Waterpolo - Men

Waterpolo

1936

London 1948

some of the matches in later pools were actually played in earlier ones
  1. Italy
    played in final pool against Hungary, Belgium and the Netherlands
    (3200=4480) Gildo Arena (ITA/1948-52)
    (3200) Aldo Ghira (ITA/1948)
    (3200=4480) Geminio Ognio (ITA/1948-52)
    (3200) Emilio Bulgarelli (ITA/1948)
    (3200=6600) Cesare Rubini (ITA/1948-56)
    (3200) Pasquale Buonacore (ITA/1948)
    played in final pool against Hungary
    (3200) Tullio Pandolfini (ITA/1948)
    played in final pool against Belgium and the Netherlands
    (3200) Gianfranco Pandolfini (ITA/1948)
    played in semi-final pool against Egypt and France
    (800) Mario Majoni (ITA/1948)
  2. Hungary
    played in final pool against Italy, the Netherlands and Belgium
    (2000=25760) Gyarmati Dezsö (HUN/1948-64)
    (2000=6900) Szivós István Sr. (HUN/1948-56)
    (2000=5200) Szittya Károly (HUN/1948-52)
    (2000) Csuvik Oszkár (HUN/1948)
    (2000) Holop Miklós (HUN/1948)
    (2000) Győrfi Endre (HUN/1948)
    played in final pool against the Netherlands and Belgium
    (2000=2128) Lemhényi Dezső (HUN/1948-52)
    played in final pool against Italy
    (2000=2007) Fábián Dezső (HUN/1948-52)
    competed in the semifinal pool against Egypt (twice) and France
    (800=5000) Brandi Jenő (HUN/1936-48)
    competed in the semifinal pool against Egypt (second time) and France
    (800=10992) Jeney László (HUN/1948-56)
    competed in the semifinal pool against Egypt (first time)
    (800) Pók Pál (HUN/1948)
  3. Netherlands
    played in final pool against Belgium, Hungary and Italy
    (1280=1780) Cor Braasem (NED/1948-52)
    (1280=1780) Nijs Korevaar (NED/1948-52)
    (1280=1780) Frits Smol (NED/1948-52)
    (1280=1780) Ruud van Feggelen (NED/1948-52)
    (1280) Albert Ruimschotel (NED/1948)
    (1280) Hans Stam (NED/1948)
    (1280) Joop Rohner (NED/1948)
    competed in the semifinal pool against Spain
    (800) Hennie Keetelaar (NED/1948)
    (800) Pieter Salomons (NED/1948)
  4. Belgium
    played in final pool against the Netherlands, Italy and Hungary
    (800=2288) Fernand Isselé (BEL/1936-48)
    (800=1120) Théo-Léo de Smet (BEL/1948-52)
    (800=928) Georges Leenheere (BEL/1948-52)
    (800) Émile d'Hooge (BEL/1948)
    (800) Paul Rigaumont (BEL/1948)
    (800) Willy Simons (BEL/1948)
    played in final pool against Italy and Hungary
    (800=2526) Henri De Pauw (BEL/1928,36-48)
    played in final pool against the Netherlands
    (800=1120) Alphonse Martin (BEL/1948-52)
  5. Sweden
    played in consolation pool against Spain, Egypt and France
    (500=545.5) Arne Jutner (SWE/1948-52)
    (500=745.5) Erik Holm (SWE/1936-52)
    (500=545.5) Åke Julin (SWE/1948-52)
    (500=545.5) Roland Spångberg (SWE/1948-52)
    played in consolation pool against Egypt and France
    (500) Folke Eriksson (SWE/1948)
    (500) Knut Gadd (SWE/1948)
    (500) Olle Johansson (SWE/1948-52)
    played in consolation pool against Spain
    (500) Olle Ohlsson (SWE/1948)
    (500) Rolf Julin (SWE/1948)
    (500) Rune Öberg (SWE/1948)
  6. France
    played in consolation pool against Egypt, Spain and Sweden
    (320) Marco Diener (FRA/1948)
    (320) Roger Dewasch (FRA/1948)
    (320=1232) Maurice Lefèbvre (FRA/1936-48)
    (320) François Débonnet (FRA/1948)
    played in consolation pool against Egypt and Sweden
    (320) Jacques Viaene (FRA/1948)
    played in consolation pool against Spain and Sweden
    (320) Roger Le Bras (FRA/1948)
    played in consolation pool against Egypt and Spain
    (320) Jacques Berthe (FRA/1948)
    played in consolation pool against Egypt
    (320) Émile Bermyn (FRA/1948)
    played in consolation pool against Spain
    (320) Robert Himgi (FRA/1948)
    played in consolation pool against Sweden
    (320) Marcel Spilliaert (FRA/1948)
    played in round one against Greece
    (45.5) Raymond Massol (FRA/1948)
  7. Egypt
    played in consolation pool against France, Sweden and Spain
    (200=245.5) Taha El-Gamal (EGY/1948-52)
    (200=291) Dorri Abdel Kader (uar-EGY/1948-52,60)
    (200=252.8) Abdel Aziz Khalifa (uar-EGY/1948-52,60)
    (200) Mohamed Hemmat (EGY/1948)
    (200) Mohamed Khadry (EGY/1948)
    (200=245.5) Ahmed Fouad Nessim (EGY/1948-52)
    played in consolation pool against France and Sweden
    (200=245.5) Samir Gharbo (EGY/1948-52)
    played in consolation pool against Spain
    (200) Mohamed Haraga (EGY/1948)
  8. Spain
    played in consolation pool against Sweden, France and Egypt
    (128=256) Francesc Castillo (ESP/1948-52)
    (128=256) Augustí Mestres (ESP/1948-52)
    (128) Valentí Sabaté (ESP/1948)
    (128) Carles Martí (ESP/1948)
    (128) Josep Pujol (ESP/1948)
    (128) Carles Falp (ESP/1948)
