Great Olympians

Biographies - ALE


Josip "Jozo" Alebić

B. 1947-01-07, Hrvace, Croatia, represented Yugoslavia; D. 2021-03-08 in Slovenia
Athletics - Track & Field
1972 1976 1980 HP
Men's 400 metres R1:41st QF:5th QF:6th 2.654064
Men's 4x400 m Relay R1:12th R1:9th 50
52.654064


Carlos Enrique Estanisiao Alegre Benavides

represented Peru
Basketball
1948 HP
Men's Team 10th 50
50


Félix Alegría

Olympic Competitor nr 5030


Jo Aleh

B. 1986-05-15, Auckland, New Zealand
Sailing (1 gold, 1 silver)
2008 2012 2016 HP
Women's One Person Dinghy (Laser-Radial) 7th 13600
Women's Two Person Dinghy (470) gold silver
13600


Juan Manuel Alejándrez Rodríguez

B. 1944-05-17, San Pedro Tesistan, Jal., Mexico; D. 2007-01-06
Football
1968 HP
Men's Team fourth 800
800


Virgilius Alekna

B. 1972-02-13, Terpeikiai, then USSR, Lithuania
Track and Field (2 gold, 1 bronze)
1996 2000 2004 2008 2012 HP
Discus Throw fifth gold gold bronze fourth 40410
40410


Aleksandar Aleksandrov

B. 1944-02-15, Lukovit, Bulgaria
Volleyball
1968 HP
Men's Team sixth 320
320


Boris Viktorovich Aleksandrov

B. 1955-11-13, Oskemen, Kazakhstan, represented the Soviet Union; D. 2002-07-31
Ice Hockey (1 gold)
1976 HP
Men's Team gold 3200
3200


Konstantin Vladimirovich Aleksandrov

B. 1920-07-07, Petrograd, now St. Petersburg, Russia, represented the Soviet Union; D. 1997-08-15
Sailing
1952 1956 1960 1964 1968 HP
5.5 metres class 16th 8th 13th 9th 448
448


Oleg Alekseyevich Aleksandrov

B. 1937-07-13, Yaroslavl, Russia, represented the Soviet Union
Rowing
1960 HP
Men's Coxed Fours fourth 1200
1200


Stefan Aleksandrov

B. 1946-11-04, Plovdiv, Bulgaria
Boxing
1968 HP
Men's Light−Flyweight (-48 kg) R16 79.13
79.13


Veniamin Aleksandrov

B. 1937-04-18, Moskva, Russia, represented the Soviet Union; D. 1991-11-06
Ice Hockey (2 gold, 1 bronze)
1960 1964 1968 HP
Men's teams bronze gold gold 11520
11520


Vladimir Aleksandrov

B. 1945-01-08, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Sailing
1968 HP
5.5 Metres Class 9th 160
160


Anna Aleksandrova

B. 1929-11-01, represented the Soviet Union
Athletics - Track & Field
1952 HP
Women's 80m Hurdles R1:3rd 16.14
16.14


Larisa Aleksandrova

competed in 1980 as

Larisa Popova

B. 1957-04-09, Tiraspol, Transnistria, now officially part of Moldova, represented the Soviet Union
Rowing (1 gold, 1 silver)
1976 1980 HP
Women's Coxed Quadruple Sculls silver 11000
Women's Double Sculls gold
11000


Lilyana Lyubenova Aleksandrova

B. 1943-02-26, represented Bulgaria
Artistic Gymnastics
1964 HP
Women's Individual combined 57th -7.40
0.00000004


Artur Gevorkovich Aleksanyan

B. 1991-10-21, Gyumri, Armenia
Wrestling, Greco-Roman (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
2012 2016 2021 HP
Men's Heavyweight (-98 kg) bronze gold 23400
Men's Heavyweight (-97 kg) silver
23400


Adolfas Aleksejūnas

B. 1937-06-27, Meldiniai, Lithuania, represented the Soviet Union
Athletics - Track & Field
1964 HP
Men's 3000 metres Steeplechase 7th 600
600


Lev Borisovich Alekseyev

B. 1926-04-18, represented the Soviet Union
Sailing
1952 1956 1960 1964 HP
5.5 metres class 16th 8th 422.4
Three Person Keelboat (Dragon) 9th
422.4


