Kayak - Men's K4 1000 m

Ciudad de México 1968

  1. Norway
    (3200=4480) Steinar Amundsen (NOR/1968-72)
    (3200=4480) Egil Søby (NOR/1968-72)
    (3200=4480) Tore Berger (NOR/1968-72)
    (3200=4480) Jan Johansen (NOR/1968-72)
  2. Romania
    (2000) Anton Calenic (ROU/1968)
    (2000) Dimitrie Ivanov (ROU/1968)
    (2000) Haralambie Ivanov (ROU/1964-68)
    (2000=3280) Mihai Țurcaș (ROU/1964-68)
  3. Hungary
    (1280=1408) Giczy Csaba (HUN/1968,76)
    (1280) Timár István (HUN/1968)
    (1280=2080) Szöllősi Imre (HUN/1960-68)
    (1280) Csizmadia István (HUN/1968)
  4. Sweden
    (800=928) Per Larsson (SWE/1968-72)
    (800=928) Hans Nilsson (SWE/1968-72)
    (800) Tord Sahlén (SWE/1968)
    (800) Åke Sandin (SWE/1968)
  5. Finland
    (500) Karl-Gustav von Alfthan (FIN/1968)
    (500=701.0) Heikki Mäkelä (FIN/1968-76)
    (500=700) Jorma Lehtosalo (FIN/1968-72)
    (500=701.0) Ilkka Nummisto (FIN/1964-76)
  6. East Germany
    (320) Joachim Wenzke (gdr-GER/1968)
    (320) Klaus-Uwe Will (gdr-GER/1968)
    (320) Erhard Riedrich (gdr-GER/1968)
    (320) Klaus-Peter Ebeling (gdr-GER/1968)
  7. Austria
    (200) Helmut Hediger (AUT/1968-72)
    (200=234) Kurt Lindlgruber (AUT/1964-68)
    (200=234) Günther Pfaff (AUT/1964-76)
    (200=201.0) Gerhard Seibold (AUT/1968-72)
  8. Poland
    (128) Ewald Janusz (POL/1968)
    (128=162) Ryszard Marchlik (POL/1960-64)
    (128=162) Rafał Piszcz (POL/1964-72)
    (128) Władysław Zieliński (POL/1960-64)
  9. Denmark
    (80) Harry Sørensen (DEN/1968)
    (80) Jørgen Andersen (DEN/1968-72)
    (80) Hans-Viggo Knudsen (DEN/1964-68)
    (80) Steen Lund Hansen (DEN/1968)
    fourth in semifinal:
  10. Netherlands
    (34) Toon Geurts (NED/1960-68)
    (34=234) Jan Wittenberg (NED/1964-68)
    (34) Paul Bunschoten (NED/1968)
    (34) Bram Muusse (NED/1968)
  11. Australia
    (34=114) Phil Coles (AUS/1960-68)
    (34=126.9) Dennis Green (AUS/1956-72)
    (34=42.6) Gordon Jeffery (AUS/1964-72)
    (34=114) Barry Stuart (AUS/1956-68)
  12. France
    (34) Jean Boudehen (FRA/1968)
    (34) Jean-Pierre Cordebois (FRA/1968-72)
    (34) Albert Mayer (FRA/1968)
    (34) Claude Picard (FRA/1968)
    fifth in semifinal (13-15):
  13. Soviet Union
    (8.6=3209) Nikolai Chuzhikov (urs-RUS/1964-68)
    (8.6=3209) Yuriy Stetsenko (urs-UKR/1968-72)
    (8.6) Dmitry Matveyev (urs-RUS/1968)
    (8.6) Heorhiy Kariukhin (urs-UKR/1968)
  14. Great Britain
    (8.6=42.6) Alistair Wilson (GBR/1964-68)
    (8.6) Alan Edwards (GBR/1968)
    (8.6) Michael Mean (GBR/1968)
    (8.6=18.24) John Oliver (GBR/1968-76)
  15. West Germany
    (8.6) Bernd Guse (frg-GER/1968-72)
    (8.6) Erich Kemnitz (frg-GER/1968)
    (8.6) Jochen Schneider (frg-GER/1968)
    (8.6) Erich Suhrbier (frg-GER/1964-68)
    fourth in repêchage:
  16. Mexico
    (2.6) Carlos Graeff (MEX/1968)
    (2.6) Luis Lozano (MEX/1968)
    (2.6) Roberto Heinze Hauser (MEX/1968)
    (2.6) Carlos Prendes (MEX/1968)
  17. Spain
    (2.6) José Perurena (ESP/1968)
    (2.6) Ángel Villar (ESP/1968)
    (2.6) Gerardo López (ESP/1968)
    (2.6) Pedro Cuesta (ESP/1968)
    fifth in repêchage:
  18. United States
    (1.04) Lester Cutler (USA/1968)
    (1.04) Ernst Heincke (USA/1968)
    (1.04) Mervil Larson (USA/1968)
    (1.04) John Pickett (USA/1968)
  19. Canada
    (1.04) Arpad Simonyik (CAN/1964-68)
    (1.04) Wolfgang Ruck (CAN/1968)
    (1.04) Gabor Joo (CAN/1964-68)
    (1.04=9.64) Jean Barré (CAN/1968-72)

