Basketball - Men's Team

1964

Ciudad de México 1968

  1. United States
    (3200) Spencer Haywood (USA/1968)
    (3200) Jo-Jo White (USA/1968)
    (3200) Mike Barrett (USA/1968)
    (3200) Mike Silliman (USA/1968)
    (3200) Charlie Scott (USA/1968)
    (3200) Cal Fowler (USA/1968)
    (3200) Glynn Saulters (USA/1968)
    (3200) Bill Hosket (USA/1968)
    (3200) Ken Spain (USA/1968)
    (3200) Jim King (USA/1968)
    (3200) John Clawson (USA/1968)
    (3200) Don Dee (USA/1968)
    Coach: Hank Iba
  2. Yugoslavia
    (2000=2772) Ivo Daneu (yug-SLO/1960-68)
    (2000=2500) Dragutin Čermak (yug-SRB/1968-72)
    (2000=4950) Damir Šolman (yug-CRO/1968-76)
    (2000) Petar Skansi (yug-CRO/1968)
    (2000=2200) Trajko Rajković (yug-SRB/1964-68)
    (2000=9625) Krešimir Ćosić (yug-CRO/1968-80)
    (2000=2200) Vladimir Cvetković (yug-SRB/1964-68)
    (2000) Zoran Maroević (yug-CRO/1968)
    (2000=2200) Dragoslav Ražnatović (yug-SRB/1964-68)
    (2000=2772) Radivoj Korać (yug-SRB/1960-68)
    played in the round robin matches against Senegal, Spain and the Philippines:
    (800) Aljoša Žorga (yug-SLO/1968)
    (800=1300) Nikola Plećaš (yug-CRO/1968-72)
    Coach: Ranko Žeravica (yug-SRB)
  3. Soviet Union
    (1280=4480) Modestas Paulauskas (urs-LTU/1968-72)
    (1280=4480) Zurab Sak'andelidze (urs-GEO/1968-72)
    (1280=4480) Anatoliy Polyvoda (urs-UKR/1968-72)
    (1280) Vladimir Andreyev (urs-RUS/1968)
    (1280=3280) Jaak Lipso (urs-EST/1964-68)
    (1280=8800) Sergey Belov (urs-RUS/1968-80)
    (1280) Priit Tomson (urs-EST/1968)
    (1280) Vadim Kapranov (urs-RUS/1968)
    (1280=4480) Serhiy Kovalenko (urs-UKR/1968-72)
    (1280) Anatoli Krikun (urs-EST/1968)
    (1280) Yury Selikhov (urs-RUS/1968)
    (1280=10600) Gennady Volnov (urs-RUS/1960-72)
    Coach: Alexandr Gomelsky (urs-RUS)
  4. Brazil
    (800=3916) Mosquito (BRA/1960-72)
    (800=4048) Wlamir Marques (BRA/1956-68)
    (800=1000) Luiz Menon (BRA/1968-72)
    (800=2080) Macarrão (BRA/1964-68)
    (800=2280) Bira (BRA/1964-72)
    (800=3696) Rosa Branca (BRA/1960-68)
    (800=3696) Sucar (BRA/1960-68)
    (800=1000) Hélio Rubens Garcia (BRA/1968-72)
    (800=2080) Edvar Simões (BRA/1964-68)
    played in the round-robin matches against Morocco, Bulgaria, Poland, Cuba and the Soviet Union
    (800) Celso Scarpini (BRA/1968)
    played in the round-robin against Morocco, Bulgaria, Poland and Cuba
    (800=1000) Zé Geraldo (BRA/1968-72)
    played in the round-robin matches against Morocco, Cuba and the Soviet Union
    (800=1000) José Aparecido (BRA/1968-72)
    Coach: Brito Gaia
  5. Mexico
    (500=550) Arturo Guerrero (MEX/1968,76)
    (500=570) Manolo Raga (MEX/1964-68,76)
    (500) Alejandro Guzmán (MEX/1968)
    (500=550) Antonio Ayala (MEX/1968,76)
    (500) John Hatch (MEX/1968)
    (500=520) Luis Grajeda (MEX/1964-68)
    (500=520) Rico Pontvianne (MEX/1964-68)
    (500) Óscar Asiáin (MEX/1968)
    (500=540) Carlos Quintanar (MEX/1960-68)
    (500) Fernando Tiscareño (MEX/1968)
    (500=520) Rafael Heredia (MEX/1964-68)
    (500=520) Miguel Arellano (MEX/1964-68)
    Coach: Les Lane (USA/1960)
  6. Poland
    (320) Włodzimierz Trams (POL/1968)
    (320=640) Bohdan Likszo (POL/1964-68)
    (320=890) Mieczysław Łopatka (POL/1960-72)
    (320) Edward Jurkiewicz (POL/1968)
    (320) Bolesław Kwiatkowski (POL/1968)
    (320) Czeslaw Malec (POL/1968)
    (320=640) Kazimierz Frelkiewicz (POL/1964-68)
    (320) Adam Niemiec (POL/1968)
    (320=370) Andrzej Kasprzak (POL/1968-72)
    (320) Henryk Cegielski (POL/1968)
    played in round-robin matches against the Soviet Union, Brazil and Morocco
    (128=178) Grzegorz Korcz (POL/1968-72)
    (128=178) Andrzej Pasiorowski (POL/1968-72)
    Coach: Witold Zagorski
  7. Spain
    (200=232) Cliff Luyk (ESP/1968-72)
    (200=208) Emiliano Rodríguez (ESP/1960,68)
    (200=240) Francesc Buscató (ESP/1960,68-72)
    (200) José Luis Sagi-Vela (ESP/1968)
    (200) Juan Antonio Martínez (ESP/1968)
    (200=208) Alfonso Martínez (ESP/1960,68)
    (200=208) Jesús Codina (ESP/1960,68)
    (200) Lorenzo Alocén (ESP/1968)
    (200=232) Enric Margall (ESP/1968-72)
    played in semifinal against Mexico
    (128=160) Vicente Ramos (ESP/1968-72)
