Great Olympians

Biographies - KOR


Radivoj Korać

B. 1938-11-05, Sombor, Serbia, represented Yugoslavia
Basketball (1 silver)
1960 1964 1968 HP
Men's Team sixth 7th silver 2772
2772


Miroslav Koranda

B. 1934-11-06, Praha, Czechia, represented Czechoslovakia; D. 2008-10-06
Rowing (1 gold)
1952 1956 HP
Men's Coxed Fours gold 5210
Men's Eights Rep:3rd
5210


Roman Korban

B. 1927-05-23, Nadvima, now in Ukraine, represented Poland
Athletics - Track & Field
1952 HP
Men's 800 metres R1:4th 0.033
0.033


Erich Korbel

B. 1941-07-07, Wien, Austria (then part of Germany)
Speed Skating
1964 1968 HP
Men's 1500 metres dq 44th -4.16
Men's 5000 metres 37th -3.40
0.00041616


Olga Korbut

B. 1955-05-16, Hrodna, Belarus, represented the Soviet-Union
Gymnastics (4 gold, 2 silver)
1972 1976 HP
Individual combined 7th fifth 1400
Team combined gold gold 3200
Beam gold silver 2600
Floor Exercises gold 1600
Uneven Bars silver fifth 1250
Vault fifth 250
10300

Although she finished only seventh overall, she was the darling of the spectators at München, winning three individual gold medals.


Grzegorz Henryk Korcz

B. 1946-10-09, Śródza, Poland
Basketball
1968 1972 HP
Men's Team (sixth) 10th 178
178


Waldemar Jerzy Korcz

B. 1949-01-19, Elblag, Poland
Weightlifting
1972 HP
Men's Flyweight (-52 kg) dnf 9.6
9.6


Danuta Kordaczuk

B. 1938-09-02, Warszawa, Poland; D. 1988-04-10
Volleyball (1 bronze)
1964 HP
Women's Team bronze 1280
1280


Angela Kordež

B. 1926-05-22, Kropa, Slovenia, represented Yugoslavia
Cross-Country Skiing
1952 HP
Women's 10 km 16th 9.6
9.6


Milena Kordež

B. 1953-09-20, Kranj, Slovenia, represented Yugoslavia
Cross-Country Skiing
1976 HP
Women's 5 kilometres 37th -3.40
Women's 10 kilometres 39th -3.16
0.00056


Matevž Kordež

B. 1919-09-13, Kropa, Slovenia, represented Yugoslavia
Cross-Country Skiing
1948 1952 1956 HP
Men's 15 km 49th -
Men's 18 km 53rd -
Men's 30 km 32nd 0.004
Men's 50 km 16th 6.4
Men's 4x10 km Relay 9th 13th 46.4
52.804


Triantafyllos Kordogiannis

Olympic Competitor nr 3058


A. Kordonis

Olympic Competitor nr 2657


Jan Korejs

B. 1907-04-27, Žebětin, Czechia, represented Czechoslovakia; D. 1949-08-08
Athletics - Track and Field
1936 HP
Men's Pole Vault sixth 960
960


Cornelis "Nijs" Korevaar

B. 1927-12-31, Mijnsheerenland, the Netherlands; D. 2016-12-01
Aquatics - Water Polo (1 bronze)
1948 1952 HP
Men's Team bronze fifth 1780
1780


Werner Korff

B. 1911-12-18, Berlin, Germany
Ice Hockey (1 bronze)
1932 HP
Men's Team bronze 1280
1280


Yrjö Korholin-Koski

B. 1900-05-03, Helsinki, Finland, then part of Russia; D. 1978-03-02
Athletics - Track & Field
1928 HP
Men's Marathon 7th 600
600


Paavo Korhonen

B. 1928-06-05, Joutseno, Finland
Nordic Combined & Cross-Country Skiing
Nordic Combined 1952 1956 1960 HP
Men's Individual fourth fourth 9th 5040
Cross-Country Skiing 1952 HP
Men's 18 km 14th 16
5056