München 1972

  1. Soviet Union
    (3200=6400) Yuriy Filatov (urs-UKR/1972-76)
    (3200=3209) Yuriy Stetsenko (urs-UKR/1968-72)
    (3200=9600) Vladimir Morozov (urs-TKM/1964-72)
    (3200) Valery Didenko (urs-RUS/1972)
  2. Romania
    (2000=3708) Aurel Vernescu (ROU/1960-72)
    (2000=5280) Mihai Zafiu (ROU/1972-80)
    (2000) Roman Vartolomeu (ROU/1972)
    (2000=3708) Atanasie Sciotnic (ROU/1964-72)
  3. Norway
    (1280=4480) Egil Søby (NOR/1968-72)
    (1280=4480) Steinar Amundsen (NOR/1968-72)
    (1280=4480) Tore Berger (NOR/1968-72)
    (1280=4480) Jan Johansen (NOR/1968-72)
  4. Italy
    (800) Alberto Ughi (ITA/1972)
    (800) Pierangelo Congiu (ITA/1972)
    (800) Mario Pedretti (ITA/1972)
    (800) Oreste Perri (ITA/1972-80)
  5. West Germany
    (500) Rudolf Blaß (frg-GER/1972-76)
    (500) Eberhard Fischer (frg-GER/1972)
    (500) Rainer Hennes (frg-GER/1972)
    (500) Erich Pasch (frg-GER/1972-76)
  6. Hungary
    (320) Szabó István (HUN/1972-80)
    (320) Várhelyi Péter (HUN/1972)
    (320) Bakó Zoltán (HUN/1972-76)
    (320) Vargha Csongor (HUN/1972)
  7. Finland
    (200) Kari Markkanen (FIN/1972-72)
    (200=701.0) Heikki Mäkelä (FIN/1968-76)
    (200=701.0) Ilkka Nummisto (FIN/1964-76)
    (200=700) Jorma Lehtosalo (FIN/1968-72)
  8. Sweden
    (128) Lars Andersson (SWE/1968-76)
    (128=628) Gunnar Utterberg (SWE/1964-72)
    (128=928) Per Larsson (SWE/1968-72)
    (128=928) Hans Nilsson (SWE/1968-72)
  9. Czechoslovakia
    (80) Ladislav Souček (tch-CZE/1972-76)
    (80) Zdeněk Bohutínský (tch-CZE/1972-76)
    (80) Ľubomír Kadnár (tch-SVK/1972)
    (80) Pavel Kvasil (tch-CZE/1972)
    fourth in semifinals:
  10. East Germany
    (34) Volkmar Thiede (gdr-GER/1972)
    (34) Eduard Augustin (gdr-GER/1972)
    (34) Herbert Laabs (gdr-GER/1972)
    (34) Joachim Mattern (gdr-GER/1972-76)
  11. Poland
    (34) Zbigniew Niewiadomski (POL/1972)
    (34) Jerzy Dziadkowiec (POL/1972)
    (34) Zdzisław Tomyślak (POL/1972)
    (34) Andrzej Matysiak (POL/1972)
  12. Belgium
    (34=68) Jos Broeckx (BEL/1972-80)
    (34) Roger t'Joncke (BEL/1972)
    (34) Jean-Marie D'Haese (BEL/1972)
    (34=68) Paul Stinckens (BEL/1972-80)
    fifth in semifinals:
  13. Canada
    (8.6) Denis Barré (CAN/1972-76)
    (8.6=13.92) Jean Barré (CAN/1968-72)
    (8.6) Dean Oldershaw (CAN/1972-76)
    (8.6) Jim Reardon (CAN/1972)
  14. Australia
    (8.6=135.5) Dennis Green (AUS/1956-72)
    (8.6=42.6) Dennis Heussner (AUS/1972-76)
    (8.6) Rodney Fox (AUS/1972)
    (8.6=42.6) Gordon Jeffery (AUS/1964-72)
  15. Yugoslavia
    (8.6) Zlatomir Šuvački (yug-SRB/1968-72)
    (8.6) Ivan Ohmut (yug-SRB/1972)
    (8.6) Miloš Kralj (yug-SLO/1972)
    (8.6) Dušan Filipović (yug-SRB/1972)
    fourth in repêchage (16-17):
  16. Spain
    (2.16=2002) Herminio Menéndez (ESP/1972-84)
    (2.16) Álvaro López (ESP/1972)
    (2.16) Javier Sanz (ESP/1972)
    (2.16=2002) José María Esteban (ESP/1972-76)
  17. United States
    (2.16) John van Dyke (USA/1972)
    (2.16) Jerry Welbourn (USA/1972)
    (2.16) Philip Rogosheske (USA/1972)
    (2.16=4.32) Stephen Kelly (USA/1972-76)
    fifth in repêchage (18-19)
  18. Austria
    (1.04=201.0) Gerhard Seibold (AUT/1968-72)
    (1.04=35.04) Kurt Heubusch (AUT/1964,72)
    (1.04) Heinz Rodinger (AUT/1972)
    (1.04) Alfred Zechmeister (AUT/1972)
  19. Great Britain
    (1.04) Robin Avery (GBR/1972)
    (1.04=51.04) Doug Parnham (GBR/1972-80)
    (1.04=35.04) Peter Lawler (GBR/1964-72)
    (1.04=18.24) John Oliver (GBR/1968-76)
    sixth in repêchage (20)
  20. Mexico
    (0.5) Hermelindo Soto (MEX/1972-76)
    (0.5) Gilberto Soriano (MEX/1972)
    (0.5) Horacio Flores (MEX/1972)
    (0.5) Alejandro Amezcua (MEX/1972)

