192 Triple Olympic Champions

  1. Track & Field Men / Standing Long Jump - 1900, 1904, 1906, 1908 - Ray Ewry
    Track & Field Men / Standing High Jump - 1900, 1904, 1906, 1908 - Ray Ewry
  2. Track & Field Men / Hammer - 1900, 1904, 1908 - John Flanagan
  3. Track & Field Men / Discus Throw - 1904, 1906, 1908 - Martin Sheridan
  4. Track & Field Men / Javelin Throw - 1906, 1908, 1912 - Eric Lemming
  5. Water Polo - 1908, 1912, 1920 - Paul Radmilovic
  6. Water Polo - 1908, 1912, 1920 - Charles Smith
  7. Gymnastics, Team - 1912, 1920, 1924 - Giorgio Zampori
  8. Gymnastics, Team - 1912, 1920, 1924 - Luigi Maiocco
  9. Figure Skating Men - 1920, 1924, 1928 - Gillis Grafström
  10. Rowing Men / Double Sculls - 1920, 1924, 1928 - Paul Costello
  11. Wrestling Greco-Roman - 1920, 1924, 1932 - Carl Westergren
  12. Figure Skating Women - 1928, 1932, 1936 - Sonja Henie
  13. Track & Field Men / 4x100 metres - 1928, 1932, 1936 - Frank Wykoff
  14. Hockey - 1928, 1932, 1936 - Richard Allen
  15. Hockey - 1928, 1932, 1936 - Dhyan Chand Bais
  16. Fencing Men / Sabre Team - 1932, 1936, 1948, 1952, 1956, 1960 - Gerevich Aladár
  17. Fencing Men / Sabre Team - 1936, 1948, 1952, 1956, 1960 - Kovács Pál
  18. Fencing Men / Sabre Team - 1936, 1948, 1952 - Berczelly Tibor
  19. Fencing Men / Sabre Team - 1936, 1948, 1952 - Rajcsányi László
  20. Fencing Men / Epee Team - 1936, 1952, 1956, 1960 - Edoardo Mangiarotti
  21. Canoeing Men / 1000 m K1 - 1948, 1952, 1956 - Gert Frederiksson
  22. Boxing - 1948, 1952, 1956 - Papp László
  23. Fencing Men / Sabre Team - 1948, 1952, 1956, 1960 - Kárpáti Rudolf
  24. Sailing / Solo - 1948, 1952, 1956, 1960 - Paul Elvstrøm
  25. Hockey - 1948, 1952, 1956 - Randhir Singh Gentle
  26. Hockey - 1948, 1952, 1956 - Leslie Walter Claudius
  27. Hockey - 1948, 1952, 1956 - Balbir Singh
  28. Hockey - 1948, 1952, 1956 - Rangananandhan Francis
  29. Fencing Men / Epee Team - 1952, 1956, 1960 - Carlo Pavesi
  30. Fencing Men / Epee Team - 1952, 1956, 1960 - Giuseppe Delfino
  31. Swimming Women / 100 m Free-style - 1956, 1960, 1964 - Dawn Fraser
  32. Rowing / skiff - 1956, 1960, 1964 - Vyacheslav Ivanov
  33. Track & Field Men / Discus - 1956, 1960, 1964, 1968 - Alfred A Oerter Jr
  34. Water polo - 1952, 1956, 1964 - Gyarmati Deszö
  35. Water polo - 1952, 1956, 1964 - Kárpáti György
  36. Gymnastics Women / Team - 1956, 1960, 1964 - Polina Astakhova
  37. Gymnastics Women / Team - 1956, 1960, 1964 - Larissa Latynina
    Gymnastics Women / Floor Exercises 1956, 1960, 1964 - Larissa Latynina
  38. Hockey - 1952, 1956, 1964 - Udham Singh
  39. Equestrianism / Prix des Nations Team - 1956, 1960, 1964, 1972 - Hans-Günther Winkler
  40. Gymnastics Men / Team - 1960, 1964, 1968 - Yukio Endo
  41. Ice Hockey - 1964, 1968, 1972 - Vitali Davidov
  42. Ice Hockey - 1964, 1968, 1972 - Anatoli Firsov
  43. Ice Hockey - 1964, 1968, 1972 - Viktor Kuzkin
  44. Ice Hockey - 1964, 1968, 1972 - Alexander Ragulin
  45. Wrestling Free-style - 1964, 1968, 1972 - Oleksander Medvid
  46. Fencing Women / Foil Team - 1960, 1968, 1972 - Tatyana Samusenko-Petrenko
  47. Fencing Women / Foil Team - 1960, 1968, 1972 - Alexandra Sabelina
  48. Fencing Women / Foil Team - 1960, 1968, 1972 - Galina Goroshova
  49. Fencing Men / Epee Team - 1964, 1968, 1972 - Kulcsár Gyözö