    (128) Joan Serra (ESP/1948)
    played in round two against the Netherlands and India
    (128=152.6) Àngel Sabata (ESP/1928,48)
    third in round two (9th-12th)
  9. USA
    played in round two against Belgium and Sweden
    (45.5=91) Dixon Fiske (USA/1936-48)
    (45.5) Bob Bray (USA/1948)
    (45.5) Edwin Knox (USA/1948)
    (45.5) Chris Christensen (USA/1948)
    (45.5) Lee Case (USA/1948)
    (45.5=91) Kenneth Beck (USA/1936-48)
    (45.5) Ralph Budelman (USA/1948)
    played in round one against Uruguay
    (45.5) Harold Dash (USA/1948)
  10. India
    played in round two against the Netherlands and Spain
    (45.5=46.48) Isaac Monsoor (IND/1948-52)
    (45.5=46.48) Sachin Nag (IND/1948-52)
    (45.5) Jahan Ahir (IND/1948)
    (45.5) Samarandra Chatterjee (IND/1948)
    (45.5) Durga Das (IND/1948)
    (45.5) Dwarkadas Murarji (IND/1948)
    (45.5) Gora Seal (IND/1948)
    played in round one against Chile
    (45.5) Janini Dass (IND/1948)
    played in round one against the Netherlands
    (45.5) Suhas Chatterjee (IND/1948)
  11. Yugoslavia
    played in round two against Italy (twice) and Hungary
    (45.5) Ivo Giovanelli (yug-CRO/1948)
    (45.5=2046) Ivo Štakula (yug-CRO/1948-52)
    (45.5=2046) Ivo Kurtini (yug-CRO/1948-52)
    (45.5=2046) Veljko Bakašun (yug-CRO/1948-52)
    (45.5) Božo Grkinić (yug-CRO/1948)
    (45.5) Juraj Amšel (yug-CRO/1948)
    played in round two against Italy (twice)
    (45.5=91) Luka Ciganovič (yug-CRO/1936-48)
    played in round two against Hungary
    (45.5=845.5) Marko Brajnović (yug-CRO/1948-52)
    played in round one against Australia
    (45.5=4046) Zdravko-Ćiro Kovačić (yug-CRO/1948-56)
  12. Argentina
    played in round two against France and Egypt
    (45.5=98.25) Osvaldo Codaro (ARG/1948-52,60)
    (45.5=52.75) Ladislao Szabo (ARG/1948-52)
    (45.5=52.75) Marcelo Visentín (ARG/1948-52)
    (45.5) Anibál Filiberti (ARG/1948)
    (45.5) Rubén Maidana (ARG/1948)
    (45.5) Hugo Prono (ARG/1948)
    (45.5=52.75) Carlos Visentín (ARG/1948-52)
    third in round one (13th-18th)
  13. Uruguay
    played in round one against the USA and Belgium
    (5.38) Juan Bucetta (URU/1948)
    (5.38) Ramón Abella (URU/1948)
    (5.38) Leonel Gabriel (URU/1948)
    (5.38) Juan López (URU/1948)
    (5.38) Osvaldo Mariño (URU/1948)
    (5.38=12.63) Enrique Pereira (URU/1936-48)
    played in round one against the USA
    (5.38) Raúl Castro (URU/1948)
    played in round one against Belgium
    (5.38=12.63) Julio César Costemalle (URU/1936-48)
  14. Switzerland
    played in round one against Sweden and Spain
    (5.38) Tristan Sauer (SUI/1948)
    (5.38) René Weibel (SUI/1948)
    (5.38) Heinrich Keller (SUI/1948)
    (5.38) Georges Hauser (SUI/1948)
    (5.38) Erwin Klumpp (SUI/1948)
    (5.38) Edouard Hauser (SUI/1948)
    (5.38) André Grosjean (SUI/1948)
  15. Chile
    played in round one against India and the Netherlands
    (5.38) A. Hurtado (CHI/1948)
    (5.38) José Salah (CHI/1948)
    (5.38) Svante Törnvall (CHI/1948)
    (5.38) Luis Aguirrebeña (CHI/1948)
    (5.38) Isaac Froimovich (CHI/1948)
    (5.38) Teodoro Salah (CHI/1948)
    played in round one against India
    (5.38) Pedro Aguirrebeña (CHI/1948)
    played in round one against the Netherlands
    (5.38) O. Martínez (CHI/1948)
  16. Australia
    played in round one against Italy and Yugoslavia
    (5.38) Arthur Burge (AUS/1948)
    (5.38) Herman Doerner (AUS/1948)
    (5.38) Eric Johnston (AUS/1948)
    (5.38) Ben Dalley (AUS/1948)
    played in round one against Italy
    (5.38) Jack Ferguson (AUS/1948)
    (5.38) Leon Ferguson (AUS/1948)
    (5.38) Jack King (AUS/1948)
    played in round one against Yugoslavia
    (5.38) Roger Cornforth (AUS/1948)
    (5.38) Colin French (AUS/1948)
    (5.38) Les McKay (AUS/1948)
  17. Great Britain
    played in round one against Hungary and Egypt
    (5.38=50.88) Charles Brand (GBR/1948-52)
    (5.38=50.88) David Murray (GBR/1948-52)
    (5.38=50.88) Ian Johnson (GBR/1948-52)
    (5.38) Roy Garforth (GBR/1948)
    (5.38) Forbes Gentleman (GBR/1948)
    (5.38) Reg Potter (GBR/1948)
    played in round one against Hungary
    (5.38) Peter Hardie (GBR/1948)
    played in round one against Egypt
    (5.38) Trevor Lewis (GBR/1948)
  18. Greece
    played in round one against Argentina and France
    (5.38) Dimosthenis Stambolis (GRE/1948)
    (5.38) Emmanouil Papadopoulos (GRE/1948)
    (5.38) Nikolaos Melanofeidis (GRE/1948)
    (5.38) Panagiotis Provatopoulos (GRE/1936-48)
    (5.38) Ioannis Papstefanou (GRE/1948)
    (5.38) Alexandros Monastiriotis (GRE/1948)
    played in round one against Argentina
    (5.38) Dimitrios Zografos (GRE/1948)
    played in round one against France
    (5.38) Rikhardos Brousalis (GRE/1936-48)

