mendieta (ESP/1968)
    did not play:
    Chufi
    Coach: José Santamaría
  7. Guatemala
    (287) Armando Melgar Retolaza (GUA/1968)
    (287) Carlos Valdez (GUA/1968)
    (287) David Stokes (GUA/1968)
    (287) Hugo Peña (GUA/1968)
    (287) Hugo Torres (GUA/1968)
    (287) Jeron Slusher (GUA/1968)
    (287) Jorge Roldán (GUA/1968)
    (287) Alberto López (GUA/1968)
    (287) Armando Melgar Nelson (GUA/1968)
    (287) Hugo Montoya (GUA/1968)
    (287) Llijon León (GUA/1968)
    (287=326.0) Luis Villavicencio (GUA/1968,76)
    (287) Ignacio González (GUA/1968)
    competed in round one against Czechoslovakia and Bulgaria
    (287=326.0) Julio Rodolfo García (GUA/1968,76)
    (287) Roberto Camposeco (GUA/1968)
    competed in round one against Thailand
    (287) Antonio García (GUA/1968)
    (287) Edgar Chacón (GUA/1968)
    (287) Ricardo Clark (GUA/1968)
    (287) Horacio Hasse (GUA/1968)
    Coach: Eddy Rene Calvillo
  8. Israel (lost on the toss of a coin after 1-1 after extra time)
    (287) Itzhak Druker (ISR/1968)
    (287) Mordechai Spiegler (ISR/1968)
    (287) Roby Young (ISR/1968)
    (287) Itzhak Englander (ISR/1968)
    (287) Giora Spiegel (ISR/1968)
    (287) Yehoshua Faygenbaum (ISR/1968)
    (287) Shmuel Rosenthal (ISR/1968)
    (287) Feiwel Bar (ISR/1968)
    (287) George Borba (ISR/1968)
    (287) Menachem Bello (ISR/1968)
    (287) Shaia Shwager (ISR/1968)
    (287) Zvi Rosen (ISR/1968)
    (287) Chaim Levin (ISR/1968)
    competed in round one against Ghana, El Salvador and Hungary
    (287) Rachamin Talbi (ISR/1968)
    competed in round one against Ghana
    (287) Shmuel Malika-Aharon (ISR/1968)
    competed in round one against Hungary
    (287) David Karako (ISR/1968)
    (287) Nachman Kastro (ISR/1968)
    did not play:
    (-=287) Itzhak Shum (ISR/1976)
    Zion Dagmi
    Coach: Emmanuel Schaffer
    third in round one:
  9. Colombia
    competed in round one against Mexico, Guinea and France
    (45.5) Alfredo Arango (COL/1968)
    (45.5) Norman Ortiz (COL/1968)
    (45.5) Gabriel Berdugo (COL/1968)
    (45.5) Gabriel Hernández (COL/1968)
    (45.5) Joaquín Pardo (COL/1968)
    (45.5) Luis Soto (COL/1968)
    (45.5) Otoniel Quintana (COL/1968)
    competed in round one against Mexico and Guinea
    (45.5) Gustavo Santa (COL/1968)
    (45.5) Germán González (COL/1968)
    (45.5) Decio López (COL/1968)
    (45.5) Oscar Muñoz (COL/1968)
    competed in round one against Mexico and France
    (45.5) Javier Tamayo (COL/1968)
    competed in round one against Guinea and France
    (45.5) Fabio Mosquera (COL/1968)
    competed in round one against France
    (45.5) Alfonso Jaramillo (COL/1968)
    (45.5) Alberto Escobar (COL/1968)
    (45.5) Ramiro Viáfara (COL/1968)
    (45.5) Pedro Ospina (COL/1968)
    did not play:
    Absalón Oviedo
    Alberto Sánchez
    Coach: Edgar Barona
  10. Brazil
    competed in round one against Spain, Japan and Nigeria
    (45.5) Toninho (BRA/1968)
    (45.5) Ferretti (BRA/1968)
    (45.5) Plínio (BRA/1968)
    (45.5) Tião (BRA/1968)
    (45.5) Almeida (BRA/1968)
    (45.5) Miguel (BRA/1968)
    (45.5) Getúlio (BRA/1968)
    competed in round one against Spain and Japan
    (45.5) Moreno (BRA/1968)
    (45.5) Manoel Maria (BRA/1968)
    competed in round one against Spain and Nigeria
    (45.5) Dutra (BRA/1968)
    competed in round one against Japan and Nigeria
    (45.5) Luiz Henrique (BRA/1968)
    (45.5) Arnaldo (BRA/1968)
    (45.5) Cláudio Deodato (BRA/1968)
    competed in round one against Spain
    (45.5) China (BRA/1968)
    (45.5) Jorge (BRA/1968)
    competed in round one against Nigeria
    (45.5) Hamilton (BRA/1968)
    did not play:
    Lauro
    Raul Marcel
    Coach: Marão
  11. Ghana
    competed in round one against Israel, Hungary and El Salvador
    (45.5) Jonathan Kpakpo (GHA/1968)
    (45.5=52.75) Oliver Acquah (GHA/1968-72)
    (45.5) Robert Foley (GHA/1968)
    (45.5=52.75) Malik Jabir (GHA/1968-72)
    (45.5) Jon Bortey Noawy (GHA/1968)
    (45.5) Gbadamosi (GHA/1968)
    (45.5=52.75) Ibrahim Sunday (GHA/1968-72)
    competed in round one against Israel and El Salvador
    (45.5=52.75) John Eshun (GHA/1968-72)
    competed in round one against Hungary and El Salvador
    (45.5) Joseph Wilson (GHA/1968)
    (45.5=217.8) Kofi Osei (GHA/1964-72)
    (45.5) Sammy Sampene (GHA/1968)
    competed in round one against Israel
    (45.5=52.75) Abukari Gariba (GHA/1968-72)
    (45.5=207.5) Charles Addo-Odametey (GHA/1964-68)
    (45.5) George Alhassan (GHA/1968)
    (45.5) Jones Attuquayefio (GHA/1968)
    competed in round one against El Salvador
    (45.5) Bernard Kusi (GHA/1968)
    did not play:
    Akuamoah Boateng
    John Botchway
    Robert Mensah
    Coach: Karl-Heinz Marotzke (GER)
  12. Czechoslovakia
    competed in round one against Guatemala, Bulgaria and Thailand
    (45.5) Ladislav Pajerchin (tch-SVK/1968)
    (45.5) Miroslav Kráľ (tch-SVK/1968)
    (45.5) Josef Linhart (tch-CZE/1968)
    (45.5) Ladislav Petráš (tch-SVK/1968)
    (45.5) Jiří Večerek (tch-CZE/1968)
    (45.5) Peter Mutkovič (tch-SVK/1968)
    (45.5) Josef Bouška (tch-SVK/1968)
    (45.5) Antonín Kramerius (tch-CZE/1968)
    competed in round one against Guatemala and Bulgaria
    (45.5) Dušan Bartovič (tch-SVK/1968)
    competed in round one against Guatemala and Thailand
    (45.5) Stanislav Štrunc (tch-CZE/1968)
    (45.5) Pavel Stratil (tch-CZE/1968)
    (45.5) Stanislav Jarábek (tch-SVK/1968)
    (45.5) Mikuláš Krnáč (tch-SVK/1968)
    competed in round one against Bulgaria
    (45.5) Jozef Jarabinský (tch-SVK/1968)
    (45.5) Jaroslav Boroš (tch-SVK/1968)
    (45.5) Jaroslav Findejs (tch-CZE/1968)
    (45.5) Július Holeš (tch-SVK/1968)
    competed in round one against Thailand
    (45.5) Miloš Herbst (tch-CZE/1968)
    Coach: Václav Blažejovský
    fourth in round one:
  13. Guinea
    competed in round one against France, Colombia and Mexico
    (7.25) Ibrahima Sory Keita (GUI/1968)
    (7.25) Maxime Camara (GUI/1968)
    (7.25) Fodé Bouya Camara (GUI/1968)
    (7.25) Souleymane Chérif (GUI/1968)
    (7.25) N'Dongo Camara (GUI/1968)
    (7.25) Amadou Sankon (GUI/1968)
    (7.25) Ibrahima Fofana (GUI/1968)
    (7.25) Sékou Condé (GUI/1968)
    (7.25) Pierre Bangoura (GUI/1968)
    competed in round one against France and Colombia
    (7.25) Morlaye Camara (GUI/1968)
    (7.25) Soriba Soumah (GUI/1968)
    competed in round one against France and Mexico
    (7.25) Ibrahima Kandia Diallo (GUI/1968)
    competed in round one against Colombia and Mexico
    (7.25) Mamadi Sano (GUI/1968)
    competed in round one against Mexico
    (7.25) Ali Badara Dia (GUI/1968)
    (7.25) Mamadouba Soumah (GUI/1968)
    did not play:
    Jacob Bangoura
    Samuel Smith
    Morciré Sylla
    Souleymane Sylla
    Coach: Nabi Camara
  14. Nigeria
