Great Olympians

Biographies - SER


Luigi Serafini

B. 1951-06-17, Casinalbo, Italy; D. 2020-08-23
Basketball
1972 1976 HP
Men's Team fourth (fifth) 1120
1120


Palmiro Serafini

B. 1945-02-27, Pievepelago, Italy
Cross-Country Skiing
1968 HP
Men's 4x10 km Relay sixth 160
160


Carlos Serantes

B. 1905, Represented Argentina; D. 1950-03-31
Rowing & Sailing
1924 1928 HP
Men's Eights Rep:2nd 500
8 Metres Class 8th 128
628


Vojko Šeravić

B. 1926-10-22, Split, Croatia, represented Yugoslavia; D. 2006-02-28
Rowing
1952 HP
Men's Eights 2Rep:2nd 216
216


Neacșu Șerbu

B. 1928-09-27, represented Romania
Boxing
1952 HP
Men's Light-Middleweight (-71 kg) R1 2.241
2.241


Stefano Serchinich

B. 1929-10-28, Scradona, Italy; D. 2010
Athletics - Track & Field
1960 HP
Men's 20 kilometres Walk 21st 0.64
0.64


Arne Serck-Hanssen

B. 1925-02-28, Løkken Verk, Norway; D. 2014-11-27
Rowing
1948 HP
Men's Coxed Fours QF:2nd 127.5
127.5


Patrick Sercu

B. 1944-06-27, Roeselare, Belgium
Track Cycling (1 gold)
1964 HP
1000 m Time-Trial gold 9600
Sprint QF 861
10461


Serdambyn Batsükh

B. 1955-10-17, represented Mongolia
Boxing
1976 HP
Men's Light-Flyweight (-48 kg) R2 79.13
79.13


Yevgeny Alekseyevich Seredin

B. 1958-02-10, Volgograd, Russia, represented the Soviet Union; D. 2006-04-05
Aquatics - Swimming (1 silver)
1976 1980 HP
Men's 100 m Butterfly 16th fifth 1006.4
Men's 4 x 100 m Medley Relay fifth silver 1250
2256.4


Antonina Seredina

B. 1929-12-23, Lovtsovo, Tver, Russia, represented the Soviet Union
Canoeing - Kayak Sprint (2 gold, 1 bronze)
1960 1964 1968 HP
Women's Kayak Singles 500 metres gold 6400
Women's Kayak Doubles 500 metres gold fourth bronze 9820.8
16220.8


Dramane Sereme

B. 1942-05-23, represented Mali
Athletics - Track & Field
1964 HP
Men's Decathlon 18th 3.84
3.84


Serényi István

B. 1911-08-26, Budapest, Hungary; D. 1986-10-03
Handball
1936 HP
Men's Team fourth 800
800


Seres Ferenc

B. 1945-11-03, Tiszakécske, Hungary
Greco-Roman Wrestling (1 bronze)
1972 1976 1980 HP
Men's Light-Flyweight (-48 kg) 9th 13th bronze 4118.4
4118.4


Gavril Serföző

B. 1926-09-26, Oradea, Romania
Football
1952 HP
Men's Team QR 0.595
0.595


Charles Sergel

B. 1911-05-12, Rio de Janeiro, Brazil, represented Great Britain; D. 1980-05-21
Rowing
1932 HP
Men's Eights fourth 800
800


Yury Valentinovich Sergeyev

B. 1925-07-16, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Speed Skating
1956 HP
Men's 500 metres fourth 1600
1600


Larion Serghei

B. 1952-03-11, Dun&abrev;vățu de Jos, Romania
Canoeing - Kayak Sprint (1 bronze)
1976 HP
Men's Kayak Doubles 500 metres bronze 1920
Men's Kayak Doubles 1000 metres 7th 300
2220


Valentina Serghei

B. 1948-02-19, Murighiol, Romania
Canoeing - Sprint Kayak
1968 HP
Women's Kayak Doubles 500 metres fourth 1200
1200


Ulderico Sergo

B. 1913-07-04, Rijeka, Croatia, then part of Austria, represented Italy; D. 1967-02-20
Boxing (1 gold)
1936 HP
Men's Bantamweight (-53.5 kg) gold 9600
9600

Rijeka (Fiume in Italian) was "independent" between the wars, but this athlete is probably ethnically Italian.
Both finalists of the Bantamweight of 1936 died in Cleveland, Ohio (11 years apart).