Helsinki 1952

Some of the matches in later pools were actually played in earlier ones
  1. Hungary
    played in final pool against Yugoslavia, Italy, USA
    (3200=25760) Gyarmati Dezsö (HUN/1948-64)
    (3200=10992) Jeney László (HUN/1948-60)
    (3200) Vízvári György (HUN/1952)
    (3200=11520) Markovits Kálmán (HUN/1952-60)
    (3200=6400) Bolvári Antal (HUN/1952-56)
    (3200=6900) Szivós István Sr. (HUN/1948-56)
    played in final pool against Yugoslavia, USA
    (3200=21760) Kárpáti György (HUN/1952-64)
    played in final pool against Italy
    (3200=5200) Szittya Károly (HUN/1948-52)
    played in preliminary round against Germany
    (128) Antal Róbert (HUN/1952)
    (128) Hasznos István (HUN/1952)
    (128) Martin Miklós (HUN/1952)
    (128=2128) Lemhényi Dezső (HUN/1948-52)
    played in qualifying round against Mexico
    (7.25=2007) Fábián Dezső (HUN/1948-52)
  2. Yugoslavia
    played in final pool against Hungary, the USA, Italy
    (2000=4046) Zdravko-Ćiro Kovačić (yug-CRO/1948-56)
    (2000=2046) Veljko Bakašun (yug-CRO/1948-52)
    (2000=2046) Ivo Štakula (yug-CRO/1948-52)
    (2000=2046) Ivo Kurtini (yug-CRO/1948-52)
    (2000) Boško Vuksanović (yug-MNE/1952)
    (2000=5280) Zdravko Ježić (yug-SRB/1952-60)
    (2000=4000) Lovro Radonić (yug-CRO/1952-56)
    played in semifinal pool against the Netherlands (1st match)
    (800=845.5) Marko Brajnović (yug-CRO/1948-52)
    (800=2800) Vladimir Ivković (yug-SRB/1952-56)
  3. Italy
    played in final pool against the USA, Hungary, Yugoslavia
    (1280) Raffaello Gambino (ITA/1952)
    (1280=6600) Cesare Rubini (ITA/1948-56)
    (1280) Carlo Peretti (ITA/1952)
    (1280=4480) Gildo Arena (ITA/1948-52)
    (1280) Maurizio Mannelli (ITA/1952)
    played in final pool against the USA, Yugoslavia
    (1280) Renato De Sanzuane (ITA/1952)
    played in final pool against Hungary, Yugoslavia
    (1280) Enzo Polito (ITA/1952)
    played in final pool against the USA
    (1280=1408) Salvatore Gionta (ITA/1952,60)
    played in final pool against Hungary
    (1280=4480) Geminio Ognio (ITA/1948-52)
    played in the qualifying round against India
    (7.25) Renato Traiola (ITA/1952)
    (7.25) Lucio Ceccarini (ITA/1952)
  4. USA
    played in final pool against Italy, Yugoslavia, Hungary
    (800) Harry Bisbey (USA/1952)
    (800) Edward Jaworski (USA/1952)
    (800) Bill Dornblaser (USA/1952)
    (800=1300) Bob Hughes (USA/1952-56)
    (800=1000) Marvin Burns (USA/1952,60)
    played in final pool against Italy, Yugoslavia
    (800=1300) Bill Kooistra (USA/1952-56)
    played in final pool against Italy, Hungary
    (800) Jim Norris (USA/1952)
    played in final pool against Yugoslavia
    (800) Norman Lake (USA/1952)
    played in final pool against Hungary
    (800) Jack Spargo (USA/1952)
    played in semifinal pool against Belgium, Spain
    (800) Pete Stange (USA/1952)
  5. Netherlands
    played in classification round against the Soviet Union, Belgium, Spain
    (500) Max van Gelder (NED/1952)
    (500) Gerrit Bijlsma (NED/1952)
    (500=1780) Nijs Korevaar (NED/1948-52)
    (500=1780) Cor Braasem (NED/1948-52)
    (500=1780) Frits Smol (NED/1948-52)
    (500=1780) Ruud van Feggelen (NED/1948-52)
    (500) Joop Cabout (NED/1952)
  6. Belgium
    played in classification round against Spain, the Netherlands, the Soviet Union
    (320=1120) Théo-Léo de Smet (BEL/1948-52)
    (320=1120) Alphonse Martin (BEL/1948-52)
    (320=327.3) Jozef Smits (BEL/1952,60)
    (320=520) André Laurent (BEL/1952,64)
    (320) Marcel Heyninck (BEL/1952)
    (320) Roland Sierens (BEL/1952)
    (320=520) Johan van den Steen (BEL/1952,64)
    played in the semifinal pool against Italy
    (128) François Maesschalck (BEL/1952)
    (128=928) Georges Leenheere (BEL/1948-52)
    played in the preliminary round against Brazil
    (128) Joseph Reynders (BEL/1948-52)
  7. Soviet Union
    played in classification round against the Netherlands, Spain, Belgium
    (200=3480) Boris Goykhman (urs-UKR/1952-60)
    (200) Yevgeny Semyonov (urs-RUS/1952)
    (200=1480) Valentin Prokopov (urs-RUS/1952-56)
    (200) Aleksandr Liferenko (urs-RUS/1952)
    (200=3480) P'et're Mshvenieradze (urs-GEO/1952-60)
    played in classification round against the Netherlands
    (200=1480) Yury Shlyapin (urs-RUS/1952-56)
    (200) Anatoly Yegorov (urs-RUS/1952)
    played in classification round against Spain, Belgium
    (200) Yury Teplov (urs-RUS/1952)
    (200) Lev Kokorin (urs-RUS/1952)
    played in the preliminary round against Germany
    (128) Vitaly Ushakov (urs-RUS/1952)
  8. Spain
    played in classification round against Belgium, the Soviet Union, the Netherlands
    (128) Leandre Ribera i Abad (ESP/1952)
    (128) Ricard Conde (ESP/1952)
    (128) Josep Bazán (ESP/1952)
    (128) Robert Queralt (ESP/1952)
    (128) Antoni Subirana (ESP/1952)
    (128) Joan Abellán (ESP/1952)
    played in classification round against the Soviet Union, the Netherlands
    (128=256) Augustí Mestres (ESP/1948-52)
    played in classification round against Belgium
    (128=256) Francesc Castillo (ESP/1948-52)
    third in round two (9th-12th)
  9. Great Britain
    played in classification round against Italy, the USA, Austria
    (45.5=50.88) Ian Johnson (GBR/1948-52)
    (45.5=245.5) Jack Jones (GBR/1952-56)
    (45.5=245.5) Ron Turner (GBR/1952-56)
    (45.5=245.5) Terry Miller (GBR/1952-56)
    (45.5=245.5) Jack Fergusson (GBR/1952-56)
    played in classification round against Italy, the USA
    (45.5=50.88) Charlie Brand (GBR/1948-52)
    (45.5=245.5) Gerry Worsell (GBR/1952-56)
    played in classification round against Austria
    (45.5=50.88) David Murray (GBR/1948-52)
    (45.5) Stan Hawkins (GBR/1952)
  10. Egypt
    played in classification round against Hungary, Germany, the Soviet Union
    (45.5=245.5) Ahmed Fouad Nessim (EGY/1948-52)
    (45.5=245.5) Samir Gharbo (EGY/1948-52)
    (45.5=245.5) Taha El-Gamal (EGY/1948-52)
    (45.5=91) Abdel Aziz El-Shafei (uar-EGY/1952,60)
    (45.5=291) Dorri Abdel Kader (uar-EGY/1948-52,60)
    played in classification round against Germany, the Soviet Union
    (45.5) Galal Abou El-Kheir (EGY/1952)
    (45.5) Salah El-Sharawy (EGY/1952)
