Great Olympians

Biographies - SHU


Lyudmila Yegorovna Shubina

B. 1948-10-09, Kazan, Tatarstan, Russia, represented the Soviet Union
Handball (1 gold)
1976 HP
Women's Team gold 3200
3200

The OlyMADMen class her as Azeri, because she played for Spartak Bakı.


Mariya Timofeyevna Shubina

B. 1930-05-08, Protasovo, Mordoviya, Russia, represented the Soviet Union
Canoeing - Kayak Sprint (1 gold)
1960 HP
Women's Kayak Doubles 500 metres gold 4800
4800


Shue Meei-Shya

B. 1949-06-06, represented the Republic of China (Chinese Taipei)
Archery
1972 HP
Women's Individual 38th -3.38
0.000384


Shue Ming-Fa

B. 1950-11-02, represented the Republic of China (Chinese Taipei)
Cycling - Road & Cycling - Track
1972 HP
Men's Road Race dnf -28.60
Men's Sprint Rep1:3rd -4.29
Men's Time Trial 27th 0.06
0.060029


Shue Ming-Shu

B. 1940-06-15, Hsinchu, Taiwan (Chinese Taipei)
Cycling - Road & Cycling - Track
1964 1968 HP
Men's Road Race 87th dnf -13.60
Men's 100 km Team Time Trial 25th 29th 0.087
Men's Time Trial dnf 0.06
0.147


Boris Khabalovich Shukov

B. 1947-05-08, Odessa, Ukraine, represented the Soviet Union
Cycling - Road (1 gold)
1968 1972 HP
Men's 100 km Team Time Trial 9th gold 4920
4920


Itzhak Shum

B. 1948-09-01, Chisinău, Moldova, represented Israel
Football
1968 HP
Men's Team QF 287
287

He was also on the team in 1968, but did not play.


Edward Shumaker

B. 1896-01-27, Beaver, Penn., USA; D. 1973-05-27
Shooting
1932 HP
Small-Bore Rifle 13th 38.4
38.4


Aleksey Vasilyevich Shumakov

B. 1948-09-07, Krasnoyarsk, Russia, represented the Soviet Union
Wrestling - Greco Roman (1 gold)
1976 HP
Men's Light-Flyweight (-48 kg) gold 9600
9600


Yury Stepanovich Shurkalov

B. 1949-09-18, Chelyabinsk, Russia, represented the Soviet Union
Rowing (1 silver)
1976 HP
Men's Coxed Pairs silver 5000
5000


Arthur David "Art" Shurlock

B. 1937-09-08, Chicago, Ill., USA
Artistic Gymnastics
1964 HP
Men's Individual combined 68th -9.26
Men's Team combined 7th 100
100.00000000026


Harold Shurtleff

B. 1883, represented the USA; D. 1938-12-06
Art Competitions
1932 HP
Painting 2 entries & 1 HC 4.372
4.372


Sewall "Skip" Shurtz

B. 1933-03-17, Houston, Texas, USA; D. 2018-02-01
Fencing
1956 HP
Men's Foil, Team fourth 400
Men's Épée, Individual SF:7th 26
Men's Épée, Team R1:3rd 68
494


John Shuster

B. 1982-11-03, Chisholm, Minn., USA
Curling (1 gold, 1 bronze)
2006 2010 2014 2018 2022 HP
Men's Team bronze 10th 9th gold fourth 10143.75
10143.75


Sergey Shustov

B. 1930, represented the Soviet Union
Alpine Skiing
1956 HP
Men's Downhill dnf -10.10
-10.10


Fyodor Vasilyevich Shutkov

B. 1924-02-15, Shipilovo, Russia, represented the Soviet Union; D. 2001-12-18
Sailing (1 gold)
1952 1956 1960 1964 1968 HP
Two Person Keelboat (Star) 8th gold fifth 16th 9610
6 metres class 11th
9610


Norman L. Shutt

B. 1929-11-09, from Shropshire, represented Great Britain
Cross-Country Skiing & Biathlon
Cross-Country Skiing 1960 HP
Men's 15 km 52nd 0.0000004
Biathlon 1960 HP
Men's 15 km 30th 0.015
0.0150004


Viktor Grigoryevich Shuvalov

B. 1923-12-15, Nabornye Syresi, Mordovia, Russia, represented the Soviet Union
Ice Hockey (1 gold)
1956 HP
Men's Team gold 3200
3200


Vladimir Shuvalov

B. 1946-10-03, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Aquatics - Swimming
1964 HP
Men's 100 metres Freestyle R2:17th 4
Men's 4x100 metres Freestyle Relay sixth 160
Men's 4x100 metres Medley Relay fourth 400
564


Nadezhda Aleksandrova Shuvayeva

competed in 1980 as

Nadezhda Olkhova

B. 1952-09-09, Barnaul, Altay Kr., Russia, represented the Soviet Union
Basketball (2 gold)
1976 1980 HP
Women's Team gold gold 6400
6400


Written 2017-09-17 - last modified 2022-12-29

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.