    competed in round one against Japan, Spain and Brazil
    (7.25) Clement Obojememe (NGR/1968)
    (7.25) Sebastian Brodrick (NGR/1968)
    (7.25) Peter Anieke (NGR/1968)
    (7.25) Mohammed Lawal (NGR/1968)
    (7.25) Abdul Ganiyu Salami (NGR/1968)
    (7.25) Anthony Igwe (NGR/1968)
    (7.25) Segun Olumodeji (NGR/1968)
    (7.25) Sam Opone (NGR/1968)
    (7.25) Peter Fregene (NGR/1968)
    competed in round one against Japan and Spain
    (7.25) Samuel Okoye Garba (NGR/1968)
    competed in round one against Japan and Brazil
    (7.25) Kenneth Olayombo (NGR/1968)
    competed in round one against Spain and Brazil
    (7.25) Augustine Ofuokwu (NGR/1968)
    competed in round one against Japan
    (7.25) Joseph Aghoghovbia (NGR/1968)
    (7.25) Paul Hamilton (NGR/1968)
    competed in round one against Brazil
    (7.25) Fred Aryee (NGR/1968)
    (7.25) Muwiya Oshode (NGR/1968)
    did not play:
    Duro Adigun
    Willie Bozimo Andrews
    Yakubu Ibrahim
    Coach: József Ember (HUN)
  15. El Salvador
    competed in round one against Hungary, Israel and Ghana
    (7.25) Juan Fernández (ESA/1968)
    (7.25) Juan Ramón Martínez (ESA/1968)
    (7.25) Sergio Méndez (ESA/1968)
    (7.25) José Quintanilla (ESA/1968)
    (7.25) Mauricio González (ESA/1968)
    (7.25) Mauricio Rodríguez (ESA/1968)
    (7.25) Jorge Vásquez (ESA/1968)
    (7.25) Roberto Rivas (ESA/1968)
    competed in round one against Hungary and Israel
    (7.25) Alberto Villalta (ESA/1968)
    competed in round one against Hungary and Ghana
    (7.25) Salvador Flamenco (ESA/1968)
    competed in round one against Israel and Ghana
    (7.25) Víctor Azúcar (ESA/1968)
    (7.25) Guillermo Castro (ESA/1968)
    (7.25) José Ruano (ESA/1968)
    competed in round one against Hungary
    (7.25) Ángel Acevedo (ESA/1968)
    (7.25) Edgardo Martínez (ESA/1968)
    (7.25) Ricardo Martínez (ESA/1968)
    competed in round one against Israel
    (7.25) Mario Flores (ESA/1968)
    competed in round one against Ghana
    (7.25) José Manuel Ángel (ESA/1968)
    did not play:
    Joaquín Alabi
    Coach: Rigoberto Guzmán
  16. Thailand
    competed in round one against Bulgaria, Guatemala and Czechoslovakia
    (7.25) Boonlert Nilpirom (THA/1968)
    (7.25) Kriengsak Nukulsompratana (THA/1968)
    (7.25) Vichai Sangdhamkichakul (THA/1968)
    (7.25) Suphot Panich (THA/1968)
    (7.25) Udomsilp Sornbudnark (THA/1968)
    (7.25) Chirawat Pimpawatin (THA/1968)
    (7.25) Laenarong Sangkasuwan (THA/1968)
    (7.25) Paiboon Unyapo (THA/1968)
    (7.25) Yongyuth Sangkagowit (THA/1968)
    competed in round one against Bulgaria and Guatemala
    (7.25) Chatchai Paholpat (THA/1968)
    (7.25) Niwatana Sesawasdi (THA/1968)
    competed in round one against Bulgaria and Czechoslovakia
    (7.25) Saravuth Pathipakornchai (THA/1968)
    competed in round one against Bulgaria
    (7.25) Praderm Muangkasem (THA/1968)
    competed in round one against Guatemala
    (7.25) Chow On-Lam (THA/1968)
    (7.25=61.25) Samruay Chaiyonk (THA/1956,68)
    competed in round one against Czechoslovakia
    (7.25) Narong Thongpleow (THA/1968)
    (7.25) Kriengsak Vimolsate (THA/1968)
    did not play:
    Paisarn Bupasiri
    Coach: Pratiab Thesvisarn
    did not qualify:
    lost in final round in Europe:
  17. Soviet Union
    Yury Istomin RUS URS FTB 1972
    Vladimir Kaplichny RUS URS FTB 1972
    Murtaz Khurtsilava GEO URS FTB 1972
    (-=2000) Eduard Streltsov (urs-RUS/1956)
    Gennady Yevryuzhikhin RUS URS FTB 1972
  18. East Germany
    Bernd Bransch GDR FTB 1972—1976
    Jürgen Croy GDR FTB 1972—1976
    Harald Irmscher GDR FTB 1972
    Hansi Kreische GDR FTB 1972
    Wolfram Löwe GDR FTB 1976
    Jürgen Sparwasser GDR FTB 1972
    (1280=2552) Eberhard Vogel (gdr-GER/1964,72)
  19. Austria
  20. Great Britain
    (-=45.5) Roy Sleap (GBR/1960)
    third in final round in South America:
  21. Uruguay
    lost in final round in North America:
  22. Costa Rica
  23. Trinidad & Tobago
    lost in final round in Africa:
  24. Algeria
  25. Ethiopia
  26. Morocco (qualified but withdrew after refusing to play Israel)
    second in preliminary round in Asia:
  27. South Korea
    (-=10.4) Heo Yun-Jeong (KOR/1964)
    (-=10.4) Kim Jeong-Nam (KOR/1964)
    (-=10.4) Kim Jeong-Suk (KOR/1964)
  28. Iraq
  29. Ceylon
    lost in penultimate round in Europe:
  30. Poland
    (-=3200) Zygmunt Anczok (POL/1972)
    (-=3200) Włodzimierz Lubański (POL/1972)
    (-=3200) Zygfryd Szołtysik (POL/1972)
  31. Turkey
  32. Romania
    (-=500) Dan Coe (ROU/1964)
    (-=500) Gheorghe Constantin (ROU/1964)
    (-=500) Constantin Koszka (ROU/1964)
    (-=500) Ion Pîrcălab (ROU/1964)
    (-=162) Ion Ionescu (ROU/1964)
  33. Switzerland
  34. Finland
  35. West Germany
    (-=410) Egon Schmitt (frg-GER/1972)
    (-=164) Dieter Mietz (frg-GER/1972)
    fourth in final round in South America:
  36. Paraguay
    lost in second round in North America:
  37. Haiti
  38. Cuba
  39. Bermuda
  40. Curaçao
    lost in penultimate round in Africa:
  41. Libya
  42. Sudan
  43. Madagascar
  44. Tunisia
  45. Cameroon
    third in preliminary round in Asia:
  46. Lebanon
  47. Indonesia
    lost in first round in Europe:
  48. Greece
  49. Netherlands
  50. Iceland
    third in first round in South America:
  51. Chile
  52. Peru
    lost in first round in North America:
  53. USA
  54. Canada
  55. Dominican Republic
    lost in first round in Africa:
  56. Niger
  57. Gabon
  58. Tanzania
    fourth in first round in South America:
  59. Venezuela
  60. Ecuador
    fourth in preliminary round in Asia:
  61. South Vietnam
    fifth in preliminary round in Asia:
  62. Taiwan
    sixth in preliminary round in Asia:
  63. Philippines

München 1972

  1. Poland
    (3200) Zbigniew Gut (POL/1972)
    (3200) Włodzimierz Lubański (POL/1972)
    (3200) Robert Gadocha (POL/1972)
    (3200=5200) Lesław Ćmikiewicz (POL/1972-76)
    (3200=5200) Zygmunt Maszczyk (POL/1972-76)
    (3200=5200) Kazimierz Deyna (POL/1972-76)
    (3200) Ryszard Szymczak (POL/1972)
    (3200=5200) Jerzy Gorgoń (POL/1972-76)
    (3200) Zygmunt Anczok (POL/1972)
    (3200) Jerzy Kraska (POL/1972)
    (3200) Zygfryd Szołtysik (POL/1972)
    (3200) Hubert Kostka (POL/1972)
    played in semifinal pool:
    (2000) Joachim Marx (POL/1972)
    (2000=4000) Grzegorz Lato (POL/1972-76)
    (2000=4000) Antoni Szymanowski (POL/1972-76)
    (2000) Marian Ostafiński (POL/1972)
    (2000=4000) Kazimierz Kmiecik (POL/1972-76)
    did not play:
    Andrzej Jarosik
    Marian Szeja
    Coach: Kazimierz Górski
  2. Hungary
    (2000) Kozma Mihály (HUN/1972)
    (2000=5200) Dunai Antal (HUN/1968-72)
    (2000) Várady Béla (HUN/1972)
    (2000) Tóth Kálmán (HUN/1972)
    (2000) Bálint László (HUN/1972)
    (2000) Dunai Ede (HUN/1972)
