Great Olympians

Biographies - CHU


Chu Hwa-Il

B. 1932-04-30, represented South Korea
Shooting
1956 1960 1964 HP
Men's Free Rifle 19th 2.4
Men's Small−Bore Rifle, Prone 40th 0.0001
2.4001


Julie Chu

B. 1982-03-13, New York, NY, USA
Ice Hockey (3 silver, 1 bronze)
2002 2006 2010 2014 HP
team silver bronze silver silver 8008
8008

Member of the USA Ice Hockey team that won medals in Salt Lake City, Torino, Vancouver and Sochi.


Chu Ming

B. 1932-09-24, represented Hong Kong
Athletics - Track & Field
1964 HP
Men's Long Jump QU:31st -2.96
Men's Triple Jump QU:32nd -2.60
0.0156


Chu Mu-Yen

B. 1982-03-14, represented Chinese Taipei
Taekwondo (1 gold, 1 bronze)
2004 2008 HP
Men's Flyweight (-58 kg) gold bronze 12720
12720


Willie Chu

represented the Republic of China (Chinese Taipei)
Basketball
1956 HP
Men's Team 11th 32
32


Chua Bonhua

represented (the Republic of) China
Basketball
1948 HP
Men's Team 18th 1.28
1.28


Chua Eng Kim

from Perak, now in Malaysia, represented Malaya
Hockey
1956 HP
Men's Team 9th 80
80


Chua Koon Siong

B. 1948-08-27, represented Singapore
Weightlifting
1976 HP
Men's Featherweight (-60 kg) 12th 60
60


Chua Phung Kim

B. 1939-04-29, from Singapore, represented Malaysia in 1964 and Singapore in 1968; D. 1990-08-04
Weightlifting
1964 1968 HP
Men's Bantamweight (-56 kg) 17th 6.038
Men's Featherweight (-60 kg) dnf
6.038

Singapore briefly formed part of newly independent Malaysia.


Chuah Eng Cheng

from Kuala Lumpur, now in Malaysia, represented Malaya
Hockey
1956 HP
Men's Team 9th 80
80


Nikolay Ivanovich Chuchalov

B. 1932-08-13, Kirov, Russia, represented the Soviet Union; D. 2011-05-05
Wrestling - Greco-Roman
1960 HP
Men's Middleweight (-79 kg) fifth 1500
1500


Aleksandra Chudina

B. 1923-11-06, Tula, Russia, represented the Soviet Union; D. 1990-10-28
Track and Field (2 silver, 1 bronze)
1952 HP
Javelin Throw silver 6000
Long Jump silver 6000
High Jump bronze 3840
15840


Václav Chudomel

B. 1932-09-27, Paběnice, Czechia, represented Czechoslovakia; D. 2016-12-15
Athletics - Track & Field
1964 HP
Men's Marathon 18th 3.84
3.84


Andrzej Chudziński

B. 1948-09-17, Gdynia, Poland; D. 1995-09-04
Aquatics - Swimming
1972 HP
Men's 100 m Butterfly 29th 0.016
Men's 200 m Butterfly 25th 0.1
Men's 4x100 m Medley Relay 15th 2.5
2.616


Pierre Louis Chuit

B. 1907-05-24, represented Switzerland; D. 1990-08-13
Sailing
1952 HP
5.5 metres 12th 40
40


Anatoliy Oleksiyovych Chukanov

B. 1954-05-10, Rostov, Russia, represented the Soviet Union; D. 2021-06-12
Cycling - Road (1 gold)
1976 HP
Men's 100 km Team Time Trial gold 4800
4800

He lived in Luhansk and stayed in Ukraine after his career.


Viktor Chukarin

B. 1921-11-09, Krasnoarmeyskoye, Krym, then Russia, represented the Soviet Union, Ukrainian national; D. 1984-08-25
Gymnastics (7 gold, 3 silver, 1 bronze)
1952 1956 HP
Individual combined gold gold 12800
Team combined gold gold 3200
Parallel Bars silver gold 2600
Pommeled Horse gold bronze 2240
Horse Vault gold 7th 1700
Floor Exercise 29th silver 1000
Rings silver 7th 1100
Horizontal Bar fifth fourth 650
25290

Won the individual combined in 1956 by the smallest margin of 0.05 pts from Takashi Ono.
He won two World Championships, in 1954 (equal first with Valentin Muratov) and 1956.


Serhiy Oleksiyovych Chukhray

B. 1955-05-31, Amur, Russia, represented the Soviet Union
Canoeing, Kayak (3 gold)
1976 1980 HP
Men's Doubles, 500 m gold 4800
Men's Doubles, 1000 m gold 4800
Men's Fours, 1000 m gold 3200
12800

Although born in Siberia, it is mentioned (on Russian Wikipedia) that he started canoeing in Nova Kakhovka, Ukraine, as a schoolboy. He has worked with the Ukrainian Canoein federation. So I shall class him as Ukrainian.


