Volleyball - Men

Tokyo 1964

  1. Soviet Union
    played in 9 matches
    (3200) Yuriy Venherovskiy (urs-UKR/1964)
    (3200=6400) Ivans Bugajenkovs (urs-LAT/1964-68)
    (3200) Valery Kalachikhin (urs-RUS/1964)
    (3200=6400) Georgy Mondzolevsky (urs-UKR/1964-68)
    played in 8 matches
    (3200) Yury Chesnokov (urs-RUS/1964)
    (3200=10800) Yuriy Poiarkov (urs-UKR/1964-72)
    (3200) Nikolay Burobin (urs-RUS/1964)
    played in 7 matches
    (3200) Dmitry Voskoboynikov (urs-RUS/1964)
    (3200) Vazha K'ach'arava (urs-GEO/1964)
    played in 5 matches
    (3200) Vitaly Kovalenko (urs-RUS/1964)
    played in 2 matches
    (3200=6400) Eduard Sibiryakov (urs-RUS/1964-68)
    did not play
    Stanislav Ljugailo (DNS)
    Coach Yury Kleshchyov
  2. Czechoslovakia
    played in 9 matches
    (2000=3280) Josef Musil (tch-CZE/1964-68)
    (2000) Karel Paulus (tch-CZE/1964)
    (2000=3960) Pavel Schenk (tch-CZE/1964-72)
    played in 8 matches
    (2000) Boris Perušič (tch-CZE/1964)
    (2000) Josef Šorm (tch-CZE/1964)
    (2000) Zdeněk Humhal (tch-CZE/1964)
    (2000=3280) Petr Kop (tch-CZE/1964-68)
    played in 7 matches
    (2000) Ladislav Toman (tch-CZE/1964)
    played in 6 matches
    (2000=3280) Bohumil Golian (tch-SVK/1964-68)
    (2000) Václav Šmídl (tch-CZE/1964)
    played in 2 matches
    (2000) Milan Čuda (tch-CZE/1964)
    did not play
    Josef Labuda (DNS)
    Coach Josef Brož
  3. Japan
    played in 9 matches
    (1280) Demachi Yutaka (JPN/1964)
    (1280) Koyama Tsutomu (JPN/1964)
    (1280) Sugawara Sadatoshi (JPN/1964)
    (1280) Ikeda Naohiro (JPN/1964)
    (1280) Sato Yasutaka (JPN/1964)
    (1280=8100) Minami Masayuki (JPN/1964-72)
    (1280) Moriyama Teruhisa (JPN/1964)
    (1280=9100) Nekoda Katsutoshi (JPN/1964-76)
    played in 3 matches
    (1280) Kosedo Toshiaki (JPN/1964)
    did not play:
    (-=3200) Nakamura Yuzo (JPN/1972)
    Takeshi Tokutami (DNS)
    Tokihiko Higuchi (DNS)
    Coach Yasutaka Matsudaira
  4. Romania
    played in 9 matches
    (800) Horațiu Nicolau (ROU/1964)
    (800) Aurel Drăgan (ROU/1964)
    (800) Iuliu Szöcs (ROU/1964)
    (800) Constantin Ganciu (ROU/1964)
    (800) Mihai Coste (ROU/1964)
    played in 8 matches
    (800) Gheorghe Ferariu (ROU/1964)
    (800) Mihai Grigorovici (ROU/1964)
    (800) Davila Plocon (ROU/1964)
    (800) Mihai Chezan (ROU/1964)
    played in 7 matches
    (800) Nicolae Bărbuță (ROU/1964)
    played in 6 matches
    (800) Eduard Derzsei (ROU/1964)
    did not play
    (-=500) William Schreiber (ROU/1972)
    Coach: Nicolae Sotir
  5. Bulgaria
    played in 9 matches
    (500=1782) Dimitar Karov (BUL/1964-72)
    (500) Georgi Konstantinov (BUL/1964)
    (500) Georgi Boyadzhiev (BUL/1964)
    (500=820) Angel Koritarov (BUL/1964-68)
    played in 8 matches
    (500) Ivan Kochev (BUL/1964)
    (500) Petko Pantaleev (BUL/1964)
    (500=820) Petar Krachmarov (BUL/1964-68)
    (500) Simeon Srandev (BUL/1964)
    (500) Slavcho Slavov (BUL/1964)
    played in 7 matches
    (500) Kiril Ivanov (BUL/1964)
    played in 6 matches
    (500=1430) Lachezar Stoyanov (BUL/1964,72)
    (500) Boris Gyuderov (BUL/1964)
    Coach Georgi Elenkov
  6. Hungary
    played in 9 matches
    (320) Czafik Béla (HUN/1964)
    (320) Lantos Csaba (HUN/1964)
    (320) Molnár István (HUN/1964)
    (320) Prouza Ottó (HUN/1964)
    (320) Tüske Ferenc (HUN/1964)
    (320) Gálos László (HUN/1964)
    (320) Jánosi Ferenc (HUN/1964)
    played in 8 matches
    (320) Tatár Mihály (HUN/1964)
    played in 6 matches
    (320) Bodó Gábor (HUN/1964)
    played in 5 matches
    (320) Iváncsó Vilmos (HUN/1964)
    played in 1 match
    (320) Flórián Tibor (HUN/1964)
    did not play
    Antal Kangyerka (DNS)
    Coach Lαszlσ Porubszky
  7. Brazil
    played in 9 matches
    (200) Hamilton de Oliveira (BRA/1964)
    (200=280) Feitosa (BRA/1964-68)
    (200=280) Marco Antônio Volpi (BRA/1964-68)
    (200) Carlos Nuzman (BRA/1964)
    (200) Josias Ramalho (BRA/1964)
    (200=280) Décio de Azevedo (BRA/1964-68)
    (200=280) Victor Barcellos (BRA/1964-68)
    played in 8 matches
    (200) João França (BRA/1964)
    (200) Emanuel Newdon (BRA/1964)
    played in 5 matches
    (200=280) José da Costa (BRA/1964-68)
    Coach Samy Mehlinski
  8. Netherlands
    played in 9 matches
    (128) Jurjaan Koolen (NED/1964)
    (128) Jan Oosterbaan (NED/1964)
    (128) Piet Swieter (NED/1964)
    (128) Jacques de Vink (NED/1964)
    (128) Dinco van der Stoep (NED/1964)
    (128) Jan van der Hoek (NED/1964)
    played in 8 matches
    (128) Joop Tinkhof (NED/1964)
    (128) Rob Groenhuyzen (NED/1964)
    played in 7 matches
    (128) Jaap Korsloot (NED/1964)
    (128) Hans van Wijnen (NED/1964)
    played in 5 matches
    (128) Frank Constandse (NED/1964)
    played in 4 matches
    (128) Jacques Ewalds (NED/1964)
    Coach Henk Blok
  9. United States
    played in 9 matches
    (80=280) Pete Velasco, Jr. (USA/1964-68)
    (80) Ron Lang (USA/1964)
    (80=280) Mike Bright (USA/1964-68)
    (80) Barry Brown (USA/1964)
    (80) Ernie Suwara (USA/1964)
    played in 8 matches
    (80) Bill Griebenow (USA/1964)
    (80) Mike O'Hara (USA/1964)
    played in 7 matches
    (80) Keith Erickson (USA/1964)
    (80) Jake Highland (USA/1964)
    (80) Dick Hammer (USA/1964)
    played in 3 matches
    (80) John Taylor (USA/1964)
    played in 2 matches
    (80) Chuck Nelson (USA/1964)
    Coach Harry Wilson
  10. Republic of Korea
    played in 9 matches
    (50) Kim In-Su (KOR/1964)
    (50) Seo Ban-Seok (KOR/1964)
    (50) Lee Gyu-So (KOR/1964)
    (50) Kim Yeong-Jun (KOR/1964)
    (50) Kim Jin-Hui (KOR/1964)
    (50) Im Tae-Ho (KOR/1964)
    played in 8 matches
    (50) Jeong Seon-Hong (KOR/1964)
    (50) Park Seo-Gwang (KOR/1964)
    (50) Kim Gwang-Su (KOR/1964)
    played in 7 matches
    (50) Kim Seong-Gil (KOR/1964)
    played in 4 matches
    (50) Son Yeong-Wan (KOR/1964)
    played in 1 match
    (50) O Pyeong-Gil (KOR/1964)
    Coach Kim Ok-Kil