    (2000) Kű Lajos (HUN/1972)
    (2000=4000) Kocsis Lajos (HUN/1968-72)
    (2000) Vépi Péter (HUN/1972)
    (2000=5200) Páncsics Miklós (HUN/1968-72)
    (2000) Juhász Péter (HUN/1972)
    (2000=5200) Szűcs Lajos (HUN/1968-72)
    (2000) Géczi István (HUN/1972)
    played in semifinal pool:
    (2000) Branikovits László (HUN/1972)
    played in round one:
    (164) Kovács József (HUN/1972)
    (164) Vidáts Csaba (HUN/1972)
    (164) Rothermel Ádám (HUN/1972)
    did not play:
    (-=2000) Básti István (HUN/1968)
    Rapp Imre
    Coach: Illovszky Rudolf
  3. East Germany (despite playing for third place, when the match ended in a draw after extra time, both teams were given bronze medals)
    (1280) Jürgen Sparwasser (gdr-GER/1972)
    (1280) Peter Ducke (gdr-GER/1972)
    (1280) Joachim Streich (gdr-GER/1972)
    (1280) Jürgen Pommerenke (gdr-GER/1972)
    (1280) Wolfgang Seguin (gdr-GER/1972)
    (1280=2816) Eberhard Vogel (gdr-GER/1964,72)
    (1280) Hansi Kreische (gdr-GER/1972)
    (1280) Frank Ganzera (gdr-GER/1972)
    (1280=4480) Lothar Kurbjuweit (gdr-GER/1972-76)
    (1280=4480) Konrad Weise (gdr-GER/1972-76)
    (1280) Manfred Zapf (gdr-GER/1972)
    (1280=4480) Bernd Bransch (gdr-GER/1972-76)
    (1280=4480) Jürgen Croy (gdr-GER/1972-76)
    played in semifinal pool:
    (800) Ralf Schulenberg (gdr-GER/1972)
    (800) Harald Irmscher (gdr-GER/1972)
    (800=4000) Reinhard Häfner (gdr-GER/1972-76)
    played in round one:
    (164) Siegmar Wätzlich (gdr-GER/1972)
    did not play:
    Dieter Schneider
    Axel Tyll
    Coach: Georg Buschner
  4. Soviet Union
    (1280) Hovhanes Zanazanyan (urs-ARM/1972)
    (1280) Gennady Yevryuzhikhin (urs-RUS/1972)
    (1280) Andrey Yakubik (urs-RUS/1972)
    (1280) Vyacheslav Semenov (urs-UKR/1972)
    (1280) Arkady Andreasyan (urs-ARM/1972)
    (1280=2560) Viktor Kolotov (urs-UKR/1972-76)
    (1280) Sergey Olshansky (urs-RUS/1972)
    (1280=2560) Oleh Blokhin (urs-UKR/1972-76)
    (1280) Yury Istomin (urs-UKR/1972)
    (1280) Murtaz Khurtsilava (urs-GEO/1972)
    (1280) Volodymyr Kaplychnyi (urs-UKR/1972)
    (1280) Yevgeny Lovchev (urs-RUS/1972)
    (1280) Yevgeny Rudakov (urs-RUS/1972)
    played in semifinal pool:
    (800) Yuriy Yeliseyev (urs-UKR/1972)
    (800) Iozhef Sabo (urs-UKR/1972)
    (800) Revaz Dzodzuashvili (urs-GEO/1972)
    (800=2080) Volodymyr Onyshchenko (urs-UKR/1972-76)
    (800) Anatoly Kuksov (urs-UKR/1972)
    (800=2288) Volodymyr Pilguy (urs-UKR/1972,80)
    Coach: Aleksandr Ponomaryov (UKR)
    third in semifinal pools:
  5. West Germany
    (410) Bernd Nickel (frg-GER/1972)
    (410) Ottmar Hitzfeld (frg-GER/1972)
    (410) Ronnie Worm (frg-GER/1972)
    (410) Rudi Seliger (frg-GER/1972)
    (410) Hermann Bitz (frg-GER/1972)
    (410) Jürgen Kalb (frg-GER/1972)
    (410) Manni Kaltz (frg-GER/1972)
    (410) Uli Hoeneß (frg-GER/1972)
    (410) Egon Schmitt (frg-GER/1972)
    (410) Friedhelm Häbermann (frg-GER/1972)
    (410) Hartwig Bleidick (frg-GER/1972)
    (410) Heiner Baltes (frg-GER/1972)
    (410) Günter Wienhold (frg-GER/1972)
    (410) Klaus Wunder (frg-GER/1972)
    (410) Reiner Hollmann (frg-GER/1972)
    (410) Hans-Jürgen Bradler (frg-GER/1972)
    played in round one:
    (164) Ewald Hammes (frg-GER/1972)
    (164) Dieter Mietz (frg-GER/1972)
    did not play:
    Hans-Dieter Seelmann
    Coach: Jupp Derwall
  6. Denmark
    (410) Allan Simonsen (DEN/1972)
    (410) Jack Hansen (DEN/1972)
    (410) Kristen Nygaard Kristensen (DEN/1972)
    (410) Heino Hansen (DEN/1972)
    (410) Keld Bak (DEN/1972)
    (410) Max Rasmussen (DEN/1972)
    (410) Flemming Ahlberg (DEN/1972)
    (410) Jørgen Rasmussen (DEN/1972)
    (410) Per Røntved (DEN/1972)
    (410) Svend Andresen (DEN/1972)
    (410) Mogens Therkildsen (DEN/1972)
    (410) Leif Printzlau (DEN/1972)
    (410) Sten Ziegler (DEN/1972)
    (410) Hans Hansen (DEN/1972)
    played in round one:
    (164) Flemming Pedersen (DEN/1972)
    (164) Heinz Hildebrandt (DEN/1972)
    did not play:
    Kurt Berthelsen
    Valdemar Hansen
    Helge Vonsyld
    Coach: Rudi Strittich (AUT)
    fourth in semifinal pools:
  7. Mexico
    (164) Daniel Razo (MEX/1972)
    (164) Leonardo Cuéllar (MEX/1972)
    (164) Manuel Manzo (MEX/1972)
    (164) Alejandro Hernández (MEX/1972)
    (164) Alejandro Peña (MEX/1972)
    (164) Fernando Blanco (MEX/1972)
    (164) Enrique Martín (MEX/1972)
    (164) Jesús Rico (MEX/1972)
    (164) José Luis Trejo (MEX/1972)
    (164) Juan Manuel Álvarez (MEX/1972)
    (164) Horacio Sánchez (MEX/1972)
    (164) Alfredo Hernández (MEX/1972)
    (164) David Regalado (MEX/1972)
    played in round one:
    (164) José Angel Talavera (MEX/1972)
    (164) Lorenzo Reyes (MEX/1972)
    (164) Manuel Borja (MEX/1972)
    (164) Salvador Márquez (MEX/1972)
    (164) Francisco Barba (MEX/1972)
    (164) Rogelio Ruiz (MEX/1972)
    Coach: Diego Mercado
  8. Morocco
    (164) Abdullah Tazi (MAR/1972)
    (164) Ahmed Najah (MAR/1972)
    (164) Maouhoub Ghazouani (MAR/1972)
    (164) Mohamed El-Filali (MAR/1972)
    (164) Abdel Ali Zahraoui (MAR/1972)
    (164) Abdel Majid Hadry (MAR/1972)
    (164) Ahmed Faras (MAR/1972)
    (164) Mustapha Yaghcha (MAR/1972)
    (164) Abdallah Lamrani (MAR/1972)
    (164) Boujamaa Ben Khrief (MAR/1972)
    (164) Khalifa El-Bakhti (MAR/1972)
    (164) Larbi Aherdane (MAR/1972)
    (164) Mohamed Hazzaz (MAR/1972)
    (164) Mohamed Merzaq (MAR/1972)
    (164) Mohamed Zouita (MAR/1972)
    (164) Mustapha Zeghrari (MAR/1972)
    (164) Ahmed Bel Korchi (MAR/1972)
    played in round one:
    (164) Abdel Fattah Jafri (MAR/1972)
    did not play:
    (-=45.5) Allal Ben Kassou (MAR/1964)
    Coach: Sabino Barinaga (ESP)
    third in round one:
  9. Malaysia
    (45.5) Abdullah Rahim (MAS/1972)
    (45.5) Abdullah Shahar-ud-Din (MAS/1972)
    (45.5) Ibrahim Salleh (MAS/1972)
    (45.5) Looi Loon Teik (MAS/1972)
    (45.5) V. Krishnasamy (MAS/1972)
    (45.5) Wong Choon Wah (MAS/1972)
    (45.5) Hamzah Hussein (MAS/1972)
    (45.5) Youssef Zawawi (MAS/1972)
    (45.5) Abdullah Namat (MAS/1972)
    (45.5) Abdullah Othman (MAS/1972)
    (45.5) Soh Chin Aun (MAS/1972)
    (45.5) M. Chandran (MAS/1972)
    (45.5) Wong Kam Fook (MAS/1972)
    (45.5) Mohamed Bakar (MAS/1972)
    (45.5) Bahwandi Hiralal (MAS/1972)
    did not play:
    Lim Fung Kee
    Jusoh Harun
    Khoo Luan Khen
    Ali Bakar
    Coach: Che Din Jalil
  10. Burma
    (45.5) Kyu Myint (MYA/1972)
    (45.5) Soe Than (MYA/1972)
    (45.5) Aung Moe Tin (MYA/1972)
    (45.5) Maung Win (MYA/1972)
    (45.5) Maung Gyi Aye (MYA/1972)
    (45.5) Nyunt Ye (MYA/1972)
    (45.5) Maung Tin Maung (MYA/1972)
    (45.5) Win Nyunt Myo (MYA/1972)
    (45.5) Aye San (MYA/1972)
    (45.5) Sein Tin (MYA/1972)
    (45.5) Aung Tin (MYA/1972)
    (45.5) Maung Lay Aye (MYA/1972)
    (45.5) Maung Lay Khin (MYA/1972)
