Kayak - Women's K2 500 m

Ciudad de México 1968

  1. West Germany
    (4800=15525) Roswitha Esser (frg-GER/1964-72)
    (4800=9600) Annemarie Zimmermann (frg-GER/1964-68)
  2. Hungary
    (3000=7920) Pfeffer Anna (HUN/1968-76)
    (3000) Sági-Rozsnyói Katalin (HUN/1968)
  3. Soviet Union
    (1920=6720) Lyudmilla Khvedosyuk-Pinayeva (urs-RUS/1968-72)
    (1920=9821) Antonina Seredina (urs-RUS/1960-68)
  4. Romania
    (1200) Valentina Serghei (ROU/1968)
    (1200=3120) Viorica Dumitru (ROU/1968-72)
  5. East Germany
    (750) Anita Kobuß (gdr-GER/1968)
    (750) Karin Haftenberger (gdr-GER/1968)
  6. Netherlands
    (480=780) Mieke Jaapies (NED/1968-72)
    (480) Tjeertje Bergers-Duif (NED/1968)
  7. United States
    (300) Sperry Rademaker (USA/1968)
    (300) Marcia Jones Smoke (USA/1964-72)
  8. Great Britain
    (192) Lesley Oliver (GBR/1968)
    (192) Barbara Mean (GBR/1968)
  9. Poland
    (120=792) Izabella Antonowicz-Szuszkiewicz (POL/1964-72)
    (120) Jadwiga Doering (POL/1968)
    ran in repêchage
  10. Canada
    (75=123) Claudia Hunt (CAN/1968-72)
    (75) Betty-Anne Gowans (CAN/1968)
  11. Mexico
    (48) Ann Margarit Henningsen (MEX/1968)
    (48) Angélica Zawadski (MEX/1968)

München 1972

  1. Soviet Union
    (4800=6720) Lyudmilla Khvedosyuk-Pinayeva (urs-RUS/1968-72)
    (4800) Kateryna Kuryshko (urs-UKR/1972)
  2. East Germany
    (3000) Ilse Kaschube (gdr-GER/1972)
    (3000) Petra Grabowski (gdr-GER/1972)
  3. Romania
    (1920) Maria Nichiforov (ROU/1972)
    (1920=3120) Viorica Dumitru (ROU/1968-72)
  4. Hungary
    (1200=7920) Pfeffer Anna (HUN/1968-76)
    (1200) Hollósy Katalin (HUN/1972)
  5. West Germany
    (750=15525) Roswitha Esser (frg-GER/1964-72)
    (750) Renate Breuer (frg-GER/1968-72)
  6. Poland
    (480=792) Izabella Antonowicz-Szuszkiewicz (POL/1964-72)
    (480) Ewa Grajkowska-Stańko (POL/1972)
  7. Netherlands
    (300=780) Mieke Jaapies (NED/1968-72)
    (300) Maria van der Holst-Blijlevens (NED/1972)
  8. Bulgaria
    (192=612) Natasha Petrova-Yanakieva (BUL/1972-80)
    (192) Petrana Koleva (BUL/1972)
  9. Czechoslovakia
    (120=240) Anastázie Hajná-Fridrichová (tch-CZE/1972-76)
    (120) Oldriška Kaplanová (tch-CZE/1972)
    ran in repêchage
  10. United States
    (75) Nancy Purvis (USA/1972)
    (75=126) Linda Murray-Dragan (USA/1972-76)
  11. Canada
    (48) Marjorie Homer-Dixon (CAN/1968-72)
    (48=123) Claudia Hunt (CAN/1968-72)
  12. Great Britain
    (30) Helen Woodhouse (GBR/1972)
    (30) Pamela Renshaw (GBR/1972)