Ciudad de México 1968

  1. Soviet Union
    played in 9 matches
    (3200=6400) Eduard Sibiryakov (urs-RUS/1964-68)
    (3200=4480) Yevgeny Lapinsky (urs-RUS/1968-72)
    (3200=10800) Yuriy Poiarkov (urs-UKR/1964-72)
    (3200=6400) Georgy Mondzolevsky (urs-UKR/1964-68)
    played in 8 matches
    (3200=4480) Valery Kravchenko (urs-TJK/1968-72)
    (3200) Vladimir Belyayev (urs-RUS/1968)
    (3200) Viktor Mykhalchuk (urs-UKR/1968)
    (3200) Borys Tereshchuk (urs-UKR/1968)
    (3200) Vladimir Ivanov (urs-BLR/1968)
    (3200=6400) Ivans Bugajenkovs (urs-LAT/1964-68)
    played in 4 matches
    (3200) Oleg Antropov (urs-KAZ/1968)
    played in 2 matches
    (3200) Vasilijus Matuševas (urs-LTU/1968)
    Coach: Yury Kleshchyov
    (3200=4480) Yevgeny Lapinsky (urs-RUS/1968-72)
    (3200=11520) Yuriy Poiarkov (urs-UKR/1964-72)
    (3200=4480) Valery Kravchenko (urs-TJK/1968-72)
  2. Japan
    played in 9 matches
    (2000=9100) Nekoda Katsutoshi (JPN/1964-76)
    (2000) Shiragami Mamoru (JPN/1968)
    (2000) Koizumi Isao (JPN/1968)
    (2000=5200) Kimura Kenji (JPN/1968-72)
    (2000) Mitsumori Yasuaki (JPN/1968)
    (2000=5200) Morita Jungo (JPN/1968-72)
    (2000=7500) Yokota Tadayoshi (JPN/1968-76)
    (2000=7500) Oko Seiji (JPN/1968-76)
    played in 7 matches
    (2000=8100) Minami Masayuki (JPN/1964-72)
    played in 4 matches
    (2000=7500) Shimaoka Kenji (JPN/1968-76)
    played in 2 matches
    (2000=7500) Sato Tetsuo (JPN/1968-76)
    did not play
    (-=1280) Ikeda Naohiro (JPN/1964)
    Coach: Yasutaka Matsudaira
  3. Czechoslovakia
    played in 9 matches
    (1280) Jiří Svoboda (tch-CZE/1968)
    (1280=3280) Josef Musil (tch-CZE/1964-68)
    (1280=2210) Vladimír Petlák (tch-CZE/1968-76)
    (1280=1600) Zdeněk Groessl (tch-CZE/1968-72)
    (1280=2210) Drahomír Koudelka (tch-CZE/1968-76)
    played in 8 matches
    (1280) Antonín Procházka (tch-CZE/1968)
    (1280=3280) Petr Kop (tch-CZE/1964-68)
    (1280) František Sokol (tch-CZE/1968)
    played in 7 matches
    (1280) Josef Smolka (tch-CZE/1968)
    (1280=3280) Bohumil Golian (tch-SVK/1964-68)
    played in 6 matches
    (1280=3960) Pavel Schenk (tch-CZE/1964-72)
    played in 2 matches
    (1280=1600) Lubomír Zajíček (tch-CZE/1968-72)
    Coach: Vladimír Matiásek
  4. East Germany
    played in 9 matches
    (800=2800) Siegfried Schneider (gdr-GER/1968-72)
    (800=2800) Arnold Schulz (gdr-GER/1968-72)
    (800) Jürgen Freiwald (gdr-GER/1968)
    (800) Walter Toussaint (gdr-GER/1968)
    played in 8 matches
    (800=2800) Eckehard Pietzsch (gdr-GER/1968-72)
    (800=2800) Wolfgang Webner (gdr-GER/1968-72)
    played in 7 matches
    (800=2800) Horst Peter (gdr-GER/1968-72)
    played in 6 matches
    (800) Eckhard Tielscher (gdr-GER/1968)
    (800=2800) Rainer Tscharke (gdr-GER/1968-72)
    (800) Jürgen Kessel (gdr-GER/1968)
    played in 5 matches
    (800=2800) Rudi Schumann (gdr-GER/1968-72)
    played in 4 matches
    (800) Manfred Heine (gdr-GER/1968)
    Coach: Herbert Jenter
  5. Poland
    played in 9 matches
    (500) Stanisław Zduńczyk (POL/1968)
    (500) Jerzy Szymczyk (POL/1968)
    (500=4725) Edward Skorek (POL/1968-76)
    (500) Tadeusz Siwek (POL/1968)
    (500=580) Zdzisław Ambroziak (POL/1968-72)
    (500) Romuald Paszkiewicz (POL/1968)