Montréal 1976

  1. 1 Soviet Union URS Gold
    (3200) Serhiy Chukhrai (UKR/1976-80)
    (3200=6400) Yuriy Filatov (urs-UKR/1972-76)
    (3200) Aleksandr Degtyaryov (RUS/1976)
    (3200) Vladimir Morozov (RUS/1976)
  2. 2 43/45/46/47 Spain ESP 3:06.46 (1 h1) – 3:10.89 (1 h1) 3:08.95 (2) Silver
    (2000=2002) José María Esteban (ESP/1972-76)
    (2000) José Ramón López
    (2000=2002) Herminio Menéndez (ESP/1972-84)
    (2000) Luis Ramos
  3. 3 70/72/74/75 East Germany GDR 3:06.75 (1 h2) – 3:10.84 (1 h2) 3:10.76 (3) Bronze
    (1280) Frank-Peter Bischof
    (1280=4480) Bernd Duvigneau (GER/1976-80)
    (1280=4480) Rüdiger Helm (GER/1976-80)
    (1280) Jürgen Lehnert
  4. Romania
    (800) Nicu?or E?anu •
    (800) Vasile Simioncenco (ROU/1972-76)
    (800) Nicolae Simionenco •
    (800=5280) Mihai Zafiu (ROU/1972-80)
  5. 5 153/154/156/160 Poland POL 3:07.91 (2 h2) – 3:13.62 (3 h1) 3:12.17 (5) Henryk Budzicz • Kazimierz Górecki • Grzegorz Koltan • Ryszard Oborski
  6. 6 142/146/147/148 Norway NOR 3:10.60 (3 h3) – 3:11.84 (2 h1) 3:12.28 (6) Morten Mřrland • Einar Rasmussen • Olaf Sřyland • Jostein Stige
  7. 7 24/25/26/28 Bulgaria BUL 3:11.39 (3 h1) – 3:14.35 (3 h2) 3:12.94 (7)
    (200) Ivan Manev •
    (200) Bozhidar Milenkov •
    (200) Nikolay Nachev •
    (200) Vasil Chilingirov (BUL/1972-76)
  8. 8 105/107/109/110 Hungary HUN 3:15.52 (4 h2) 3:06.89 (1 h2) 3:12.21 (2 h2) 3:14.67 (8)
    (128=628) Deme József (HUN/1972-80)
    (128=1408) Giczy Csaba (HUN/1968,76)
    (128) Zoltán Romhányi
    (128=628) Rátkai János (HUN/1972-80)
  9. 9 84/89/91/93 West Germany FRG 3:09.17 (3 h2) – 3:16.14 (3 h3) 3:24.19 (9) Jürgen Bohr • Edgar Hartung • Helmar Mang • Chris van Eeden
    fourth in semifinals
  10. 4 h1 r3/4 33/34/38/40 Canada CAN 3:19.17 (5 h1) 3:11.55 (3 h2) 3:14.49 (4 h1) –