    played in the round-robin matches against the USA, the Philippines, Panama, Puerto Rico, Senegal, Yugoslavia and Italy
    (128) Antonio Nava (ESP/1968)
    played in the round-robin matches against the USA, the Philippines, Senegal and Italy
    (128) Luis Carlos de Santiago (ESP/1968)
    Coach: Antonio Díaz-Miguel
  8. Italy
    (128=1571) Ottorino Flaborea (ITA/1964-72)
    (128=628) Giusto Pellanera (ITA/1964-68)
    (128) Massimo Cosmelli (ITA/1968)
    (128) Enrico Bovone (ITA/1968)
    (128=1428) Gabriele Vianello (ITA/1960-68)
    (128) Guido Gatti (ITA/1968)
    (128=1571) Massimo Masini (ITA/1964-72)
    (128=1428) Gianfranco Lombardi (ITA/1960-68)
    (128) Gianluigi Jessi (ITA/1968)
    (128=1428) Paolo Vittori (ITA/1960-68)
    (128=628) Sauro Bufalini (ITA/1964-68)
    played in the round-robin matches against Puerto Rico, Yugoslavia and Spain
    (128=448) Carlo Recalcati (ITA/1968,76)
  9. Puerto Rico
    (80=1422) Teo Cruz (PUR/1960-76)
    (80) Adolfo Porrata (PUR/1968)
    (80=450) Mariano Ortiz (PUR/1968-76)
    (80=480) Raymond Dalmau (PUR/1968-76)
    (80=880) Bill McCadney (PUR/1964-68)
    (80) Francisco Córdova (PUR/1968)
    (80=880) Tomás Gutiérrez (PUR/1964-68)
    (80=892.8) Ángel Cancel (PUR/1960-68)
    (80=880) Jaime Frontera (PUR/1964-68)
    (80=400) Joe Hatton (PUR/1968-72)
    played in the round-robin matches against Senegal, Yugoslavia, Italy, the Philippines, Panama and the USA
    (20=820) Rubén Adorno (PUR/1964-68)
    played in the round-robin matches against Senegal, Yugoslavia and the Philippines
    (20=820) Alberto Zamot (PUR/1964-68)
    Coach: Lou Rossini (USA)
  10. Bulgaria
    (50) Mincho Dimov (BUL/1968)
    (50) Boycho Branzov (BUL/1968)
    (50) Emil Mikhaylov (BUL/1968)
    (50) Pando Pandov (BUL/1968)
    (50) Khristo Doychinov (BUL/1968)
    (50) Stefan Filipov (BUL/1968)
    (50) Slavey Raychev (BUL/1968)
    (50) Georgi Khristov (BUL/1968)
    (50) Ivaylo Kirov (BUL/1968)
    (50) Stanislav Boyadzhiev (BUL/1968)
    played in semi-final against Panama
    (50) Valentin Spasov (BUL/1968)
    played in round-robin matches against Brazil, Morocco, the Soviet Union, Poland and South Korea
    (20) Dimitar Sakhanikov (BUL/1968)
    Coach: Kiril Haitov
  11. Cuba
    (32=2015) Ruperto Herrera (CUB/1968-80)
    (32=1512) Pedro Chappé (CUB/1968-76)
    (32) Pablo García (CUB/1968)
    (32=1512) Rafael Cañizares (CUB/1968-76)
    (32=1795) Miguel Calderón (CUB/1968-72,80)
    (32) Jacinto González (CUB/1968)
    (32=1312) Conrado Pérez (CUB/1968-72)
    (32) Carlos del Pozo (CUB/1968)
    (32) César Valdés (CUB/1968)
    played in round-robin matches against Bulgaria, Poland, the Soviet Union, Brazil and Morocco
    (20=1300) Franklin Standard (CUB/1968-72)
    played in round-robin matches against Bulgaria, the Soviet Union, Brazil and Morocco
    (20) Miguel Montalvo (CUB/1968)
    played in round-robin matches against Bulgaria, Mexico and Poland
    (20) Inocente Cuesta (CUB/1968)
    Coach: Stepas Butautas (urs-LTU/BAS/1952)
  12. Panama
    (20) Davis Peralta (PAN/1968)
    (20) Eliécer Ellis (PAN/1968)
    (20) Ernesto Agard (PAN/1968)
    (20) Julio Osorio (PAN/1968)
    (20) Pedro Rivas (PAN/1968)
    (20) Francisco Checa (PAN/1968)
    (20) Norris Webb (PAN/1968)
    (20) Luis Sinclair (PAN/1968)
    (20) Nicolás Alvarado (PAN/1968)
    (20) Eduardo Blades (PAN/1968)
    (20) Ramón Reyes (PAN/1968)
    played in round-robin matches against Yugoslavia, Italy, Spain, the Philippines and the USA
    (20) Calixto Malcom (PAN/1968)
    Coach: Yuyín Luzcando
  13. the Philippines
    (12.8) Joaquín Rojas (PHI/1968)
    (12.8=44.8) Alfonso Márquez (PHI/1960,68)
    (12.8=25.6) Rogelio Melencio (PHI/1968-72)
    (12.8=25.6) Jun Papa (PHI/1968-72)
    (12.8=25.6) Danny Florencio (PHI/1968-72)
    (12.8=25.6) Jimmy Mariano (PHI/1968-72)
    (12.8=67.6) Ed Ocampo (PHI/1960,68-72)
    (12.8) Robert Jaworski (PHI/1968)
    (12.8) Alberto Reynoso (PHI/1968)
    (12.8) Elias Tolentino (PHI/1968)
    (12.8) Renato Reyes (PHI/1968)
    (12.8) Orly Bauzon (PHI/1968)
    Coach: Caloy Loyzaga
  14. South Korea
    (8) Lee In-Pyo (KOR/1968)
    (8=11.2) Sin Dong-Pa (KOR/1964-68)
    (8=11.2) Kim In-Geon (KOR/1964-68)
    (8) Gwak Hyeon-Chae (KOR/1968)