    (500) Hubert Wagner (POL/1968)
    (500=4688) Zbigniew Zarzycki (POL/1968-76)
    played in 8 matches
    (500) Zbigniew Jasiukiewicz (POL/1968)
    (500=580) Stanisław Gościniak (POL/1968-72)
    played in 6 matches
    (500) Aleksander Skiba (POL/1968)
    (500) Wojciech Rutkowski (POL/1968)
    Coach: Tadeusz Szlagor
  6. Bulgaria
    played in 9 matches
    (320=3432) Dimitar Zlatanov (BUL/1968-72,80)
    (320) Gramen Prinov (BUL/1968)
    (320=820) Petar Krachmarov (BUL/1964-68)
    (320) Aleksandar Aleksandrov (BUL/1968)
    (320=1120) Zdravko Simeonov (BUL/1968-72)
    (320=1782) Dimitar Karov (BUL/1964-72)
    (320=1120) Kiril Slavov (BUL/1968-72)
    played in 8 matches
    (320=1120) Aleksandar Trenev (BUL/1968-72)
    (320) Stoyan Stoyanov (BUL/1968)
    played in 7 matches
    (320) Dinko Atanasov (BUL/1968)
    played in 5 matches
    (320) Milcho Milev (BUL/1968)
    played in 4 matches
    (320=820) Angel Koritarov (BUL/1964-68)
    Coach: Dimitar Zakhariev
  7. United States
    played in 9 matches
    (200) Danny Patterson (USA/1968)
    (200=280) Pete Velasco, Jr. (USA/1964-68)
    (200) Jack Henn (USA/1968)
    (200=280) Mike Bright (USA/1964-68)
    (200) Smitty Duke (USA/1968)
    (200) John Alstrom (USA/1968)
    (200) Jon Stanley (USA/1968)
    (200) Rudy Suwara (USA/1968)
    played in 7 matches
    (200) Tom Haine (USA/1968)
    (200) Wink Davenport (USA/1968)
    played in 5 matches
    (200) Butch May (USA/1968)
    played in 4 matches
    (200) Larry Rundle (USA/1968)
    Coach: Jim Coleman
  8. Belgium
    played in 9 matches
    (128) Fernand Walder (BEL/1968)
    played in 7 matches
    (128) Paul Mestdagh (BEL/1968)
    played in 6 matches
    (128) Willem Bossaerts (BEL/1968)
    (128) Roger Maes (BEL/1968)
    (128) Ronald Vandewal (BEL/1968)
    (128) Hugo Huybrechts (BEL/1968)
    (128) Roger Vandergoten (BEL/1968)
    (128) Benno Saelens (BEL/1968)
    (128) Berto Poosen (BEL/1968)
    (128) Leo Dierckx (BEL/1968)
    played in 5 matches
    (128) Jozef Mol (BEL/1968)
    played in 3 matches
    (128) Bernard Vaillant (BEL/1968)
    Coach: Paul Clerck
  9. Brazil
    played in 9 matches
    (80) Sérgio Pinheiro (BRA/1968)
    (80) Gerson Schuch (BRA/1968)
    (80=280) Marco Antônio Volpi (BRA/1964-68)
    (80=908) Antônio Carlos Moreno (BRA/1968-80)
    (80=280) Décio de Azevedo (BRA/1964-68)
    played in 8 matches
    (80=280) Victor Barcellos (BRA/1964-68)
    (80=280) Paulo Petterle (BRA/1968,76)
    played in 7 matches
    (80=208) João Jens (BRA/1968-72)
    played in 6 matches
    (80) Mário Dunlop (BRA/1968)
    (80=280) Feitosa (BRA/1964-68)
    played in 5 matches
    (80) Jorge de Souza (BRA/1968)
    played in 4 matches
    (80=280) José da Costa (BRA/1964-68)
    Coach: Paulo Matta
  10. Mexico
    played in 9 matches
    (50) Eduardo Sixtos (MEX/1968)
    (50) Juan Manuel Durán (MEX/1968)
    (50) Carlos Aguirre (MEX/1968)
    (50) Leopoldo Reyna (MEX/1968)
    (50) César Barrón (MEX/1968)
    (50) Antonio Barbet (MEX/1968)
    (50) Luis Martell (MEX/1968)
    (50) Eduardo Jiménez (MEX/1968)
    played in 7 matches
    (50) Joel Calvo (MEX/1968)
    (50) Jesús Loya (MEX/1968)
    played in 6 matches
    (50) César Osuna (MEX/1968)
    (50) Francisco González (MEX/1968)
    Coach: unknown

