Rowing - Men's Eights

Ciudad de México 1968

  1. West Germany
    (3200=5200) Horst Meyer (frg-GER/1964-68)
    (3200) Dirk Schreyer (frg-GER/1968)
    (3200) Rüdiger Henning (frg-GER/1968)
    (3200=8625) Wolfgang Hottenrott (frg-GER/1964-72)
    (3200=3700) Lutz Ulbricht (frg-GER/1968-72)
    (3200=8000) Egbert Hirschfelder (frg-GER/1964-68)
    (3200) Jörg Siebert (frg-GER/1968)
    (3200) Gunther Tiersch (frg-GER/1968)
    rowed in the final:
    (3200) Niko Ott (frg-GER/1968)
    rowed in the heats and the repêchage:
    (320) Roland Böse (frg-GER/1968)
  2. Australia
    (2000=2075) Alf Duval (AUS/1964-68)
    (2000=2128) Michael Morgan (AUS/1968-72)
    (2000) Joe Fazio (AUS/1968)
    (2000) Peter Dickson (AUS/1968)
    (2000) David Douglas (AUS/1968)
    (2000) JR Ranch (AUS/1968)
    (2000=2160) Gary Pearce (AUS/1964-72)
    (2000=2200) Bob Shirlaw (AUS/1964-68)
    (2000=2203) Alan Grover (AUS/1964-72)
  3. Soviet Union
    (1280=7458) Zigmas Jukna (urs-LTU/1960-68)
    (1280=7458) Antanas Bagdonavičius (urs-LTU/1960-68)
    (1280=2980) Volodymyr Sterlik (urs-UKR/1964-72)
    (1280=1780) Juozas Jagelavičius (urs-LTU/1964-68)
    (1280=2080) Aleksandr Martyshkin (urs-RUS/1968-72)
    (1280=1780) Vytautas Briedis (urs-LTU/1964-68)
    (1280) Valentyn Kravchuk (urs-UKR/1968)
    (1280) Viktor Suslin (urs-RUS/1968)
    (1280=8983) Yury Lorentsson (urs-RUS/1960-76)
  4. New Zealand
    (800=832) Alan Webster (NZL/1964-68)
    (800=4000) Wybo Veldman (NZL/1968-72)
    (800=992) Alistair Dryden (NZL/1964-68)
    (800=4000) John Hunter (NZL/1968-72)
    (800=832) Mark Brownlee (NZL/1964-68)
    (800=832) John Gibbons (NZL/1964-68)
    (800) Tom Just (NZL/1968)
    (800) Gil Cawood (NZL/1968)
    (800=992) Robert Page (NZL/1964-68)
  5. Czechoslovakia
    (500=3982) Vladimír Jánoš (tch-CZE/1968-76)
    (500=550) Zdeněk Kuba (tch-CZE/1968-72)
    (500=9570) Oldřich Svojanovský (tch-CZE/1968-76)
    (500=9570) Pavel Svojanovský (tch-CZE/1968-76)
    (500) Jan Wallisch (tch-CZE/1968)
    (500=3982) Otakar Mareček (tch-CZE/1968-76)
    (500=1780) Petr Čermák (tch-CZE/1964-68)
    (500=2409) Jiří Pták (tch-CZE/1968-80,88-92)
    rowed in the final:
    (500) Karel Kolesa (tch-CZE/1968)
    rowed in the heats and the repêchage:
    (320) Milan Hurtala (tch-SVK/1968)
  6. United States
    (320) Steve Brooks (USA/1968)
    (320) Curt Canning (USA/1968)
    (320) David Higgins (USA/1968)
    (320=2320) Franklin Hobbs (USA/1968-72)
    (320) Andy Larkin (USA/1968)
    (320) Scott Steketee (USA/1968)
