Rowing - Men's Coxed Pairs

Ciudad de México 1968

  1. Italy
    (8000=11656) Primo Baran (ITA/1968-76)
    (8000=8048) Renzo Sambo (ITA/1968-72)
    (8000) Bruno Cipolla (ITA/1968)
  2. Netherlands
    (5000) Herman Suselbeek (NED/1968)
    (5000) Hadriaan van Nes (NED/1968)
    (5000) Rody Rijnders (NED/1968)
  3. Denmark
    (3200) Jørn Krab (DEN/1968)
    (3200) Harry Jørgensen (DEN/1968)
    (3200) Preben Krab (DEN/1968)
  4. East Germany
    (2000) Helmut Wollmann (gdr-GER/1968)
    (2000=10000) Wolfgang Gunkel (gdr-GER/1968-72)
    (2000=10000) Klaus-Dieter Neubert (gdr-GER/1968-72)
  5. United States
    (1250=3250) Bill Hobbs (USA/1968-72)
    (1250) Richard Edmunds (USA/1968)
    (1250=2000) Stewart MacDonald (USA/1968-72)
  6. West Germany
    (800) Bernhard Hiesinger (frg-GER/1968)
    (800) Rolf Hartung (frg-GER/1968)
    (800) Lutz Benter (frg-GER/1968)
  7. Switzerland
    (500=692) Urs Fankhauser (SUI/1968-72)
    (500) Urs Bitterli (SUI/1968)
    (500) Beat Wirz (SUI/1968)
  8. Bulgaria
    (320) Georgi Atanasov (BUL/1968)
    (320) Georgi Nikolov (BUL/1968)
    (320) Veselin Staevski (BUL/1968)
  9. Romania
    (200) Gheorghe Moldoveanu (ROU/1968)
    (200) Ștefan Tarasov (ROU/1968)
    (200=7920) Ladislau Lovrenschi (ROU/1968-72,80,88)
  10. Cuba
    (125=135.4) Mario Tabio (CUB/1964-68)
    (125=127.9) Teófilo López (CUB/1968-72)
    (125=177.9) Jesús Rosello (CUB/1968-76)
  11. Argentina
    (80) Rostislav Peterka (ARG/1968)
    (80) Diego Nedelcu (ARG/1968)
    (80) Carlos Otero (ARG/1968)
  12. Soviet Union
    (50) Leonid Drachevsky (urs-KAZ/1968)
    (50=550) Tiit Helmja (urs-EST/1968,76)
    (50=7755) Igor Rudakov (urs-RUS/1960-72)
    fourth in repêchage (13-14)
  13. Mexico
    (26) José Luis Álvarez (MEX/1968)
    (26) Juan Sainz (MEX/1968)
    (26) Armando Castro (MEX/1968)
  14. Peru
    (26) Lauro Pacussich (PER/1968)
    (26) Héctor Menacho (PER/1968)
    (26) Juan López (PER/1968)
    fifth in repêchage (15-16)
  15. Uruguay
    (10.25) José Ahlers (URU/1968)
    (10.25) Emilio Ahlers (URU/1968)
    (10.25) Luis Colman (URU/1968)
  16. France
    (10.25=1421) Yves Fraisse (FRA/1964-76)
    (10.25) Joseph Szostak (FRA/1968)
    (10.25) Richard Lippi (FRA/1968)
    sixth in repêchage (17-18)
  17. Spain
    (4.1) Ángel Urrutia (ESP/1968)
    (4.1) Miguel Solano (ESP/1968)
    (4.1) Filiberto Marcó (ESP/1968)
  18. Czechoslovakia
    (4.1) Karel Kolesa (tch-CZE/1968)
    (4.1) Ivan Miluška (tch-CZE/1968)
    (4.1) Karel Kovář (tch-CZE/1968)