München 1972

  1. Japan
    (3200=8100) Minami Masayuki (JPN/1964-72)
    (3200=9100) Nekoda Katsutoshi (JPN/1964-76)
    (3200) Nakamura Yuzo (JPN/1972)
    (3200=5200) Kimura Kenji (JPN/1968-72)
    (3200=4000) Fukao Yoshihide (JPN/1972-76)
    (3200) Noguchi Yasuhiro (JPN/1972)
    (3200=5200) Morita Jungo (JPN/1968-72)
    (3200=7500) Yokota Tadayoshi (JPN/1968-76)
    (3200=7500) Oko Seiji (JPN/1968-76)
    (3200=7500) Sato Tetsuo (JPN/1968-76)
    (3200=7500) Shimaoka Kenji (JPN/1968-76)
    played in semifinal:
    (2000=2800) Nishimoto Tetsuo (JPN/1972-76)
    Coach: Matsudaira Yasutaka
  2. East Germany
    (2000=2800) Horst Peter (gdr-GER/1968-72)
    (2000) Horst Hagen (gdr-GER/1972)
    (2000=2800) Siegfried Schneider (gdr-GER/1968-72)
    (2000) Wolfgang Löwe (gdr-GER/1972)
    (2000=2800) Rainer Tscharke (gdr-GER/1968-72)
    (2000=2800) Eckehard Pietzsch (gdr-GER/1968-72)
    (2000=2800) Arnold Schulz (gdr-GER/1968-72)
    (2000) Wolfgang Maibohm (gdr-GER/1972)
    (2000) Wolfgang Weise (gdr-GER/1972)
    (2000) Jürgen Maune (gdr-GER/1972)
    (2000=2800) Rudi Schumann (gdr-GER/1968-72)
    (2000=2800) Wolfgang Webner (gdr-GER/1968-72)
    Coach: Herbert Jenter
  3. Soviet Union
    (1280=4480) Valery Kravchenko (urs-TJK/1968-72)
    (1280=3280) Yefim Chulak (urs-MDA/1972-76)
    (1280) Vladimir Putyatov (urs-RUS/1972)
    (1280) Viktor Borshch (urs-RUS/1972)
    (1280) Vladimir Patkin (urs-RUS/1972)
    (1280) Leonid Zayko (urs-RUS/1972)
    (1280) Aleksandr Saprykin (urs-RUS/1972)
    (1280=3280) Yury Starunsky (urs-UKR/1972-76)
    (1280) Vyacheslav Domani (urs-RUS/1972)
    (1280=8100) Vladimir Kondra (urs-RUS/1972-80)
    played in semifinal:
    (800=4480) Yevgeny Lapinsky (urs-RUS/1968-72)
    played in preliminary round:
    (800=10800) Yuriy Poiarkov (urs-UKR/1964-72)
    Coach: Yury Chesnokov (urs-RUS/1964)
  4. Bulgaria
    (800=1120) Aleksandar Trenev (BUL/1968-72)
    (800=3080) Tsano Tsanov (BUL/1972,80)
    (800=3432) Dimitar Zlatanov (BUL/1968-72,80)
    (800) Ivan Ivanov (BUL/1972)
    (800=1120) Zdravko Simeonov (BUL/1968-72)
    (800=1430) Lachezar Stoyanov (BUL/1964,72)
    (800=1782) Dimitar Karov (BUL/1964-72)
    (800=3080) Emil Valchev (BUL/1972,80)
    (800) Brunko Iliev (BUL/1972)
    (800) Emil Trenev (BUL/1972)
    competed in semifinal:
    (800=1120) Kiril Slavov (BUL/1968-72)
    played in preliminary round:
    (800) Ivan Dimitrov (BUL/1972)
    Coach: Todor Simov
  5. Romania
    (500) Gabriel Udișteanu (ROU/1972)
    (500) Gyula Bartha (ROU/1972)
    (500=1958) Cornel Oros (ROU/1972,80)
    (500=1958) Laurențiu Dumănoiu (ROU/1972,80)
    (500) William Schreiber (ROU/1972)
    (500) Marian Stamate (ROU/1972)
    (500) Romeo Enescu (ROU/1972)
    (500) Cristian Ion (ROU/1972)
    (500) Stelian Moculescu (ROU/1972)
    (500) Mircea Tutovan (ROU/1972)
    played in preliminary round:
    (128) Viorel Bălaș (ROU/1972)
    Coach: Nicolae Sotir
  6. Czechoslovakia
    (320=1600) Lubomír Zajíček (tch-CZE/1968-72)
    (320=820) Miroslav Nekola (tch-CZE/1972-76)
    (320=820) Štefan Pipa (tch-SVK/1972-76)
    (320=2210) Vladimír Petlák (tch-CZE/1968-76)
    (320=820) Jaroslav Penc (tch-CZE/1972-76)
    (320=820) Jaroslav Stančo (tch-CZE/1972-76)
    (320) Milan Řezníček (tch-CZE/1972)
    (320) Milan Vápenka (tch-CZE/1972)
    (320=1600) Zdeněk Groessl (tch-CZE/1968-72)