    (320=2320) Paul Hoffman (USA/1968-72)
    rowed in the repêchage and the final:
    (320) Jake Fiechter (USA/1968)
    rowed in the heats and the final:
    (320=2320) Cleve Livingston (USA/1968-72)
    rowed in the heats and the repêchage:
    (320) Arthur Evans (USA/1968)
  7. East Germany
    (200=700) Günter Bergau (gdr-GER/1964-68)
    (200) Klaus-Dieter Bähr (gdr-GER/1968)
    (200) Claus Wilke (gdr-GER/1968)
    (200=700) Peter Gorny (gdr-GER/1964-68)
    (200) Reinhard Zerfowski (gdr-GER/1968)
    (200) Peter Hein (gdr-GER/1968)
    (200=1480) Manfred Schneider (gdr-GER/1968-72)
    (200) Peter Prompe (gdr-GER/1968)
    (200=3900) Karl-Heinz Danielowski (gdr-GER/1964-68,76)
  8. Netherlands
    (128) Maarten Kloosterman (NED/1968)
    (128) Piet Bon (NED/1968)
    (128) Eric Niehe (NED/1968)
    (128) Jaap Reesink (NED/1968)
    (128) Gee van Enst (NED/1968)
    (128) Jan Steinhauser (NED/1968)
    (128) Erik Wesdorp (NED/1968)
    (128) Jan van Laarhoven (NED/1968)
    (128) Arthur Koning (NED/1968)
  9. Canada
    (80=128) Neil Campbell (CAN/1964-68)
    (80) John Ross (CAN/1968)
    (80=131) Clayton Brown (CAN/1960,68)
    (80) Richard Crooker (CAN/1968)
    (80=98.13) Richard Symsyk (CAN/1968-72)
    (80) John McIntyre (CAN/1968)
    (80=128) Daryl MacDonald (CAN/1964-68)
    (80) Joel Finlay (CAN/1968)
    rowed in the final:
    (80=192) Daryl Sturdy (CAN/1964-68)
    rowed in the heats and the repêchage:
    (20) John Richardson (CAN/1968)
  10. Great Britain
    (50) Peter Thomas (GBR/1968)
    (50) Andrew Bayles (GBR/1968)
    (50) Patrick Wright (GBR/1968)
    (50) Peter Knapp (GBR/1968)
    (50) Robin Yarrow (GBR/1968)
    (50) Bruce Carter (GBR/1968)
    (50=100) Matthew Cooper (GBR/1968-72)
    (50) Timothy Kirk (GBR/1968)
    rowed in the final:
    (50) John Mullard (GBR/1968)
    rowed in the heats and the repêchage:
    (20) Malcolm Malpass (GBR/1968)
  11. Mexico
    (32) Edgar Morales (MEX/1968)
    (32) Víctor Cervantes (MEX/1968)
    (32) Emilio Leal (MEX/1968)
    (32) Sergio Vásquez (MEX/1968)
    (32) Miguel Fuentes (MEX/1968)
    (32) Antonio Páramo (MEX/1968)
    (32) Federico Arce (MEX/1968)
    (32) Amado Mediña (MEX/1968)
    (32) Rodolfo Santillán (MEX/1968)
  12. Japan
    (20) Shimizu Masatoshi (JPN/1968)
    (20) Murai Tomio (JPN/1968)
    (20) Kato Tadamasa (JPN/1968)
    (20=52) Miyagawa Shigeru (JPN/1968,76)
    (20) Nakata Fumio (JPN/1968)
    (20) Tanaka Jujiro (JPN/1968)
    (20) Fukumasu Toshi (JPN/1968)
    (20) Arai Yoshinori (JPN/1968)
    (20) Yamamoto Katsumi (JPN/1968)