Meriga Salou Seriki

B. 1953-04-08, represented Dahomey (now Benin)
Boxing
1972 HP
Men's Light Flyweight (-48 kg) R1 1.088
1.088


Serizawa Ichiro

B. 1945-03-10, represented Japan
Fencing
1972 HP
Men's Foil, Individual QF:5th 2.863
Men's Foil, Team sixth 160
162.863


Philip J. Serjeant

B. 1929-10-06, London, England, represented Swaziland (now Eswatini)
Shooting
1972 HP
Trap 57th -7.60
Skeet dnf -8.38
0.00000006384


Georges Serlez

B. 1888-03-27, Kortrijk, Belgium; D. 1978-03-19
Equestrianism - Dressage
1924 HP
Dressage, Individual 9th 240
240


António de Jesus Serôdio

represented Portugal
Equestrianism - Eventing
1948 HP
Three−Day Event, Individual dnf 0.0000125
Three−Day Event, Team dnf -
0.0000125


Elwira Teresa Seroczyńska

B. 1931-05-01, Vilnius, now in Lithuania, represented Poland; D. 2004-12-24
Speed Skating (1 silver)
1960 1964 HP
Women's 500 metres sixth 16th 646.4
Women's 1000 metres dnf 22nd 0.8
Women's 1500 metres silver 26th 6000.064
Women's 3000 metres 7th 400
7047.264


Guillaume Séron

from Bruxelles, Belgium
Aquatics - Water Polo (1 silver)
1900 HP
Men's Team silver 2000
2000

He was not listed in early sources, so he is probably one of three players who only played in the first match.

Olympic Competitor nr 1349


Francisco Basilio Serp Brolis

B. 1930-04-19, Buenos Aires, Argentina
Fencing
1964 HP
Men's Épée, Individual R1:7th -6.66
Men's Épée, Team R1:3rd 7.78
7.78000066


Adhemar Ferreira Serpa

B. 1898-11, Rio de Janeiro, Brazil
Water Polo
1932 HP
Men's Team fifth 500
500


Daniela Serpilli

B. 1944-02-02, Roma, Italy
Aquatics - Swimming
1960 HP
Women's 100 metres Backstroke R1:26th 0.08
Women's 4x100 metres Medley Relay R1:14th 16
16.08


Ángel Rolando Serra Barbel

B. 1951-10-02, represented Cuba
Rowing
1972 HP
Men's Coxless Fours 12th 30
30


Giacomo Serra

B. 1893, represented Italy
Shooting
1924 HP
Men's Trap 19th 2
Men's Trap, Team 9th 40
42


Joan Serra i Llobet

B. 1927-10-08, Sabadell, Spain; D. 2015-01-24
Aquatics - Water Polo
1948 HP
Men's Team 8th 128
128


Luis Pedro Serra Deluchi

B. 1935-10-12, San José de Mayo, Uruguay; D. 1992-10-02
Cycling - Track
1952 1956 1960 HP
Men's Time Trial fifth 14th 1524
Men's Team Pursuit R1:12th R1:11th 78
1602


Joan Serrahima i Bofill

B. 1905-06-29, Barcelona, Spain; D. 1959-10-11
Athletics - Track & Field
1928 HP
Men's 100 m R1:5th 0.00000000075
Men's 200 m R1:3rd 0.0012
Men's 4x100 m Relay R1:5th 8.2
8.20120000075


Ernst Serrander

Olympic Competitor nr 2909


Alfonso Serrano Rebeil

B. 1921-01-06, Ciudad de México, Mexico; D. 2015-07-09
Sailing
1964 HP
Two−Person Heavyweight Dinghy (Flying Dutchman) 21st 0.8
0.8


Federico Serrano

B. 1944-09-28, Ciudad de México, Mexico
Equestrianism - Dressage
1968 HP
Dressage, Individual 18th 3.2
3.2


Mario Serrano Escobar

B. 1941-02-19, represented Mewico
Boxing
1964 HP
Men's Lightweight (-60 kg) R32 1.02
1.02


Pedro Serrano Negrón

B. 1931-11-09, Aguas Buenas, Puerto Rico; D. 2017-11-09
Weightlifting
1964 1968 HP
Men's Featherweight (-60 kg) 12th 17th 66
66