    (8=11.2) Kim Yeong-Il (KOR/1964-68)
    (8=11.2) Kim Mu-Hyeon (KOR/1964-68)
    (8) Yu Hui-Hyeong (KOR/1968)
    (8) Choi Jong-Gyu (KOR/1968)
    (8=11.2) Ha Ui-Geon (KOR/1964-68)
    played in semi-final against Senegal
    (8=11.2) Lee Byeong-Gu (KOR/1964-68)
    (8) Park Han (KOR/1968)
    Coach: Lee Kyung-Jae
  15. Senegal
    (5=10) Doudas Leydi Camara (SEN/1968-72)
    (5=10) Babacar Seck (SEN/1968-72)
    (5=10) Boubacar Traoré (SEN/1968-72)
    (5) Mansour Diagne (SEN/1968)
    (5) Claude Sadio (SEN/1968)
    (5=10) Cheikh Amadou Fall (SEN/1968-72)
    (5) Claude Constantino (SEN/1968)
    (5=10) Alioune Badara Guèye (SEN/1968-72)
    (5) Moussa Narou N'Diaye (SEN/1968)
    (5=10) Papa Malick Diop (SEN/1968-72)
    (5) Babacar Dia (SEN/1968)
    played in the round-robin matches against Puerto Rico and the USA
    (3.2) Moussa Sène (SEN/1968)
    Coach: Allioune Diop
  16. Morocco
    (3.2) Moukhtar Sayed (MAR/1968)
    (3.2) Abdel Wahed Ben Siamar Mimun (MAR/1968)
    (3.2) Mohammed Alaoui (MAR/1968)
    (3.2) Belcaïd Allal (MAR/1968)
    (3.2) Noureddine Cherradi (MAR/1968)
    (3.2) Khalil El-Yamani (MAR/1968)
    (3.2) Abdeljabbar Belgnaoui (MAR/1968)
    (3.2) Abderrahmane Sebbar (MAR/1968)
    (3.2) Moulay Ahmed Riadh (MAR/1968)
    played in semifinal against the Philippines
    (3.2) Abderraouf Laghrissi (MAR/1968)
    played in round-robin matches against Brazil, the Soviet Union, Mexico, Poland and South Korea
    (3.2) Farouk Diouri (MAR/1968)
    played in round-robin matches against Mexico and South Korea
    (3.2) Fathallah Bouazzaoui (MAR/1968)
    Coach: Bernard Ladjadj
    competed at the Pre-Olympic tournament
  17. Uruguay
  18. Indonesia
  19. Australia
    competed at the European Olympic Qualifying Tournament
  20. Czechoslovakia
  21. France
  22. East Germany
  23. Austria
  24. Finland
  25. Greece
  26. Israel
  27. Sweden
  28. Netherlands
    competed at the South American Championship
  29. Peru
  30. Paraguay
  31. Argentina
  32. Chile
  33. Colombia
  34. Ecuador
    competed at the Asian Championship
  35. Japan
  36. India
  37. Taiwan
  38. Indonesia
  39. Thailand
  40. Malaysia
  41. Hong Kong
  42. Singapore
    competed at the African Championship
  43. Central African Republic
  44. Mali
  45. Côte d'Ivoire
  46. Sudan
  47. Algeria
  48. Niger

München 1972

  1. Soviet Union
    (3200=8800) Sergey Belov (urs-RUS/1968-80)
    (3200=4480) Zurab Sak'andelidze (urs-GEO/1968-72)
    (3200=4480) Anatoliy Polyvoda (urs-UKR/1968-72)
    (3200=10600) Gennady Volnov (urs-RUS/1960-72)
    (3200=4480) Modestas Paulauskas (urs-LTU/1968-72)
    (3200=4480) Serhiy Kovalenko (urs-UKR/1968-72)
    (3200=4480) Aleksandr Belov (urs-RUS/1972-76)
    (3200=4480) Alzhan Zharmukhamedov (urs-UZB/1972-76)
    (3200=4480) Mikheil Korkia (urs-GEO/1972-76)
    (3200=4480) Ivan Yedeshko (urs-BLR/1972-76)
    (3200) Aleksandr Boloshev (urs-RUS/1972)
    (3200) Ivan Dvorny (urs-RUS/1972)
    Coach: Vladimir Kondrashin
  2. United States
    (2000) Kenny Davis (USA/1972)
    (2000) Doug Collins (USA/1972)
    (2000) Tom Henderson (USA/1972)
    (2000) Mike Bantom (USA/1972)
    (2000) Bobby Jones (USA/1972)
    (2000) Dwight Jones (USA/1972)
    (2000) Jim Forbes (USA/1972)
    (2000) Jim Brewer (USA/1972)
    (2000) Tommy Burleson (USA/1972)
    (2000) Tom McMillen (USA/1972)
    (2000) Kevin Joyce (USA/1972)
    (2000) Ed Ratleff (USA/1972)
    Coach: Hank Iba
  3. Cuba
    (1280=2015) Ruperto Herrera (CUB/1968-80)
    (1280=1512) Pedro Chappé (CUB/1968-76)
    (1280=1512) Rafael Cañizares (CUB/1968-76)
    (1280=1795) Miguel Calderón (CUB/1968-72,80)
    (1280=1312) Conrado Pérez (CUB/1968-72)
    (1280=1300) Franklin Standard (CUB/1968-72)
    (1280=1980) Alejandro Urgellés (CUB/1972-80)
    (1280=1980) Tomás Herrera (CUB/1972-80)
    (1280=1480) Juan Domecq (CUB/1972-76)
    (1280=1408) Juan Roca (CUB/1972-76)
    (1280=1480) Óscar Varona (CUB/1972-76)
    (1280) José Miguel Álvarez (CUB/1972)
    Coach: Carmelo Ortega
  4. Italy
    (800=1571) Massimo Masini (ITA/1964-72)
    (800=1571) Ottorino Flaborea (ITA/1964-72)
    (800=4180) Pierluigi Marzorati (ITA/1972-84)
    (800=3630) Dino Meneghin (ITA/1972-80)
    (800=1300) Renzo Bariviera (ITA/1972-76)