    (34) Hugh Fisher (CAN/1976,84-88)
    (34) Jean Fournel •
    (34) Peter Patasi •
    (34) Lou Tollas
  11. Australia
    (34) Graham Gillies •
    (34=42.6) Dennis Heussner (AUS/1972-76)
    (34) John Sumegi (AUS/1976-80)
    (34) John Trail
  12. Belgium
    (34) Jacky Alders •
    (34=68) Jos Broeckx (BEL/1972-80)
    (34) Paul Broeckx •
    (34=68) Paul Stinckens (BEL/1972-80)
    fifth in semifinals:
  13. 5 h1 r3/4 184/185/187/188 Sweden SWE 3:14.24 (4 h1) 3:08.72 (1 h1) 3:17.60 (5 h1) – Kjell Hasselqvist • Anders Larsson • Hĺkan Mattsson • Sakari Peltonen
  14. 5 h2 r3/4 192/193/197/198 Czechoslovakia TCH 3:18.03 (6 h3) 3:10.62 (3 h1) 3:18.71 (5 h2) – Vladimír Dolejš • Viktor Podloucký • Jirí Svoboda • Jindrich Wybraniec
  15. 5 h3 r3/4 61/64/66/69 Great Britain GBR 3:19.36 (6 h1) 3:09.62 (2 h1) 3:19.32 (5 h3) –
    (8.6) Anthony Alan-Williams •
    (8.6) Brian Haynes •
    (8.6=18.24) John Oliver (GBR/1968-76)
    (8.6) Alan Williams
    (16-17)
  16. United States
    (2.16) Bruce Barton •
    (2.16) Pete Deyo •
    (2.16=4.32) Stephen Kelly (USA/1972-76)
    (2.16) Brent Turner
  17. 4 h2 r2/4 122/125/128/129 Italy ITA 3:19.60 (7 h1) 3:19.53 (4 h2) – – Luciano Buonfiglio • Massimo Moriconi • Pier Duilio Puccetti • Andrea Salvietti
    fifth in repêchage (18-19):
  18. Finland
    (1.04=701.0) Heikki Mäkelä (FIN/1968-76)
    (1.04) Eero Hynninen •
    (1.04=701.0) Ilkka Nummisto (FIN/1964-76)
    (1.04) Unto Elo
  19. Ireland
    (1.04) Declan Burns •
    (1.04) Brendan O'Connell (IRL/1972-76)
    (1.04) Ian Pringle •
    (1.04) Howard Watkins (IRL/1972-76)
    (20)
  20. 6 h1 r2/4 95/96/98/99 Hong Kong HKG 3:55.72 (7 h2) 3:53.75 (6 h1) – – Kwan Honk Wai • Mak Chi Wai • Ng Tsuen Man • John Wai