    (320=3960) Pavel Schenk (tch-CZE/1964-72)
    (320=2210) Drahomír Koudelka (tch-CZE/1968-76)
    played in preliminary round:
    (128=628) Jaroslav Tomáš (tch-CZE/1972-76)
    Coach: Karel Láznicka
  7. Republic of Korea
    (200) Choi Jong-Ok (KOR/1972)
    (200) Jin Jun-Tak (KOR/1972)
    (200=520) Kim Geon-Bong (KOR/1972-76)
    (200) Jeong Dong-Gi (KOR/1972)
    (200=520) Lee Yong-Gwan (KOR/1972-76)
    (200=520) Lee Seon-Gu (KOR/1972-76)
    (200) Kim Gwi-Hwan (KOR/1972)
    (200=520) Kim Chung-Han (KOR/1972-76)
    (200=520) Park Gi-Won (KOR/1972-76)
    played in semifinal
    (128=1043) Gang Man-Su (KOR/1972-76,84)
    did not play:
    Lee Chun-Pyo (DNS)
    Lee In (DNS)
    Coach: Lee Sung
  8. Brazil
    (128=208) João Jens (BRA/1968-72)
    (128) Jorge Delano (BRA/1972)
    (128=908) Antônio Carlos Moreno (BRA/1968-80)
    (128) Zeco (BRA/1972)
    (128) Décio Cattaruzzi (BRA/1972)
    (128=328) Celso Kalache (BRA/1972-76)
    (128) Negreli (BRA/1972)
    (128=328) Alexandre Abeid (BRA/1972-76)
    (128) Paulo Russo (BRA/1972)
    (128) Mário Procópio (BRA/1972)
    played in semifinal:
    (128) Aderval Arvani (BRA/1972)
    played in preliminary round:
    (128=328) Bebeto de Freitas (BRA/1972-76)
    Coach: Valderbi Romani
  9. Poland
    (80) Jan Such (POL/1972)
    (80=3280) Bronisław Bebel (POL/1972-76)
    (80=4725) Edward Skorek (POL/1968-76)
    (80=4080) Wiesław Gawłlowski (POL/1972-80)
    (80=580) Zdzisław Ambroziak (POL/1968-72)
    (80=580) Stanisław Gościniak (POL/1968-72)
    (80=4080) Ryszard Bosek (POL/1972-80)
    (80=3280) Marek Karbarz (POL/1972-76)
    played in preliminary round:
    (50=3250) Włodzimierz Stefański (POL/1972-76)
    (50=4688) Zbigniew Zarzycki (POL/1968-76)
    (50) Alojzy Świderek (POL/1972)
    (50) Stanisław Iwaniak (POL/1972)
    Coach: Tadeusz Szlagor
  10. Cuba
    (50=1330) Antonio Rodríguez (CUB/1972-76)
    (50) Carlos Dilaut (CUB/1972)
    (50=1530) Ernesto Martínez (CUB/1972-80)
    (50=1530) Diego Lapera (CUB/1972-80)
    (50) Luis Calderón (CUB/1972)
    (50) Luis Jiménez (CUB/1972)
    (50=1330) Jorge Pιrez Vento (CUB/1972-76)
    (50) Enrique Fortes (CUB/1972)
    (50=1330) Lorenzo Martínez (CUB/1972-76)
    (50) Orlando Samuels (CUB/1972)
    played in preliminary round:
    (50=1330) Alfredo Figueredo (CUB/1972-76)
    (50) Pedro Delgado (CUB/1972)
    Coach: Dieter Grund (GDR)
  11. West Germany
    (32) Wolfgang Simon (frg-GER/1972)
    (32) Uwe Zitranski (frg-GER/1972)
    (32) Volker Paulus (frg-GER/1972)
    (32) Hans-Georg von der Ohe (frg-GER/1972)
    (32) Hatto Nolte (frg-GER/1972)
    (32) Ulf Tütken (frg-GER/1972)
    (32) Klaus Meetz (frg-GER/1972)
    (32) Hans-Ulrich Graßhoff (frg-GER/1972)
    (32) Rüdiger Hild (frg-GER/1972)
    played in preliminary round:
    (20) Klaus-Dieter Buschle (frg-GER/1972)
    (20) Bernard Endrich (frg-GER/1972)
    (20) Toni Rimrod (frg-GER/1972)
    Coach: Manfred Kindermann
  12. Tunisia
    (20) Oueil Behi Mohamed (TUN/1972)
    (20) Mohamed Ben Sheikh (TUN/1972)
    (20) Moncef Ben Soltane (TUN/1972)
    (20) Samir Lamouchi (TUN/1972)
    (20) Hamouda Ben Massaoud (TUN/1972)
    (20) Raja Hayder (TUN/1972)
    (20) Abdel Aziz Derbal (TUN/1972)
    (20) Naceur Bounatouf (TUN/1972)
    (20) Abdel Aziz Bousarsar (TUN/1972)
    (20) Rafik Ben Amor (TUN/1972)
    (20) Naceur Ben Othman (TUN/1972)
    Coach: ?