    (800=1120) Marino Zanatta (ITA/1972-76)
    (800=1120) Luigi Serafini (ITA/1972-76)
    (800=1300) Giulio Iellini (ITA/1972-76)
    (800=1120) Giuseppe Brumatti (ITA/1972-76)
    (800) Giorgio Giomo (ITA/1972)
    (800=1300) Ivan Bisson (ITA/1972-76)
    (800) Mauro Cerioni (ITA/1972)
    Coach: Giancarlo Primo (ITA/1948)
  5. Yugoslavia
    (500=9625) Krešimir Ćosić (yug-CRO/1968-80)
    (500=4950) Damir Šolman (yug-CRO/1968-76)
    (500=1300) Nikola Plećaš (yug-CRO/1968-72)
    (500=2500) Dragutin Čermak (yug-SRB/1968-72)
    (500=2500) Vinko Jelovac (yug-CRO/1972-76)
    (500=2500) Blagoja Georgievski (yug-MKD/1972-76)
    (500) Miroljub Damjanovic (yug-MKD/1972)
    (500) Ljubodrag Simonović (yug-SRB/1972)
    (500) Milun Marović (yug-SRB/1972)
    (500) Žarko Knežević (yug-MNE/1972)
    (500) Dragan Kapičić (yug-SRB/1972)
    (500) Rato Tvrdić (yug-CRO/1972)
    Coach: Ranko Žeravica
  6. Puerto Rico
    (320=1422) Teo Cruz (PUR/1960-76)
    (320=450) Mariano Ortiz (PUR/1968-76)
    (320=480) Raymond Dalmau (PUR/1968-76)
    (320=400) Joe Hatton (PUR/1968-72)
    (320=400) Héctor Blondet (PUR/1972-76)
    (320=400) Rubén Rodríguez (PUR/1972-76)
    (320=400) Neftalí Rivera (PUR/1972-76)
    (320=400) Jimmy Thordsen (PUR/1972-76)
    (320=400) Earl Brown (PUR/1972-76)
    (320) Ricky Calzada (PUR/1972)
    (320) Mickey Coll (PUR/1972)
    (320) Billy Baum (PUR/1972)
    Coach: Gene Bartow
  7. Brazil
    (200=3916) Mosquito (BRA/1960-72)
    (200=2280) Bira (BRA/1964-72)
    (200=1000) Luiz Menon (BRA/1968-72)
    (200=1000) Hélio Rubens Garcia (BRA/1968-72)
    (200=1000) José Aparecido (BRA/1968-72)
    (200=1000) Zé Geraldo (BRA/1968-72)
    (200=780) Marquinhos (BRA/1972,80-84)
    (200=780) Adilson (BRA/1972,80-84)
    (200) Radvilas Gorauskas (BRA/1972)
    (200) Fransergio (BRA/1972)
    (200) Dodi (BRA/1972)
    did not play:
    (-=2080) Edvar Simões (BRA/1964-68)
    Coach: Kanela
  8. Czechoslovakia
    (128=528) Jiří Pospíšil (tch-CZE/1972-80)
    (128=528) Zdenék Kos (tch-CZE/1972-80)
    (128=528) Kamil Brabenec (tch-CZE/1972-80)
    (128=528) Zdeněk Douša (tch-CZE/1972-80)
    (128=448) Jiří Konopásek (tch-CZE/1972-76)
    (128) Jiří Růžička (tch-CZE/1972)
    (128) Jiří Zedníček (tch-CZE/1972)
    (128) Jan Blažek (tch-CZE/1972)
    (128) Petr Novický (tch-CZE/1972)
    (128) Jiří Balaštík (tch-CZE/1972)
    (128) Jan Bobrovský (tch-CZE/1972)
    (128) Jiří Zídek (tch-CZE/1972)
    Coach: Vladimír Heger
  9. Australia
    (80=160) Bill Wyatt (AUS/1964,72)
    (80=336) Perry Crosswhite (AUS/1972-80)
    (80=208) Eddie Palubinskas (AUS/1972-76)
    (80=208) Ray Tomlinson (AUS/1972-76)
    (80=208) Ian Watson (AUS/1972-76)
    (80) Anatoli Koltuniewicz (AUS/1972)
    (80) Glenn Marsland (AUS/1972)
    (80) Tom Bender (AUS/1972)
    (80) Peter Byrne (AUS/1972)
    (80) Ken James (AUS/1972)
    (80) Brian Kerle (AUS/1972)
    (80) Richard Duke (AUS/1972)
    Coach: Lindsay Gaze (AUS/1964)
  10. Poland
    (50=890) Mieczysław Łopatka (POL/1960-72)
    (50=370) Andrzej Kasprzak (POL/1968-72)
    (50=178) Grzegorz Korcz (POL/1968-72)
    (50=178) Andrzej Pasiorowski (POL/1968-72)
    (50) Franciszek Niemiec (POL/1972)
    (50) Piotr Langosz (POL/1972)
    (50) Ryszard Białowąs (POL/1972)
    (50) Eugeniusz Durejko (POL/1972)
    (50) Jan Dolczewski (POL/1972)
    (50) Andrzej Seweryn (POL/1972)
    (50) Janusz Cegliński (POL/1972)
    (50) Waldemar Kozak (POL/1972)
    Coach: Witold Zagorski
  11. Spain
    (32=240) Francesc Buscató (ESP/1960,68-72)
    (32=232) Cliff Luyk (ESP/1968-72)
    (32=232) Enric Margall (ESP/1968-72)
    (32=160) Vicente Ramos (ESP/1968-72)
    (32=2832) Juan Antonio Corbalán (ESP/1972,80-84)
    (32=832) Wayne Brabender (ESP/1972,80)
    (32=832) Lluis Santillana (ESP/1972,80)
    (32) Rafael Rullán (ESP/1972)
    (32) Jesús Iradier (ESP/1972)
    (32) Carmelo Cabrera (ESP/1972)
    (32) Gonzalo Sagi-Vela (ESP/1972)
    (32) Miguel Estrada (ESP/1972)
    Coach: Antonio Díaz-Miguel
  12. West Germany
    (20) Joachim Linnemann (frg-GER/1972)
    (20) Dietrich Keller (frg-GER/1972)
    (20) Dieter Kuprella (frg-GER/1972)
    (20) Klaus Weinand (frg-GER/1972)
    (20) Jürgen Wohlers (frg-GER/1972)
    (20) Hans-Jörg Krüger (frg-GER/1972)