  50. Biathlon Men / Team - 1968, 1972, 1976, 1980 - Alexander Tikhonow
  51. Gymnastics Women / Team - 1968, 1972, 1976 - Lyudmila Turishcheva
  52. Gymnastics Men / Team - 1968, 1972, 1976 - Sawao Kato
  53. Gymnastics Men / Team - 1968, 1972, 1976 - Mitsuo Tsukahara
  54. Gymnastics Men / Team - 1968, 1972, 1976 - Eizo Kenmotsu
  55. Diving Men / Highboard - 1968, 1972, 1976 - Klaus Dibiasi
  56. Fencing Women / Foil Team - 1968, 1972, 1976 - Elena Belova-Novikova
  57. Equestrianism / Dressage Team - 1964, 1968, 1976, 1984, 1988 - Dr. Reiner Klimke
  58. Track & Field Men / Triple jump - 1968, 1972, 1976 - Viktor Saneev
  59. Figure Skating / Pairs - 1972, 1976, 1980 - Irina Rodnina
  60. Nordic Combination - 1972, 1976, 1980 - Ulrich Wehling
  61. Fencing / Sabre - team - 1968, 1976, 1980 - Viktor Sidiak
  62. Fencing / Sabre - team - 1968, 1976, 1980 - Vladimir Nazlymov
  63. Boxing / heavyweight - 1972, 1976, 1980 - Teofilo Stevenson
  64. Ice Hockey - 1972, 1976, 1984 - Vladislav Tretiak
  65. Rowing Skiff - 1976, 1980, 1984 - Pertti Karppinen
  66. Canoeing - Canadian C2 1000 m - 1968, 1980, 1984 - Ivan Patzaichin
  67. Ice Hockey - 1984, 1988, 1992 - Andrei Chomutov
  68. Swimming Men / 4 x 100 m free-style - 1984, 1988, 1992 - Matt Biondi
  69. Swimming Men / 4 x 100 m free-style - 1984, 1988, 1992 - Tom Jager
  70. Track & Field Men / Long Jump - 1984, 1988, 1992, 1996 - Carl Lewis
  71. Track & Field Women / 4x100m - 1984, 1988, 1992 - Evelyn Ashford
  72. Speed Skating Women / 500 m - 1988, 1992, 1994 - Bonnie Blair
  73. Weight-Lifting - 1988, 1992, 1996 - Naim Suleymanoglu
  74. Wrestling / Greco-Roman - 1988, 1992, 1996 - Alexander Karelin
  75. Swimming / 200 m back-stroke - 1988, 1992, 1996 - Egerszegi Krisztina
  76. Rowing / Coxless Two - 1988, 1992, 1996 - Stephen Redgrave
  77. Equestrianism / Dressage Team - 1988, 1992, 1996 - Monica Theodorescu
  78. Basketball / Women - 1984, 1988, 1996, 2000 - Teresa Edwards
  79. Luge / Men's singles - 1992, 1994, 1998 - Georg Hackl
  80. Nordic Skiing / 4x5km - 1992, 1994, 1998 - Larissa Lazutina
  81. Nordic Skiing / 4x5km - 1992, 1994, 1998 - Elena Välbe
  82. Nordic Skiing / 4x5km - 1988, 1994, 1998 - Nina Gavriljuk
  83. Biathlon / 4x7,5 km - 1992, 1994, 1998, 2006 - Ricco Groß
  84. Swimming / 4 x 100 m freestyle relay - 1984, 1992, 2000 - Dara Torres
  85. Swimming / 4 x 100 m freestyle relay - 1992, 1996, 2000 - Jenny Thompson
    Swimming / 4 x 100 m medley relay - 1992, 1996, 2000 - Jenny Thompson
  86. Equestriansm / 3-day event, team - 1992, 1996, 2000 - Andrew Hoy
  87. Archery / Women's Team - 1988, 1992, 2000 - Kim Soo-Nyung
  88. Fencing / Women's Foil Team - 1992, 1996, 2000 - Giovanna Trillini
  89. Fencing - men team Sabre - 1992, 1996, 2000 - Stanislaw Pozdnyakov
  90. Weightlifting - 1992, 1996, 2000 - Piros Dimas
  91. Track and Field, Javelin - 1992, 1996, 2000 - Jan Zelezny
  92. Weightlifting - 1992, 1996, 2000 - Akakios Kakiasvilis
  93. Equestrianism, dressage, team - 1992, 1996, 2000, 2008, 2016 - Isabell Werth
  94. Equestrianism, jumping, team - 1988, 1996, 2000 - Ludger Beerbaum
  95. Hockey, women - 1988, 1996, 2000 - Rechelle Hawkes
  96. Volleyball - 1992, 1996, 2000 - Marleny Costa Blanco
  97. Volleyball - 1992, 1996, 2000 - Mireya Luis Hernandez
  98. Volleyball - 1992, 1996, 2000 - Lilia Izquierdo Aguirre