    played in classification round against Hungary
    (45.5) Jack Hakim (EGY/1948-52)
    (45.5) Omar Sabry (EGY/1952)
    played in qualifying round against Portugal
    (7.25=252.8) Abdel Aziz Khalifa (uar-EGY/1948-52,60)
  11. Sweden
    played in classification round against the Netherlands, Argentina, Yugoslavia
    (45.5) Rune Källqvist (SWE/1952)
    (45.5=745.5) Erik Holm (SWE/1936-52)
    (45.5=545.5) Roland Spångberg (SWE/1948-52)
    (45.5=545.5) Arne Jutner (SWE/1948-52)
    (45.5=545.5) Åke Julin (SWE/1948-52)
    played in classification round against the Netherlands, Argentina
    (45.5) Stig Johansson (SWE/1952)
    played in classification round against the Netherlands, Yugoslavia
    (45.5) Bo Larsson (SWE/1952)
    played in classification round against the Netherlands, Yugoslavia
    (45.5) Hans Hellbrand (SWE/1952)
  12. South Africa
    played in classification round against Spain, Belgium, Brazil
    (45.5=91) William Aucamp (RSA/1952,60)
    (45.5=91) Ron Meredith (RSA/1952,60)
    (45.5) Gerald Goddard (RSA/1952)
    (45.5) Douglas Melville (RSA/1952)
    (45.5) Johnnie van Gent (RSA/1952)
    (45.5) Des Cohen (RSA/1948-52)
    played in classification round against Belgium, Brazil
    (45.5) Dennis Pappas (RSA/1952)
    played in classification round against Spain
    (45.5) Solly Yach (RSA/1952)
    fourth in round two (13th-16th)
  13. Austria
    played in classification round against Italy, Great Britain, USA
    (7.25) Jörg Reichel (AUT/1948W-52S)
    (7.25) Julius Depaoli (AUT/1952)
    (7.25) Johann Liebenberger (AUT/1952)
    (7.25) Erich Bohuslav (AUT/1952)
    played in classification round against Italy, USA
    (7.25) Rudolf Stiskalik (AUT/1952)
    (7.25) Ernst Endl (AUT/1952)
    played in classification round against Great Britain, USA
    (7.25) Hellmut Theimer (AUT/1952)
    played in classification round against Italy
    (7.25) Heinrich Krumpfholz (AUT/1952)
    played in classification round against Great Britain
    (7.25) Franz Zigon (AUT/1952)
    (7.25=327.3) Anton Kunz (AUT/1936,52)
  14. Germany
    played in classification round against Egypt, Hungary, the Soviet Union
    (7.25) Paul Uellendahl (GER/1952)
    (7.25) Erich Sauermann (GER/1952)
    (7.25=327.3) Wilfried Bode (GER/1952-56)
    (7.25=327.3) Willi Sturm (GER/1952-56)
    (7.25) Ferdinand Panke (GER/1952)
    played in classification round against Egypt, the Soviet Union
    (7.25) Heinz Zander (GER/1952)
    (7.25=455.3) Emil Bildstein (GER/1952-60)
    played in classification round against Hungary
    (7.25) Günther Heine (GER/1952)
    (7.25) Philipp Dotzer (GER/1952)
  15. Argentina
    played in classification round against the Netherlands, Yugoslavia, Sweden
    (7.25) Luis Díez (ARG/1952)
    (7.25=52.75) Ladislao Szabo (ARG/1948-52)
    (7.25) Luis Normandín (ARG/1952)
    (7.25) Mario Sebastián (ARG/1952)
    (7.25=98.25) Osvaldo Codaro (ARG/1948-52,60)
    (7.25=52.75) Carlos Visentín (ARG/1948-52)
    (7.25=52.75) Marcelo Visentín (ARG/1948-52)
  16. Brazil
    played in classification round against Belgium, Spain, South Africa
    (7.25=27.3) Márvio dos Santos (BRA/1952,60-64)
    (7.25) Lucio Figueirêdo (BRA/1952)
    (7.25) João Havelange (BRA/1936,52)
    (7.25) Sérgio Rodrígues (BRA/1948-52)
    (7.25) Daniel Sili (BRA/1952)
    played in classification round against Belgium, Spain
    (7.25) Leo Rossi (BRA/1952)
    played in classification round against Spain, South Africa
    (7.25) Claudino Castro (BRA/1952)
    played in classification round against Belgium
    (7.25) Douglas Lima (BRA/1952)
    played in classification round against South Africa
    (7.25) Edson Peri (BRA/1952)
    played in qualification round against Spain
    (7.25) Samuel Scheimberg (BRA/1952)
    played in qualification round against Portugal
    (7.25) Henrique Melmann (BRA/1952)
    played in qualification round (lost twice)
  17. Australia
    played in qualification round against Yugoslavia and Austria
    (0.98=80.98) Doug Laing (AUS/1952-56)
    (0.98=80.98) Raymond Smee (AUS/1952-56)
    (0.98=80.98) Jake Foster (AUS/1952-56)
    (0.98=80.98) Peter Bennett (AUS/1952-56)
    (0.98) Frank Jordan (AUS/1952)
    (0.98) Malcolm Hastie (AUS/1952)
    (0.98=80.98) Bill Orchard (AUS/1952-56)
  18. India
    played in qualification round against Italy, the Soviet Union
    (0.98) Kedar Shah (IND/1952)
    (0.98=46.48) Isaac Monsoor (IND/1948-52)
    (0.98) Sambhu Saha (IND/1952)
    (0.98=46.48) Sachin Nag (IND/1948-52)
    played in qualification round against Italy
    (0.98) Birendra Basak (IND/1952)
    (0.98) David Sopher (IND/1952)
    (0.98) Khamlillal Shah (IND/1948-52)
    played in qualification round against the Soviet Union
    (0.98) Bijoy Barman (IND/1952)
    (0.98) Jehangir Naegamwalla (IND/1952)
    (0.98) Ran Chandnani (IND/1952)
  19. Mexico
    played in qualification round against Hungary, South Africa
    (0.98) Gustavo Olguín (MEX/1952)
    (0.98) Juan Trejo (MEX/1952)
    (0.98) Arturo Coste (MEX/1952)
    (0.98) Manuel Castro (MEX/1952)
    (0.98) José Olguin (MEX/1952)
    (0.98) Otilio Olguin (MEX/1952)
    (0.98) Modesto Martínez (MEX/1952)
  20. Portugal
    played in qualification round against Egypt, Brazil
    (0.98) Máximo Couto (POR/1952)
    (0.98) Armando Moutinho (POR/1952)
    (0.98) Francisco Alves (POR/1952)
    (0.98) João Franco do Vale (POR/1952)
    (0.98) Eduardo Barbeiro (POR/1952)
    played in qualification round against Egypt
    (0.98) Rodrigo Basto Junior (POR/1952)
    (0.98) Fernando Madeira (POR/1952)
    played in qualification round against Brazil
    (0.98) Óscar Cabral (POR/1952)
    (0.98) José Manuel Correia (POR/1952)
  21. Romania
    played in qualification round against Germany, the USA
    (0.98) Zoltan Norman (ROU/1952)
    (0.98) Atila Kelemen (ROU/1952)
    (0.98) Adalbert Iordache (ROU/1952)
    (0.98) Gavrila Törok (ROU/1952)
    (0.98=129.0) Zoltan Hospodar (ROU/1952-56)
    (0.98=129.0) Francisc Şimon (ROU/1952-56)
    played in qualification round against Germany
    (0.98) Octavian Iosim (ROU/1952)
    played in qualification round against the USA
    (0.98) Arcadie Sarcadi (ROU/1952)