    (20) Karl Ampt (frg-GER/1972)
    (20) Rainer Pethran (frg-GER/1972)
    (20) Helmut Uhlig (frg-GER/1972)
    (20) Holger Geschwindner (frg-GER/1972)
    (20) Jochen Pollex (frg-GER/1972)
    (20) Norbert Thimm (frg-GER/1972)
    Coach: Theodor Schober
  13. Philippines
    (12.8=67.6) Ed Ocampo (PHI/1960,68-72)
    (12.8=44.8) Ciso Bernardo (PHI/1960,72)
    (12.8=25.6) Rogelio Melencio (PHI/1968-72)
    (12.8=25.6) Jun Papa (PHI/1968-72)
    (12.8=25.6) Danny Florencio (PHI/1968-72)
    (12.8=25.6) Jimmy Mariano (PHI/1968-72)
    (12.8) Ricardo Cleofas (PHI/1972)
    (12.8) Marte Samson (PHI/1972)
    (12.8) Freddie Webb (PHI/1972)
    (12.8) Rosalio Martínez (PHI/1972)
    (12.8) Manny Paner (PHI/1972)
    (12.8) William Adornado (PHI/1972)
    Coach: Ning Ramos
  14. Japan
    (8=40) Abe Shigeaki (JPN/1972-76)
    (8=40) Mori Satoshi (JPN/1972-76)
    (8=40) Chigusa Nobuo (JPN/1972-76)
    (8=40) Numata Hirofumi (JPN/1972)
    (8) Sugita Katsuhiko (JPN/1972)
    (8) Sakai Kazufumi (JPN/1972)
    (8) Hattori Nobuo (JPN/1972)
    (8) Yoshikawa Mineo (JPN/1972)
    (8) Yokoyama Kunihiko (JPN/1972)
    (8) Somatomo Atsushi (JPN/1972)
    (8) Soda Kenji (JPN/1972)
    (8) Taniguchi Masatomo (JPN/1972)
    Coach: Shigeyoshi Kasahara
  15. Senegal
    (5=10) Doudas Leydi Camara (SEN/1968-72)
    (5=10) Babacar Seck (SEN/1968-72)
    (5=10) Boubacar Traoré (SEN/1968-72)
    (5=10) Cheikh Amadou Fall (SEN/1968-72)
    (5=10) Alioune Badara Guèye (SEN/1968-72)
    (5=10) Papa Malick Diop (SEN/1968-72)
    (5=37) Moustafa Diop (SEN/1972,80)
    (5) Joseph Diandy (SEN/1972)
    (5) Abdourahmane N'Diaye (SEN/1972)
    (5) Sylvestre Lopis (SEN/1972)
    (5) Assane Thiam (SEN/1972)
    (5) Pierre Martin Sagna (SEN/1972)
    Coach: Amadou Diaw
  16. Egypt (abandoned the tournament after the terrorist attack)
    (3.2=23.2) Essam Khaled (EGY/1972-76)
    (3.2=23.2) Awad Abdel Nabi (EGY/1972-76)
    (3.2=23.2) Ismail Selim (EGY/1972-76)
    (3.2=23.2) Ahmed El-Saharty (EGY/1972-76)
    (3.2=23.2) Fahti Kamel (EGY/1972-76)
    (3.2) El-Sayed Mobarak (EGY/1972)
    (3.2) Talaat Guenidi (EGY/1972)
    (3.2) Kamal Kamel Mohammed (EGY/1972)
    (3.2) Sayed Tewfik El-Sayed (EGY/1972)
    (3.2) Adel Ibrahim (EGY/1972)
    (3.2) Fouad Aboulkheir (EGY/1972)
    did not play:
    Mohamed Nader Hilal
    Coach: Nello Paratore

Montréal 1976

  1. United States
    (3200) Adrian Dantley (USA/1976)
    (3200) Scott May (USA/1976)
    (3200) Mitch Kupchak (USA/1976)
    (3200) Phil Hubbard (USA/1976)
    (3200) Phil Ford (USA/1976)
    (3200) Quinn Buckner (USA/1976)
    (3200) Steve Sheppard (USA/1976)
    (3200) Ernie Grunfeld (USA/1976)
    (3200) Walter Davis (USA/1976)
    (3200) Tate Armstrong (USA/1976)
    (3200) Tom LaGarde (USA/1976)
    (3200) Kenny Carr (USA/1976)
    Coach: Dean Smith
  2. Yugoslavia
    (2000=8100) Draž;en Dalipagić (yug-BIH/1976-84)
    (2000=5200) Dragan Kićanović (yug-SRB/1976-80)
    (2000=9625) Krešimir Ćosić (yug-CRO/1968-80)
    (2000=5200) Mirza Delibašić (yug-BIH/1976-80)
    (2000=8100) Rajko Žižić (yug-MNE/1976-84)
    (2000=5200) Željko Jerkov (yug-CRO/1976-80)
    (2000=2500) Blagoja Georgievski (yug-MKD/1972-76)
    (2000=2500) Vinko Jelovac (yug-CRO/1972-76)
    (2000=5200) Zoran Slavnić (yug-SRB/1976-80)
    (2000=4950) Damir Šolman (yug-CRO/1968-76)
    played in qualification round:
    (800=6600) Andro Knego (yug-CRO/1976-84)
    (800) Žarko Varajić (yug-MNE/1976)
  3. Soviet Union
    (1280=4480) Aleksandr Belov (urs-RUS/1972-76)
    (1280=8800) Sergey Belov (urs-RUS/1968-80)
    (1280) Vladimir Arzamaskov (urs-RUS/1976)
    (1280=4480) Alzhan Zharmukhamedov (urs-UZB/1972-76)
    (1280=2560) Vladimir Tkachenko (urs-RUS/1976-80)
    (1280=2560) Anatoly Myshkin (urs-RUS/1976-80)
    (1280=2560) Vladimir Zhigily (urs-RUS/1976-80)
    (1280=4480) Ivan Yedeshko (urs-BLR/1972-76)
    (1280=2560) Valery Miloserdov (urs-RUS/1976-80)
    (1280=4480) Mikheil Korkia (urs-GEO/1972-76)
    played in semifinal
    (800=2080) Oleksandr Salnykov (urs-UKR/1976-80)
    (800) Andrey Makeyev (urs-RUS/1976)
    Coach: Vladimir Kondrashin
  4. Canada
    (800) Bill Robinson (CAN/1976)
    (800) Phil Tollestrup (CAN/1976)
    (800) Lars Hansen (CAN/1976)