    did not play:
    Htay Hla
    Maung Tun Khin
    Nyunt Maung Maung
    Win Sein
    Win Lay Sein
    Ryint Soe
    Coach: Hlaing Seing
  11. Iran
    (45.5) Asghar Sharafi (IRI/1972)
    (45.5) Mohammad Sadeghi (IRI/1972)
    (45.5) Safar Iranpak (IRI/1972)
    (45.5) Ali Jabbari (IRI/1972)
    (45.5=332.5) Ali Parvin (IRI/1972-76)
    (45.5) Gholam Vafakhah (IRI/1972)
    (45.5) Majid Halvaie (IRI/1972)
    (45.5) Akbar Kargar Jam (IRI/1972)
    (45.5) Ebrahim Ashtiyani (IRI/1972)
    (45.5) Jafar Kashani (IRI/1972)
    (45.5=342.9) Parviz Qelichkhani (IRI/1964,72-76)
    (45.5) Mansour Rashidi (IRI/1972)
    (45.5) Javad Ghorab (IRI/1972)
    (45.5) Mahmoud Khordbeen (IRI/1972)
    (45.5) Mehdi Monajati (IRI/1972)
    (45.5) Ali Reza Azizi (IRI/1972)
    (45.5) Mahdi Lavasani (IRI/1972)
    did not play:
    Javad Allahverdi
    Reza Gholfsaz
    Coach: Mohammad Ranjbar
  12. Colombia
    (45.5) Carlos Lugo (COL/1972)
    (45.5) Jaime Morón (COL/1972)
    (45.5) Álvaro Santamaría (COL/1972)
    (45.5) Ángel Torres (COL/1972)
    (45.5) Domingo González (COL/1972)
    (45.5) Ernesto Díaz (COL/1972)
    (45.5) Fabio Espinosa (COL/1972)
    (45.5) Willington Ortiz (COL/1972)
    (45.5) Álvaro Calle (COL/1972)
    (45.5) Dumas Guette (COL/1972)
    (45.5) Gerardo Moncada (COL/1972)
    (45.5) Orlando Rivas (COL/1972)
    (45.5) Antonio Rivas (COL/1972)
    (45.5) Rafael Reyes (COL/1972)
    (45.5) Vicente Revellón (COL/1972)
    (45.5) Luis Montaño (COL/1972)
    (45.5) Silvio Quintero (COL/1972)
    did not play:
    Armando Acosta
    Henry Caicedo
    Coach: Todor Veselinović (yug-SRB/1956)
    fourth in round one:
  13. USA
    (7.25) John Carenza (USA/1972)
    (7.25) Mani Hernandez (USA/1972)
    (7.25) Hugo Salcedo (USA/1972)
    (7.25) Archie Roboostoff (USA/1972)
    (7.25) Mike Seerey (USA/1972)
    (7.25) Neil Stam (USA/1972)
    (7.25) Casey Bahr (USA/1972)
    (7.25) John Bocwinski (USA/1972)
    (7.25) Art Demling (USA/1972)
    (7.25) Horst Stemke (USA/1972)
    (7.25) Al Trost (USA/1972)
    (7.25) Mike Ivanow (USA/1972)
    (7.25) Steve Gay (USA/1972)
    (7.25) Joe Hamm (USA/1972)
    (7.25) Mike Flater (USA/1972)
    (7.25) Mike Margulis (USA/1972)
    (7.25) Jim Zylker (USA/1972)
    (7.25) Wally Ziaja (USA/1972)
    (7.25) Shep Messing (USA/1972)
    Coach: Bob Guelker
  14. Sudan
    (7.25) Adam Mohamed Izz El-Din (SUD/1972)
    (7.25) Gaksa (SUD/1972)
    (7.25) Omer Ali Hasab El-Rasoul (SUD/1972)
    (7.25) Ahmed Bushara Wahba (SUD/1972)
    (7.25) Ahmed Abdo Mustafa (SUD/1972)
    (7.25) Ahmed Mohamed El-Bashir (SUD/1972)
    (7.25) Bushara Abdel-Nadif (SUD/1972)
    (7.25) El-Mannan Mohsin Atta (SUD/1972)
    (7.25) Hassan Nagm El-Din (SUD/1972)
    (7.25) Mahmoud Sayed Salim (SUD/1972)
    (7.25) Suliman Gafar Mohamed (SUD/1972)
    (7.25) Mohamed Abdel Fatah (SUD/1972)
    (7.25) Ahmed Mohamed Sharaf El-Din (SUD/1972)
    (7.25) Mohamed El-Sir Abdalla (SUD/1972)
    did not play:
    Abdel Gadir El-Nur
    Ahmed Izz El-Din Osman
    Abdel Gadir Mohamed
    Awad Nasr Musa
    Coach: Abdel Fattah Hamed
  15. Brazil
    (7.25) Dirceu (BRA/1972)
    (7.25) Manoel Costa (BRA/1972)
    (7.25) Washington (BRA/1972)
    (7.25) Angélio (BRA/1972)
    (7.25) Zé Carlos Olímpico (BRA/1972)
    (7.25) Falcão (BRA/1972)
    (7.25) Pedrinho Gaúcho (BRA/1972)
    (7.25) Rubens Galaxe (BRA/1972)
    (7.25) Terezo (BRA/1972)
    (7.25) Celsinho (BRA/1972)
    (7.25) Fred (BRA/1972)
    (7.25) Osmar (BRA/1972)
    (7.25) Nielsen (BRA/1972)
    (7.25) Abel Braga (BRA/1972)
    (7.25) Bolívar (BRA/1972)
    (7.25) Roberto Dinamite (BRA/1972)
    (7.25) Vágner (BRA/1972)
    did not play:
    Pintinho
    Vitor
    Coach: Antoninho
  16. Ghana
    (7.25=52.75) Abukari Gariba (GHA/1968-72)
    (7.25) Samuel Yaw (GHA/1972)
    (7.25) Kwasi Owusu (GHA/1972)
    (7.25=52.75) Ibrahim Sunday (GHA/1968-72)
    (7.25=217.8) Kofi Osei (GHA/1964-72)
    (7.25=52.75) Malik Jabir (GHA/1968-72)
    (7.25) Peter Lamptey (GHA/1972)
    (7.25) Alex Mingle (GHA/1972)
    (7.25) Armah Akuetteh (GHA/1972)
    (7.25=52.75) John Eshun (GHA/1968-72)
    (7.25=52.75) Oliver Acquah (GHA/1968-72)
    (7.25) Essul Badu Mensah (GHA/1972)
    (7.25) Joe Ghartey (GHA/1972)
    (7.25) Clifford Odame (GHA/1972)
    (7.25) Edward Boye (GHA/1972)
    (7.25) Henry France (GHA/1972)
    did not play:
    Joseph Derchie
    Albert Essuman
    Joe Sam
    Coach: Charles Kumi Gyamfi
    second in European qualifying group:
  17. France
  18. Bulgaria
  19. Yugoslavia
  20. Romania
    third in European qualifying group:
  21. Austria
  22. Spain
  23. Finland
    lost in European play-off stage
  24. Malta
  25. Italy
  26. Great Britain
  27. Iceland
  28. Luxembourg
  29. Greece
  30. Ireland
  31. Albania
  32. Netherlands
  33. Turkey
  34. Switzerland
    lost in South American final round:
  35. Argentina
  36. Peru
    third in South American groups:
  37. Bolivia
  38. Paraguay
    fourth in South American groups:
  39. Ecuador
  40. Uruguay
    fifth in South American groups:
  41. Chile
  42. Venezuela
    lost in North American final round:
  43. Guatemala
  44. Jamaica
    third in North American groups:
  45. Canada
  46. Suriname
  47. El Salvador
  48. Netherlands Antilles
    fourth in North American groups:
  49. Bermuda
  50. Panama
  51. Barbados
    second in African groups:
  52. Tunisia
  53. Cameroon
  54. Ethiopia
    third in African groups:
  55. Mali
  56. Senegal
  57. Madagascar
    Fourth in African groups:
  58. Togo
    lost in African first round:
  59. United Arab Republic
  60. Algeria
  61. Niger
  62. Guinea
  63. Gabon
  64. Nigeria
  65. Liberia
  66. Zambia
  67. Malawi
  68. Uganda
    second in Asian Group:
  69. South Korea
  70. Thailand
  71. North Korea
    third/fourth in Asian Group:
  72. Japan
  73. Philippines
  74. Israel
  75. Indonesia
  76. Iraq
  77. Kuwait
    also competed in Asian groups:
  78. Republic of China
  79. India
  80. Ceylon
  81. Syria
  82. Lebanon

Montréal 1976

  1. GDR
    (3200=4480) Bernd Bransch (gdr-GER/1972-76)
    (3200=4480) Jürgen Croy (gdr-GER/1972-76)
    (3200) Hans-Jürgen Dörner (GDR/1976)
    (3200) Hans-Ullrich Grapenthin (GDR/1976)
    (3200) Wilfried Gröbner (GDR/1976)
    (3200=4000) Reinhard Häfner (gdr-GER/1972-76)
    (3200) Gert Heidler (GDR/1976)
    (3200) Martin Hoffmann (GDR/1976)
    (3200) Gert Kische (GDR/1976)
    (3200=4480) Lothar Kurbjuweit (gdr-GER/1972-76)
    (3200) Reinhard Lauck (GDR/1976)
    (3200) Wolfram Löwe (GDR/1976)
    (3200) Dieter Riedel (GDR/1976)
    (3200) Hans-Jürgen Riediger (GDR/1976)
    (3200) Hartmut Schade (GDR/1976)
    (3200) Gerd Weber (GDR/1976)
    (3200=4480) Konrad Weise (gdr-GER/1972-76)
  2. POL
    (2000) Jan Benigier (POL/1976)
    (2000=5200) Lesław Ćmikiewicz (POL/1972-76)