Víctor Serrano

B. 1949-09-20, represented Puerto Rico
Athletics - Track and Field
1976 HP
Men's Marathon 53rd -6.38
0.000000384


Kevin John Serrapede

B. 1948-08-04, New York, NY, USA
Handball
1972 1976 HP
Men's Team 14th 10th 58
58


Fabienne Serrat

B. 1956-07-05, Le Bourg-d'Oisans, France
Alpine Skiing
1976 1980 1984 HP
Women's Downhill 21st 0.64
Women's Giant Slalom fourth dnf 1600.00000016
Women's Slalom dnf dnf -4.44
1600.64004416


Héctor Serrate

B. 1946-07-24, Santurce, Puerto Rico
Athletics
1968 HP
Men's Triple Jump QU:33rd -2.38
0.00384


Josephus Serré

B. 1907-02-03, Bergen op Zoom, the Netherlands; D. 1991-12-14
Modern Pentathlon
1936 HP
Men's Individual 27th 0.06
0.06


Auguste Serrurier

B. 1857-03-25, Denain, France
Archery (2 silver)
1900 HP
Sur la Perche à la Herse silver 4000
Sur la Perche à la Pyramide silver 4000
8000

Olympic Competitor nr 891


Stephen Joseph "Steve" Sertich

B. 1952-10-20, Virginia, Minn., USA
Ice Hockey
1976 HP
Men's Team fifth 500
500


Giacinto "Cinto" Sertorelli

B. 1914-01-01, Milano, Italy; D. 1938-01-28
Alpine Skiing
1936 HP
Men's Alpine Combined 7th 600
600


Erminio Sertorelli

B. 1901, Bormio, Italy; D. 1979
Cross Country Skiing
1932 HP
Men's 50 km 12th 40
40


Ryszard Seruga

B. 1953-03-31, Nowy Zącz, Poland
Canoeing - Slalom
1972 HP
Men's Canadian Doubles fifth 1250
1250


Glauco Servadei

B. 1913-07-27, Forli, Italy; D. 1968-12-27
Road Cycling
1936 HP
Men's Road Race, Individual 15th 12.5
Men's Road Race, Team fourth 400
412.5


Alex Servais

B. 1896-03-02, Luxembourg, Luxembourg
Athletics
1920 HP
Men's 100 m R1:5th 0.00000039
Men's 4 x 100 m Relay sixth 160
Men's Javelin Throw 21st 0.96
190.96000039


Franz Servais

B. 1880-03-01, Luxembourg, Luxembourg; D. 1966-01-31
Art Competitions
1924 HP
Literature AC 89.43
89.43


Joseph Servella

from Nice, represented France
Athletics
1920 HP
Men's Cross-Country 21st 0.8
Men's Cross-Country, Team fifth 250
250.8


Jean Servent

represented France
Fencing
1920 HP
Men's Sabre, Individual R1:5th 0.286
0.286


Clemente Serventi

B. 1889-09-07, represented Italy
Tennis
1924 HP
Men's Singles R1 0.00000000019
Men's Doubles R3 39.56
39.56000000019


John Burgess Service

B. 1930-12-04, Scotland, represented Great Britain; D. 1996
Aquatics - Swimming
1948 HP
Men's 200 metres Breaststroke R1:25th 0.15
0.15


Garrett Serviss

Olympic Competitor nr 1967


Clarence Lloyd Servold

B. 1927-03-28, Camrose, Alb., Canada; D. 2019-02-02
Cross-Country Skiing & Nordic Combined
1956 1960 HP
Men's 15 kilometres 19th 35th 1.601
Men's 30 kilometres 37th 36th 0.00104
Men's 50 kilometres 22nd 0.4
Men's Individual Nordic Combined 28th 0.0384
2.04044


Irvin Benjamin Servold

B. 1932-11-14, Camrose, Alb., Canada
Cross-Country Skiing & Nordic Combined
1956 1960 HP
Men's 15 kilometres 47th 0.000004
Men's 30 kilometres 40th 0.0001
Men's Individual Nordic Combined 27th 25th 0.21
0.210104


Kelsey Serwa

B. 1989-09-01, Kelowna, BC, Canada
Freestyle Skiing
2010 2014 2018 HP
Women's Ski Cross fifth silver gold 21375
21375


Julien Serwy

represented Belgium
Athletics - Track & Field
1928 HP
Men's 5000 m R1:dnf 0.00064
Men's 10000 m 18th 2.56
2.56064


Kapitolina Seryogina

B. 1942-01-17, Pavlovsk, Russia, represented the Soviet Union
Speed Skating
1972 HP
Women's 1500 metres 9th 160
Women's 3000 metres sixth 640
800


Written 2001-06-08 - last modified 2022-08-18

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.