  99. Volleyball - 1992, 1996, 2000 - Idalmis Gato Moya
  100. Volleyball - 1992, 1996, 2000 - Regla Bell McKenzie
  101. Volleyball - 1992, 1996, 2000 - Regla Torres Herrera
  102. Boxing - 1992, 1996, 2000 - Felix Savon
  103. Canoeing, women's K4 - 1988, 1996, 2000, 2004 - Birgit Fischer-Schmidt
  104. Handball, men's team - 1988, 1992, 2000 - Andrei Lavrov
  105. Speed Skating, 5000 m - 1994, 1998, 2002 - Claudia Pechstein
  106. Judo, -60kg - 1996, 2000, 2004 - Tadahiro Nomura
  107. Weightlifting, -56 kg - 1996, 2000, 2004 - Halil Mutlu
  108. Shooting - Rapid-Fire Pistol - 1992, 1996, 2004 - Ralf Schumann
  109. Rowing - lightweight double sculls women - 1996, 2000, 2004 - Constanta Burcica
  110. Rowing - eights - 1996, 2000, 2004 - Elisabeta Lipa
  111. Rowing - eights - 1996, 2000, 2004 - Liliana Gafencu
  112. Rowing - eights - 1996, 2000, 2004 - Doina Ignat
  113. Rowing - eights - 1996, 2000, 2004 - Elena Georgescu
  114. Softball - 1996, 2000, 2004 - Lisa Fernandez
  115. Softball - 1996, 2000, 2004 - Leah O'Brien-Amico
  116. Softball - 1996, 2000, 2004 - Laura Berg
  117. Softball - 1996, 2000, 2004 - Lori Harrigan
  118. Athletics - 50 km Walk - 1996, 2000, 2004 - Robert Korzeniowski
  119. Basketball - women - 1996, 2000, 2004 - Dawn Staley
  120. Basketball - women - 1996, 2000, 2004 - Sheryl Swoopes
  121. Basketball - women - 1996, 2000, 2004, 2008 - Lisa Leslie
  122. Alpine Skiing - Super-G - 1992, 2002, 2006 - Kjetil-André Aamodt
  123. Biathlon - 4x7.5 km - 1994, 1998, 2006 - Sven Fischer
  124. Fencing - women - Foil individual - 2000, 2004, 2008 - Valentina Vezzali
    Fencing - Team Foil - 1996, 2000, 2012 - Valentina Vezzali
  125. Canoe Slalom - C2 - 2000, 2004, 2008 - Pavol Hochschorner
  126. Canoe Slalom - C2 - 2000, 2004, 2008 - Peter Hochschorner
  127. Rowing - pairs - 2000, 2004, 2008 - Georgeta (Andrunache-)Damian
  128. Rowing - lightweight fours - 1996, 2004, 2008 - Eskild Balschmidt Ebbesen
  129. Swimming - 4x100m medley realy - 2000, 2004, 2008 - Ian Crocker
  130. Swimming - 4x100m medley realy - 2000, 2004, 2008 - Jason Lezak
  131. Equestrianism - Dressage individual - 2000, 2004, 2008 - Anky Van Grunsven
  132. Wrestling - Freestyle -74kg - 1996, 2004, 2008 - Buvaysa Saytiev
  133. Canoeing - 2000, 2004, 2008 - K4 500 m women - Katrin Wagner-Augustin
  134. Basketball - women - 2000, 2004, 2008 - Katie Smith
  135. Waterpolo men - 2000, 2004, 2008 - Benedek Tibor
  136. Waterpolo men - 2000, 2004, 2008 - Kasas Tamas
  137. Waterpolo men - 2000, 2004, 2008 - Szecsi Zoltan
  138. Waterpolo men - 2000, 2004, 2008 - Kiss Gergely
  139. Waterpolo men - 2000, 2004, 2008 - Molnar Tamas
  140. Waterpolo men - 2000, 2004, 2008 - Biros Peter
  141. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010, 2014 - Jayna Hefford
  142. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010 - Jennifer Botterill
  143. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010, 2014 - Hayley Wickenheiser
  144. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010 - Becky Kellar
  145. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010 - Cherie Piper
  146. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010, 2014 - Caroline Ouellette
  147. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010 - Colleen Sostorics
  148. Ice Hockey women - 2002, 2006, 2010 - Kim St-Pierre