    (2000=5200) Kazimierz Deyna (POL/1972-76)
    (2000=5200) Jerzy Gorgoń (POL/1972-76)
    (2000) Henryk Kasperczak (POL/1976)
    (2000=4000) Kazimierz Kmiecik (POL/1972-76)
    (2000=4000) Grzegorz Lato (POL/1972-76)
    (2000=5200) Zygmunt Maszczyk (POL/1972-76)
    (2000) Piotr Mowlik (POL/1976)
    (2000) Roman Ogaza (POL/1976)
    (2000) Wojciech Rudy (POL/1976)
    (2000) Andrzej Szarmach (POL/1976)
    (2000=4000) Antoni Szymanowski (POL/1972-76)
    (2000) Jan Tomaszewski (POL/1976)
    (2000) Henryk Wawrowski (POL/1976)
    (2000) Henryk Wieczorek (POL/1976)
    (2000) W?adys?aw ?muda (POL/1976)
  3. URS
    (1280) Vladimir Astapovsky (URS/1976)
    (1280=2560) Oleh Blokhin (urs-UKR/1972-76)
    (1280) Leonid Buryak (URS/1976)
    (1280) Mikhail Fomenko (URS/1976)
    (1280) Vladimir Fyodorov (URS/1976)
    (1280=2560) Viktor Kolotov (urs-UKR/1972-76)
    (1280) Anatoly Konkov (URS/1976)
    (1280) Viktor Matviyenko (URS/1976)
    (1280) Aleksandr Minayev (URS/1976)
    (1280) Leonid Nazarenko (URS/1976)
    (1280=2080) Volodymyr Onyshchenko (urs-UKR/1972-76)
    (1280) Stefan Reshko (URS/1976)
    (1280) Vladimir Troshkin (URS/1976)
    (1280) Vladimir Veremeyev (URS/1976)
    (1280) Viktor Zvyagintsev (URS/1976)
  4. BRA
    (800) Edval da Costa (BRA/1976)
    (800) Francisco "Chico Fraga" da Silva (BRA/1976)
    (800) João da Silva (BRA/1976)
    (800) Mauro de Campos Júnior (BRA/1976)
    (800) Rosemiro de Souza (BRA/1976)
    (800) João Jesus dos Santos (BRA/1976)
    (800) Mario "Marinho" Emiliano (BRA/1976)
    (800) Roberto "Tecão" Franqueira (BRA/1976)
    (800) Carlos Gallo (BRA/1976)
    (800) Leo Gama Júnior (BRA/1976)
    (800) Júlio César "Julinho II" Gurjol (BRA/1976)
    (800) Alberto "Alberto Leguelé" Marques (BRA/1976)
    (800) Erivelto Martins (BRA/1976)
    (800) Eudes Medeiros (BRA/1976)
    (800) Edinho Nazareth Filho (BRA/1976)
    (800) Jarbas Nuñes (BRA/1976)
    (800) José Carlos "Zé Carlos II" Pessanha (BRA/1976)
  5. FRA
    (287) Loic Amisse (FRA/1976)
    (287) Bruno Baronchelli (FRA/1976)
    (287) Patrick Battiston (FRA/1976)
    (287) Claude Chazottes (FRA/1976)
    (287) Michel Couge (FRA/1976)
    (287) Jean Fernandez (FRA/1976)
    (287) Jean-Claude Larrieu (FRA/1976)
    (287) Francis Meynieu (FRA/1976)
    (287) Eric Pecout (FRA/1976)
    (287) Michel Platini (FRA/1976)
    (287) Michel Pottier (FRA/1976)
    (287) Olivier Rouyer (FRA/1976)
    (287) Francisco Rubio (FRA/1976)
    (287) Jean Marc Schaer (FRA/1976)
    (287) Alexandre Stassievitch (FRA/1976)
  6. IRI
    (287) Nasrollah Abdollahi (IRI/1976)
    (287) Andranik Eskandarian (IRI/1976)
    (287) Ebrahim Ghassempour (IRI/1976)
    (287) Nasser Hejazi (IRI/1976)
    (287) Ghafour Jahani (IRI/1976)
    (287) Ali Reza Khorshidi (IRI/1976)
    (287) Gholam Mazloomi (IRI/1976)
    (287) Sahameddin Mir Fakhraie (IRI/1976)
    (287) Hassan Nayebagha (IRI/1976)
    (287) Hassan Nazari (IRI/1976)
    (287) Nasser Nouraie (IRI/1976)
    (287=332.5) Ali Parvin (IRI/1972-76)
    (287=342.9) Parviz Qelichkhani (IRI/1964,72-76)
    (287) Hassan Roshan (IRI/1976)
    (287) Bijan Zolfaghar Nasab (IRI/1976)
    did not play:
    (-=45.5) Mansour Rashidi (IRI/1972)
  7. ISR
    (287) Chaim Bar (ISR/1976)
    (287) Alon Ben-Dor (ISR/1976)
    (287) Avraham Cohen (ISR/1976)
    (287) Gideon Damti (ISR/1976)
    (287) Joshoua Gal (ISR/1976)
    (287) Abraham Lev (ISR/1976)
    (287) Elimeleh Leventhal (ISR/1976)
    (287) Oded Nachness (ISR/1976)
    (287) Meir Nimni (ISR/1976)
    (287) Yaron Oz (ISR/1976)
    (287) Itzhak Peretz (ISR/1976)
    (287) Moshe Shani (ISR/1976)
    (287) Itzhak Shum (ISR/1976)
    (287) Rifaat Tourk (ISR/1976)
    (287) Itzhak Vissoker (ISR/1976)
  8. PRK
    (287) An Gil-Wan (PRK/1976)
    (287) An Se-Uk (PRK/1976)
    (287) Cha Jong-Sok (PRK/1976)
    (287) Hong Song-Nam (PRK/1976)
    (287) Jin In-Chol (PRK/1976)
    (287) Kim Gwang-Sok (PRK/1976)
    (287) Kim Il-Nam (PRK/1976)
    (287) Kim Jong-Min (PRK/1976)
    (287) Kim Mu-Gil (PRK/1976)
    (287) Li Hi-Yon (PRK/1976)
    (287) Ma Jong-U (PRK/1976)
    (287) Myong Dong-Chan (PRK/1976)
    (287) Pak Jong-Hun (PRK/1976)
    (287) Pak Kyong-Won (PRK/1976)
    (287) Yang Song-Guk (PRK/1976)
  9. CAN
    (38.96) Garry Ayre (CAN/1976)
    (38.96) Bob Bolitho (CAN/1976)
    (38.96) Jack Brand (CAN/1976)
    (38.96) John Connor (CAN/1976)
    (38.96) Jim Douglas (CAN/1976)
    (38.96) Kevin Grant (CAN/1976)
    (38.96) Tony Lawrence (CAN/1976)
    (38.96) John McGrane (CAN/1976)
    (38.96) Mike McLeneghan (CAN/1976)
    (38.96) Wes McLeod (CAN/1976)
    (38.96) Robin Megraw (CAN/1976)
    (38.96) Carl Rose (CAN/1976)
    (38.96) Ray Telford (CAN/1976)
    (38.96) Ken Whitehead (CAN/1976)
  10. CUB
    (38.96) René Bondra (CUB/1976)
    (38.96) Julio Cepero (CUB/1976)
    (38.96=326) Regino Delgado (CUB/1976-80)
    (38.96) José Luis Elejalde (CUB/1976)
    (38.96) Francisco Farinas (CUB/1976)
    (38.96) Antonio Garces (CUB/1976)
    (38.96) Luis Hernández Heres (CUB/1976)
    (38.96) Luis Holmaza (CUB/1976)
    (38.96=326) Jorge Masso (CUB/1976-80)
    (38.96=326) Roberto Pereira (CUB/1976-80)
    (38.96) José Francisco Reynoso (CUB/1976)
    (38.96) Miguel Rivero (CUB/1976)
    (38.96=326) Andrés Roldan (CUB/1976-80)
  11. ESP
    (38.96) Luis María Arconada (ESP/1976)
    (38.96) Francisco "Paco" Bermejo (ESP/1976)
    (38.96) Pedro Camus (ESP/1976)
    (38.96) Juan Castillo (ESP/1976)
    (38.96) Juan "Juanito" Gómez (ESP/1976)
    (38.96) Santiago Idígoras (ESP/1976)
    (38.96) Miguel Mir (ESP/1976)
    (38.96) Antonio Olmo (ESP/1976)
    (38.96) José Maríano Pulido (ESP/1976)
    (38.96) Francisco "Paco" San José (ESP/1976)
    (38.96) Isidoro San José (ESP/1976)
    (38.96) José Vicente Sánchez (ESP/1976)
    (38.96) Enrique Saura (ESP/1976)
    (38.96) Secundino "Cundi" Suarez (ESP/1976)
    (38.96) Esteban Vigo (ESP/1976)
    (38.96) Alberto Vitoria (ESP/1976)
  12. MEX
    (38.96) José Luis Caballero (MEX/1976)
    (38.96) Mario Carrillo (MEX/1976)
    (38.96) Guillermo Cosio (MEX/1976)
    (38.96) Ernesto de la Rosa (MEX/1976)
    (38.96) Carlos García (MEX/1976)
    (38.96) Antonio Hernández (MEX/1976)
    (38.96) Jorge López (MEX/1976)
    (38.96) Gabriel Márquez (MEX/1976)
    (38.96) Alfredo Navarrete (MEX/1976)
    (38.96) Víctor Rangel (MEX/1976)
    (38.96) Javier Regalado (MEX/1976)
    (38.96) Eduardo Rergis (MEX/1976)
    (38.96) Hugo Sánchez (MEX/1976)
    (38.96) Héctor Tapia (MEX/1976)
    (38.96) Rafael Toribio (MEX/1976)
    (38.96) Bardomiano Viveros (MEX/1976)
  13. Guatemala (Guatemala was the only team that finished fourth in a group, but with two draws they outperformed the three other third placed-finishers, so I class all five non-qualified teams equal 9th-13th)
