Rowing - Men's Coxless Fours

1964

Ciudad de México 1968

  1. East Germany
    (4800=9600) Frank Forberger (gdr-GER/1968-72)
    (4800=9600) Dieter Grahn (gdr-GER/1968-72)
    (4800=9600) Frank Rühle (gdr-GER/1968-72)
    (4800=9600) Dieter Schubert (gdr-GER/1968-72)
  2. Hungary
    (3000=3200) Melis Zoltán (HUN/1968-72)
    (3000=3222) Sarlós György (HUN/1960,68-72)
    (3000=3011) Csermely József (HUN/1968-72)
    (3000=3011) Melis Antal (HUN/1968-72)
  3. Italy
    (1920=5412) Tullio Baraglia (ITA/1960,68)
    (1920=8712) Renato Bosatta (ITA/1960-68)
    (1920=1995) Pier Angelo Conti-Manzini (ITA/1968-72)
    (1920=1995) Abramo Albini (ITA/1968-72)
  4. Switzerland
    (1200) Roland Altenburger (SUI/1968)
    (1200=1700) Nicolas Gobet (SUI/1964-68)
    (1200=1392) Franz Rentsch (SUI/1968-72)
    (1200) Alfred Meister (SUI/1968)
  5. United States
    (750=2750) Pete Raymond (USA/1968-72)
    (750) Raymond Wright (USA/1968)
    (750) Charles Hamlin (USA/1968)
    (750=2750) Lawrence Terry (USA/1968-72)
  6. West Germany
    (480=530) Thomas Hitzbleck (frg-GER/1968,76)
    (480) Manfred Weinreich (frg-GER/1968)
    (480) Volkhart Buchter (frg-GER/1968)
    (480) Jochen Heck (frg-GER/1968)
  7. Romania
    (300) Pavel Cichi (ROU/1968)
    (300) Dumitru Ivanov (ROU/1968)
    (300) Emanoil Stratan (ROU/1968)
    (300) Anton Chirlacopschi (ROU/1968)
  8. Mexico
    (192=602) Roberto Retolaza (MEX/1960,68)
    (192=603.7) Arcadio Padilla (MEX/1960,68-72)
    (192) Jesús Toscano (MEX/1968)
    (192) David Trejo (MEX/1968)
  9. France
    (120=130.9) Patrick Sellier (FRA/1968-72)
    (120) Michel Beissière (FRA/1968)
    (120) Yannick Fave (FRA/1968)
    rowed from repêchage onwards:
    (120) Yvon Petit (FRA/1968)
    rowed in round one:
    (48) Patrick van den Brouck (FRA/1968)
  10. Denmark
    (75) Gunner Nielsen (DEN/1968)
    (75) John Erik Jensen (DEN/1968)
    (75) Johnny Algreen Petersen (DEN/1968)
    (75) Mogens Pedersen (DEN/1968)
  11. Soviet Union
    (48) Vitolds Barkāns (urs-LAT/1968)
    (48) Elmārs Rubīns (urs-LAT/1968)
    (48) Pavel Ilyinsky (urs-RUS/1968)
    (48) Guntis Niedra (urs-LAT/1968)