    (800) Jamie Russell (CAN/1976)
    (800) Derek Sankey (CAN/1976)
    (800) Marty Riley (CAN/1976)
    (800) Bob Sharpe (CAN/1976)
    (800) Cameron Hall (CAN/1976)
    (800) Bob Town (CAN/1976)
    (800) Alex Devlin (CAN/1976)
    (800) John Cassidy (CAN/1976)
    (800=2112) Romel Raffin (CAN/1976,84-88)
    Coach: Jack Donohue
  5. Italy
    (500=1300) Renzo Bariviera (ITA/1972-76)
    (500=4180) Pierluigi Marzorati (ITA/1972-84)
    (500) Gianni Bertolotti (ITA/1976)
    (500=3630) Dino Meneghin (ITA/1972-80)
    (500=2500) Fabrizio Della Fiori (ITA/1976-80)
    (500) Luciano Vendemini (ITA/1976)
    (500=1300) Giulio Iellini (ITA/1972-76)
    (500=1300) Ivan Bisson (ITA/1972-76)
    played in semifinal:
    (320=1120) Luigi Serafini (ITA/1972-76)
    (320=1120) Marino Zanatta (ITA/1972-76)
    (320=1120) Giuseppe Brumatti (ITA/1972-76)
    (320=448) Carlo Recalcati (ITA/1968,76)
  6. Czechoslovakia
    (320=528) Kamil Brabenec (tch-CZE/1972-80)
    (320=528) Zdeněk Douša (tch-CZE/1972-80)
    (320=400) Stano Kropilák (tch-SVK/1976-80)
    (320) Jaroslav Kantůrek (tch-CZE/1976)
    (320=528) Jiří Pospíšil (tch-CZE/1972-80)
    (320) Vojtěch Petr (tch-CZE/1976)
    (320=448) Jiří Konopásek (tch-CZE/1972-76)
    (320) Justin Sedlák (tch-SVK/1976)
    (320=528) Zdenék Kos (tch-CZE/1972-80)
    (320) Vladimír Padrta (tch-SVK/1976)
    (320=400) Gustav Hraška (tch-SVK/1976-80)
    played in qualification matches:
    (128) Vladimír Ptáček (tch-CZE/1976)
    Coach: Vladimír Heger (CZE)
  7. Cuba
    (200=2015) Ruperto Herrera (CUB/1968-80)
    (200=1980) Alejandro Urgellés (CUB/1972-80)
    (200=1512) Pedro Chappé (CUB/1968-76)
    (200=1480) Juan Domecq (CUB/1972-76)
    (200=1512) Rafael Cañizares (CUB/1968-76)
    (200=520) Félix Morales (CUB/1976-80)
    (200=520) Alejandro Ortíz (CUB/1976-80)
    (200=1980) Tomás Herrera (CUB/1972-80)
    (200) Ángel Padrón (CUB/1976)
    (200=1480) Óscar Varona (CUB/1972-76)
    (200=520) Daniel Scott (CUB/1976-80)
    played in qualification matches:
    (128=1408) Juan Roca (CUB/1972-76)
    Coach: Carmilo Hortega
  8. Australia
    (128=208) Eddie Palubinskas (AUS/1972-76)
    (128=208) Ray Tomlinson (AUS/1972-76)
    (128=328) Andy Campbell (AUS/1976,84)
    (128=336) Perry Crosswhite (AUS/1972-80)
    (128) Andris Blicavs (AUS/1976)
    (128=256) Michael Tucker (AUS/1976-80)
    (128=208) Ian Watson (AUS/1972-76)
    (128) Russell Simon (AUS/1976)
    (128=256) Peter Walsh (AUS/1976-80)
    (128) John Maddock (AUS/1976)
    (128) Robbie Cadee (AUS/1976)
    played in qualification matches:
    (128) Tony Barnett (AUS/1976)
    Coach: Lindsay Gaze (AUS/1964)
  9. Puerto Rico
    (80=480) Raymond Dalmau (PUR/1968-76)
    (80=400) Earl Brown (PUR/1972-76)
    (80) Butch Lee (PUR/1976)
    (80=400) Neftalí Rivera (PUR/1972-76)
    (80=400) Rubén Rodríguez (PUR/1972-76)
    (80=400) Jimmy Thordsen (PUR/1972-76)
    (80=1422) Teo Cruz (PUR/1960-76)
    (80) Luis Brignoni (PUR/1976)
    (80=400) Héctor Blondet (PUR/1972-76)
    (80) Bobby Álvarez (PUR/1976)
    played in semifinal:
    (50) Michael Vicens (PUR/1976)
    (50=450) Mariano Ortiz (PUR/1968-76)
    Coach: Tom Nissalke (USA)
  10. Mexico
    (50=550) Arturo Guerrero (MEX/1968,76)
    (50=570) Manolo Raga (MEX/1964-68,76)
    (50=550) Antonio Ayala (MEX/1968,76)
    (50) Héctor Rodríguez (MEX/1976)
    (50) Manuel Sáenz (MEX/1976)
    (50) Gabriel Nava (MEX/1976)
    (50) Jesús García (MEX/1976)
    (50) Anastacio Reyes (MEX/1976)
    (50) Samuel Campis (MEX/1976)
    competed in qualification matches:
    (32) Rafael Palomar (MEX/1976)
    (32) Rubén Alcalá (MEX/1976)
    (32) Jorge Flores (MEX/1976)
    Coach: Carlos Bru (MEX/1952)
  11. Japan
    (32=40) Abe Shigeaki (JPN/1972-76)
    (32) Kitahara Norihiko (JPN/1976)
    (32) Yuki Shoji (JPN/1976)
    (32) Kuwata Kiyohide (JPN/1976)
    (32=40) Numata Hirofumi (JPN/1972-76)
    (32=40) Chigusa Nobuo (JPN/1972-76)
    (32=40) Mori Satoshi (JPN/1972-76)
    (32) Fujimoto Yutaka (JPN/1976)
    (32) Saito Fumio (JPN/1976)
    (32) Shimizu Shigeto (JPN/1976)
    (32) Hamaguchi Hideki (JPN/1976)
    competed in qualification matches:
    (32) Yamamoto Koji (JPN/1976)
    Coach: Yoshida Masahiko