  149. Diving, synchronized springboard - 2004, 2008, 2012, 2016 - Wu Minxia
  150. Canoe Slalom, C1 - 2000, 2004, 2012 - Tony Estanguet
  151. Swimming, 4x200 m freestyle relay - 2004, 2008, 2012 - Ryan Lochte
  152. Swimming, 4x200 m freestyle relay - 2004, 2008, 2012, 2016 - Michael Phelps
    Swimming, 200 m individual medley - 2004, 2008, 2012, 2016 - Michael Phelps
    Swimming, 100 m butterfly - 2004, 2008, 2012 - Michael Phelps
    Swimming, 4x100 m medley relay - 2004, 2008, 2012 - Michael Phelps
    Swimming, 200 m Butterfly - 2004, 2008, 2016 - Michael Phelps
  153. Swimming, 4x100 m medley relay - 2004, 2008, 2012 - Brendan Hansen
  154. Tennis, women's doubles - 2000, 2008, 2012 - Venus Williams
  155. Tennis, women's doubles - 2000, 2008, 2012 - Serena Williams
  156. Sailing, Finn - 2004, 2008, 2012 - Ben Ainslie
  157. Wrestling, women - 2004, 2008, 2012, 2016 - Kaori Icho
  158. Beach Volleyball - 2004, 2008, 2012 - Misty May-Treanor
  159. Beach Volleyball - 2004, 2008, 2012 - Kerri Walsh-Jennings
  160. Wrestling, women - 2004, 2008, 2012 - Saori Yoshida
  161. Football women - 2004, 2008, 2012 - Christie Rampone
  162. Football women - 2004, 2008, 2012 - Shannon Boxx
  163. Football women - 2004, 2008, 2012 - Heather O'Reilly
  164. Football women - 2004, 2008, 2012 - Heather Mitts
  165. Synchronized Swimming, team - 2004, 2008, 2012 -  Anastasia Davydova
  166. Synchronized Swimming, team - 2004, 2008, 2012 - Maria Gromova
  167. Synchronized Swimming, team - 2004, 2008, 2012 - Elvira Khasyanova
  168. Wrestling, freestyle, -120 kg - 2004, 2008, 2012 - Artur Taymazov
  169. Athletics - 4x 400 m - 2004, 2008, 2012 - Sanya Richards-Ross
  170. Basketball women - 2004, 2008, 2012 - Sue Bird
  171. Basketball women - 2004, 2008, 2012 - Tamika Catchings
  172. Basketball women - 2004, 2008, 2012 - Diana Taurasi
  173. Biathlon, 10 km Sprint - 1998, 2002, 2014 - Ole Einar Bjørndalen
  174. Ice Hockey Women - 2006, 2010, 2014 - Meghan Agosta
  175. Ice Hockey Women - 2006, 2010, 2014 - Gillian Apps
  176. Ice Hockey Women - 2006, 2010, 2014 - Charline Labonte
  177. Synchronized Platform women - 2008, 2012, 2016 - Chen Ruolin
  178. Road Cycling, Time Trial Women - 2008, 2012, 2016 - Kristin Armstrong
  179. 50 m Pistol Men - 2008, 2012, 2016 - Jin Jong-O
  180. Team Sprint Men - 2008, 2012, 2016 - Jason Kenny
  181. Team Pursuit Men - 2008, 2012, 2016 - Ed Clancy
  182. 100 m Men - 2008, 2012, 2016 - Usain Bolt
    200 m Men - 2008, 2012, 2016 - Usain Bolt
    4 x 100 m Men - 2008, 2012, 2016 - Usain Bolt
  183. Greco-Roman Wrestling - 2008, 2012, 2016 - Mijaín López
  184. Synchronized Swimming, team - 2008, 2012, 2016 - Nataliya Ishchenko
  185. Synchronized Swimming, team - 2008, 2012, 2016 - Svetlana Romashina
  186. 4 x 400 m Women - 2008, 2012, 2016 - Allyson Felix
  187. Basketball Women - 2008, 2012, 2016 - Seimone Augustus
  188. Basketball Women - 2008, 2012, 2016 - Sylvia Foles
  189. Basketball Men - 2008, 2012, 2016 - Carmelo Anthony
  190. Speed Skating, 5000 m men - 2010, 2014, 2018 - Sven Kramer
  191. Snowboarding, Halfpipe men - 2006, 2014, 2018 - Shaun White
  192. Cross-Country Skiing, 15 km men - 2010, 2014, 2018 - Dario Cologna


Written 2000-10-20 - last modified 2018-02-16

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.