München 1972

  1. East Germany
    (4800=9600) Frank Forberger (gdr-GER/1968-72)
    (4800=9600) Dieter Grahn (gdr-GER/1968-72)
    (4800=9600) Frank Rühle (gdr-GER/1968-72)
    (4800=9600) Dieter Schubert (gdr-GER/1968-72)
  2. New Zealand
    (3000) Dick Tonks (NZL/1972)
    (3000=7992) Dudley Storey (NZL/1964-72)
    (3000=7800) Ross Collinge (NZL/1968-72)
    (3000) Noel Mills (NZL/1972)
  3. West Germany
    (1920) Joachim Ehrig (frg-GER/1972)
    (1920) Peter Funnekötter (frg-GER/1972)
    (1920=1970) Franz Held (frg-GER/1968-72)
    (1920) Wolfgang Plottke (frg-GER/1972)
  4. Soviet Union
    (1200=1950) Anatoliy Tkachuk (urs-UKR/1964,72)
    (1200) Igor Kashurov (urs-RUS/1972)
    (1200) Aleksandr Motin (urs-RUS/1972)
    (1200) Vitaly Sapronov (urs-RUS/1972)
  5. Romania
    (750) Emeric Tușa (ROU/1972)
    (750) Adalbert Agh (ROU/1972)
    (750) Mihai Naumencu (ROU/1972)
    (750=1050) Francisc Papp (ROU/1968-72)
  6. Denmark
    (480) Willy Poulsen (DEN/1972)
    (480=5423) Peter Fich Christiansen (DEN/1964-72)
    (480) Egon Pedersen (DEN/1972)
    (480) Rolf Andersen (DEN/1972)
  7. Great Britain
    (300=2300) Fred Smallbone (GBR/1972-76)
    (300=2600) Lenny Robertson (GBR/1972-80)
    (300=4300) Jim Clark (GBR/1972-80)
    (300=330) William Mason (GBR/1972-76)
  8. Bulgaria
    (192) Biser Boyadzhiev (BUL/1972)
    (192) Borislav Vasilev (BUL/1972)
    (192) Nikolay Kolev (BUL/1972)
    (192) Metodi Halvadzhiyski (BUL/1972)
  9. Canada
    (120=870) Ian Gordon (CAN/1972-76)
    (120) Karel Jonker (CAN/1972)
    (120) Gregory Rokosh (CAN/1972)
    (120) Donald Curphey (CAN/1972)
  10. Italy
    (75=11656) Primo Baran (ITA/1968-76)
    (75) Angelo Rossetto (ITA/1972)
    (75=1995) Pier Angelo Conti-Manzini (ITA/1968-72)
    (75=1995) Abramo Albini (ITA/1968-72)
  11. Switzerland
    (48) Hansjörg Bendiner (SUI/1972)
    (48) Walter Steiner (SUI/1972)
    (48) Thomas Macher (SUI/1972)
    (48) Kurt Baumann (SUI/1972)
  12. Cuba
    (30=40.25) Eralio Cabrera (CUB/1968-72)
    (30) Troadio Delgado (CUB/1972)
    (30=153) Ramón Luperón (CUB/1968-76)
    (30) Ángel Serra (CUB/1972)
    third in repêchage (13-16)
  13. Hungary
    (10.88) Czakó Csaba (HUN/1972)
    (10.88=210.9) Kormos András (HUN/1972,80)
    (10.88=3011) Csermely József (HUN/1968-72)
    (10.88=3011) Melis Antal (HUN/1968-72)
  14. Argentina
    (10.88) Óscar de Andrés (ARG/1972)
    (10.88) José Manuel Bugia (ARG/1972)
    (10.88) Luciano Wilk (ARG/1972)
    (10.88) Tomás Forray (ARG/1972)
  15. France
    (10.88=130.9) Patrick Sellier (FRA/1968-72)
    (10.88) Roger Rouyer (FRA/1972)
    (10.88) Gérard Chenuet (FRA/1972)
    (10.88=1421) Yves Fraisse (FRA/1964-76)
  16. Norway
    (10.88=3011) Ole Nafstad (NOR/1972-76)
    (10.88=22.88) Tom Amundsen (NOR/1972-76)
    (10.88=22.88) Kjell Sverre Johansen (NOR/1972-76)
    (10.88) Svein Erik Nilsen (NOR/1972)
    fourth in repêchage (17-20)
  17. Democratic People's Republic of Korea
    (1.718) Kim Ki-Tae (PRK/1972)
    (1.718) Ham Il-Nyon (PRK/1972)
    (1.718) Kim Un-Son (PRK/1972)
    (1.718) Hong Song-Su (PRK/1972)
  18. Yugoslavia
    (1.718=801.7) Marko Mandić (yug-SLO/1964,72)
    (1.718=801.7) Jože Berc (yug-SLO/1964,72)
    (1.718) Jure Potočnik (yug-SLO/1972)
    (1.718) Miloš Janša (yug-SLO/1972)
  19. United States
    (1.718) Charles Hewitt (USA/1972)
    (1.718) Bill Miller (USA/1972)
    (1.718) Dick Dreissigacker (USA/1972)
    (1.718=193.7) Jim Moroney (USA/1972-76)
  20. Mexico
    (1.718) José Luis Morales (MEX/1972)
    (1.718) Arturo Figueroa (MEX/1972)
    (1.718=603.7) Arcadio Padilla (MEX/1960,68-72)
    (1.718) Juan López (MEX/1972)