Melbourne 1956

Some of the matches in later pools were actually played in earlier ones
  1. Hungary
    played in final round against the USA, Italy, Germany, the Soviet Union and Yugoslavia
    (3200=25760) Gyarmati Dezsö (HUN/1948-64)
    (3200=21760) Kárpáti György (HUN/1952-64)
    (3200=11520) Markovits Kálmán (HUN/1952-60)
    played in final round against the USA, Italy, Germany and the Soviet Union
    (3200) Zádor Ervin (HUN/1956)
    played in final round against the USA, Italy, Germany and Yugoslavia
    (3200=4480) Hevesi István (HUN/1956-60)
    played in final round against the USA, Italy, the Soviet Union and Yugoslavia
    (3200=11520) Boros Ottó (HUN/1956-64)
    (3200=6400) Bolvári Antal (HUN/1952-56)
    (3200=13440) Mayer Mihály (HUN/1956-68)
    played in final round against the USA, Italy and Germany
    (3200=10992) Jeney László (HUN/1948-60)
    (3200=11520) Kanizsa Tivadar (HUN/1956-64)
    played in qualification round against Great Britain
    (320=6900) Szivós István Sr. (HUN/1948-56)
  2. Yugoslavia
    played in final round against the Soviet Union, the USA, Germany, Italy and Hungary
    (2000=4046) Zdravko-Ćiro Kovačić (yug-CRO/1948-56)
    (2000=4000) Lovro Radonić (yug-CRO/1952-56)
    (2000=5280) Zdravko Ježić (yug-SRB/1952-60)
    (2000) Ivo Cipci (yug-CRO/1956)
    (2000=2800) Hrvoje Kačić (yug-CRO/1956-60)
    (2000=2800) Marijan Žužej (yug-SLO/1956-60)
    played in final round against the Soviet Union, the USA, Italy and Hungary
    (2000) Tomislav Franjković (yug-CRO/1956)
    played in final round against Germany
    (2000=2800) Vladimir Ivković (yug-SRB/1952-56)
  3. Soviet Union
    played in final round against Yugoslavia, Italy, the USA, Hungary and Germany
    (1280=3480) Boris Goykhman (urs-UKR/1952-60)
    (1280=1480) Yury Shlyapin (urs-RUS/1952-56)
    (1280=3280) Vyacheslav Kurennoy (urs-RUS/1956-60)
    (1280) Pyotr Breus (urs-RUS/1956)
    (1280=3480) P'et're Mshvenieradze (urs-GEO/1952-60)
    played in final round against Yugoslavia, Italy, the USA
    (1280=1480) Valentin Prokopov (urs-RUS/1952-56)
    played in final round against Yugoslavia, Italy
    (1280) Boris Markarov (urs-RUS/1956)
    played in final round against the USA, Hungary and Germany
    (1280) Nodar Gvakharia (urs-GEO/1956)
    played in final round against Hungary and Germany
    (1280=5016) Viktor Ageyev (urs-RUS/1956-64)
    played in qualifying round against Australia
    (320) Mikhail Ryzhak (urs-UKR/1956)
  4. Italy
    played in final round against Germany, the Soviet Union, Hungary, the USA and Yugoslavia
    (800) Enzo Cavazzoni (ITA/1956)
    (800=6600) Cesare Rubini (ITA/1948-56)
    (800) Angelo Marciani (ITA/1956)
    (800) Paolo Pucci (ITA/1956)
    (800=1760) Fritz Dennerlein (ITA/1956,64)
    (800) Alfonso Buonocore (ITA/1956)
    played in final round against the Soviet Union, Hungary, the USA and Yugoslavia
    (800=6000) Giuseppe D'Altrui (ITA/1956-64)
    played in final round against Germany
    (800) Maurizio D'Achille (ITA/1956)
    played in qualifying round against Singapore
    (320=448) Luigi Mannelli (ITA/1956-60)
    (320) Nino Antonelli (ITA/1956)
  5. USA
    played in final round against Hungary, Yugoslavia, Germany, Italy and the Soviet Union
    (500=700) Bob Horn (USA/1956-60)
    (500) Bill Ross (USA/1956)
    (500) Bob Frojen (USA/1956)
    (500=1300) Bill Kooistra (USA/1952-56)
    played in final round against Hungary, Yugoslavia, Germany and Italy
    (500=1300) Bob Hughes (USA/1952-56)
    played in final round against Yugoslavia, Germany, Italy and the Soviet Union
    (500=700) Wally Wolf (USA/1956-60)
    played in final round against Hungary, Germany and the Soviet Union
    (500=700) Ronald Severa (USA/1956-60)
    played in final round against Hungary and Italy
    (500) Sam Kooistra (USA/1956)
    played in final round against Yugoslavia and the Soviet Union
    (500) Jim Gaughran (USA/1956)
    played in qualifying round against Great Britain
    (320) Ken Hahn (USA/1956)
  6. Germany
    played in final round against Italy, the USA, Yugoslavia, Hungary and the Soviet Union
    (320) Alfred Obschernikat (GER/1956)
    (320=327.3) Wilfried Bode (GER/1952-56)
    (320=640) Achim Schneider (GER/1956-60)
    (320=327.3) Willi Sturm (GER/1952-56)
    played in final round against Italy, the USA, Yugoslavia and Hungary
    (320=455.3) Emil Bildstein (GER/1952-60)
    played in final round against Italy, the USA, Hungary and the Soviet Union
    (320=640) Friedhelm Osselmann (GER/1956-60)
    played in final round against Yugoslavia, Hungary and the Soviet Union
    (320) Harry Hilker (GER/1956)
    played in final round against Italy and Yugoslavia
    (320) Hans-Werner Seher (GER/1956)
    played in final round against the USA
    (320) Erich Pennekamp (GER/1956)
    played in final round against the Soviet Union
    (320) Karl Neuse (GER/1956)
  7. Great Britain
    played in classification round against Singapore, Romania and Australia
    (200) Arthur Grady (GBR/1956)
    (200=245.5) Gerry Worsell (GBR/1952-56)
    (200) Peter Pass (GBR/1956)
    (200=245.5) Ron Turner (GBR/1952-56)
    (200=245.5) Terry Miller (GBR/1952-56)
    played in classification round against Romania and Australia
    (200=245.5) Jack Jones (GBR/1952-56)
    (200) Cliff Spooner (GBR/1956)
    played in classification round against Singapore
    (200=245.5) Jack Fergusson (GBR/1952-56)
    (200) Bob Knights (GBR/1956)
  8. Romania
    played in classification round against Australia, Great Britain and Singapore
    (128=129.0) Zoltan Hospodar (ROU/1952-56)
    (128=1128) Aurel Zahan (ROU/1956-64)
    (128) Gavril Nagy (ROU/1956)
    (128=129.0) Francisc Şimon (ROU/1952-56)
    (128=1128) Alexandru Szabo (ROU/1956-64)
    played in classification round against Australia, Great Britain
    (128) Alexandru Marinescu (ROU/1956)
    (128) Ivan Bordi (ROU/1956)
    played in classification round against Singapore
    (128=628) Alexandru Bădiță (ROU/1956-60)
    (128) Iosif Deutsch (ROU/1956)
  9. Australia
    played in classification round against Romania, Singapore and Great Britain
    (80=80.98) Ray Smee (AUS/1952-56)
    (80=80.98) Peter Bennett (AUS/1952-56)
    (80=80.98) Jake Foster (AUS/1952-56)
    (80=132.8) Ted Pierce (AUS/1956-64)
    played in classification round against Romania and Singapore
    (80=80.98) Bill Orchard (AUS/1952-56)
    played in classification round against Romania and Great Britain
    (80=87.25) Keith Whitehead (AUS/1956-60)
    played in classification round against Singapore and Great Britain
    (80=87.25) John O'Brien (AUS/1956-60)
    (80) William McCabe (AUS/1956)
    played in classification round against Romania
    (80=80.98) Doug Laing (AUS/1952-56)
  10. Singapore
    played in classification round against Great Britain, Australia and Romania
    (50) Eric Yeo (SGP/1956)
    (50) Gan Eng Teck (SGP/1956)
    (50) Wiebe Wolters (SGP/1956)
    (50) Tan Eng Bock (SGP/1956)
    (50) Oh Chwee Hock (SGP/1956)
    played in classification round against Great Britain, Australia
    (50) David Lim (SGP/1956)
    played in classification round against Great Britain
    (50) Lionel Chee (SGP/1956)
    played in classification round against Australia and Romania
    (50) Skip Wolters (SGP/1956)
    played in classification round against Romania
    (50) Lim Tek Pan (SGP/1956)
    played in qualification round against Germany
    (50) Thio Gim Hock (SGP/1956)