München 1972

  1. East Germany
    (8000=10000) Wolfgang Gunkel (gdr-GER/1968-72)
    (8000=16000) Jörg Lucke (gdr-GER/1968-72)
    (8000=10000) Klaus-Dieter Neubert (gdr-GER/1968-72)
  2. Czechoslovakia
    (5000=9570) Oldřich Svojanovský (tch-CZE/1968-76)
    (5000=9570) Pavel Svojanovský (tch-CZE/1968-76)
    (5000) Vladimír Petříček (tch-CZE/1972-76)
  3. Romania
    (3200=3620) Ștefan Tudor (ROU/1968-76)
    (3200=6050) Petre Ceapura (ROU/1968-72,80)
    (3200=7920) Ladislau Lovrenschi (ROU/1968-72,80,88)
  4. West Germany
    (2000) Heinz Mußmann (frg-GER/1972)
    (2000) Bernd Krause (frg-GER/1972)
    (2000) Stefan Kuhnke (frg-GER/1972)
  5. Soviet Union
    (1250=6050) Vladimir Yeshinov (urs-RUS/1972-76)
    (1250=6050) Nikolay Ivanov (urs-RUS/1972-76)
    (1250=8983) Yury Lorentsson (urs-RUS/1960-76)
  6. Poland
    (800) Wojciech Repsz (POL/1972)
    (800) Wiesław Długosz (POL/1972)
    (800) Jacek Rylski (POL/1972)
  7. Norway
    (500=3500) Rolf Andreassen (NOR/1972-76)
    (500=3500) Arne Bergodd (NOR/1972-76)
    (500) Thor Egil Olsen (NOR/1972)
  8. Great Britain
    (320=2320) David Maxwell (GBR/1972-76)
    (320=5320) Mike Hart (GBR/1972-76)
    (320=940) Alan Inns (GBR/1972,80-84)
  9. Canada
    (200=400) Mike Neary (CAN/1972-76)
    (200) Trevor Josephson (CAN/1972)
    (200) Robert Battersby (CAN/1972)
  10. Bulgaria
    (125=425) Dimitar Valov (BUL/1972-76)
    (125=905) Dimitar Yanakiev (BUL/1972-80)
    (125=1625) Nenko Dobrev (BUL/1972-80)
  11. United States
    (80=5080) Mike Staines (USA/1972-76)
    (80=830) Luther Jones (USA/1968-72)
    (80) Aaron Herman (USA/1972)
  12. Switzerland
    (50) René Furler (SUI/1972)
    (50) Nicolas Lindecker (SUI/1972)
    (50) Stefan Hablützel (SUI/1972)
    third in repêchage:
  13. Italy
    (18.13) Giampaolo Tronchin (ITA/1972)
    (18.13) Mario Semenzato (ITA/1972)
    (18.13=1218) Siro Meli (ITA/1972,84)
  14. Netherlands
    (18.13) Bernard Luttikhuizen (NED/1972)
    (18.13) René Kieft (NED/1972)
    (18.13) Herman Zaanen (NED/1972)
  15. Finland
    (18.13=338.1) Leo Ahonen (FIN/1972-76)
    (18.13) Leif Andersson (FIN/1972)
    (18.13) Antero Yli-Ikkelä (FIN/1972)
  16. France
    (18.13=218.1) Jean-Claude Coucardon (FRA/1972-76)
    (18.13) Christian Durniak (FRA/1972)
    (18.13) Alain Lacoste (FRA/1972)
    fourth in repêchage (17-20):
  17. Austria
    (2.863) Rainer Hinteregger (AUT/1972)
    (2.863) Manfred Grieshofer (AUT/1972)
    (2.863) Werner Grieshofer (AUT/1972)
  18. Cuba
    (2.863=50.86) Lázaro Rivero (CUB/1968-72)
    (2.863=127.9) Teófilo López (CUB/1968-72)
    (2.863=177.9) Jesús Rosello (CUB/1968-76)
  19. Argentina
    (2.863) Pedro Yucciolino (ARG/1972)
    (2.863) Rafael Garba (ARG/1972)
    (2.863) Raúl Mazerati (ARG/1972)
  20. Belgium
    (2.863=77.86) Paul De Weert (BEL/1972-76)
    (2.863) Wilfried Van Herck (BEL/1972)
    (2.863=82.86) Guy Defraigne (BEL/1972,84)
    fifth in repêchage:
  21. Uruguay
    (0.8) Pedro Ciapessoni (URU/1972)
    (0.8) Jorge Buenahora (URU/1972)
    (0.8) Daniel Jorge (URU/1972)