Montréal 1976

  1. Poland
    (3200=4725) Edward Skorek (POL/1968-76)
    (3200=4688) Zbigniew Zarzycki (POL/1968-76)
    (32000=3250) Włodzimierz Stefański (POL/1972-76)
    (3200=3280) Bronisław Bebel (POL/1972-76)
    (3200=3280) Marek Karbarz (POL/1972-76)
    (3200=4080) Wiesław Gawłlowski (POL/1972-80)
    (3200=4080) Ryszard Bosek (POL/1972-80)
    (3200=4000) Lech Lasko (POL/1976-80)
    (3200=4000) Tomasz Wσjtowicz (POL/1976-80)
    (3200) Miroslaw Rybaczewski (POL/1976)
    (3200) Zbigniew Lubiejewski (POL/1976)
    (3200) Wlodzimierz Sadalski (POL/1976)
    Coach: Hubert Wagner
  2. Soviet Union
    (2000) Anatoliy Polishchuk 5 – – – – – – – – – – –
    (2000=9000) Vyacheslav Zaytsev (urs-RUS/1976-80,88)
    (2000=3280) Yefim Chulak (urs-MDA/1972-76)
    (2000=5200) Vladimir Dorokhov (urs-RUS/1976-80)
    (2000=5200) Aleksandr Yermilov (urs-RUS/1976-80)
    (2000=5200) Pavels Selivanovs (urs-LAT/1976-80)
    (2000=5200) Oleh Molyboha (urs-UKR/1976-80)
    (2000=8100) Vladimir Kondra (urs-RUS/1972-80)
    (2000=3280) Yury Starunsky (urs-UKR/1972-76)
    (2000=5200) Vladimir Chernyshov (urs-RUS/1976-80)
    (2000) Vladimir Ulanov 5 – – – – – – – – – – –
    (2000=5200) Aleksandr Savin (urs-RUS/1976-80)
    Coach: Yury Chesnokov (urs-RUS/1964)
  3. Cuba
    (1280) Leonel Marshall 6 – – – – – – – – – – –
    (1280) Victoriano Sarmientos 6 – – – – – – – – – – –
    (1280=1530) Ernesto Martínez (CUB/1972-80)
    (1280) Vνctor Garcνa 6 – – – – – – – – – – –
    (1280) Carlos Salas 6 – – – – – – – – – – –
    (1280) Raϊl Vilches 6 – – – – – – – – – – –
    (1280) Jesϊs Savigne 6 – – – – – – – – – – –
    (1280=1330) Lorenzo Martínez (CUB/1972-76)
    (1280=1530) Diego Lapera (CUB/1972-80)
    (1280=1330) Antonio Rodríguez (CUB/1972-76)
    (1280=1330) Alfredo Figueredo (CUB/1972-76)
    (1280=1330) Jorge Pιrez Vento (CUB/1972-76)
    Coach: Idolo Herrera
  4. Japan
    (800) Takashi Maruyama 5 – – – – – – – – – – –
    (800=9100) Nekoda Katsutoshi (JPN/1964-76)
    (800) Katsumi Oda 5 – – – – – – – – – – –
    (800=2800) Nishimoto Tetsuo (JPN/1972-76)
    (800) Yasunori Yasuda 5 – – – – – – – – – – –
    (800=4000) Fukao Yoshihide (JPN/1972-76)
    (800) Shoichi Yanagimoto 5 – – – – – – – – – – –
    (800) Mikiyasu Tanaka 5 – – – – – – – – – – –
    (800=7500) Yokota Tadayoshi (JPN/1968-76)
    (800=7500) Oko Seiji (JPN/1968-76)
    (800=7500) Sato Tetsuo (JPN/1968-76)
    (800=7500) Shimaoka Kenji (JPN/1968-76)
    Coach: Tsutomu Koyama
  5. Czechoslovakia
    (500=820) Miroslav Nekola (tch-CZE/1972-76)
    (500=820) Jaroslav Penc (tch-CZE/1972-76)
    (500=820) Štefan Pipa (tch-SVK/1972-76)
    (500=2210) Vladimír Petlák (tch-CZE/1968-76)
    (500) Josef Mikunda 6 – – – – – – – – – – –
    (500=820) Jaroslav Stančo (tch-CZE/1972-76)
    (500) Vlastimil Lenert 6 – – – – – – – – – – –
    (500=628) Jaroslav Tomáš (tch-CZE/1972-76)
    (500) Milan Šlambor 6 – – – – – – – – – – –
    (500) Pavel Rerαbek 6 – – – – – – – – – – –
    (500) Josef Vondrka 6 – – – – – – – – – – –
    (500=2210) Drahomír Koudelka (tch-CZE/1968-76)
    Coach: Petr Kop
  6. Republic of Korea
    (320=520) Kim Geon-Bong (KOR/1972-76)
    (320) Jo Jae-Hak 6 – – – – – – – – – – –
    (320) Lee Hui-Won 6 – – – – – – – – – – –
    (320=520) Park Gi-Won (KOR/1972-76)
    (320) Jeong Mun-Gyeong 6 – – – – – – – – – – –
    (320=520) Lee Seon-Gu (KOR/1972-76)
    (320) Lee Chun-Pyo 6 – – – – – – – – – – –
    (320) Lee In 6 – – – – – – – – – – –
    (320=520) Kim Chung-Han (KOR/1972-76)
    (320=520) Lee Yong-Gwan (KOR/1972-76)
    (320=1043) Gang Man-Su (KOR/1972-76,84)
    (320) Im Ho-Dam 6 – – – – – – – – – – –
    Coach: Lee Kyu-So
  7. Brazil
    (200=328) Bebeto de Freitas (BRA/1972-76)
    (200) Sιrgio Danilas 5 – – – – – – – – – – –
    (200=328) Alexandre Abeid (BRA/1972-76)
    (200) Elσi de Oliveira 5 – – – – – – – – – – –
    (200=908) Antônio Carlos Moreno (BRA/1968-80)
    (200) Bernard 5 – – – – – – – – – – –
    (200) William 5 – – – – – – – – – – –
    (200=328) Celso Kalache (BRA/1972-76)
    (200) Zι Roberto 5 – – – – – – – – – – –
    (200) Suνηo 5 – – – – – – – – – – –
    (200) Fernandγo 5 – – – – – – – – – – –
    (200=280) Paulo Petterle (BRA/1968,76)
    Coach: Carlos Souto
  8. 8 Italy ITA 1 5 7 2–15 125–248 – 7 – – – – – – – – – – 1 Andrea Nannini 5 – – – – – – – – – – – 2 Paolo Montorsi 5 – – – – – – – – – – – 3 Stefano Sibani 5 – – – – – – – – – – – 4 Giorgio Goldoni 5 – – – – – – – – – – – 5 Francesco Dall'Olio 5 – – – – – – – – – – – 6 Fabrizio Nassi 5 – – – – – – – – – – – 7 Rodolfo Giovenzana 5 – – – – – – – – – – – 8 Andrea Nencini 5 – – – – – – – – – – – 9 Mario Mattioli 5 – – – – – – – – – – – 10 Giovanni Lanfranco 5 – – – – – – – – – – – 11 Erasmo Salemme 5 – – – – – – – – – – – 12 Marco Negri 5 – – – – – – – – – – – Coach Franco Anderlini
  9. 9 Canada CAN 0 4 4 0–12 88–181 – 4 – – – – – – – – – – 1 Gregory Russell 4 – – – – – – – – – – – 2 Alan Taylor 4 – – – – – – – – – – – 3 Elias Romanchych 4 – – – – – – – – – – – 4 Donald Michalski 4 – – – – – – – – – – – 5 Garth Pischke 4 – – – – – – – – – – – 6 Kerry Klostermann 4 – – – – – – – – – – – 7 Bruno Prasil 4 – – – – – – – – – – – 8 Larry Plenert 4 – – – – – – – – – – – 9 Pierre Bιlanger 4 – – – – – – – – – – – 10 Ed Alexiuk 4 – – – – – – – – – – – 11 Tom Graham 4 – – – – – – – – – – – 12 John Paulsen 4 – – – – – – – – – – – Coach William Neville
  10. AC Egypt EGY 0 4 4 1–3 34–58 – 4 – – – – – – – – – – DNF – Fouad Salam Alam – – – – – – – – – – – – – Gaber Abdelaty – – – – – – – – – – – – – Hamid Mohamed Azim – – – – – – – – – – – – – Ibrahim Fakhr El-Din – – – – – – – – – – – – – Samir Loutfi – – – – – – – – – – – – – Attia El-Sayed Aly – – – – – – – – – – – – – Taysir El-Zalabani – – – – – – – – – – – – – Mahmoud Mohamed Farag – – – – – – – – – – – – – Ihab Ibrahim – – – – – – – – – – – – – Azmi Megahed – – – – – – – – – – – – – Metwali Mohamed – – – – – – – – – – – – – Mohamed El-Shikshaki – – – – – – – – – – – – Coach ? UNK