Riku Korhonen

Olympic Competitor nr 3602


Urho Korhonen

B. 1907-06-14, Vyborg, then and now in Russia, represented Finland; D. 1971-05-23
Gymnastics
1928 HP
Men's Individual Combined (9 events) 46th -
Men's Team Combined fifth 250
Men's Vault 43rd -
Men's Parallel Bars 40th -
Men's Horizontal Bar 33rd -
Men's Rings 33rd -
Men's Pommeled Horse 71st -
250


Urpo Pentti Korhonen

B. 1923-02-08, Rautalampi, Finland; D. 2009-08-10
Cross-Country Skiing (1 gold)
1952 HP
Men's 4x10 km Relay gold 1600
1600


Wäinö Kalevi Korhonen

B. 1926-12-21, Enso, now Svetogorsk in Russia, represented Finland; D. 2018-12-13
Modern Pentathlon & Fencing (2 bronze)
1956 HP
Men's Individual bronze 3200
Men's Team bronze 640
Men's Épée, Individual R1:6th 0.0018
3840.0018


Daniel "Dane" Korica

B. 1945-06-10, Kutinska Slatina, Croatia, represented Yugoslavia
Athletics - Track & Field
1972 HP
Men's 10000 metres 7th 400
400


Avtandil Koridze

B. 1935-04-15, Tbilisi, Georgia, represented the Soviet Union
Wrestling - Greco-Roman (1 gold)
1960 HP
Men's Lightweight (-67 kg) gold 9600
9600

In his penultimate match, against Dimitar Stoyanov, he needed a win, while his opponent needed a win by fall. If the Bulgarian would win by decision, they would both be eliminated. During the match, they stopped to talk, and Stoyanov stopped fighting. Koridze thus got into the final, which he won. Stoyanov was disqualified.


Dora Köring

Olympic Competitor nr 5282


Ivana Kořinková

B. 1950-10-20, Praha, Czechia, represented Czechoslovakia
Basketball
1976 HP
Women's Team fourth 800
800


Angel B. Koritarov

B. 1931-11-11, Pernik, Bulgaria; D. 2019-02-08
Volleyball
1964 1968 HP
Men's Team fifth sixth 820
820


Mikheil Korkia

B. 1948-09-10, Kutaisi, Georgia, represented the Soviet Union; D. 2004-02-07
Basketball (1 gold, 1 bronze)
1972 1976 HP
Men's Team gold bronze 4480
4480


Otar Korkia

B. 1923-05-10, Kutaisi, Georgia, represented the Soviet Union; D. 2005-03-15
Basketball (1 silver)
1952 HP
Men's Team silver 2000
2000


Elmar Korko

B. 1908-02-08, Tartu, Estonia, then part of Russia; D. 1941-07-10
Rowing
1936 HP
Men's Single Sculls Rep:3rd 21.75
21.75


Leonidas Kormalis

B. 1932-11-06, Athina, Greece
Athletics - Track & Field
1960 HP
Men's 4x100 metres Relay SF:5th 32.5
Men's 4x400 metres Relay R1:dnf 0.68
33.18


Jiří Kormaník

B. 1935-03-26, Scăiuş, Romania, represented Czechoslovakia; D. 2017-11-03 in Czechia
Wrestling - Greco-Roman (1 silver)
1960 1964 1968 HP
Men's Middleweight (-79 kg) 9th 6390
Men's Middleweight (-87 kg) silver 10th
6390


Kormos András

B. 1952-04-03, Győr, Hungary; D. 2005-01-07
Rowing
1972 1976 1980 HP
Men's Coxless Fours Rep:3rd 210.88
Men's Eights 7th
210.88


Kormos Gyula

B. 1911-12-27, Budapest, Hungary; D. 1980-10-18
Hockey
1936 HP
Men's Team QU:3rd 136
136


Aleksandr Olegovich Kornelyuk

B. 1950-06-28, Bakı, Azerbaijan, represented the Soviet Union
Athletics - Track & Field (1 silver)
1972 HP
Men's 100 metres fourth 1600
Men's 4x100 m Relay silver 1000
2600