Montréal 1976

  1. East Germany
    (4800=35200) Siegfried Brietzke (gdr-GER/1976-80)
    (4800=9600) Andreas Decker (gdr-GER/1976-80)
    (4800=9600) Stefan Semmler (gdr-GER/1976-80)
    (4800=12800) Wolfgang Mager (gdr-GER/1972-76)
  2. Norway
    (3000=3011) Ole Nafstad (NOR/1972-76)
    (3000=3500) Arne Bergodd (NOR/1972-76)
    (3000=3120) Finn Tveter (NOR/1972-76)
    (3000=3500) Rolf Andreassen (NOR/1972-76)
  3. Soviet Union
    (1920) Raul Arnemann (urs-EST/1976)
    (1920) Nikolay Kuznetsov (urs-RUS/1976)
    (1920=4920) Valery Dolinin (urs-RUS/1976-80)
    (1920) Anushavan Gassan-Dzhalilov (urs-RUS/1976)
  4. New Zealand
    (1200) Bob Murphy (NZL/1976)
    (1200) Grant McAuley (NZL/1976)
    (1200) Des Lock (NZL/1976)
    (1200=1680) David Lindstrom (NZL/1972-76)
  5. Canada
    (750) Brian Dick (CAN/1976)
    (750=2670) Phil Monckton (CAN/1976,84)
    (750=768.1) Andrew van Ruyven (CAN/1972-76)
    (750=870) Ian Gordon (CAN/1972-76)
  6. West Germany
    (480) Bernhard Foelkel (frg-GER/1976)
    (480) Wolfgang Horak (frg-GER/1976)
    (480) Gabriel Konertz (frg-GER/1976)
    rowed in semifinal and final:
    (480) Klaus Roloff (frg-GER/1976)
    rowed in round one:
    (30) Klaus Meyer (frg-GER/1976)
  7. Bulgaria
    (300=425) Dimitar Valov (BUL/1972-76)
    (300=905) Dimitar Yanakiev (BUL/1972-80)
    (300=620) Teodor Mrankov (BUL/1976-80)
    (300) Rumyan Khristov (BUL/1976)
  8. United States
    (192) Tony Brooks (USA/1976)
    (192=193.7) Jim Moroney (USA/1972-76)
    (192) Gary Piantedosi (USA/1976)
    (192) Hugh Stevenson (USA/1976)
  9. Romania
    (120=870) Nicolae Simion (ROU/1976-80)
    (120) Ernest Gal (ROU/1976)
    (120=3620) Ștefan Tudor (ROU/1968-76)
    (120=920) Dumitru Grumezescu (ROU/1972-76)
  10. Belgium
    (75) Johan Ghoos (BEL/1976)
    (75=77.86) Paul De Weert (BEL/1972-76)
    (75) Jozef Jordaens (BEL/1976)
    (75) Frank Dedecker (BEL/1976)
  11. Italy
    (48) Matteo Caglieris (ITA/1976)
    (48) Enzo Lanzarini (ITA/1976)
    (48) Natale Spinello (ITA/1976)
    (48) Rino Croce (ITA/1976)
  12. Great Britain
    (30) Neil Keron (GBR/1976)
    (30=1950) David Townsend (GBR/1976-80)
    (30) Richard Ayling (GBR/1976)
    (30=330) Bill Mason (GBR/1972-76)
    fourth tot sixth in repêchage:
  13. Finland
    (19.2) Erkka Mattila (FIN/1976)
    (19.2) Matti Salminen (FIN/1976)
    (19.2) Jorma Hurme (FIN/1976)
    (19.2) Pekka Pietilä (FIN/1976)
  14. Ireland
    (12) Martin Feeley (IRL/1976)
    (12=60) Iain Kennedy (IRL/1976-80)
    (12) Jaye Renehan (IRL/1976)
    (12) Andy McDonough (IRL/1976)
  15. Argentina
    (7.5) Jorge Molina (ARG/1976)
    (7.5) Marcelo Gismondi (ARG/1976)
    (7.5) Juan Tuma (ARG/1976)
    (7.5) Carlos Denari (ARG/1976)