München 1972

  1. New Zealand
    (3200=4480) Tony Hurt (NZL/1972-76)
    (3200=4000) Wybo Veldman (NZL/1968-72)
    (3200=7200) Dick Joyce (NZL/1968-72)
    (3200=4000) John Hunter (NZL/1968-72)
    (3200=4480) Lew Wilson (NZL/1972-76)
    (3200=4480) Joe Earl (NZL/1972-76)
    (3200=4480) Trevor Coker (NZL/1972-76)
    (3200) Gary Robertson (NZL/1972)
    (3200=13920) Simon Dickie (NZL/1968-76)
  2. United States
    (2000=2750) Lawrence Terry (USA/1968-72)
    (2000=2320) Franklin Hobbs (USA/1968-72)
    (2000=2750) Pete Raymond (USA/1968-72)
    (2000) Tim Mickelson (USA/1972)
    (2000) Gene Clapp (USA/1972)
    (2000=3250) Bill Hobbs (USA/1968-72)
    (2000=2320) Cleve Livingston (USA/1968-72)
    (2000) Mike Livingston (USA/1972)
    (2000=2320) Paul Hoffman (USA/1968-72)
  3. East Germany
    (1280) Hans-Joachim Borzym (gdr-GER/1972)
    (1280=25920) Jörg Landvoigt (gdr-GER/1972-80)
    (1280) Harold Dimke (gdr-GER/1972)
    (1280=1480) Manfred Schneider (gdr-GER/1968-72)
    (1280) Hartmut Schreiber (gdr-GER/1972)
    (1280) Manfred Schmorde (gdr-GER/1972)
    (1280=25920) Bernd Landvoigt (gdr-GER/1972-80)
    (1280) Heinrich Mederow (gdr-GER/1972)
    (1280) Dietmar Schwarz (gdr-GER/1972)
  4. Soviet Union
    (800) Aleksandr Ryazankin (urs-RUS/1972)
    (800) Viktor Dementyev (urs-RUS/1972)
    (800) Sergey Kolyaskin (urs-RUS/1972)
    (800=1000) Aleksandr Shitov (urs-RUS/1972-76)
    (800) Valery Bisarnov (urs-RUS/1972)
    (800) Boris Vorobyov (urs-RUS/1972)
    (800) Vladimir Savelov (urs-RUS/1972)
    (800=2080) Aleksandr Martyshkin (urs-RUS/1968-72)
    (800=1280) Viktor Mikheyev (urs-UZB/1968-72)
  5. West Germany
    (500=1300) Reinhard Wendemuth (frg-GER/1972-76)
    (500=1300) Frithjof Henckel (frg-GER/1972-76)
    (500) Norbert Kindlmann (frg-GER/1972)
    (500=8625) Wolfgang Hottenrott (frg-GER/1964-72)
    (500) Hans-Ulrich Buchholz (frg-GER/1972)
    (500) Günter Petersmann (frg-GER/1972)
    (500=1300) Bernd Truschinski (frg-GER/1972-76)
    (500=820) Winfried Ringwald (frg-GER/1972-76)
    (500=6825) Manfred Klein (frg-GER/1972,84-92)
  6. Poland
    (320=512) Jerzy Ulczyński (POL/1972-76)
    (320=1232) Marian Siejkowski (POL/1964,72)
    (320) Krzysztof Marek (POL/1972)
    (320) Jan Młodzikowski (POL/1972)
    (320=400) Grzegorz Stellak (POL/1972-80)
    (320) Marian Drażdżewski (POL/1972)
    (320) Ryszard Giło (POL/1972)
    (320) Sławomir Maciejowski (POL/1972)
    (320=400) Ryszard Kubiak (POL/1972-80)
  7. Hungary
    (200=3200) Melis Zoltán (HUN/1968-72)
    (200=400) Pályi András (HUN/1968-72)
    (200) Gelley Antal (HUN/1972)
    (200) Zsitnik Béla, Jr. (HUN/1972)
    (200=400) Romvári László (HUN/1968-72)
    (200) Kokas Péter (HUN/1972)
    (200) Dávid Imre (HUN/1972)
    (200) Bányai Ágoston (HUN/1972)
    (200) Örlschléger Róbert (HUN/1972)
  8. Australia