    (38.96) Julio Anderson (GUA/1976)
    (38.96) Edgar Bolanos (GUA/1976)
    (38.96) Marco Fion (GUA/1976)
    (38.96=326.0) Julio Rodolfo García (GUA/1968,76)
    (38.96) Julio Gómez (GUA/1976)
    (38.96) Jorge Hurtarte (GUA/1976)
    (38.96) Félix MacDonald (GUA/1976)
    (38.96) Benjamin Monterroso (GUA/1976)
    (38.96) Carlos Monterroso (GUA/1976)
    (38.96) René Moráles (GUA/1976)
    (38.96) Selvin Pennat (GUA/1976)
    (38.96=46.21) Ricardo Piccinini (GUA/1976;88)
    (38.96) Sergio Rivera (GUA/1976)
    (38.96) Oscar Sánchez (GUA/1976)
    (38.96) Peter Sandoval (GUA/1976)
    (38.96=326.0) Luis Villavicencio (GUA/1968,76)
    (38.96=46.21) Allan Wellman (GUA/1976;88)

Moskva 1980

  1. TCH
    (3200) Jan Berger (tch-/1980)
    (3200) František Kunzo (tch-/1980)
    (3200) Werner Li?ka (tch-/1980)
    (3200) Lud?k Macela (tch-/1980)
    (3200) Josef Mazura (tch-/1980)
    (3200) Petr N?mec (tch-/1980)
    (3200) Luboš Pokluda (tch-/1980)
    (3200) Libor Radimec (tch-/1980)
    (3200) Old?ich Rott (tch-/1980)
    (3200) Zden?k Rygel (tch-/1980)
    (3200) Stanislav Seman (tch-/1980)
    (3200) Zden?k Šreiner (tch-/1980)
    (3200) František Štambacher (tch-/1980)
    (3200) Jind?ich Svoboda (tch-/1980)
    (3200) Rostislav Václaví?ek (tch-/1980)
    (3200) Ladislav Vízek (tch-/1980)
  2. GDR
    (2000) Jürgen Bähringer (GDR/1980)
    (2000) Frank Baum (GDR/1980)
    (2000) Lothar Hause (GDR/1980)
    (2000) Bernd Jakubowski (GDR/1980)
    (2000) Dieter Kühn (GDR/1980)
    (2000) Matthias Liebers (GDR/1980)
    (2000) Matthias Müller (GDR/1980)
    (2000) Wolf-Rüdiger Netz (GDR/1980)
    (2000) Werner Peter (GDR/1980)
    (2000) Bodo Rudwaleit (GDR/1980)
    (2000) Rüdiger Schnuphase (GDR/1980)
    (2000) Wolfgang Steinbach (GDR/1980)
    (2000) Frank Terletzki (GDR/1980)
    (2000) Andreas "Traudl" Trautmann (GDR/1980)
    (2000) Norbert Trieloff (GDR/1980)
    (2000) Frank Uhlig (GDR/1980)
    (2000) Artur Ullrich (GDR/1980)
  3. URS
    (1280) Sergey Andreyev (URS/1980)
    (1280) Sergey Baltacha (URS/1980)
    (1280) Vladimir Bessonov (URS/1980)
    (1280) Revaz Chelebadze (URS/1980)
    (1280) Fyodor Cherenkov (URS/1980)
    (1280) Aleksandr Chivadze (URS/1980)
    (1280) Rinat Dasayev (URS/1980)
    (1280) Yury Gavrilov (URS/1980)
    (1280) Valery Gazzayev (URS/1980)
    (1280) Khoren Hovhannisyan (URS/1980)
    (1280) Vagiz Khidiyatulin (URS/1980)
    (1280) Sergey Nikulin (URS/1980)
    (1280=2288) Volodymyr Pilguy (urs-UKR/1972,80)
    (1280) Aleksandr Prokopenko (URS/1980)
    (1280) Oleg Romantsev (URS/1980)
    (1280) Sergey Shavlo (URS/1980)
    (1280) Tengiz Sulakvelidze (URS/1980)
    Coach: Konstantin Beskov (urs-RUS/1952)
  4. YUG
    (800) Nikica Cukrov (YUG/1980)
    (800) Ivan Gudelj (YUG/1980)
    (800) Miloš Hrsti? (YUG/1980)
    (800=2080) Tomislav Ivkovi? (YUG/1980-84)
    (800) Milan Jovin (YUG/1980)
    (800) Nikica Klin?arski (YUG/1980)
    (800) Milo Krsti?evi? (YUG/1980)
    (800) Vladimir Matijevi? (YUG/1980)
    (800) Antun "Ante" Miro?evi? (YUG/1980)
    (800) Dragan Panteli? (YUG/1980)
    (800) Dušan Peši? (YUG/1980)
    (800) Boro Primorac (YUG/1980)
    (800) Srebrenko Rep?i? (YUG/1980)
    (800) Dževad Še?erbegovi? (YUG/1980)
    (800) Miloš Šesti? (YUG/1980)
    (800) Zlatko Vujovi? (YUG/1980)
    (800) Zoran Vujovi? (YUG/1980)
  5. ALG
    (287) Mourad Amara (ALG/1980)
    (287) Salah Assad (ALG/1980)
    (287) Lakhdar Belloumi (ALG/1980)
    (287) Hadj Ben Saoula (ALG/1980)
    (287) Abderrahmane Derouaz (ALG/1980)
    (287) Ali Ferghani (ALG/1980)
    (287) Mohamed Ghrib (ALG/1980)
    (287) Mahmoud Guendouz (ALG/1980)
    (287) Mohamed Kheddis (ALG/1980)
    (287) Salah Larbes (ALG/1980)
    (287) Rabah Madjer (ALG/1980)
    (287) Bouzid Mahiouz (ALG/1980)
    (287) Djamel Menad (ALG/1980)
    (287) Chaabane Merzekane (ALG/1980)
  6. CUB
    (287=326) Regino Delgado (CUB/1976-80)
    (287) Luis Dreke (CUB/1980)
    (287) Roberto Espinosa (CUB/1980)
    (287) Raimundo Frometa (CUB/1980)
    (287) Luis Hernández Cabrera (CUB/1980)
    (287) Dagoberto Lara (CUB/1980)
    (287) Miguel López (CUB/1980)
    (287) Carlos Loredo (CUB/1980)
    (287) Fermin Madera (CUB/1980)
    (287) Calixto Martínez (CUB/1980)
    (287=326) Jorge Masso (CUB/1976-80)
    (287) Ramón Nuñez (CUB/1980)
    (287=326) Roberto Pereira (CUB/1976-80)
    (287) Amado Povea (CUB/1980)
    (287=326) Andrés Roldan (CUB/1976-80)
    (287) Luis Sánchez (CUB/1980)
  7. IRQ
    (287) Kadim Shibib Abdul Sada (IRQ/1980)
    (287) Haji Ahmed Basheer (IRQ/1980)
    (287) Thamir Assoufi Elias (IRQ/1980)
    (287) Adil Khdhayir Hafidh (IRQ/1980)
    (287) Jamal Ali Hamza (IRQ/1980)
    (287) Hassan Farhan Hassoun (IRQ/1980)
    (287) Abdul Fatah Jassim (IRQ/1980)
    (287) Fatah Hassan Jassim (IRQ/1980)
    (287) Ibrahim Ali Kadhum (IRQ/1980)
    (287) Alaa Ahmed Khdhayir (IRQ/1980)
    (287=339.8) Hussain Said Mohamed (IRQ/1980-88)
    (287) Sayed Jassim Mohammed (IRQ/1980)
    (287) Wathiq Aswad Mohyi (IRQ/1980)
    (287=339.8) Adnan Dirjal Motar (IRQ/1980-88)
    (287) Ali Kadhum Nasir (IRQ/1980)
    (287) Nazar Asmraf Salman (IRQ/1980)
  8. KUW
    (287) Abdullah Al-Buloshi (KUW/1980)
    (287) Faisal Al-Daakhil (KUW/1980)
    (287) Mu'ayed Al-Haddad (KUW/1980)
    (287) Sami Al-Hashash (KUW/1980)
    (287) Saed Al-Houti (KUW/1980)
    (287) Waleed Al-Mubarak (KUW/1980)
    (287) Jamal Al-Qabendi (KUW/1980)
    (287) Hamoud Al-Shammari (KUW/1980)
    (287) Hamoud Al-Suwayed (KUW/1980)
    (287) Ahmad Al-Tarabulsi (KUW/1980)
    (287) Ahmad Hasan (KUW/1980)
    (287) Fathi Marzouq (KUW/1980)
    (287) Hamad Mohamed (KUW/1980)
    (287) Mahboub Mubarak (KUW/1980)
    (287) Na'eem Mubarak (KUW/1980)
    (287) Jasem Sultan (KUW/1980)
  9. COL
    (45.5) Benjamín Cardona (COL/1980)
    (45.5) Fernando Fiorillo (COL/1980)
    (45.5) Alexis García (COL/1980)
    (45.5) Gilberto García (COL/1980)
    (45.5) Radamel García (COL/1980)
    (45.5) Heberth González (COL/1980)
    (45.5) José Hernández (COL/1980)
    (45.5) Carlos Molinares (COL/1980)
    (45.5) Norberto Peluffo (COL/1980)
    (45.5) Luis Pérez (COL/1980)
    (45.5) Jorge Porras (COL/1980)
    (45.5) Heberth Rios (COL/1980)
    (45.5) Astolfo Romero (COL/1980)
    (45.5) Pedro Sarmiento (COL/1980)
    (45.5) Carlos Valencia (COL/1980)
    (45.5) Henry Viafara (COL/1980)
    (45.5) Israel Viloria (COL/1980)
  10. ESP
    (45.5) Joaquín Alonso (ESP/1980)
    (45.5) Marcos Alonso (ESP/1980)
    (45.5) Francisco Buyo (ESP/1980)
    (45.5) Miguel de Andrés (ESP/1980)
    (45.5) Juan Antonio Felipe (ESP/1980)
    (45.5) Agustín Gajate (ESP/1980)
    (45.5) Ángel González (ESP/1980)
    (45.5) Francisco Güerri (ESP/1980)
    (45.5) Jorge López (ESP/1980)
    (45.5) Víctor Muñoz (ESP/1980)
    (45.5) Urbano Ortega (ESP/1980)