Rome 1960

Some of the matches in later pools were actually played in earlier ones
  1. Italy
    played in final round against the Soviet Union, Yugoslavia and Hungary
    (3200=6400) Franco Lavoratori (ITA/1960-72)
    (3200=4000) Rosario Parmegiani (ITA/1960-64)
    (3200=4000) Danio Bardi (ITA/1960-64)
    (3200=6000) Gianni Lonzi (ITA/1960-68)
    (3200=6000) Giuseppe D'Altrui (ITA/1956-64)
    (3200=6400) Eraldo Pizzo (ITA/1960-72)
    (3200=4000) Dante Rossi (ITA/1960-64)
    played in preliminary round against Japan and the United Arab Republic
    (128=1408) Salvatore Gionta (ITA/1952,60)
    (128=448) Luigi Mannelli (ITA/1956-60)
    (128=1728) Giancarlo Guerrini (ITA/1960-68)
    (128) Brunello Spinelli (ITA/1960)
    played in preliminary round against Japan
    (128) Amedeo Ambron (ITA/1960)
  2. Soviet Union
    played in final round against Italy, Hungary and Yugoslavia
    (2000=3480) P'et're Mshvenieradze (urs-GEO/1952-60)
    (2000=4400) Yury Grigorovsky (urs-RUS/1960,68)
    (2000) Anatoly Kartashov (urs-RUS/1960)
    (2000=3280) Vyacheslav Kurennoy (urs-RUS/1956-60)
    (2000=4400) Givi Chikvanaya (urs-GEO/1960,68)
    played in final round against Hungary and Yugoslavia
    (2000=5808) Vladimir Semyonov (urs-RUS/1960-68)
    (2000) Leri Gogoladze (urs-GEO/1960)
    played in final round against Italy
    (2000=5016) Viktor Ageyev (urs-RUS/1956-64)
    (2000=3480) Boris Goykhman (urs-UKR/1952-60)
    played in preliminary round against Argentina
    (128) Vladimir Novikov (urs-RUS/1960)
    played in preliminary round against Brazil
    (128) Yevgeny Saltsyn (urs-UKR/1960)
  3. Hungary
    played in final round against Yugoslavia, the Soviet Union and Italy
    (1280=11520) Kanizsa Tivadar (HUN/1956-64)
    (1280=7200) Dömötör Zoltán (HUN/1960-68)
    (1280=25760) Gyarmati Dezsö (HUN/1948-64)
    (1280=11520) Boros Ottó (HUN/1956-64)
    played in final round against the Soviet Union and Italy
    (1280=7200) Felkai László (HUN/1960-68)
    (1280=4480) Hevesi István (HUN/1956-60)
    (1280=13440) Mayer Mihály (HUN/1956-68)
    played in final round against Yugoslavia
    (1280=21760) Kárpáti György (HUN/1952-64)
    (1280=4480) Rusorán Péter (HUN/1960-64)
    (1280=11520) Markovits Kálmán (HUN/1952-60)
    played in preliminary round against Belgium and France
    (128=10992) Jeney László (HUN/1948-60)
    played in preliminary round against Belgium
    (128=7269) Bodnár András (HUN/1960-72)
    (128=4608) Konrád János (HUN/1960-68)
    (128) Katona András (HUN/1960)
  4. Yugoslavia
    played in final round against Hungary, Italy and the Soviet Union
    (800=2800) Marijan Žužej (yug-SLO/1956-60)
    (800=2800) Ante Nardeli (yug-CRO/1960-64)
    (800=8125) Mirko Sandić (yug-SRB/1960-72)
    (800=5280) Zdravko Ježić (yug-SRB/1952-60)
    (800=2800) Hrvoje Kačić (yug-CRO/1956-60)
    (800=2800) Zlatko Šimenc (yug-CRO/1960-64)
    (800=2800) Milan Muškatirović (yug-BIH/1960-64)
    played in semifinal round against the Netherlands
    (800=2800) Božidar Stanišić (yug-MNE/1960-64)
  5. Romania
    played in classification round against Germany, the Netherlands and the USA
    (500=1128) Alexandru Szabo (ROU/1956-64)
    (500=1000) Anatol Grințescu (ROU/1960-64)
    (500=1000) Ștefan Kroner (ROU/1960-64)
    (500) Gavril Blajek (ROU/1960)
    (500=628) Alexandru Bădiță (ROU/1956-60)
    (500=1128) Aurel Zahan (ROU/1956-64)
    (500=1000) Mircea Ștefănescu (ROU/1960-64)
  6. Germany
    played in classification round against Romania, the USA and the Netherlands
    (320=370) Lajos Nagy (frg-GER/1960,68)
    (320=640) Friedhelm Osselmann (GER/1956-60)
    (320) Bernd Strasser (GER/1960)
    (320=640) Achim Schneider (GER/1956-60)
    (320) Hans Schepers (GER/1960)
    (320=1287) Hans Hoffmeister (frg-GER/1960,68-72)
    played in classification round against the USA and the Netherlands
    (320) Dieter Seitz (GER/1960)
    played in classification round against Romania
    (320) Jürgen Honig (GER/1960)
    played in preliminary round against Brazil
    (128=455.3) Emil Bildstein (GER/1952-60)
  7. USA
    played in classification round against the Netherlands, Germany and Romania
    (200=700) Ronald Severa (USA/1956-60)
    (200) Fred Tisue (USA/1960)
    (200) Ron Volmer (USA/1960)
    (200=700) Wally Wolf (USA/1956-60)
    played in classification round against the Netherlands, Germany
    (200=745.5) Ron Crawford (USA/1960-68)
    (200=1000) Marvin Burns (USA/1952,60)
    (200=700) Bob Horn (USA/1956-60)
    played in classification round against Romania
    (200) Chuck Bittick (USA/1960)
    (200=245.5) Chick McIlroy (USA/1960-64)
    (200) Gordie Hall (USA/1960)
  8. Netherlands
    played in classification round against the USA, Romania and Germany
    (128=256) Harry Vriend (NED/1960-64)
    (128=456) Fred van Dorp (NED/1960-68)
    (128=256) Bram Leenards (NED/1960-64)
    (128) Harry Lamme (NED/1960)
    (128) Fred van der Zwan (NED/1960)
    played in classification round against the USA and Romania
    (128=256) Ben Kniest (NED/1960-64)