    (128) John Clark (AUS/1972)
    (128=2128) Michael Morgan (AUS/1968-72)
    (128) Bryan Curtin (AUS/1972)
    (128) Richard Curtin (AUS/1972)
    (128=628) Robert Paver (AUS/1972-76)
    (128) Kerry Jelbart (AUS/1972)
    (128=2160) Gary Pearce (AUS/1964-72)
    (128=448) Malcolm Shaw (AUS/1972-76)
    (128=2203) Alan Grover (AUS/1964-72)
  9. Netherlands
    (80) Henk Rouwé (NED/1972)
    (80) Jannes Munneke (NED/1972)
    (80) Frank Mulder (NED/1972)
    (80) Jan van der Vliet (NED/1972)
    (80) Herman Eggink (NED/1972)
    (80) Hans Huisinga (NED/1972)
    (80) Bram Tuinzing (NED/1972)
    (80) Pieter Offens (NED/1972)
    (80) Rutger Stuffken (NED/1972)
  10. Czechoslovakia
    (50) Ladislav Lorenc (tch-CZE/1972)
    (50) Zdeněk Zika (tch-CZE/1972)
    (50=520) Pavel Konvička (tch-CZE/1972-80)
    (50=550) Zdeněk Kuba (tch-CZE/1968-72)
    (50) Ladislav Heythum (tch-CZE/1972)
    (50=1370) Milan Suchopár (tch-CZE/1972-80)
    (50=1620) Miroslav Vraštil (tch-CZE/1972-80)
    (50) Oldřich Kruták (tch-CZE/1972)
    (50=2409) Jiří Pták (tch-CZE/1968-80,88-92)
  11. Argentina
    (32) Juan Carlos Estol (ARG/1972)
    (32=51.2) Ignacio Ruiz (ARG/1972-76)
    (32=224) Guillermo Segurado (ARG/1968-72)
    (32) Héctor Biassini (ARG/1972)
    (32) Ricardo José Rodríguez (ARG/1972)
    (32) Alfredo Martín (ARG/1972)
    (32) Óscar de Dios (ARG/1972)
    (32=243.2) Hugo Aberastegui (ARG/1968-76)
    (32) Raúl Mazerati (ARG/1972)
  12. Austria
    (20) Martin Hinterleitner (AUT/1972)
    (20) Norbert Hlobil (AUT/1972)
    (20) Kurt Sandhäugl (AUT/1972)
    (20) Peter Preiß (AUT/1972)
    (20) Manfred Ruthner (AUT/1972)
    (20) Peter Bredl (AUT/1972)
    (20) Karl Sinzinger, Sr. (AUT/1972)
    (20) Franz Nitsche (AUT/1972)
    (20) Peter Wetzstein (AUT/1972)
    fourth to sixth in repêchage:
  13. France
    (12.8) Jean-Luc Correia (FRA/1972)
    (12.8=432.8) Bernard Bruand (FRA/1972-80)
    (12.8=132.8) Jean-Jacques Mulot (FRA/1972-76)
    (12.8) Philippe Cabut (FRA/1972)
    (12.8) Jean Perrot (FRA/1972)
    (12.8) Jacques Filippini (FRA/1972)
    (12.8) Yves Oger (FRA/1972)
    (12.8) Gérard Boyer (FRA/1972)
    (12.8) Yves Rebelle (FRA/1972)
  14. Italy
    (8) Renzo Bulgarello (ITA/1972)
    (8) Gianfranco Grasselli (ITA/1972)
    (8) Francesco Pigozzo (ITA/1972)
    (8) Giuliano Galiazzo (ITA/1972)
    (8) Giuseppe Noal (ITA/1972)
    (8) Maurizio Danielli (ITA/1972)
    (8) Serafino Carminati (ITA/1972)
    (8) Giuliano Rossi (ITA/1972)
    (8=1208) Mariano Gottifredi (ITA/1968-72)
  15. Yugoslavia
    (5) Ivo Despot (yug-CRO/1972)
    (5) Zdravko Gracin (yug-CRO/1972)
    (5) Mladen Ninić (yug-CRO/1972)
    (5) Romano Bajlo (yug-CRO/1972)
    (5) Zdravko Huljev (yug-CRO/1972)
    (5) Stevo Macura (yug-CRO/1972)
    (5) Janez Grbelja (yug-CRO/1972)
    (5) Josip Bajlo (yug-CRO/1972)
    (5) Jadran Radovčić (yug-CRO/1972)