    (45.5) Enrique "Quique" Ramos (ESP/1980)
    (45.5) Hipólito Rincón (ESP/1980)
    (45.5) Agustín Rodríguez (ESP/1980)
    (45.5) Santiago Urquiaga (ESP/1980)
    (45.5) Manuel Zúñiga (ESP/1980)
    Coach: José Santamaría
  11. FIN
    (45.5) Jouko Alila (FIN/1980)
    (45.5) Juha Dahllund (FIN/1980)
    (45.5) Ari-Pekka Heikkinen (FIN/1980)
    (45.5) Juha Helin (FIN/1980)
    (45.5) Juhani Himanka (FIN/1980)
    (45.5) Olli Isoaho (FIN/1980)
    (45.5) Tomi Jalo (FIN/1980)
    (45.5) Raimo Kuuluvainen (FIN/1980)
    (45.5) Aki Lahtinen (FIN/1980)
    (45.5) Vesa Pulliainen (FIN/1980)
    (45.5) Juha Rissanen (FIN/1980)
    (45.5) Jouko Soini (FIN/1980)
    (45.5) Ari Tissari (FIN/1980)
    (45.5) Hannu Turunen (FIN/1980)
    (45.5) Teuvo Vilen (FIN/1980)
    (45.5) Kari Virtanen (FIN/1980)
  12. VEN
    (45.5) Pedro Acosta (VEN/1980)
    (45.5) Ordan Aguirre (VEN/1980)
    (45.5) Bernardo Anor (VEN/1980)
    (45.5) Emilio Campos (VEN/1980)
    (45.5) Nelson Carrero (VEN/1980)
    (45.5) Rodolfo Carvajal (VEN/1980)
    (45.5) Luigi Cichero (VEN/1980)
    (45.5) Angel de Jesús (VEN/1980)
    (45.5) Roberto Elie (VEN/1980)
    (45.5) Pedro Febles (VEN/1980)
    (45.5) Alexis Peña (VEN/1980)
    (45.5) Fernando Pereira (VEN/1980)
    (45.5) Asdrubal José Sánchez (VEN/1980)
    (45.5) Eustorgio Sánchez (VEN/1980)
    (45.5) Juan José Vidal (VEN/1980)
    (45.5) Iker Zubizarreta (VEN/1980)
  13. CRC
    (7.25=14.5) Minor Alpizar (CRC/1980-84)
    (7.25) Roger Alvarez (CRC/1980)
    (7.25) Omar Arroyo (CRC/1980)
    (7.25) William Avilas (CRC/1980)
    (7.25) Luis Fernández (CRC/1980)
    (7.25) Ricardo García (CRC/1980)
    (7.25) Francisco Hernández (CRC/1980)
    (7.25) Carlos Jiménez (CRC/1980)
    (7.25) Dennis Marshall (CRC/1980)
    (7.25) Javier Masis (CRC/1980)
    (7.25) Julio Morales (CRC/1980)
    (7.25=14.5) Marvin Obando (CRC/1980-84)
    (7.25) Herberth Quesada (CRC/1980)
    (7.25=14.5) Carlos Toppings (CRC/1980-84)
    (7.25) Tomas Velásquez (CRC/1980)
    (7.25) Jorge White (CRC/1980)
  14. NGR
    (7.25) David Adeele (NGR/1980)
    (7.25) Adokie Ameisimaka (NGR/1980)
    (7.25) Aloysius Atuegbu (NGR/1980)
    (7.25) Gunde Bamidele (NGR/1980)
    (7.25) Leotis Boateng (NGR/1980)
    (7.25) Moses Effiong (NGR/1980)
    (7.25) Ikhana Kadiri (NGR/1980)
    (7.25) Mudashiru Lawal (NGR/1980)
    (7.25) Sheifu Mohamed (NGR/1980)
    (7.25) Henry Nwosu (NGR/1980)
    (7.25) Olus Egun Odegbami (NGR/1980)
    (7.25) Best Odegegbe (NGR/1980)
    (7.25) Isima Okey (NGR/1980)
    (7.25=14.5) Sylvanus Okpala (NGR/1980;88)
    (7.25) John Orlando (NGR/1980)
    (7.25) Emmanuel Osuigwe (NGR/1980)
    (7.25) Felix Owolabi (NGR/1980)
  15. SYR
    (7.25) Anouar Abdul Kader (SYR/1980)
    (7.25) Fouad Aref (SYR/1980)
    (7.25) Riad Asfahani (SYR/1980)
    (7.25) Samer Assassa (SYR/1980)
    (7.25) Ide Beirakdar (SYR/1980)
    (7.25) Jihad Chit (SYR/1980)
    (7.25) Mohamed Dahman (SYR/1980)
    (7.25) Abdul Fattah Haona (SYR/1980)
    (7.25) Ahmed Haouaache (SYR/1980)
    (7.25) Aleiane Omar Hojeir (SYR/1980)
    (7.25) Mohamed Jazaeri (SYR/1980)
    (7.25) Marwan Madrati (SYR/1980)
    (7.25) Ibrahim Mahallame (SYR/1980)
    (7.25) Kifrik Mardikian (SYR/1980)
    (7.25) Elia Nabil Shana (SYR/1980)
  16. ZAM
    (7.25) Clement Banda (ZAM/1980)
    (7.25) Godfrey Chitalu (ZAM/1980)
    (7.25) Alex Chola (ZAM/1980)
    (7.25) Frederick Hashimoto (ZAM/1980)
    (7.25) Pele Kaimaha (ZAM/1980)
    (7.25) Kaiser Kalambo (ZAM/1980)
    (7.25) Evans Katebe (ZAM/1980)
    (7.25) Kampela Katumba (ZAM/1980)
    (7.25) Dickson Makwanza (ZAM/1980)
    (7.25) Milton Muke (ZAM/1980)
    (7.25) Mirade "Kenny" Mwape (ZAM/1980)
    (7.25) Moses Simwala (ZAM/1980)
    (7.25) Moffat Sinkala (ZAM/1980)
    (7.25) Stanley Tembo (ZAM/1980)

Los Angeles 1984

  1. FRA
    (3200) William Ayache (FRA/1984)
    (3200) Michel Bibard (FRA/1984)
    (3200) Dominique Bijotat (FRA/1984)
    (3200) François Brisson (FRA/1984)
    (3200) Patrick Cubaynes (FRA/1984)
    (3200) Patrice Garande (FRA/1984)
    (3200) Philippe Jeannol (FRA/1984)
    (3200) Guy Lacombe (FRA/1984)
    (3200) Jean-Claude Lemoult (FRA/1984)
    (3200) Jean-Philippe Rohr (FRA/1984)
    (3200) Albert Rust (FRA/1984)
    (3200) Didier Sénac (FRA/1984)
    (3200) Jean-Christophe Thouvenel (FRA/1984)
    (3200) José Touré (FRA/1984)
    (3200) Daniel Xuereb (FRA/1984)
    (3200) Jean-Louis Zanon (FRA/1984)
  2. BRA
    (2000) Mílton Cruz (BRA/1984)
    (2000) Jorge Luiz "Pinga II" da Silva (BRA/1984)
    (2000=5808) José Roberto "Bebeto" de Oliveira (BRA/1984-88;96)
    (2000) André Luiz Ferreira (BRA/1984)
    (2000) Mauro Galvão (BRA/1984)
    (2000) Antônio José "Tonho" Gil (BRA/1984)
    (2000=4000) Ademir Kaeser (BRA/1984-88)
    (2000) João "Kita" Leiehardt Neto (BRA/1984)
    (2000) Silvio "Silvinho" Paiva (BRA/1984)
    (2000) Gilmar Luís "Gilmar Popoca" Rinaldi (BRA/1984)
    (2000) Paulo Santos (BRA/1984)
    (2000) David "Davi" Silva (BRA/1984)
    (2000) Ronaldo Silva (BRA/1984)
    (2000) Carlos "Dunga" Verri (BRA/1984)
    (2000) Francisco "Chicao" Vidal (BRA/1984)
    (2000=4000) Luís Carlos Winck (BRA/1984-88)
  3. YUG
    (1280) Mirsad Balji? (YUG/1984)
    (1280) Mehmed Baždarevi? (YUG/1984)
    (1280) Vlado ?aplji? (YUG/1984)
    (1280) Borislav Cvetkovi? (YUG/1984)
    (1280) Stjepan Deveri? (YUG/1984)
    (1280) Marko Elsner (YUG/1984)
    (1280) Milko Gjurovski (YUG/1984)
    (1280) Nenad Gra?an (YUG/1984)
    (1280=2080) Tomislav Ivkovi? (YUG/1980-84)
    (1280=1326) Sre?ko Katanec (YUG/1984-88)
    (1280) Branko Miljuš (YUG/1984)
    (1280) Mitar Mrkela (YUG/1984)
    (1280) Jovica Nikoli? (YUG/1984)
    (1280) Ivan Pudar (YUG/1984)
    (1280) Ljubomir Radanovi? (YUG/1984)
    (1280) Admir Smaji? (YUG/1984)
    (1280=1326) Dragan Stojkovi? (YUG/1984-88)
  4. ITA
    (800) Salvatore Bagni (ITA/1984)
    (800) Franchino "Franco" Baresi (ITA/1984)
    (800) Sergio Battistini (ITA/1984)
    (800) Massimo Briaschi (ITA/1984)
    (800) Pietro Fanna (ITA/1984)
    (800) Riccardo Ferri (ITA/1984)
    (800) Filippo Galli (ITA/1984)
    (800) Maurizio Iorio (ITA/1984)
    (800) Daniele Massaro (ITA/1984)
    (800) Sebastiano Nela (ITA/1984)
    (800) Antonio Sabato (ITA/1984)
    (800) Aldo Serena (ITA/1984)
    (800) Franco Tancredi (ITA/1984)
    (800) Roberto Tricella (ITA/1984)
    (800) Pietro Vierchowod (ITA/1984)
    (800) Beniamino Vignola (ITA/1984)
    (800) Walter Zenga (ITA/1984)
  5. CAN
    (287) Ian Bridge (CAN/1984)
    (287) John Catliff (CAN/1984)
    (287) Ken Garraway (CAN/1984)
    (287) Gerry Gray (CAN/1984)
    (287) Paul James (CAN/1984)
    (287) Bob Lenarduzzi (CAN/1984)
    (287) Tino Lettieri (CAN/1984)
    (287) Dale Mitchell (CAN/1984)
    (287) Terry Moore (CAN/1984)
    (287) Dave Norman (CAN/1984)