Yefim Aronovich Chulak

B. 1948-07-15, Ceadîr, Gagauzia, Moldova, represented the Soviet Union
Volleyball (1 silver, 1 bronze)
1972 1976 HP
Men's Team bronze silver 3280
3280


Paitoon Chulatuppa

B. 1942-01-05, represented Thailand
Sailing
1972 HP
Two Person Keelboat (Tempest) 21st 0.8
0.8


Preeda Chullamondhol

B. 1945-08-21, represented Thailand; D. 2010-03-28
Cycling - Track
1964 HP
Men's 1000 metres Time Trial 21st 0.96
Men's Team Pursuit R1:14th 12
12.96


Aleksandr Aleksandrovich Chumakov

B. 1927-04-15, Moskva, Russia, represented the Soviet Union; D. 2019-07-23
Sailing
1952 1956 HP
Two Person Keelboat (Star) 17th 505
Two Person Heavyweight Dinghy (Sharpie) 7th
505


Sergey Ivanovich Chumakov

B. 1928, represented the Soviet Union; D. 1994
Canoeing - Flatwater Canadian
1952 HP
Men's Canadian Doubles 1000m SF:6th 80
80


Valentina Nikoayevna Chumicheva

B. 1931-08-10, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Aquatics - Diving
1952 1956 HP
Women's Springboard 10th fifth 1100
1100


Jeon I-Gyeong

B. 1976-01-06, Chollabuk-do, Republic of Korea
Short Track (4 gold, 1 bronze)
1992 1994 1998 HP
500 m 12th 15th bronze 2605
1000 m gold gold 11200
3000 m Relay gold gold 2800
16605


Seeb Chundakowsolya

B. 1933, represented Thailand
Boxing
1956 HP
Men's Lightweight (-60 kg) R2 79.13
79.13


Chung Kum Weng

B. 1934-05-15, Ipoh, Perak, represented Malaya in 1960 and Malaysia in 1964
Weightlifting
1960 1964 HP
Men's Featherweight (-60 kg) 11th 10th 246
246

At the 1958 Commonwealth games he represented Malaya, but in 1966 and 1970 he competed for Wales!


Chung Nan-Fei

B. 1928-01-12, Miaoli, Taiwan (Chinese Taipei)
Weightlifting
1964 1968 HP
Men's Bantamweight (-56 kg) dnf 0.278
Men's Featherweight (-60 kg) dnf
0.278


Christopher Charles Church

B. 1940-10-04, represented Great Britain; D. 2001-05-01 in England
Cycling - Track
1964 HP
Men's Sprint Rep1:3rd -2.10
Men's Tandem Rep1:2nd 85
85.001


Elizabeth Mabel Church

B. 1930-03-01, London, England, Great Britain
Aquatics - Swimming
1948 HP
Women's 200 metres Breaststroke sixth 960
960


George Church

B. 1889, Kimberley, Cape Province, after 1912 South Africa; D. 1951-03-18
Shooting
1924 HP
Men's Free Rifle, team 9th 40
40


Charles Churcher

Olympic Competitor nr 3243


Harry George Churcher

B. 1910-11-21, London, England, Great Britain; D. 1972-06-24
Athletics
1948 HP
Men's 10 km Walk fifth 1000
1000


Antonia Churchill

B. 1919-05-06, Los Angeles, Cal., USA; D. 2016-01-19
Sailing
1936 HP
Eight metres Class 10th 50
50


Arnold Churchill

Olympic Competitor nr 2943


Billy Churchill

B. 1885-08-27, Kimmeridge, England, Great Britain, represented the USA; D. 1969-07
Athletics
1924 HP
Men's Marathon 23rd 0.384
0.384


John Robert "Bob" Churchill

B. 1939-02-21, represented Great Britain
Shooting
1972 HP
Small-Bore Rifle, Three Positions 31st -2.64
0.0064


Douglas George Churchill

B. 1948-11-07, represented Australia
Judo
1972 HP
Men's Half-Middleweight (-70 kg) R2 40.5
40.5


Ken Churchill

B. 1910-10-20, Hollister, Cal., USA; D. 1980-10-04
Athletics
1932 HP
Men's Javelin Throw sixth 960
960


Owen Churchill

B. 1896-03-08, Los Angeles, Cal., USA; D. 1985-11-12
Sailing (1 gold)
1928 1932 1936 HP
8 metres Class sixth gold 10th 3570
3570


Tom Churchill

B. 1908-02-26, Blair, Okl., USA; D. 1963-04-28
Athletics - Track & Field
1928 HP
Men's Decathlon fifth 1500
1500


Ivan Chureshi

B. 1908-09-06, represented Bulgaria
Gymnastics
1936 HP
Men's Individual combined (6 apparatuses) 98th -
Men's Team combined 13th 6.4
Men's Floor Exercise 98th -
Men's Vault 83rd -
Men's Parallel Bars 99th -
Men's Horizontal Bar 95th -
Men's Rings 74th -
Men's Pommeled Horse 107th -
6.4


Agustín Churruca Otero

B. 1952-09-09, Bilbao, Spain
Hockey
1972 1976 HP
Men's Team 7th sixth 520
520


Surapong Chutimawong

represented Thailand
Football
1956 HP
Men's Team R1 54
54


Vladimir Dorofeyevich Chuyan

B. 1940-09-29, Magnitogorsk, Russia, represented the Soviet Union; D. 2002-12-28
Shooting
1964 HP
Men's Small−Bore Rifle, Three Positions 11th 64
Men's Small−Bore Rifle, Prone 20th 1
65


Aurelio Chu Yi

B. 1929-01-31, represented Panama
Judo
1964 HP
Men's Lightweight (-68 kg) R1:2nd 79.13
79.13


Aida Chuyko

B. 1936-11-24, Bryansk, Russia, represented the Soviet Union
Athletics - Track & Field
1964 HP
Women's Long Jump 11th 96
96


Nikolay Fyodorovich Chuzhikov

B. 1938-05-05; Makeshkino, Russia, represented the Soviet Union
Canoeing - Kayak Sprint (1 gold)
1964 1968 HP
Men's Kayak Fours 1000 metres gold SF:5th 3208.6
3208.6

He competed for a club from Lysychansk, Ukraine (in the breakaway region of Luhansk) and consequently the MADMen call him Ukrainian and write his name as Mykola Chuzhykov. I prefer to go with the birthplace and call him Russian.


Written 2002-09-12 - last modified 2022-12-25

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.