Montréal 1976

  1. East Germany
    (3200) Bernd Baumgart (gdr-GER/1976)
    (3200=8000) Gottfried Döhn (gdr-GER/1976-80)
    (3200) Werner Klatt (gdr-GER/1976)
    (3200) Hans-Joachim Lück (gdr-GER/1976)
    (3200=8000) Dieter Wendisch (gdr-GER/1976-80)
    (3200) Roland Kostulski (gdr-GER/1976)
    (3200=6400) Ulrich Karnatz (gdr-GER/1976-80)
    (3200) Karl-Heinz Prudöhl (gdr-GER/1976)
    (3200=3900) Karl-Heinz Danielowski (gdr-GER/1964-68,76)
  2. Great Britain
    (2000) Richard Lester (GBR/1976)
    (2000) John Yallop (GBR/1976)
    (2000=3250) Tim Crooks (GBR/1972-76)
    (2000=3035) Hugh Matheson (GBR/1972-80)
    (2000=2320) David Maxwell (GBR/1972-76)
    (2000=4300) Jim Clark (GBR/1972-80)
    (2000=2300) Fred Smallbone (GBR/1972-76)
    (2000=2600) Lenny Robertson (GBR/1972-80)
    (2000=5803) Patrick Sweeney (GBR/1972-76,88)
  3. New Zealand
    (1280) Ivan Sutherland (NZL/1976)
    (1280=4480) Trevor Coker (NZL/1972-76)
    (1280) Peter Dignan (NZL/1976)
    (1280=4480) Lew Wilson (NZL/1972-76)
    (1280=4480) Joe Earl (NZL/1972-76)
    (1280=2288) Dave Rodger (NZL/1976,84)
    (1280) Alec McLean (NZL/1976)
    (1280=4480) Tony Hurt (NZL/1972-76)
    (1280=13920) Simon Dickie (NZL/1968-76)
  4. West Germany
    (800=1300) Reinhard Wendemuth (frg-GER/1972-76)
    (800=1300) Bernd Truschinski (frg-GER/1972-76)
    (800) Frank Schütze (frg-GER/1976)
    (800=1300) Frithjof Henckel (frg-GER/1972-76)
    (800=1280) Wolfram Thiem (frg-GER/1976,84)
    (800) Volker Sauer (frg-GER/1976)
    (800) Otmar Kaufhold (frg-GER/1976)
    (800) Wolf-Dietrich Oschlies (frg-GER/1976)
    (800) Helmut Latz (frg-GER/1976)
  5. Australia
    (500=1000) Islay Lee (AUS/1976-80)
    (500) Ian Clubb (AUS/1976)
    (500) Tim Conrad (AUS/1976)
    (500=628) Robert Paver (AUS/1972-76)
    (500) Gary Uebergang (AUS/1976)
    (500) Athol MacDonald (AUS/1976)
    (500=1000) Brian Richardson (AUS/1976-80)
    (500) Stuart Carter (AUS/1976)
    rowed in final:
    (500=519.2) Peter Shakespear (AUS/1972-76)
    rowed in round one:
    (320=448) Malcolm Shaw (AUS/1972-76)
  6. Czechoslovakia
    (320=520) Pavel Konvička (tch-CZE/1972-80)
    (320) Václav Mls (tch-CZE/1976)
    (320=1120) Josef Plamínek (tch-CZE/1976-80)
    (320) Josef Pokorný (tch-CZE/1976)
    (320=1120) Karel Mejta, Jr. (tch-CZE/1976-80)
    (320=1520) Josef Neštický (tch-CZE/1976-80)
    (320=3872) Lubomír Zapletal (tch-CZE/1972-80)
    (320=1620) Miroslav Vraštil (tch-CZE/1972-80)
    (320=2409) Jiří Pták (tch-CZE/1968-80,88-92)
  7. Soviet Union
    (200=1000) Aleksandr Shitov (urs-RUS/1972-76)
    (200) Antanas Čikotas (urs-LTU/1976)
    (200) Vasily Potapov (urs-RUS/1976)
    (200) Aleksandr Plyushkin (urs-RUS/1976)
    (200=680) Anatoly Nemtyryov (urs-RUS/1968,76)
    (200) Igor Konnov (urs-RUS/1976)
    (200) Anatoly Ivanov (urs-RUS/1976)
    (200) Vladimir Vasilyev (urs-RUS/1976)
    (200) Vladimir Zharov (urs-RUS/1976)
  8. Canada
    (128=158) Edgar Smith (CAN/1972-76)
    (128) Dirk Gidney (CAN/1976)
    (128) George Tintor (CAN/1976)
    (128) James Henniger (CAN/1976)
    (128) Patrick Croskerry (CAN/1976)
    (128=428) Mel LaForme (CAN/1976,88)
    (128) Ron Burak (CAN/1976)
    (128) Alexander Manson (CAN/1976)
    (128) Robert Choquette (CAN/1976)
  9. United States
    (80) Richard Cashin (USA/1976)
    (80) Steve Christiansen (USA/1976)
    (80) John Everett (USA/1976)
    (80) David Fellows (USA/1976)
    (80) Mike Hess (USA/1976)
    (80=2080) Chip Lubsen (USA/1976,84)
    (80) Mark Norelius (USA/1976)
    (80) Alan Shealy (USA/1976)
    (80) David Weinberg (USA/1976)
  10. Cuba
    (50) Israel Gorguet (CUB/1976)
    (50=178) Francisco Mora (CUB/1976-80)
    (50=178) Hermenegildo Palacio (CUB/1976-80)
    (50) Ángel Ramírez (CUB/1976)
    (50) Luis Alonso (CUB/1976)
    (50) Humberto Dorrego (CUB/1976)
    (50) Alcides Risco (CUB/1976)
    (50) Porfirio Reynoso (CUB/1976)
    (50=177.9) Jesús Rosello (CUB/1968-76)
  11. Japan
    (32=52) Miyagawa Shigeru (JPN/1968,76)
    (32) Kitaura Toshihai (JPN/1976)
    (32) Yamamoto Masanobu (JPN/1976)
    (32) Murayama Takashi (JPN/1976)
    (32) Toriba Hiroshi (JPN/1976)
    (32) Kaneyasu Kenji (JPN/1976)
    (32) Iso Tomiaki (JPN/1976)
    (32) Mataki Shiro (JPN/1976)
    (32) Kakishita Akio (JPN/1976)