    played in classification round against the Romania and Germany
    (128=256) Hans Muller (NED/1960-64)
    played in classification round against the USA
    (128) Harro Ran (NED/1960)
    played in classification round against Germany
    (128=256) Henk Hermsen (NED/1960-64)
    third in pools (9th-12th)
  9. Japan
    played in preliminary round against the UAR, Italy and Romania
    (45.5) Miyamura Motomobu (JPN/1960)
    (45.5=91) Fujimoto Shigenobu (JPN/1960-64)
    (45.5=91) Takagi Kohi (JPN/1960-64)
    (45.5=91) Shimizu Yoji (JPN/1960-64)
    (45.5) Asanuma Kanji (JPN/1960)
    (45.5) Sato Takanao (JPN/1960)
    (45.5=91) Kato Mineo (JPN/1960-64)
  10. United Arab Republic
    played in preliminary round against Japan, Romania and Italy
    (45.5=91) Amin Abdel Rahman (uar-EGY/1960-64)
    (45.5) Moustafa Bakri (uar-EGY/1960)
    (45.5=291) Dorri Abdel Kader (uar-EGY/1948-52,60)
    (45.5=91) Abdel Aziz El-Shafei (uar-EGY/1952,60)
    (45.5=91) Moukhtar Hussain El-Gamal (uar-EGY/1960-64)
    played in preliminary round against Romania and Italy
    (45.5) Mohamed Azmi (uar-EGY/1960)
    played in preliminary round against Japan
    (45.5=252.8) Abdel Aziz Khalifa (uar-EGY/1948-52,60)
    (45.5) Gamal El-Nazer (uar-EGY/1960)
    played in preliminary round against Romania
    (45.5) Ibrahim Abdel Rahman (uar-EGY/1960)
    played in preliminary round against Italy
    (45.5) Mohamed Abdel Hafiz (uar-EGY/1960)
  11. Argentina
    played in preliminary round against Brazil, the Soviet Union and Germany
    (45.5) Roberto Fischer (ARG/1960)
    (45.5) Pedro Consuegra (ARG/1960)
    (45.5=98.25) Osvaldo Codaro (ARG/1948-52,60)
    (45.5) Ernesto Parga (ARG/1960)
    (45.5) Jorge Lucey (ARG/1960)
    (45.5) Alfredo Carnovali (ARG/1960)
    (45.5) Diego Wolff (ARG/1960)
  12. South Africa
    played in preliminary round against Australia, Yugoslavia and the Netherlands
    (45.5) Wally Voges (RSA/1960)
    (45.5) Ronald Tinkler (RSA/1960)
    (45.5) Frank Butler (RSA/1960)
    (45.5=91) Ron Meredith (RSA/1952,60)
    (45.5=91) William Aucamp (RSA/1952,60)
    played in preliminary round against Australia and Yugoslavia
    (45.5) Stephanus Botha (RSA/1960)
    (45.5) Leon Nahon (RSA/1960)
    played in preliminary round against the Netherlands
    (45.5) Allan Brown (RSA/1960)
    (45.5) Robert Schwartz (RSA/1960)
  13. France
    played in preliminary round against Belgium, the USA and Hungary
    (45.5) Claude Greder (FRA/1960)
    (45.5) Roger Neubauer (FRA/1960)
    (45.5) Charles Lambert (FRA/1960)
    played in preliminary round against Belgium and the USA
    (45.5) René Daubinet (FRA/1960)
    played in preliminary round against Belgium and Hungary
    (45.5) Claude Haas (FRA/1960)
    (45.5) Alex Jany (FRA/1960)
    (45.5) Roland Moellè (FRA/1960)
    played in preliminary round against the USA
    (45.5) Jacques Meslier (FRA/1960)
    (45.5) André Lochon (FRA/1960)
    (45.5) Gérard Faetibold (FRA/1960)
    played in preliminary round against Hungary
    (45.5) Jean-Paul Weil (FRA/1960)
    fourth in pool (13th-16th)
  14. Brazil
    played in preliminary round against Argentina, Germany and the Soviet Union
    (7.25) Hilton de Almeida (BRA/1960)
    (7.25=27.3) Márvio dos Santos (BRA/1952,60-64)
    (7.25=32.85) João Gonçalves Filho (BRA/1960-68)
    (7.25=20.05) Adhemar Grijó Filho (BRA/1960-64)
    (7.25=20.05) Luiz Daniel (BRA/1960-64)
    played in preliminary round against Argentina and Germany
    (7.25) Henry Samson (BRA/1960)
    played in preliminary round against Germany and the Soviet Union
    (7.25) Eduardo da Cruz Filho (BRA/1960)
    played in preliminary round against Argentina
    (7.25) Jorge Cruz (BRA/1960)
    played in preliminary round against the Soviet Union
    (7.25) Roland da Cruz (BRA/1960)
  15. Australia
    played in preliminary round against South Africa, the Netherlands and Yugoslavia
    (7.25) Graeme Sherman (AUS/1960)
    (7.25=87.25) John O'Brien (AUS/1956-60)
    (7.25=72.75) Michael Withers (AUS/1960-64,72)
    played in preliminary round against South Africa and the Netherlands
    (7.25=132.8) Ted Pierce (AUS/1956-64)
    played in preliminary round against South Africa and Yugoslavia
    (7.25) Dick Thornett (AUS/1960)
    (7.25=72.75) Tom Hoad (AUS/1960-64,72)
    played in preliminary round against the Netherlands and Yugoslavia
    (7.25) Allan Charleston (AUS/1960)
    (7.25) Keith Wiegard (AUS/1960)
    played in preliminary round against South Africa
    (7.25=87.25) Keith Whitehead (AUS/1956-60)
    played in preliminary round against the Netherlands
    (7.25) Des Clark (AUS/1960)
  16. Belgium
    played in preliminary round against France, Hungary and the USA
    (7.25=207.3) Nicolas Dumont (BEL/1960-64)
    (7.25=207.3) Karel De Vis (BEL/1960-64)
    (7.25=207.3) Léon Pickers (BEL/1960-64)
    (7.25=207.3) Jacques Caufrier (BEL/1960-64)
    (7.25=327.3) Jozef Smits (BEL/1952,60)
    (7.25=207.3) Roger De Wilde (BEL/1960-64)
    (7.25=207.3) Bruno De Hesselle (BEL/1960-64)