Moskva 1980

  1. East Germany
    (4800=35200) Siegfried Brietzke (GER/1976-80)
    (4800=9600) Andreas Decker (gdr-GER/1976-80)
    (4800=9600) Stefan Semmler (gdr-GER/1976-80)
    (4800) Jürgen Thiele (GER/1980)
  2. Soviet Union
    (3000) Aleksey Kamkin •
    (3000=4920) Valery Dolinin (urs-RUS/1976-80)
    (3000) Aleksandr Kulagin •
    (3000) Vitaly Yeliseyev
  3. Great Britain
    (1950) John Beattie •
    (1950) Ian McNuff •
    (1950=1950) David Townsend (GBR/1976-80)
    (1920=11550) Martin Cross (GBR/1980-92)
  4. Czechoslovakia
    (1200=2000) Vojtěch Caska (tch-CZE/1976-80)
    (1200) Jiří Prudil •
    (1200=1520) Josef Neštický (tch-CZE/1976-80)
    (1200=3872) Lubomír Zapletal (tch-CZE/1972-80)
  5. 5 – Romania ROU 6:32.74 (2 h2) 6:13.31 (2 h2) 6:19.45 (5 h1) Daniel Voiculescu • Carolică Ilieș •
    (750=8750) Petru Iosub (ROU/1980-84)
    (750=870) Nicolae Simion (ROU/1976-80)
  6. 6 – Switzerland SUI 6:42.73 (3 h2) 6:16.07 (1 h1) 6:26.46 (6 h1)
    (480=1450) Jörg Weitnauer (SUI/1976-88)
    (480) Bruno Saile •
    (480) Hans-Konrad Trümpler •
    (480) Stefan Netzle
  7. France
    (300) Jean-Pierre Bremer •
    (300) Nicolas Lourdaux •
    (300=432.8) Bernard Bruand (FRA/1972-80)
    (300) Dominique Basset
  8. 8 – Poland POL 6:55.28 (5 h1) 6:30.26 (4 h2) 6:22.31 (2 h2) Mirosław Jarzembowski • Mariusz Trzciński • Henryk Trzciński • Marek Niedziałkowski
  9. Bulgaria
    (120=1370) Georgi Georgiev (BUL/1976-80)
    (120=870) Lachezar Boychev (BUL/1976-80)
    (120=870) Kiril Kirchev (BUL/1976-80)
    (120=1370) Valentin Stoev (BUL/1976-80)
  10. 10 – Sweden SWE 6:49.78 (5 h2) 6:29.33 (4 h1) 6:23.61 (4 h2) Kent Larsson • Pär Hurtig • Jan Niklasson • Göran Johansson
  11. Cuba
    (48) Wenceslao Borroto •
    (48) Ismael Carbonell •
    (48) Jorge Álvarez •
    (48) Hermenegildo Palacio (CUB/1976-80)

Los Angeles 1984

  1. 1 New Zealand NZL Gold
    (4800) Les O'Connell (NZL/1984)
    (4800) Shane O'Brien (NZL/1984)
    (4800) Conrad Robertson (NZL/1984)
    (4800) Keith Trask (NZL/1984)
  2. 2 – United States USA 6:11.58 (1 h2) – 6:06.10 (2 h1) Silver David Clark • Jon Smith • Otto Stekl • Alan Forney
  3. 3 – Denmark DEN 6:15.58 (3 h1) 6:22.94 (2 h2) 6:07.72 (3 h1) Bronze Michael Jessen • Lars Nielsen • Per Rasmussen • Erik Christiansen
  4. 4 – West Germany FRG 6:09.54 (2 h1) 6:22.54 (2 h1) 6:09.27 (4 h1) Norbert Keßlau • Volker Grabow • Jörg Puttlitz • Guido Grabow
  5. 5 – Switzerland SUI 6:19.23 (3 h2) 6:20.44 (1 h1) 6:09.50 (5 h1)
    (750) Bruno Saile •
    (750=1450) Jörg Weitnauer (SUI/1976-88)
    (750) Hans-Konrad Trümpler •
    (750) Stefan Netzle
  6. 6 – Sweden SWE 6:13.40 (2 h2) 6:21.22 (1 h2) 6:11.71 (6 h1)
    (480) Anders Wilgotson •
    (480=2220) Hans Svensson (SWE/1976-84)
    (480) Lars-Åke Lindqvist •
    (480) Anders Larson
  7. 7 – Canada CAN 6:24.79 (4 h1) 6:28.11 (3 h2) 6:26.10 (1 h2) Tim Turner • Ted Gibson • David Johnson • Stephen Beatty
  8. 8 – Australia AUS 6:22.14 (4 h2) 6:29.04 (3 h1) 6:28.31 (2 h2) David Doyle • James Lowe • Duncan Fisher • John Bentley
  9. 9 – Great Britain GBR 6:23.95 (5 h2) 6:32.84 (4 h2) 6:32.13 (3 h2) Jonathan Clift • John Garrett • Martin Knight • John Bland
  10. 10 – People's Republic of China CHN 6:45.25 (5 h1) 6:46.18 (4 h1) 6:50.03 (4 h2) Wang Hongbing • Liu Baogang • Gu Jiahong • Tang Hongwei

1988


Written 2012-08-27 - last modified 2022-11-12

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.