Moskva 1980

  1. 1 East Germany GDR Gold
    (3200=4480) Rüdiger Helm (GER/1976-80)
    (3200) Bernd Olbricht (GER/1976-80)
    (3200) Harald Marg (GER/1980)
    (3200=4480) Bernd Duvigneau (GER/1976-80)
  2. Romania
    (2000=5280) Mihai Zafiu (ROU/1972-80)
    (2000) Vasile Dîba (ROU/1976-84)
    (2000) Ion Geanta •
    (2000) Nicu?or E?anu
  3. 3 20/29/24/27 Bulgaria BUL 3:07.19 (5 h1) 3:12.09 (3) 3:15.46 (3) Bronze Borislav Borisov • Bozhidar Milenkov • Lazar Hristov • Ivan Manev
  4. 4 110/106/114/112 Poland POL 3:09.92 (2 h2) – 3:16.33 (4) Ryszard Oborski • Grzegorz Koltan • Daniel Welna •
    (800) Grzegorz Śledziewski (POL/1972-80)
  5. 5 82/87/86/91 Hungary HUN 3:06.19 (4 h1) 3:11.46 (2) 3:17.27 (5)
    (500=628) Deme József (HUN/1972-80)
    (500=628) Rátkai János (HUN/1972-80)
    (500) Sztanity Zoltán (HUN/1976-80) József Deme • János Rátkai • József Kosztyán • Zoltán Sztanity
  6. 6 48/59/50/55 France FRA 3:04.77 (2 h1) – 3:17.60 (6) François Barouh • Patrick Bérard • Philippe Boccara • Patrick Lefoulon
  7. 7 153/154/150/158 Soviet Union URS 3:02.70 (1 h1) – 3:19.83 (7)
    (200) Serhiy Nahorniy (UKR/1976-80) Gennady Makhnyov • Sergey Nagorny • Aleksandrs Avdejevs • Vladimir Taynikov
  8. 8 3/4/6/1 Australia AUS 3:10.49 (3 h2) – 3:19.87 (8) Barry Kelly • Robert Lee • Ken Vidler • Crosbie Baulch
  9. Sweden
    (80=2208) Lars-Erik Moberg (SWE/1980-88)
    (80) Per Lundh •
    (80) Thorbjörn Thoresson •
    (80) Berndt Andersson (SWE/1972-80)
    fourth in repêchage:
  10. Great Britain
    (50) Stephen Brown •
    (50=51.04) Doug Parnham (GBR/1972-80)
    (50) Alan Williams •
    (50) Steven Hancock
    fifth in repêchage:
  11. 5 h1 r2/3 8/12/10/11 Austria AUT 3:13.86 (5 h2) 3:16.43 (5) – Herbert Havlik • Dietmar Schlöglmann • Hans Peter Mayr • Eduard Reisinger
    sixth in repêchage:
  12. 6 h1 r2/3 79/77/76/80 Netherlands NED 3:13.62 (4 h2) 3:16.58 (6) – Ron Stevens • Gert Jan Lebbink • Jan Baaijens • Rob van Weerdenburg
  13. DNS 40/44/46/47 Finland FIN – (DNS h2) – – Unto Elo • Pertti Kauppila • Leo Lagström • Harri Myllylä
  14. DNS 100/99/101/102 New Zealand NZL – (DNS h2) – – Paul MacDonald • Ian Ferguson • Alan Thompson • Geoff Walker

Los Angeles 1984

  1. 1 New Zealand NZL Gold OB
    (3200) Alan Thompson (NZL/1980-88)
    (3200=3234) Grant Bramwell (NZL/1984-88)
    (3200) Ian Ferguson (NZL/1976-92)
    (3200) Paul MacDonald (NZL/1984-92)
  2. 2 Sweden SWE Silver
    (2000=2208) Lars-Erik Moberg (SWE/1980-88)
    (2000=2128) Per-Inge Bengtsson (SWE/1984-88)
  3. 3 France FRA Bronze
  4. 4 Romania ROU
  5. 5 Great Britain GBR
  6. 6 Spain ESP
  7. 7 Australia AUS
  8. 8 West Germany FRG
  9. 9 Canada CAN
    fourth in semifinals
  10. 4 h1r3/4 Norway NOR
  11. 4 h2r3/4 Switzerland SUI
  12. 4 h3r3/4 Finland FIN
    (34) Mikko Kolehmainen (FIN/1984-96)
  13. 4 h1r2/4 United States USA
    (12.8) Norman Bellingham (USA/1984-92)
  14. 5 h1r2/4 Hong Kong HKG
  15. AC h2r2/4 Italy ITA

1988


Written 2015-07-29 - last modified 2021-11-12

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.