Alfred Körner

B. 1926-02-14, Wien, Austria
Football
1948 HP
Men's Team R1 26.38
26.38


Gerhard Körner

B. 1941-09-20, Zwickau, Sachsen, Germany
Football (1 bronze)
1964 HP
Men's Team bronze 1280
1280


Julius Körner

Olympic Competitor nr 1516


Kurt Körner

B. 1912-05-13, Klingenthal, Sachsen, Germany
Ski Jumping
1936 HP
Men's Ski Jumping 12th 60
60


Martin Körner

B. 1935-12-30, Klingenthal, Sachsen, Germany
Nordic Combined
1960 HP
Men's Individual 20th 1.5
1.5


Rudolf Körner

Olympic Competitor nr 6265


Valentin Mikhaylovich Kornev

B. 1942-08-29, Yaroslavl, Russia, represented the Soviet Union; D. 2016-11-18
Shooting (1 silver)
1968 1972 HP
Free Rifle silver 8th 6384
Small−Bore Rifle, Prone 16th 34th 6.4016
6390.4016


Yury Ivanovich Korneyev

B. 1937-03-26, Moskva, Russia, represented the Soviet Union; D. 2002-06-17
Besketball (2 silver)
1960 1964 HP
Men's Team silver silver 4000
4000


Helmut Körnig

B. 1905-09-12, Glogau, Germany, now Glogow in Poland; D. 1973-03-05
Athletics - Track & Field (2 silver, 1 bronze)
1928 1932 HP
Men's 100 m SF:6th 52
Men's 200 m bronze 2560
Men's 4x100 m Relay silver silver 2000
4612


Alfred Kornprobst

B. 1940-07-28, Nürnberg, Bay., Germany; D. 1991-06-07
Weightlifting
1964 HP
Men's Lightweight (-67.5 kg) 8th 384
384


Lyudmila Korobova

B. 1942-05-15, Chelyabinsk, Russia, represented the Soviet Union
Aquatics - Swimming
1960 HP
Women's 200 metres Breaststroke R1:21st 0.8
Women's 4x100 metres Medley Relay 8th 64
64.8


Józef Korolkiewicz

B. 1902-04-27, Godziszewy, Poland, then part of Russia; D. 1988-11-18
Art Competitions
1932 HP
Painting ac 2.186
2.186


Yevgeny Viktorovich Korolkov

B. 1932-10-09, Moskva, Russia, represented the Soviet Union; D. 2014-12-24
Gymnastics (1 gold, 1 silver)
1952 HP
Men's Individual All-Around sixth 640
Men's Team All-Around gold 1600
Men's Floor Exercise 35th -
Men's Horse Vault 44th -
Men's Parallel Bars fifth 250
Men's Horizontal Bar 23rd 0.064
Men's Rings 7th 100
Men's Pommeled Horse silver 1000
3590.064


Svetlana Vladimirovna Korolyova

competed in 1976 as

Svetlana Babich

B. 1947-07-17, Pavlovsk, Altay Kray, Russia, represented the Soviet Union
Athletics - Track & Field
1972 1976 HP
Women's Javelin Throw 8th sixth 1344
1344


Korondi Margit

B. 1932-06-24, Celje, Slovenia, lived in Budapest, represented Hungary
Gymnastics (2 gold, 2 silver, 4 bronze)
1952 1956 HP
Women's Individual All-Around bronze 12th 2600
Women's Team All-Around silver silver 2000
Women's Team with Portable Apparatus bronze gold 2240
Women's Floor Exercise bronze 25th 640.025
Women's Horse Vault 22nd 16th 1.7
Women's Uneven Bars gond 12th 1610
Women's Balance Beam bronze 7th 740
9837.725


Janina Urszula Korowicka

B. 1954-04-14, Syców, Poland
Speed Skating
1976 HP
Women's 1000 metres 26th 0.064
Women's 1500 metres 19th 1.6
Women's 3000 metres 16th 6.4
8.064


Leen Korpershoek

B. 1904-01-29, Rotterdam, the Netherlands; D. 1989-07-24
Aquatics - Swimming
1928 HP
Men's 200 m Breaststroke R1:3rd 96
96