Vasily Alekseyev

B. 1942-01-07, Pokrovo-Shishkino, Ryazan, Russia, then part of the Soviet-Union; D. 2011-11-25
Weightlifting (2 gold)
1972 1976 1980 HP
Super Heavyweight (+110 kg) gold gold dnf 19260
19260

The first lifter to total 600 kg on the three lifts, and 400 kg on the two lifts. His total of 440 kg remained an Olympic record from 1976 to 1996. He was also World and European Champion from 1970 onwards.
When he wasn't training, he was collecting crystal goblets and Armenian cognac, reading Lenin and the translated works of Jack London, and listening to the recordings of Tom Jones. His supreme confidence touched every part of his life. Not only was Alexeev the world's greatest superheavyweight, he also considered himself the finest gardener, cook, carpenter, singer and billiards player in perhaps the entire U.S.S.R.


Galina Aleksandrovna Alekseyeva

B. 1946-11-27, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Aquatics - Diving (1 bronze)
1964 1968 HP
Women's Platform bronze 14th 2576
2576


Milan Aleksić

B. 1986-05-13, Beograd, Serbia (then part of Yugoslavia)
Water Polo (2 gold, 1 bronze)
2012 2016 2021 HP
Men's Team bronze gold gold 11520
11520


Verka Aleksieva

B. 1943-09-24, represented Bulgaria
Rowing
1976 HP
Women's Coxed Quadruple Sculls fourth 1200
1200


Armando Alemán Subirán

B. 1904-09-11, Córdoba, Spain; D. 1995-01-21
Fencing
1928 HP
Men's Foil, Individual R1:8th 0.00000026
0.00000026


René Aleman

B. 1913-11-23, El Biar, (French) Algeria, represented France; D. 1989
Weightlifting
1948 HP
Men's Lightweight (-67.5 kg) 11th 96
96

He continued living in Algeria (presumably until independence) so we shall class him as such.


(Burhanettin) Şeref Alemdar

B. 1917-07-10, from Istanbul, represented Turkey
Basketball
1936 HP
Men's Team Rep1 0.54
0.54


Bekele Alemu

B. 1941-01-26, Addis Abeba, Ethiopia
Boxing
1964 1968 HP
Men's Light−Middleweight (-71 kg) R32 R32 3.261
3.261


Expedito Alencar Arrais

B. 1946-02-24, Ceará, Brazil
Boxing
1968 HP
Men's Welterweight (-67 kg) R16 79.13
79.13


Aleksandr Alenitsyn

Olympic Competitor nr 5237


Ioannis Alepous

Olympic Competitor nr 3098


Luis Alers Acevedo

B. 1950-09-20, Aguadilla, Puerto Rico; D. 2005-01-09
Athletics - Track & Field
1972 HP
Men's 100 metres R1:77th -11.40
Men's 4x100 m Relay R1:5th 0.573
0.573


Mario Alesini

B. 1931-12-17, Varese, Italy; D. 2001-08-02
Besketball
1960 HP
Men's Team fourth 800
800


Luc Antoine Alessandri

B. 1842-05-31, Plana, Corsica, France; D. 1926-08-18
Fencing
1900 HP
Men's Sabre for Masters, Individual R1:ac 1.475
1.475

Olympic Competitor nr 732


(Ludovico) Ferdinando Alessandri

B. 1903-10-26, from São Paulo, represented Brazil
Fencing
1936 1948 HP
Men's Foil, Individual R1:6th R2:8th 0.0110024
Men's Foil, Team R1:3rd 2.69
Men's Sabre, Individual R1:6th 0.0000024
2.7010048


Gaspare Alessandri

B. 1908-03-14, Ancona, Italy; D. 1987-06-15
Boxing
1932 HP
Men's Featherweight (-57.2 kg) fourth 2400
2400


Hugh Alessandroni

B. 1908-01-15, New York, NY, USA; D. 1989-03-31
Fencing (1 bronze)
1932 1936 HP
Men's Foil, Individual R2:5th 0.053
Men's Foil, Team bronze R1:4th 722
722.053


Karl Aletter

B. 1906-07-08, Mannheim, Baden-Württemberg, Germany; D. 1991-03-29
Rowing (1 silver)
1928 1932 HP
Men's Eights QF Rep:2nd 950
Men's Coxless Fours silver 3000
3950