Moskva 1980

  1. 1 Soviet Union URS Gold
    (3200=8100) Vladimir Kondra (urs-RUS/1972-80)
    (3200=5200) Aleksandr Savin (urs-RUS/1976-80)
    (3200=5200) Vladimir Dorokhov (urs-RUS/1976-80)
    (3200=5200) Aleksandr Yermilov (urs-RUS/1976-80)
    (3200=5200) Pavels Selivanovs (urs-LAT/1976-80)
    (3200=5200) Oleh Molyboha (urs-UKR/1976-80)
    (3200=5200) Vladimir Chernyshov (urs-RUS/1976-80)
    (3200=9000) Vyacheslav Zaytsev (urs-RUS/1976-80,88)
    (3200=6500) Yuriy Panchenko (urs-UKR/1980,88)
    (3200) Fedir Lashchonov (urs-UKR/1980)
    (3200) Valeriy Kryvov (urs-UKR/1980)
    (3200) Viljar Loor (urs-EST/1980) Coach Vyacheslav Platonov
  2. 2 Bulgaria BUL 4 2 10 13–8 263–241 – 10 – – – – – – – – – – Silver 1 Stoyan Gunchev 3 – – – – – – – – – – – 2 Khristo Stoyanov 6 – – – – – – – – – – –
    (2000=3432) Dimitar Zlatanov (BUL/1968-72,80) 4 Dimitar Dimitrov 5 – – – – – – – – – – –
    (2000=3080) Tsano Tsanov (BUL/1972,80) 6 Stefan Dimitrov 2 – – – – – – – – – – – 7 Petko Petkov 6 – – – – – – – – – – – 8 Mitko Todorov 6 – – – – – – – – – – – 9 Kaspar Simeonov 2 – – – – – – – – – – –
    (2000=3080) Emil Valchev (BUL/1972,80) 11 Khristo Iliev 6 – – – – – – – – – – – 12 Yordan Angelov 5 – – – – – – – – – – – Coach Todor Piterkov
  3. 3 Romania ROU 4 2 10 13–9 290–230 – 10 – – – – – – – – – – Bronze
    (1280=1958) Cornel Oros (ROU/1972,80)
    (1280=1958) Laurențiu Dumănoiu (ROU/1972,80) 3 Dan Gξrleanu 6 – – – – – – – – – – – 4 Nicu Stoian 6 – – – – – – – – – – – 5 Sorin Macavei 5 – – – – – – – – – – – 6 Constantin Sterea 5 – – – – – – – – – – – 7 Nicolae Pop 6 – – – – – – – – – – – 8 Gόnther Enescu 6 – – – – – – – – – – – 9 Corneliu Chifu 5 – – – – – – – – – – – 10 Marius Chi?iga 2 – – – – – – – – – – – 11 Florin Mina (DNS) – – – – – – – – – – – – 12 Viorel Manole (DNS) – – – – – – – – – – – – Coach Nicolae Sotir
  4. 4 Poland POL 3 3 9 12–11 301–271 – 9 – – – – – – – – – – 1 Robert Malinowski 4 – – – – – – – – – – – 2 Maciej Jarosz 6 – – – – – – – – – – – 3 Wieslaw Czaja 6 – – – – – – – – – – –
    (800=4000) Lech Lasko (POL/1976-80)
    (800=4000) Tomasz Wσjtowicz (POL/1976-80)
    (800=4080) Wiesław Gawłlowski (POL/1972-80) 7 Wojciech Drzyzga 6 – – – – – – – – – – – 8 Boguslaw Kanicki 2 – – – – – – – – – – –
    (800=4080) Ryszard Bosek (POL/1972-80) 10 Wlodzimierz Nalazek 6 – – – – – – – – – – – 11 Leszek Molenda 6 – – – – – – – – – – – 12 Wladislaw Kustra (DNS) – – – – – – – – – – – –
    Coach: Aleksander Skiba (POL/1968)
  5. 5 Brazil BRA 4 2 10 15–10 328–288 – 10 – – – – – – – – – – 1 Joγo Grangerio 1 – – – – – – – – – – – 2 Xandσ 2 – – – – – – – – – – – 3 Badalhoca 2 – – – – – – – – – – – 4 Montanaro 5 – – – – – – – – – – –
    (500=908) Antônio Carlos Moreno (BRA/1968-80) 6 Renan 5 – – – – – – – – – – – 7 William 6 – – – – – – – – – – –
    (500=7150) Amauri (BRA/1980-92) 9 Bernardinho 6 – – – – – – – – – – – 10 Suνηo 6 – – – – – – – – – – – 11 Deraldo Wanderley 6 – – – – – – – – – – – 12 Bernard 6 – – – – – – – – – – – Coach Paulo Russo
  6. 6 Yugoslavia YUG 3 3 9 13–13 310–302 – 9 – – – – – – – – – – 1 Vladimir Bogoevski 5 – – – – – – – – – – – 2 Vladimir Trifunovic 6 – – – – – – – – – – – 4 Aleksandar Tasevski 6 – – – – – – – – – – – 5 Zdravko Kuljic 3 – – – – – – – – – – – 6 Goran Srbinovski 6 – – – – – – – – – – – 7 Slobodan Lozancic 6 – – – – – – – – – – – 8 Ivica Jelic 3 – – – – – – – – – – – 9 Boro Jovic 5 – – – – – – – – – – – 10 Radovan Malevic 6 – – – – – – – – – – – 11 Miodrag Mitic 5 – – – – – – – – – – – 12 Ljubomir Travica 6 – – – – – – – – – – – 14 Mladen Kašic 2 – – – – – – – – – – – Coach Lazar Grozdanovic
  7. 7 Cuba CUB 2 4 8 11–13 298–280 – 8 – – – – – – – – – –
    (200=1530) Diego Lapera (CUB/1972-80) 2 Vνctor Garcνa 6 – – – – – – – – – – – 3 Luis Oviedo 5 – – – – – – – – – – –
    (200=1530) Ernesto Martínez (CUB/1972-80) 5 Ricardo Leyva 6 – – – – – – – – – – – 6 Jorge Garbey 6 – – – – – – – – – – – 7 Raϊl Vilches 6 – – – – – – – – – – – 8 Carlos Salas 5 – – – – – – – – – – – 9 Antonio Pιrez 6 – – – – – – – – – – – 10 Leonel Marshall 6 – – – – – – – – – – – 11 Carlos Ruiz 6 – – – – – – – – – – – 12 Josι David Suαrez 5 – – – – – – – – – – – Coach Idolo Herrera
  8. 8 Czechoslovakia TCH 1 5 7 7–17 253–335 – 7 – – – – – – – – – – 1 Igor Prieložnύ 6 – – – – – – – – – – – 2 Pavel Valach 6 – – – – – – – – – – – 3 Vlado Sirvon 6 – – – – – – – – – – – 4 Jαn Repαk 6 – – – – – – – – – – – 5 Josef Novotnύ 6 – – – – – – – – – – – 6 Jaroslav Šmνd 6 – – – – – – – – – – – 7 Vlastimil Lenert 4 – – – – – – – – – – – 8 Jaroslav Kopet 2 – – – – – – – – – – – 9 Jαn Cifra 6 – – – – – – – – – – – 10 Pavel Rerαbek 6 – – – – – – – – – – – 12 Cyril Krejcν 5 – – – – – – – – – – – Coach Pavel Schenk
  9. 9 Italy ITA 2 3 7 7–11 190–198 – 7 – – – – – – – – – – 1 Antonio Bonini 3 – – – – – – – – – – – 2 Claudio Di Coste 4 – – – – – – – – – – – 3 Mauro Di Bernardo 5 – – – – – – – – – – – 4 Sebastiano Greco 4 – – – – – – – – – – – 5 Francesco Dall'Olio 5 – – – – – – – – – – – 6 Giulio Belletti 5 – – – – – – – – – – – 7 Fabrizio Nassi 4 – – – – – – – – – – – 8 Giancarlo Dametto 5 – – – – – – – – – – – 9 Stefano Sibani 4 – – – – – – – – – – – 10 Giovanni Lanfranco 5 – – – – – – – – – – – 11 Fabio Innocenti 3 – – – – – – – – – – – 12 Franco Bertoli 4 – – – – – – – – – – – Coach Carmelo Pittera
  10. 10 Libya LBA 0 5 5 0–15 30–225 – 5 – – – – – – – – – – 2 Kamaluddin Badi 4 – – – – – – – – – – – 3 Adnan El-Khuja 2 – – – – – – – – – – – 4 Samid Sagar 5 – – – – – – – – – – – 6 Miloud Zakka 5 – – – – – – – – – – – 8 Ahmed Zoubi 4 – – – – – – – – – – – 9 Awad Zakka 5 – – – – – – – – – – – 11 Ahmed El-Faghei 3 – – – – – – – – – – – 12 Jamal Zarugh 4 – – – – – – – – – – – 15 Mustafa El-Musbah 5 – – – – – – – – – – – 13 El-Mendi El-Sherif (DNS) – – – – – – – – – – – – 7 Bochor Mohamed (DNS) – – – – – – – – – – – – 14 Ragab Zakka Wanis (DNS) – – – – – – – – – – – – Coach Keul Song