Tokyo 1964

  1. Hungary
    played in final pool against Yugoslavia, Italy and the Soviet Union
    (3200=25760) Gyarmati Dezsö (HUN/1948-64)
    (3200=4608) Konrád János (HUN/1960-68)
    (3200=7269) Bodnár András (HUN/1960-72)
    (3200=7200) Felkai László (HUN/1960-68)
    (3200=7200) Dömötör Zoltán (HUN/1960-68)
    (3200=4480) Rusorán Péter (HUN/1960-64)
    played in final pool against Yugoslavia and the Soviet Union
    (3200=21760) Kárpáti György (HUN/1952-64)
    (3200=13440) Mayer Mihály (HUN/1956-68)
    (3200=11520) Boros Ottó (HUN/1956-64)
    played in final pool against Italy and the Soviet Union
    (3200=11520) Kanizsa Tivadar (HUN/1956-64)
    (3200) Ambrus Miklós (HUN/1964)
    played in final pool against the Soviet Union
    (3200=8100) Pócsik Dénes (HUN/1964-72)
  2. Yugoslavia
    played in final pool against Hungary, the Soviet Union and Italy
    (2000=2800) Milan Muškatirović (yug-BIH/1960-64)
    (2000) Vinko Rosić (yug-CRO/1964)
    (2000=2800) Zlatko Šimenc (yug-CRO/1960-64)
    (2000=2800) Božidar Stanišić (yug-MNE/1960-64)
    (2000=2800) Ante Nardeli (yug-CRO/1960-64)
    (2000=7125) Zoran Jankovic (yug-BIH/1964-72)
    (2000=8125) Mirko Sandić (yug-SRB/1960-72)
    played in final pool against Hungary and the Soviet Union
    (2000=7750) Ozren Bonačić (yug-CRO/1964-76)
    played in final pool against the Soviet Union and Italy
    (2000=5200) Ivo Trumbić (yug-CRO/1964-68)
    played in final pool against Hungary
    (2000=7125) Karlo Stipanić (yug-CRO/1964-72)
    played in semifinal pool against Belgium
    (500) Frane Nonković (yug-CRO/1964)
  3. Soviet Union
    played in final pool against Italy, Yugoslavia and Hungary
    (1280) Igor Grabovsky (urs-RUS/1964)
    (1280) Vladimir Kuznetsov (urs-RUS/1964)
    (1280=3280) Boris Grishin (urs-RUS/1964-68)
    (1280) Boris Popov (urs-RUS/1964)
    (1280) Nikolay Kalashnikov (urs-RUS/1964)
    (1280) Zenon Bortkevich (urs-AZE/1964)
    (1280) Nikolay Kuznetsov (urs-AZE/1964)
    (1280=5016) Viktor Ageyev (urs-RUS/1956-64)
    (1280=8100) Leonid Osipov (urs-RUS/1964-72)
    (1280=5808) Vladimir Semyonov (urs-RUS/1960-68)
    played in preliminary round against Australia and Germany
    (128) Eduard Yegorov (urs-RUS/1964)
  4. Italy
    played in final pool against the Soviet Union, Hungary and Yugoslavia
    (800=4000) Dante Rossi (ITA/1960-64)
    (800=6000) Giuseppe D'Altrui (ITA/1956-64)
    (800=6400) Eraldo Pizzo (ITA/1960-72)
    (800=6000) Gianni Lonzi (ITA/1960-68)
    (800=6400) Franco Lavoratori (ITA/1960-72)
    (800=4000) Rosario Parmegiani (ITA/1960-64)
    (800=2112) Mario Cevasco (ITA/1964-72)
    (800=1728) Giancarlo Guerrini (ITA/1960-68)
    played in final pool against the Soviet Union and Hungary
    (800) Alberto Spinola (ITA/1964)
    (800=4000) Danio Bardi (ITA/1960-64)
    played in final pool against the Soviet Union
    (800=1760) Fritz Dennerlein (ITA/1956,64)
    played in preliminary round against Japan
    (128=928) Eugenio Merello (ITA/1964-68)
  5. Romania
    played in classification pool against Germany, the Netherlands and Belgium
    (500=1000) Mircea Ștefănescu (ROU/1960-64)
    (500=1000) Anatol Grințescu (ROU/1960-64)
    (500=1128) Alexandru Szabo (ROU/1956-64)
    (500=1000) Ștefan Kroner (ROU/1960-64)
    (500) Nicolae Firoiu (ROU/1964)
    (500) Cornel Mărculescu (ROU/1964)
    (500=628) Iosif Culineac (ROU/1964,72)
    played in classification pool against the Netherlands and Belgium
    (500=628) Gruia Novac (ROU/1964,72)
    played in classification pool against Germany
    (500=1128) Aurel Zahan (ROU/1956-64)
    played in classification pool against the Netherlands
    (500) Emil Mureșan (ROU/1964)
  6. (East) Germany
    played in classification pool against Romania, Belgium and the Netherlands
    (320) Hubert Höhne (GER/1964)
    (320=640) Siegfried Ballerstedt (gdr-GER/1964-68)
    (320) Edgar Thiele (GER/1964)
    (320) Klaus Schulze (GER/1964)
    (320=640) Klaus Schlenkrich (gdr-GER/1964-68)
    (320) Dieter Vohs (GER/1964)
    (320=640) Jürgen Kluge (gdr-GER/1964-68)
    played in classification pool against Romania and Belgium
    (320) Heinz Mäder (GER/1964)
    played in classification pool against Romania and the Netherlands
    (320=640) Peter Schmidt (gdr-GER/1964-68)
    (320=640) Jürgen Thiel (gdr-GER/1964-68)
    played in classification pool against Romania
    (320) Heinz Wittig (GER/1964)
  7. Belgium
    played in classification pool against the Netherlands, Germany and Romania
    (200=207.3) Bruno De Hesselle (BEL/1960-64)
    (200) Frank D'Osterlinck (BEL/1964)
    (200=207.3) Roger De Wilde (BEL/1960-64)
    (200=207.3) Jacques Caufrier (BEL/1960-64)
    (200=520) André Laurent (BEL/1952,64)
    (200=207.3) Karel De Vis (BEL/1960-64)
    (200=207.3) Nicolas Dumont (BEL/1960-64)
    (200=520) Johan Van Den Steen (BEL/1952,64)
    (200=207.3) Léon Pickers (BEL/1960-64)
    played in classification pool against Germany
    (200) Joseph Stappers (BEL/1964)
  8. Netherlands
    played in classification pool against Belgium, Romania and Germany
    (128=256) Henk Hermsen (NED/1960-64)
    (128=256) Bram Leenards (NED/1960-64)
    (128) Wim van Spingelen (NED/1964)
    (128) Gerrit Wormgoor (NED/1964)
    (128=456) Fred van Dorp (NED/1960-68)
    (128=256) Harry Vriend (NED/1960-64)
    (128=328) Nico van der Voet (NED/1964-68)
    (128) Wim Vriend (NED/1964)
    (128=256) Hans Muller (NED/1960-64)
    (128=256) Ben Kniest (NED/1960-64)
    played in classification pool against Belgium
    (128) Jan Bultman (NED/1964)
    third in preliminary round:
  9. Japan
    played against Italy and Romania
    (45.5=91) Kato Mineo (JPN/1960-64)
    (45.5) Arakawa Hachiro (JPN/1964)
    (45.5) Yokoyama Takashi (JPN/1964)
    (45.5=65.5) Takeuchi Kazuya (JPN/1964-68)
    (45.5=91) Shimizu Yoji (JPN/1960-64)
    (45.5=91) Fujimoto Shigenobu (JPN/1960-64)
    (45.5=91) Takagi Kohi (JPN/1960-64)
    (45.5) Satsuke Keisuke (JPN/1964)
  10. Australia
    played against the Soviet Union and Germany
    (45.5=72.75) Michael Withers (AUS/1960-64,72)
    (45.5=72.75) Tom Hoad (AUS/1960-64,72)
    (45.5=77.5) Ian Mills (AUS/1964,76)
    (45.5=132.8) Ted Pierce (AUS/1956-64)
    (45.5=65.5) Nicky Barnes (AUS/1964,72)
    (45.5=65.5) Leon Wiegard (AUS/1964,72)
    (45.5=65.5) Les Nunn (AUS/1964,72)
    (45.5) Stan Hammond (AUS/1964)
    (45.5) Bill McAtee (AUS/1964)
    (45.5) Graeme Samuel (AUS/1964)
    played against Germany
    (45.5) William Phillips (AUS/1964)
  11. USA
    played against Yugoslavia, Brazil and the Netherlands
    (45.5=545.5) Tony Van Dorp (USA/1964-68)
    (45.5=745.5) Ron Crawford (USA/1960-68)
    (45.5=545.5) Dave Ashleigh (USA/1964-68)
    (45.5) Ned McIlroy (USA/1964)
    (45.5=245.5) Chick McIlroy (USA/1960-64)
    (45.5=1826) Stan Cole (USA/1964-72)
    (45.5) Bob Saari (USA/1964)
    (45.5) Dan Drown (USA/1964)
    played against Brazil
    (45.5) Ralph Whitney (USA/1964)
    (45.5) George Stransky (USA/1964)
  12. United Arab Republic (Egypt)
    played against Hungary and Belgium
    (45.5) Mohamed Khalil (EGY/1964)
    (45.5=50.5) Mohamed Abid Soliman (EGY/1964-68)
    (45.5=91) Moukhtar Hussain El-Gamal (uar-EGY/1960-64)
    (45.5=91) Amin Abdel Rahman (uar-EGY/1960-64)
    (45.5) Sami El-Sayed (EGY/1964)
    (45.5) Hazem Kourched (EGY/1964)
    (45.5=50.5) Ashraf Gamil (EGY/1964-68)
    (45.5=50.5) Adel El-Moalem (EGY/1964-68)
    played against Hungary
    (45.5) Mamadou Amir (EGY/1964)
  13. Brazil
    played against the Netherlands, the USA and Yugoslavia
    (12.8) Rodney Bell (BRA/1964)
    (12.8) Polé (BRA/1964)
    (12.8) Osvaldo Cochrane Filho (BRA/1964)
    (12.8=20.05) Luiz Daniel (BRA/1960-64)
    (12.8=27.3) Márvio dos Santos (BRA/1952,60-64)
    (12.8=32.85) João Gonçalves Filho (BRA/1960-68)
    (12.8=20.05) Adhemar Grijó Filho (BRA/1960-64)
    (12.8=25.6) Pedro Pinciroli Júnior (BRA/1964-68)
    (12.8) Aladar Szabo (BRA/1964)
    played against the USA and Yugoslavia
    (12.8) Ney Nogueira (BRA/1964)
    played against Yugoslavia
    (12.8=25.6) Ivo Carotini (BRA/1964-68)
    did not qualify for the Olympics
  14. West Germany (lost to East Germany by 3-1 and 1-1)

1968


Written 2000-12-25 - last modified 2020-09-17

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.