  12. Egypt (boycotted the Montréal Olympics, but had played one match before the boycott became effective)
    (20=23.2) Awad Abdel Nabi (EGY/1972-76)
    (20=23.2) Essam Khaled (EGY/1972-76)
    (20=23.2) Ahmed El-Saharty (EGY/1972-76)
    (20=23.2) Fahti Kamel (EGY/1972-76)
    (20) Osman Hassan (EGY/1976)
    (20=23.2) Ismail Selim (EGY/1972-76)
    (20) Hamdi Osman (EGY/1976)
    (20) Mohamed El-Gohary Hanafy (EGY/1976)
    (20) Hamdi Seoudi (EGY/1976)
    Coach: Fouad El-Kheir (EGY/1948-52)

Moskva 1980

  1. 1 Yugoslavia YugYUG Gold
    (3200=9625) Krešimir Ćosić (yug-CRO/1968-80)
    (3200=5200) Dragan Kićanović (yug-SRB/1976-80)
    (3200=5200) Željko Jerkov (yug-CRO/1976-80)
    (3200=5200) Zoran Slavnić (yug-SRB/1976-80)
    (3200=5200) Mirza Delibašić (yug-BIH/1976-80)
    (3200=8100) Rajko Žižić (yug-MNE/1976-84)
    (3200=6600) Andro Knego (yug-CRO/1976-84)
    (3200=8100) Draž;en Dalipagić (yug-BIH/1976-84)
    (3200=4480) Mihovil Nakić-Vojnović (yug-CRO/1980-84)
    (3200=4480) Ratko Radovanović (yug-MNE/1980-84)
    (3200) Branko Skroče (yug-CRO/1980)
    (3200) Duje Krstulović (yug-CRO/1980)
  2. 2 Italy ItaITA Silver
    (2000=4180) Pierluigi Marzorati (ITA/1972-84)
    (2000=3630) Dino Meneghin (ITA/1972-80)
    (2000) Romeo Sacchetti •
    (2000) Roberto Brunamonti •
    (2000) Mike Sylvester •
    (2000) Enrico Gilardi •
    (2000=2500) Fabrizio Della Fiori (ITA/1976-80)
    (2000) Marco Solfrini •
    (2000) Marco Bonamico •
    (2000) Renato Villalta •
    (2000) Renzo Vecchiato •
    (2000) Pietro Generali
  3. 3 Soviet Union UrsURS Bronze
    (1280=8800) Sergey Belov (urs-RUS/1968-80)
    (1280=5600) Sergey Tarakanov (urs-RUS/1980,88)
    (1280=6600) Oleksandr Bielostienniy (urs-UKR/1980,88-92)
    (1280) Stanislav Yeryomin •
    (1280=2560) Valery Miloserdov (urs-RUS/1976-80)
    (1280=2080) Oleksandr Salnykov (urs-UKR/1976-80)
    (1280) Andrey Lopatov •
    (1280) Nik'oloz Deriugini •
    (1280=2560) Vladimir Tkachenko (urs-RUS/1976-80)
    (1280=2560) Anatoly Myshkin (urs-RUS/1976-80)
    (1280) Sergejus Jovaiša •
    (1280=2560) Vladimir Zhigily (urs-RUS/1976-80)
  4. 4 Spain EspESP
    (800=2832) Juan Antonio Corbalán (ESP/1972,80-84)
    (800=832) Wayne Brabender (ESP/1972,80)
    (800=832) Lluis Santillana (ESP/1972,80)
    Cándido Sibilio • Fernando Romay • Ignacio Solozábal • José Luis Llorente • Juan Manuel López • José María Margall • Juan de la Cruz • Juan Antonio San Epifanio • Manuel Flores
  5. 5 Brazil BraBRA
    (500=780) Marquinhos (BRA/1972,80-84)
    (500=780) Adilson (BRA/1972,80-84) André • Marcel • Marcelo • Carioquinha • Oscar Schmidt • Gilson • José Carlos Saiani Cadum • Wagner da Silva
  6. 6 Cuba CubCUB
    (320=2015) Ruperto Herrera (CUB/1968-80)
    (320=1795) Miguel Calderón (CUB/1968-72,80)
    (320=1980) Alejandro Urgellés (CUB/1972-80)
    (320=1980) Tomás Herrera (CUB/1972-80)
    (320=520) Alejandro Ortíz (CUB/1976-80)
    (320=520) Daniel Scott (CUB/1976-80)
    (320) Generoso Márquez •
    (320) Jorge Moré Rojas •
    (320) Noángel Luaces •
    (320) Pedro Abreu •
    (320) Raúl Dubois •
    (320=520) Félix Morales (CUB/1976-80)
  7. 7 Poland PolPOL Jerzy Binkowski • Leszek Dolinski • Krzysztof Fikiel • Eugeniusz Kijewski • Marcin Michalski • Mieczyslaw Mlynarski • Ireneusz Mulak • Zdzislaw Myrda • Ryszard Prostak • Wojciech Rosinski • Justyn Weglorz • Dariusz Zelig
  8. 8 Australia AusAUS
    (128=336) Perry Crosswhite (AUS/1972-80)
    (128) Danny Morseu •
    (128) Gordie McLeod •
    (128) Ian Davies •
    (128) Larry Sengstock •
    (128) Les Riddle •
    (128) Mel Dalgleish •
    (128=256) Michael Tucker (AUS/1976-80)
    (128) Peter Ali •
    (128) Phil Smyth •
    (128) Steve Breheny •
    (128=256) Peter Walsh (AUS/1976-80)
    Coach: Lindsay Gaze (AUS/1964)
  9. 9 Czechoslovakia TchTCH
    (80=528) Jiří Pospíšil (tch-CZE/1972-80)
    (80=528) Zdenék Kos (tch-CZE/1972-80)
    (80=528) Kamil Brabenec (tch-CZE/1972-80)
    (80=528) Zdeněk Douša (tch-CZE/1972-80)
    (80) Dušan Žácek •
    (80=400) Gustav Hraška (tch-SVK/1976-80)
    (80) Jaroslav Skála •
    (80) Pavol Bojanovský •
    (80) Peter Rajniak •
    (80=400) Stano Kropilák (tch-SVK/1976-80)
    (80) Vlastibor Klimeš •
    (80) Vlastimil Havlík