Los Angeles 1984

  1. 1 United States UsaUSA Gold
    (3200=11520) Steve Timmons (USA/1984-92)
    (3200=6400) Dave Saunders (USA/1984-88)
    (3200=6400) Craig Buck (USA/1984-88)
    (3200=6400) Karsh Kiraly (USA/1984-88,96)
    (3200) Dusty Dvorak (USA/1984)
    (3200) Steve Salmons (USA/1984)
    (3200) Paul Sunderland (USA/1984)
    (3200) Rich Duwelius (USA/1984)
    (3200) Marc Waldie (USA/1984)
    (3200) Chris Marlowe (USA/1984)
    (3200) Aldis Berzins (USA/1984)
    (3200) Pat Powers (USA/1984)
  2. 2 Brazil BraBRA Silver
    (2000=7150) Amauri (BRA/1980-92)
    Bernardinho • Xandσ • Badalhoca • Montanaro • Rui • Renan • William • Marcus Vinνcius • Domingos Maracanγ • Bernard • Fernandγo
  3. 3 Italy ItaITA Bronze Marco Negri • Pier Paolo Lucchetta • Giancarlo Dametto • Franco Bertoli • Francesco Dall'Olio • Piero Rebaudengo • Giovanni Errichiello • Guido De Luigi • Fabio Vullo • Giovanni Lanfranco • Paolo Vecchi • Andrea Lucchetta
  4. 4 Canada CanCAN Alex Ketrzynski • Allan Coulter • Dave Jones • Don Saxton • Garth Pischke • Glenn Hoag • John Barrett • Paul Gratton • Randy Wagner • Rick Bacon • Terry Danyluk • Tom Jones
  5. 5 South Korea KorKOR
    (500) Jang Yun-Chang •
    (500) Jeong Ui-Tak •
    (500) Gang Du-Tae •
    (500=1043) Gang Man-Su (KOR/1972-76,84)
    (500) Kim Ho-Cheol •
    (500) Lee Beom-Ju •
    (500) Lee Jong-Gyeong •
    (500) Lee Yong-Seon •
    (500) Mun Yong-Gwan •
    (500) No Jin-Su •
    (500) Yang Jin-Ung •
    (500) Yu Jung-Tak
  6. 6 Argentina ArgARG Alcides Cuminetti • Alejandro Diz • Carlos Wagenpfeil • Daniel Castellani • Eduardo Martνnez • Hugo Conte • Jon Emili Uriarte • Leonardo Wiernes • Raϊl Quiroga • Waldo Kantor
  7. 7 Japan JpnJPN Akihiro Iwashima • Eizaburo Mitsuhashi • Hiroaki Okuno • Kazuya Mitake • Kimio Sugimoto • Koshi Sobu • Minoru Iwata • Shuji Yamada • Shunichi Kawai • Yasushi Furukawa • Mikiyasu Tanaka 1 • Eiji Shimomura 2
  8. 8 China ChnCHN Cao Ping • Liu Changcheng • Shen Keqin • Song Jinwei • Xiao Qingsong • Yang Liqun • Yan Jianming • Yu Juemin • Ju Jixin • Zhang Yousheng • Zhao Feng • Zuo Yue
  9. 9 Tunisia TunTUN Abdel Aziz Ben Abdallah • Adel Khechini • Chebbi Mbarek • Faycal Laridhi • Msaddak Lahmar • Mohamed Sarsar • Mounir Barek • Rashid Bousarsar • Razi Mhiri • Slim Mehrizi • Walid Boulahya • Yassine Mezlini
  10. 10 Egypt EgyEGY Mohamed Abdel Hamed • Khaled Abdel Rahman • Mahmoud Abou Elelaa • Gaber Mooti Abou Zeid • Essam Awad • Ahmed Abdel Aziz El-Askalani • Ahmed El-Shamouty • Shaban El-Tantawy • Abdel Hamid El-Wassimy • Ehab Mohamed • Hisham Radwan • Essam Ramadan

1988


Written 2015-08-14 - last modified 2022-03-03

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.