Moskva 1980

  1. East Germany
    (3200=6400) Ulrich Karnatz (gdr-GER/1976-80)
    (3200) Bernd Krauß (GER/1980)
    (3200) Hans-Peter Koppe (GER/1980)
    (3200) Ulrich Kons (GER/1980)
    (3200) J&oml;rg Friedrich (GER/1980)
    (3200) Jens Doberschütz (GER/1980)
    (3200) Uwe Dühring (GER/1980)
    (3200) Bernd Höing (GER/1980)
    (3200=7750) Klaus-Dieter Ludwig (gdr-GER/1972,80)
  2. Great Britain
    (2000) Duncan McDougall •
    (2000=2620) Allan Whitwell (GBR/1976-84)
    (2000=2050) Henry Clay (GBR/1976-80)
    (2000) Chris Mahoney •
    (2000=2120) Andrew Justice (GBR/1976-80)
    (2000) John Pritchard •
    (2000) Malcolm McGowan •
    (2000) Richard Stanhope •
    (2000) Colin, Lord Moynihan
  3. 3 – Soviet Union URS 5:50.76 (1 h1) – 5:52.66 (3 h1) Bronze Viktor Kakoshin • Andrey Tishchenko • Aleksandr Tkachenko • Jonas Pinskus • Jonas Narmontas • Andrey Lugin • Aleksandr Mantsevich • Igor Maystrenko • Hryhoriy Dmytrenko
  4. Czechoslovakia
    (800) Pavel Pevný •
    (800) Lubomír Janko •
    (800) Ctirad Jungmann •
    (800=4312) Karel Neffe (tch-CZE/1972-80)
    (800=1120) Karel Mejta, Jr. (tch-CZE/1976-80)
    (800) Dušan Vičík •
    (800) Milan Doleček •
    (800) Milan Kyselý •
    (800=2409) Jiří Pták (tch-CZE/1968-80,88-92)
  5. Australia
    (500=1000) Islay Lee (AUS/1976-80)
    (500) Stephen Handley •
    (500) Bill Dankbaar •
    (500) Andrew Withers •
    (500) Tim Willoughby •
    (500) James Lowe •
    (500) Tim Young •
    (500=1000) Brian Richardson (AUS/1976-80)
    (500) David England
  6. Bulgaria
    (320=905) Dimitar Yanakiev (BUL/1972-80)
    (320=620) Teodor Mrankov (BUL/1976-80)
    (320) Bozhidar Rangelov •
    (320=1070) Ivan Botev (BUL/1976-80)
    (320) Yani Ignatov •
    (320) Mikhail Petrov •
    (320) Petar Patsev •
    (320) Veselin Shterev •
    (320) Ventseslav Kanchev
  7. Hungary
    (200) Ferenc Kiss •
    (200) Péter Tóvári •
    (200) Róbert Sass •
    (200) Attila Strochmayer •
    (200=210.9) Kormos András (HUN/1972,80)
    (200) Zoltán Sztárcsevics •
    (200) Kálmán Toronyi •
    (200) László Kiss •
    (200) Miklós Bálint
  8. Cuba
    (128) Wenceslao Borroto •
    (128) Ismael Carbonell •
    (128) Juan Alfonso •
    (128) Juan Bueno •
    (128=178) Francisco Mora (CUB/1976-80)
    (128=178) Hermenegildo Palacio (CUB/1976-80)
    (128) Jorge Álvarez •
    (128) Antonio Riaño •
    (128) Enrique Carrillo
  9. Poland
    (80) Paweł Borkowski •
    (80) Wiesław Kujda •
    (80=400) Grzegorz Stellak (POL/1972-80)
    (80) Adam Tomasiak (POL/1976-80)
    (80) Grzegorz Nowak •
    (80) Ryszard Stadniuk (POL/1976-80)
    (80) Mirosław Kowalewski •
    (80) Władysław Beszterda •
    (80=400) Ryszard Kubiak (POL/1972-80)