Montréal 1976

  1. 1 East Germany GDR Gold
    (8000=16000) Harald Jährling (GER/1976-80)
    (8000=16000) Friedrich-Wilhelm Ulrich (GER/1976-80)
    (8000=16000) Georg Spohr (GER/1976-80)
  2. Soviet Union
    (5000) Dmitry Bekhterev (RUS/1976)
    (5000) Yury Shurkalov (RUS/1976)
    (5000=8983) Yury Lorentsson (urs-RUS/1960-76)
  3. Czechoslovakia
    (3200=9570) Oldřich Svojanovský (tch-CZE/1968-76)
    (3200=9570) Pavel Svojanovský (tch-CZE/1968-76)
    (3200) Ludvík Vébr (CZE/1976)
  4. 4 – Bulgaria BUL 7:24.44 (1 h1) – 7:01.10 (1 h1) 8:11.27 (4 h1) Rumen Khristov • Tsvetan Petkov • Todor Kishev
  5. Italy
    (1250=11656) Primo Baran (ITA/1968-76)
    (1250) Annibale Venier •
    (1250) Franco Venturini
  6. Poland
    (800) Ryszard Stadniuk •
    (800=2720) Grzegorz Stellak (POL/1972-80)
    (800=2720) Ryszard Kubiak (POL/1972-80)
  7. 7 – Great Britain GBR 7:40.22 (3 h3) – 7:11.67 (4 h2) 8:06.93 (1 h2) Neil Christie • James MacLeod • David Webb
  8. West Germany
    (320) Klaus Jäger •
    (320) Holger Hocke •
    rowed in B-final
    (320=820) Winfried Ringwald (frg-GER/1972-76)
    rowed in heats and semifinal
    (50=530) Thomas Hitzbleck (frg-GER/1968,76)
  9. France
    (200=1421) Yves Fraisse (FRA/1964-76)
    (200=218.1) Jean-Claude Coucardon (FRA/1972-76)
    (200) Antoine Gambert
  10. 10 – Brazil BRA 7:39.20 (2 h2) – 7:21.81 (5 h2) 8:14.44 (4 h2) Atalibio Magioni • Wandir Kuntze • Nilton Alonço
  11. 11 – United States USA 7:49.00 (5 h1) 7:25.58 (2) 7:24.78 (6 h2) 8:15.65 (5 h2) John Matthews • Darrell Vreugdenhil • Ken Dreyfuss
  12. 12 – Yugoslavia YUG 7:40.70 (3 h2) – 7:17.02 (5 h1) 8:16.22 (6 h2) Stanko Miloš • Milan Butorac • Siniša Rutešić
    fourth in repêchage
  13. 13 – Canada CAN 7:45.77 (4 h2) 7:28.81 (4) – – Robert Bergen • Walter Krawec • Michel Riendeau