    (287) Randy Ragan (CAN/1984)
    (287) Mike Sweeney (CAN/1984)
    (287) Igor Vrablic (CAN/1984)
    (287) Bruce Wilson (CAN/1984)
  6. CHI
    (287) Daniel Ahumada (CHI/1984)
    (287) Jaime Baeza (CHI/1984)
    (287) Leonel Contreras (CHI/1984)
    (287) Marco Figueroa (CHI/1984)
    (287) Eduardo Fournier (CHI/1984)
    (287) Alejandro Hisis (CHI/1984)
    (287) Sergio Marchant (CHI/1984)
    (287) Alejandro Martínez (CHI/1984)
    (287) Luis Mosquera (CHI/1984)
    (287) Alfredo Núñez (CHI/1984)
    (287) Juvenal Olmos (CHI/1984)
    (287) Carlos Ramos (CHI/1984)
    (287) Fernando Santis (CHI/1984)
    (287) Jaime Vera (CHI/1984)
  7. EGY
    (287) Moustafa Ismail Abdou (EGY/1984)
    (287) Amer Taher Abou Zeid (EGY/1984)
    (287) Shawki Gharib Bayoumi (EGY/1984)
    (287) Mahmoud El-Khatib (EGY/1984)
    (287) Adel Ahmed El-Mahmour (EGY/1984)
    (287) Mohamed Omar El-Zeer (EGY/1984)
    (287) Badr El-Din Hamed (EGY/1984)
    (287) Mohamed Helmi (EGY/1984)
    (287) Alaa El-Din Nabil Moursi (EGY/1984)
    (287) Mahmoud Hassan Saleh (EGY/1984)
    (287) Ahmed Nagui Salem (EGY/1984)
    (287) Magdi Abdel Sayed Ghani (EGY/1984)
    (287) Mohamed Sedki (EGY/1984)
    (287) Ali Gadallah El-Sayed Shehala (EGY/1984)
    (287) Emad Mohamed Soliman (EGY/1984)
    (287) Mohamed Rabi Yassine (EGY/1984)
    (287) Ibrahim Youssef (EGY/1984)
  8. FRG
    (287) Dieter Bast (FRG/1984)
    (287) Manfred Bockenfeld (FRG/1984)
    (287=1567) Rudolf Bommer (FRG/1984-88)
    (287) Andreas Brehme (FRG/1984)
    (287) Guido Buchwald (FRG/1984)
    (287) Roland Dickgießer (FRG/1984)
    (287) Bernd Franke (FRG/1984)
    (287) Jürgen Groh (FRG/1984)
    (287) Peter Lux (FRG/1984)
    (287=1567) Frank Mill (FRG/1984-88)
    (287) Uwe Rahn (FRG/1984)
    (287) Dieter Schatzschneider (FRG/1984)
    (287) Alfred Schoen (FRG/1984)
    (287=1567) Christian Schreier (FRG/1984-88)
    (287) Bernd Wehmeyer (FRG/1984)
  9. CMR
    (45.5) Théophile Abega Mbida (CMR/1984)
    (45.5) Ibrahim Aoudou (CMR/1984)
    (45.5) Paul Bahoken (CMR/1984)
    (45.5) Joseph-Antoine Bell (CMR/1984)
    (45.5) Michel Bilamo (CMR/1984)
    (45.5) Dagobert Dang (CMR/1984)
    (45.5) Ernest Ebongue (CMR/1984)
    (45.5) Ebelle "Eugène" Ekeke (CMR/1984)
    (45.5) Emmanuel Kunde (CMR/1984)
    (45.5) Luc Mbassi Effengue (CMR/1984)
    (45.5) Louis Paul M'Fedé (CMR/1984)
    (45.5) Roger Milla (CMR/1984)
    (45.5) François N'Doumbe Lea (CMR/1984)
    (45.5) Isaac Sinkot (CMR/1984)
    (45.5) Charles Toube (CMR/1984)
  10. MAR
    (45.5) Ezaki Badouz (MAR/1984)
    (45.5) Noureddine Bouyahiaoui (MAR/1984)
    (45.5) Saad Dahan (MAR/1984)
    (45.5) Abdel Majid Dolmy (MAR/1984)
    (45.5) Khalid El-Bied (MAR/1984)
    (45.5) Moustafa El-Biyaz (MAR/1984)
    (45.5) Abdel Salem El-Ghrissi (MAR/1984)
    (45.5) Mustapha El-Hadaoui (MAR/1984)
    (45.5) Hassan Hanini (MAR/1984)
    (45.5) Hamid Janina (MAR/1984)
    (45.5) Abdel Majid Lamris (MAR/1984)
    (45.5) Mustapha Merry (MAR/1984)
    (45.5) Driss Mouttaqui (MAR/1984)
    (45.5) Lahcen Ouadani (MAR/1984)
    (45.5) Mohamed Timoumi (MAR/1984)
  11. NOR
    (45.5) Per Egil Ahlsen (NOR/1984)
    (45.5) Jan Berg (NOR/1984)
    (45.5) Knut Torbjørn Eggen (NOR/1984)
    (45.5) Svein Fjælberg (NOR/1984)
    (45.5) Stein Gran (NOR/1984)
    (45.5) Kai Erik Herlovsen (NOR/1984)
    (45.5) Egil Johansen (NOR/1984)
    (45.5) Terje Kojedal (NOR/1984)
    (45.5) Stein Kollshaugen (NOR/1984)
    (45.5) André Krogsæter (NOR/1984)
    (45.5) Per Edmund Mordt (NOR/1984)
    (45.5) Arve Seland (NOR/1984)
    (45.5) Tom Sundby (NOR/1984)
    (45.5) Erik Thorstvedt (NOR/1984)
    (45.5) Joar Vaadal (NOR/1984)
  12. USA
    (45.5) Chico Borja (USA/1984)
    (45.5) David Brcic (USA/1984)
    (45.5=52.75) Kevin Crow (USA/1984-88)
    (45.5=52.75) Ricky Davis (USA/1984-88)
    (45.5) Angel DiBernardo (USA/1984)
    (45.5) Jeff Durgan (USA/1984)
    (45.5) Michael Fox (USA/1984)
    (45.5) Jeffrey Hooker (USA/1984)
    (45.5) Erhardt Kapp (USA/1984)
    (45.5) Steve Moyers (USA/1984)
    (45.5) Hugo Perez (USA/1984)
    (45.5) William Savage (USA/1984)
    (45.5) Gregg Thompson (USA/1984)
    (45.5) Jean Willrich (USA/1984)
  13. CRC
    (7.25=14.5) Minor Alpizar (CRC/1980-84)
    (7.25) Juan Cayasso (CRC/1984)
    (7.25) German Chavarria (CRC/1984)
    (7.25) Evaristo Coronado (CRC/1984)
    (7.25) Enrique Diaz (CRC/1984)
    (7.25) Leonidas Flores (CRC/1984)
    (7.25) Luis Galagarza (CRC/1984)
    (7.25) Alejandro González (CRC/1984)
    (7.25) Guillermo Guardia (CRC/1984)
    (7.25) César Hines (CRC/1984)
    (7.25=14.5) Marvin Obando (CRC/1980-84)
    (7.25) Enrique Rivers (CRC/1984)
    (7.25) Marco Rojas (CRC/1984)
    (7.25) Carlos Santana (CRC/1984)
    (7.25) Miguel Simpson (CRC/1984)
    (7.25) Alvaro Solano (CRC/1984)
    (7.25=14.5) Carlos Toppings (CRC/1980-84)
  14. IRQ
    (7.25) Khalil Al-Lawi (IRQ/1984)
    (7.25=52.75) Karim Al-Lawi (IRQ/1984-88)
    (7.25) R. H. Awfi (IRQ/1984)
    (7.25=52.75) Natik Abdul Awne (IRQ/1984-88)
    (7.25) Sadik Ben Wan (IRQ/1984)
    (7.25) Kadhum Hamid (IRQ/1984)
    (7.25) Mohammed Hassan (IRQ/1984)
    (7.25) Emad Mahmoud (IRQ/1984)
    (7.25) Karim Saddam Minshid (IRQ/1984)
    (7.25=339.8) Hussain Said Mohamed (IRQ/1980-88)
    (7.25=339.8) Adnan Dirjal Motar (IRQ/1980-88)
    (7.25) Hassan Nasser (IRQ/1984)
    (7.25) Raed Salman (IRQ/1984)
    (7.25) Ali Shehab (IRQ/1984)
    (7.25) Wameath Yacoub (IRQ/1984)
  15. KSA
    (7.25) Majed Ahmed Abdul Mohamed (KSA/1984)
    (7.25) Samir Ahmed Abdul Shakour (KSA/1984)
    (7.25) Ahmad Al-Bishi (KSA/1984)
    (7.25) Hussain Misfor Al-Bishi (KSA/1984)
    (7.25) Muhaisin Jamaan Al-Dosari (KSA/1984)
    (7.25) Saleh Khalifa Al-Dosari (KSA/1984)
    (7.25) Sami Jasem Al-Dosari (KSA/1984)
    (7.25) Sulaiman Ghassan Al-Dosari (KSA/1984)
    (7.25) Mohamed Othman Al-Hussein (KSA/1984)
    (7.25) Fahd Mohamed Al-Musaibeeh (KSA/1984)
    (7.25) Shaye Musa Al-Nafisa (KSA/1984)
    (7.25) Omar Abdullah Ba Kashween (KSA/1984)
    (7.25) Ahmed Abdul Gader Bayazid (KSA/1984)
    (7.25) Mohamed Abed Abdul Jawad (KSA/1984)
    (7.25) Abdullah Faraj Masoud (KSA/1984)
  16. QAT
    (7.25) Ibrahim Ahmad (QAT/1984)
    (7.25) Mubarak Al-Ali (QAT/1984)
    (7.25) Mohamed Al-Ammari (QAT/1984)
    (7.25) Mubarak Al-Khater (QAT/1984)
    (7.25) Faraj Al-Mass (QAT/1984)
    (7.25) Issa Al-Mohamedi (QAT/1984)
    (7.25) Khaled Al-Mohamedi (QAT/1984)
    (7.25) Ali Al-Sadah (QAT/1984)
    (7.25) Mohamed Deham Al-Sowaidi (QAT/1984)
    (7.25) Mansoor Bakheet (QAT/1984)
    (7.25) Younis Lari (QAT/1984)
    (7.25) Adel Malalla (QAT/1984)
    (7.25) Salem Mehaizaa (QAT/1984)
    (7.25) Sultan Waleed (QAT/1984)

1988


Written 2008-02-24 - last modified 2021-05-01

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.