  10. 10 Sweden SweSWE Peter Andersson • Jan Enjebo • Sten Feldreich • Peter Gunterberg • Joon-Olof Karlsson • Bernt Malion • Thomas Nordgren • Roland Rahm • Åke Skyttevall • Torbjörn Taxén • Göran Unger • Leif Yttergren
  11. 11 Senegal SenSEN
    (32=37) Moustafa Diop (SEN/1972,80)
    Bassirou Badji • Yaya Cissokho • Omar Dia • Mamadou Diop • Mathieu Faye • Moussa M'Bengue • Adama Ndiaye • Mandiaye Ndiaye • Modou Sady Diagne • Yamar Samb • Modou Tall
  12. 12 India IndIND Baldev Singh • Ajmer Singh • Parvez Diniar • Dilip Gurumurthy • Harbhajan Singh • Jorawar Singh • Amarnath Nagarajan • Pramdiph Singh • Paramjit Singh • Radhey Shyam • Hanuman Singh • Tarlok Singh Sandhu

Los Angeles 1984

  1. 1 United States UsaUSA Gold
    (3200=9600) Patrick Ewing (USA/1984,92)
    (3200=9600) Michael Jordan (USA/1984,92)
    (3200=9600) Chris Mullin (USA/1984,92)
    (3200) Steve Alford (USA/1984)
    (3200) Leon Wood (USA/1984)
    (3200) Vern Fleming (USA/1984)
    (3200) Alvin Robertson (USA/1984)
    (3200) Joe Kleine (USA/1984)
    (3200) Jon Koncak (USA/1984)
    (3200) Wayman Tisdale (USA/1984)
    (3200) Sam Perkins (USA/1984)
    (3200) Jeff Turner (USA/1984)
  2. 2 Spain EspESP Silver
    (2000=2832) Juan Antonio Corbalán (ESP/1972,80-84)
    José Manuel Beirán • José Luis Llorente • Fernando Arcega • José María Margall • Andrés Jiménez • Fernando Romay • Fernando Martín • Ignacio Solozábal • Juan de la Cruz • Juan Manuel López • Juan Antonio San Epifanio
  3. 3 Yugoslavia YugYUG Bronze
    (1280=8100) Rajko Žižić (yug-MNE/1976-84)
    (1280=6600) Andro Knego (yug-CRO/1976-84)
    (1280=8100) Draž;en Dalipagić; (yug-BIH/1976-84)
    (1280=4480) Mihovil Nakić-Vojnović (yug-CRO/1980-84)
    (1280=4480) Ratko Radovanović (yug-MNE/1980-84)
    Dražen Petrovic • Aleksandar Petrovic • Nebojša Zorkic • Ivan Sunara • Emir Mutapcic • Sabit Hadžic • Branko Vukicevic
  4. 4 Canada CanCAN
    (800) Tony Simms •
    (800) Bill Wennington •
    (800) Danny Meagher •
    (800) Eli Pasquale •
    (800) Gerald Kazanowski •
    (800) Gord Herbert •
    (800) Greg Wiltjer •
    (800) Howie Kelsey •
    (800) Jay Triano •
    (800) John Hatch •
    (800) Karl Tilleman •
    (800=2112) Romel Raffin (CAN/1976,84-88)
    Coach: Jack Donohue
  5. 5 Italy ItaITA
    (500=4180) Pierluigi Marzorati (ITA/1972-84) Antonello Riva • Carlo Caglieris • Dino Meneghin • Enrico Gilardi • Marco Bonamico • Renato Villalta • Renzo Vecchiato • Roberto Brunamonti • Roberto Premier • Romeo Sacchetti • Walter Magnifico
  6. 6 Uruguay UruURU Víctor Frattini • Luis Larrosa • Horacio López • Juan Mignone • Hébert Núñez • Carlos Peinado • Horacio Perdomo • Julio Pereyra • Luis Pierri • Wilfredo Ruiz • Alvaro Tito
  7. 7 Australia AusAUS
    (200=328) Andy Campbell (AUS/1976,84)
    (200) Andrew Gaze •
    (200) Brad Dalton •
    (200) Damian Keogh •
    (200) Danny Morseu •
    (200) Ian Davies •
    (200) Larry Sengstock •
    (200) Mark Dalton •
    (200) Mel Dalgleish •
    (200) Phil Smyth •
    (200) Ray Borner •
    (200) Wayne Carroll
    Coach: Lindsay Gaze (AUS/1964)
  8. 8 West Germany FrgFRG Armin Sowa • Christian Welp • Christoph Körner • Detlef Schrempf • Ingo Mendel • Klaus Zander • Michael Pappert • Ulrich Peters • Uwe Blab • Uwe Brauer • Uwe Sauer • Vladimir Kadlec
  9. 9 Brazil BraBRA
    (80=780) Marquinhos (BRA/1972,80-84)
    (80=780) Adilson (BRA/1972,80-84) Gerson • Israel • Marcel • Marcelo • Carioquinha • Oscar Schmidt • Sílvio • Eduardo Agra • Nilo Guimarães • Cadum
  10. 10 China ChnCHN Hu Zhangbao • Huang Yunlong • Ji Zhaoguang • Kuang Lubin • Li Yaguang • Liu Jianli • Lu Jinqing • Sun Fengwu • Wang Haibo • Wang Libin • Zhang Bin
  11. 11 France FraFRA Éric Beugnot • Gregor Beugnot • Patrick Cham • Richard Dacoury • Jean-Luc Deganis • Hervé Dubuisson • Bangaly Kaba • Jacques Monclar • Stéphane Ostrowski • Jean-Michel Sénégal • Philippe Szanyiel • Georges Vestris
  12. 12 Egypt EgyEGY Abdel Hadi El-Gazzar • Abdel Kader Rabieh • Ahmed Mohamed Marei • Alain Attalah • Amin Shouman • Amir Abdel Meguid • Essameldin Abou El-Nein • Khaled Mohammed Bekhit • Mohsen Medhat Warda • Mohamed Khaled • Mohamed Sayed Soliman • Tarek El-Sabbagh
1988


Written 2012-09-25 - last modified 2022-08-02

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.