Moskva 1980

  1. 1 East Germany GDR Gold
    (8000=16000) Harald Jährling (GER/1976-80)
    (8000=16000) Friedrich-Wilhelm Ulrich (GER/1976-80)
    (8000=16000) Georg Spohr (GER/1976-80)
  2. 2 Soviet Union URS Silver
    (5000) Viktor Pereverzev (RUS/1980)
    (5000=6028) Gennadi Kryuchkin (RUS/1980,92)
    (5000=6250) Aleksandr Lukyanov (RUS/1980)
  3. Yugoslavia
    (3200=5280) Duško Mrduljaš (yug-CRO/1972-80)
    (3200=6798) Zlatko Celent (CRO/1976-88)
    (3200) Josip Reić (CRO/1980)
  4. Romania
    (2000=6050) Petre Ceapura (ROU/1968-72,80)
    (2000) Gabriel Bularda
    (2000=7920) Ladislau Lovrenschi (ROU/1968-72,80,88)
  5. 5 – Bulgaria BUL 7:58.31 (2 h1) 7:25.77 (2 h1) 7:09.21 (5 h1) Tsvetan Petkov • Rumen Khristov • Todor Kishev
  6. 6 – Czechoslovakia TCH 7:47.71 (5 h2) 7:21.52 (2 h2) 7:09.41 (6 h1) Josef Plamínek • Milan Škopek • Oldřich Hejdušek
  7. 7 – Italy ITA 7:59.39 (3 h1) 7:27.93 (3 h2) 7:18.87 (1 h2) Antonio Dell'Aquila 22 Men's Coxed Pairs 7
    (500=32250) Giuseppe Abbagnale (ITA/1980-92)
    (500=32250) Giuseppe di Capua (ITA/1980-92)
  8. 8 – France FRA 8:09.11 (4 h1) 7:41.29 (4 h2) 7:21.27 (2 h2) Serge Fornara • Hervé Bourquel • Jean-Pierre Huguet-Balent
  9. 9 – Great Britain GBR 7:42.39 (4 h2) 7:29.97 (3 h1) 7:23.18 (3 h2) James MacLeod • Neil Christie • David Webb
  10. 10 – Cuba CUB 8:28.82 (6 h1) 7:52.87 (5 h1) 7:47.57 (4 h2) Danilo Mora • Alfredo Valladares • Silvio Rosabal
  11. 11 – Ireland IRL 8:13.16 (5 h1) 7:35.65 (4 h1) – Denis Rice • Christy O'Brien • Liam Williams

Los Angeles 1984

  1. 1 Italy ITA Gold
    (8000=31500) Carmine Abbagnale (ITA/1984-92)
    (8000=32250) Giuseppe Abbagnale (ITA/1980-92)
    (8000=32250) Giuseppe di Capua (ITA/1980-92)
  2. 2 Romania ROU Silver
    (5000=12750) Dimitrie Popescu (ROU/1984-92)
    (5000=10002) Vasile Tomoiagă (ROU/1984-92)
    (5000=14140) Dumitru Răducanu (ROU/ROW/1984,92,2000)
  3. 3 United States USA Bronze
    (3200=3207) Kevin Still (USA/1984-88)
    (3200=3280) Robert Espeseth, Jr. (USA/1984-88)
    (3200) Doug Herland (USA/1984)
  4. 4 – Brazil BRA 7:18.96 (2 h2) 7:19.40 (1 h2) 7:17.07 (4 h1) Valter Soares • Ángelo Roso Neto • Nilton Alonço
  5. 5 – Canada CAN 7:24.52 (4 h2) 7:23.74 (2 h1) 7:18.98 (5 h1) Harold Backer • Tony Zasada • Tan Barkley
  6. 6 – West Germany FRG 7:25.02 (3 h1) 7:20.75 (2 h2) 7:25.16 (6 h1) Hermann Greß • Dieter Göpfert • Rudolf Ziegler
  7. 7 – Yugoslavia YUG 7:27.28 (4 h1) 7:28.68 (3 h2) 7:25.60 (1 h2) Dario Vidošević •
    (500=6798) Zlatko Celent (CRO/1976-88) Mirko Ivančić
  8. Great Britain
    (320) Adrian Genziani •
    (320) Bill Lang •
    (320=940) Alan Inns (GBR/1972,80-84)
  9. 9 – France FRA 7:32.20 (5 h1) 7:26.98 (3 h1) 7:32.48 (3 h2) Charles Imbert • Jean-Pierre Bremer • Christophe Chevrier
  10. 10 – Spain ESP 7:29.30 (5 h2) 7:42.23 (4 h2) 7:34.38 (4 h2) Isidro Martín • José Manuel Bermúdez • Joaquín Sabrià
  11. Belgium
    (80) William Defraigne •
    (80=82.86) Guy Defraigne (BEL/1972,84)
    (80) Philippe Cuelenaere
  12. 12 – Peru PER 7:44.73 (6 h1) 7:50.40 (5 h1) 7:52.59 (6 h2) Alfredo Montenegro • Francisco Viacava • Arturo Valentín

1988


Written 2012-08-27 - last modified 2022-01-18

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.