Jacques Aletti

B. 1955-03-18, Tlemcen, Algeria (then French), represented France
Athletics - Track and Field
1976 HP
Men's High Jump QU:29th 0.024
0.024


Jaroslav Alexa

B. 1949-07-06, Brno, Czechia, represented Czechoslovakia; D. 2008-08-05
Athletics
1968 1972 HP
Men's High Jump QU:18th QU:29th 3.864
3.864


Fleming "Alex" Alexander

B. 1945-04-16, from NSW, represented Australia
Aquatics - Swimming
1964 HP
Men's 400 metres Individual Medley R1:17th 6
6


Ana Bella Alexander Lamothe

B. 1954-11-01, Manati, Cuba
Athletics - Track and Field
1976 HP
Women's Long Jump QU:13th 38.4
38.4


Constantine "Connie" Alexander

B. 1950-04-08, represented Great Britain
Judo
1976 HP
Men's Lightweight (-63 kg) R2 40.5
40.5


Gary Joseph Alexander

B. 1944-02-10, Minneapolis, Minn., USA
Greco-Roman Wrestling
1976 HP
Men's Featherweight (-62 kg) 14th 24
24


Gordon Alexander

Olympic Competitor nr 5652


Gustav Alexander

Olympic Competitor nr 4773


John W. "Jack" Alexander

B. 1954-11-18, South Bend, Ind., USA, represented Canada
Modern Pentathlon
1976 HP
Men's Individual 46th -5.80
Men's Team 13th 6.4
6.400008


Jane Elizabeth Alexander

B. 1958-12-13, from Cardiff, Wales, represented Great Britain
Aquatics - Swimming
1976 HP
Women's 100 m Butterfly 29th 0.016
Women's 200 m Butterfly 30th 0.01
0.026


Michael O'Donel Bjarne Alexander

B. 1936-06-19, Winchester, England, Great Britain; D. 2002-06-01
Fencing (1 silver)
1960 HP
Men's Épée, Team (silver) 16.9
16.9


Timothy "Tim" Alexander

B. 1949-01-10, represented Australia
Sailing
1972 1976 HP
Two Person Heavyweight Dinghy (Flying Dutchman) 8th 9th 520
520


Thomas "Tom" Alexander

B. 1958-02-17, Thunder Bay, Ont., Canada
Aquatics - Swimming
1976 HP
Men's 400 m Freestyle 29th 0.016
0.016


Jean Alexandre

B. 1917-06-15, represented Belgium
Track Cycling
1936 HP
Men's Team Pursuit fifth 750
750


Marc Alexandre

B. 1959-10-30, Paris, France
Judo (1 gold, 1 bronze)
1984 1988 HP
Men's Half Lightweight (-65 kg) bronze 12720
Men's Lightweight (-71 kg) gold
12720


Michel Alexandre

B. 1946-06-20, Saint-Lô, France
Sailing
1968 HP
Three−Person Keelboat (Dragon) 8th 256
256


Panagiotis Alexandris

B. 1949-08-15, represented Greece
Alpine Skiing
1972 HP
Men's Giant Slalom 41st -4.64
Men's Slalom dnf -10.40
0.000064


Constantin Alexandru

B. 1953-12-15, Constanța, Romania; D. 2014-08-10
Freestyle Wrestling & Greco-Roman Wrestling (1 silver)
1976 1980 HP
FR Men's Light-Flyweight (-48 kg) 18th 3.84
GR Men's Light-Flyweight (-48 kg) silver 6000
6003.84


Ion Alexe

B. 1946-07-25, Cornu, Romania
Boxing (1 silver)
1968 1972 HP
Men's Heavyweight (+81 kg) QF silver 6861
6861


Edward "Ed" Alexiuk

B. 1952-05-17, Winnipeg, Man., Canada
Volleyball
1976 HP
Men's Team 9th 80
80


Efstathios Alexopoulos

B. 1946, Athina, Greece
Boxing
1968 HP
Men's Light−Heavyweight (-81 kg) R16 79.13
79.13


Vladimir Petrovich Aleynik

B. 1952-09-12, Smalyavichy, Belarus, represented the Soviet Union
Aquatics - Diving (1 silver, 1 bronze)
1976 1980 HP
Men's Platform bronze silver 6560
6560


Written 2002-10-27 - last modified 2023-01-02

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.