Vera Korsakova

B. 1941-03-21, Jalal-Abad, Kyrgyzstan, represented the Soviet Union
Athletics
1968 HP
Women's 80 m Hurdles SF:5th 195
195


Gennady Yegorovich Korshikov

B. 1949-02-19, St. Petersburg (then Leningrad), Russia, represented the Soviet Union
Rowing (1 gold)
1972 1976 HP
Men's Double Sculls gold fourth 10000
10000


Tatyana Vasilyevna Korshunova

B. 1956-03-06, Moskva, Russia, represented the Soviet Union
Canoeing - Kayak Sprint (1 silver)
1976 HP
Women's Kayak Singles 500 metres silver 4000
4000


Mirko Koršić

B. 1914-01-18, Ljubljana, Slovenia, then part of Austria, represented Yugoslavia
Fencing
1936 HP
Men's Foil, Individual R1:6th 0.0000024
Men's Foil, Team R2:3rd 22.75
22.7500024


Jacob Gerard "Jaap" Korsloot

B. 1934-05-09, Den Haag, the Netherlands
Volleyball
1964 HP
Men's Team 8th 128
128


Ko Korsten

B. 1895-05-02, Amsterdam, the Netherlands
Aquatics - Swimming
1920 HP
100 m Free-style SF:7th 25.6
25.6


Jorma Aksel Kortelainen

B. 1932-12-17, Pyhäselkä, Finland; D. 2012-12-27
Cross-Country Skiing & Rowing (1 silver)
1956 1960 HP
Men's 4x10 kilometres Relay silver 1000
Men's Single Sculls Rep:2nd 408
1408


Gerrit Jacobus Korteweg

B. 1937-08-17, Malang, Java, Dutch East Indies, lived in Delft, represented the Netherlands
Aquatics - Swimming
1960 HP
Men's 200 metres Butterfly R1:20th 1.25
Men's 4x100 metres Medley Relay 8th 64
65.25


Marlene Korthals

B. 1943-05-16, Öblarn, Austria (then part of Germany)
Luge
1968 HP
Women's Singles 10th 150
150


Carl Körting

Olympic Competitor nr 3603


François Kortleven

B. 1884-02-13, Oosterwijk, the Netherlands; D. 1969-01-31
Shooting
1924 HP
Men's Free Rifle, team 16th 1.6
1.6


Şevki Koru

B. 1913-04-01, represented Turkey; D. 2003-09-27
Athletics
1948 HP
Men's Marathon 20th 1.5
1.5


Poul Jøhrens Korup

B. 1926-02-28, København, Denmark; D. 2003-09-05
Rowing
1948 HP
Men's Eights Rep:2nd 86
86


Simon Willem Korver

B. 1940-06-11, Amsterdam, the Netherlands
Sailing
1972 HP
Two Person Heavyweight Dinghy (Flying Dutchman) 10th 125
125


Heinrich Theodor "Heinz" Körvers

B. 1915-07-03, Alpen, N-W, Germany; D. 1942-12-29
Handball (1 gold)
1936 HP
Men's Team gold 3200
3200


Jerzy Koryciak

B. 1954-03-07, Zwardoń, Poland
Cross-Country Skiing
1976 HP
Men's 30 kilometres 47th -5.40
Men's 50 kilometres dnf -7.16
0.000004016


Robert Korzeniowski

Poland
Track and Field - Walking (4 gold)
1992 1996 2000 2004 HP
20 km Walk gold 6400
50 km Walk dnf gold gold gold 38400
44800

Olympic Champion on the 50km Walk in Atlanta, Sydney and Athina


Stalina Sergeyevna Korzukhina

competed in 1964 as

Stalina Demidova

B. 1938-02-10, Sverdlovsk, Russia, represented the Soviet Union
Alpine Skiing
1960 1964 HP
Women's Downhill 19th 40th 1.6001
Women's Giant Slalom 21st 35th 0.641
Women's Slalom 7th 18th 402.56
404.8011


Written 2000-11-29 - last modified 2022-08-25

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.