Los Angeles 1984

  1. Canada
    (4800) Pat Turner (CAN/1984)
    (4800=5280) Kevin Neufeld (CAN/1984-88)
    (4800) Mark Evans (CAN/1984)
    (4800=5280) Grant Main (CAN/1984-88)
    (4800=5280) Paul Steele (CAN/1984-88)
    (4800) Mike Evans (CAN/1984)
    (4800) Dean Crawford (CAN/1984)
    (4800) Blair Horn (CAN/1984)
    (4800=5280) Brian McMahon (CAN/1984-88)
  2. United States
    (2000=2080) Chip Lubsen (USA/1976,84)
    (2000) Andy Sudduth •
    (2000) John Terwilliger •
    (2000) Chris Penny •
    (2000) Tom Darling •
    (2000=2048) Fred Borchelt (USA/1976,84)
    (2000) Charlie Clapp, III •
    (2000) Bruce Ibbetson •
    (2000) Bob Jaugstetter
  3. 3 – Australia AUS 5:56.61 (2 h2) 5:51.68 (1) 5:43.40 (3) Bronze Craig Muller • Clyde Hefer • Sam Patten • Tim Willoughby • Ian Edmunds • Jim Battersby • Ion Popa • Steve Evans • Gavin Thredgold
  4. New Zealand
    (800) Nigel Atherfold •
    (800=2288) Dave Rodger (NZL/1976,84)
    (800) Roger White-Parsons •
    (800) George Keys •
    (800) Greg Johnston •
    (800) Chris White •
    (800) Andrew Stevenson •
    (800) Mike Stanley •
    (800) Andy Hay
  5. Great Britain
    (500) Duncan McDougall •
    (500) Chris Mahoney •
    (500) Salih Hassan •
    (500) Clive Roberts •
    (500) Adam Clift •
    (500) John Pritchard •
    (500) Malcolm McGowan •
    (500=2620) Allan Whitwell (GBR/1976-84)
    (500) Colin, Lord Moynihan
  6. France
    (320) Alain Duprat •
    (320) Dominique Lecointe •
    (320) Thierry Louvet •
    (320) Patrick Vibert-Vichet •
    (320) Jacques Taborski •
    (320) Jean-Jacques Martigne •
    (320) Olivier Pons •
    (320) Bernard Chevalier •
    (320=1661) Jean-Pierre Huguet-Balent (FRA/1976-84,92)
  7. 7 – Chile CHI 6:20.71 (3 h2) 6:10.98 (4) 6:07.03 (7) Mario Castro • Carlos Neyra • Zibor Llanos • Giorgio Vallebuona • Alejandro Rojas • Víctor Contreras • Rodolfo Pereira • Marcelo Rojas • Rodrigo Abasolo

1988


Written 2012-08-28 - last modified 2022-11-15

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.