Montréal 1976

  1. Soviet Union
    (4800=7800) Nina Gopova-Trofimova (urs-RUS/1976-80)
    (4800=7800) Galina Kreft-Alekseyeva (urs-RUS/1976-80)
  2. Hungary
    (3000=7920) Pfeffer Anna (HUN/1968-76)
    (3000) Rajnai Klára (HUN/1976)
  3. East Germany
    (1920) Bärbel Köster (gdr-GER/1976)
    (1920) Carola Zirzow (gdr-GER/1976)
  4. Romania
    (1200=2640) Nastasia Nichitov-Ionescu (ROU/1976,84)
    (1200=3960) Agafia Orlov-Buhaev-Constantin (ROU/1976-84)
  5. West Germany
    (750=2937) Barbara Lewe-Pohlmann-Schüttpelz (frg-GER/1976,84)
    (750) Heiderose Wallbaum (frg-GER/1976)
  6. Poland
    (480) Maria Kazanecka-Górecka (POL/1976)
    (480) Katarzyna Kulczak (POL/1976)
  7. Bulgaria
    (300=420) Velichka Mincheva (BUL/1976-80)
    (300=612) Natasha Petrova-Yanakieva (BUL/1972-80)
  8. Canada
    (192) Anne Dodge (CAN/1976)
    (192=3192) Sue Holloway (CAN/1976,84)
  9. Czechoslovakia
    (120=240) Anastázie Hajná-Fridrichová (tch-CZE/1972-76)
    (120) Jindřiška Řeháčková (tch-CZE/1976)
    fourth in semifinals:
  10. United States
    (51=126) Linda Murray-Dragan (USA/1972-76)
    (51) Ann Turner (USA/1976,84)
  11. France
    (51) Sylvaine Deltour (FRA/1976)
    (51=531) Anne-Marie Loriot (FRA/1976-80)
  12. Great Britain
    (51) Pauline Goodwin (GBR/1976)
    (51) Hilary Peacock (GBR/1976)
    fourth ran in repêchage
  13. Belgium
    (15.6) Catherine Burelle (BEL/1976)
    (15.6=135.6) Marleen Kuppens (BEL/1976-84)
  14. Australia
    (15.6) Helen Jacobsohn (AUS/1976)
    (15.6) Sue Whitebrook (AUS/1976)

Moskva 1980

  1. 1 East Germany GDR Gold OB
    (4800) Carsta Genäuß (GER/1980)
    (4800) Martina Bischof (GER/1980)
  2. 2 Soviet Union URS Silver
    (3000=7800) Nina Gopova-Trofimova (urs-RUS/1976-80)
    (3000=7800) Galina Kreft-Alekseyeva (urs-RUS/1976-80)
  3. 3 Hungary HUN Bronze
    (1920=3432) Rakusz Éva (HUN/1980,88)
    (1920) Zakariás Mária (HUN/1980)
  4. 4 Romania ROU
    (1200=3960) Agafia Orlov-Buhaev-Constantin (ROU/1976-84)
    (1200) Elisabeta Babeanu
  5. Sweden
    (750=20745) Agneta Andersson (SWE/1980-96)
    (750) Karin Olsson SWE 1:49.96 (4 h1) 1:52.77 (2) 1:49.27 (5)

  6. (480=531) Anne-Marie Loriot (FRA/1976-80)
    (480) Valérie Leclerc FRA 1:48.53 (3 h1) – 1:49.48 (6)
  7. Poland
    (300) Ewa Kamińska-Eichler (POL/1976-80)
    (300) Ewa Wojtaszek POL 1:52.14 (3 h2) – 1:51.31 (7)
  8. 8 12/11 Frances Wetherall / Lesley Smither GBR 1:53.25 (5 h2) 1:53.12 (3) 1:52.76 (8)
  9. Bulgaria
    (120=420) Velichka Mincheva (BUL/1976-80)
    (120=612) Natasha Petrova-Yanakieva (BUL/1972-80)
    ran in repêchage
  10. 4 h1 r2/3 17/18 Ineke Bakker / Marijke Kegge-Deege NED 1:52.31 (4 h2) 1:54.36 (4) –
  11. 5 h1 r2/3 24/23 Luisa Ponchio / Elisabetta Introini ITA 1:58.35 (6 h1) 1:55.29 (5) –
  12. 6 h1 r2/3 35/36 Jana Polakovicová / Helena Vašáková TCH 1:59.83 (6 h2) 1:57.34 (6) –

  13. (-=135.6) Marleen Kuppens (BEL/1976-84)
    Brigitte Vernaillen (BEL/1976)

Los Angeles 1984

  1. 1 Sweden SWE Gold
    (4800=20745) Agneta Andersson (SWE/1980-96)
    (4800=5472) Anna Olsson (SWE/1984-2000)
  2. 2 Canada CAN Silver
    (3000) Alexandra Barré (CAN/1984)
    (3000=3192) Sue Holloway (CAN/1976,84)
  3. 3 West Germany FRG Bronze
    (1920=2937) Barbara Lewe-Pohlmann-Schüttpelz (frg-GER/1976,84)
    (1920) Josefa Idem-Guerrini (GER-ITA/1984-2012)
  4. 4 Romania ROU
    (1200=3960) Agafia Orlov-Buhaev-Constantin (ROU/1976-84)
    (1200=2640) Nastasia Nichitov-Ionescu (ROU/1976,84)
  5. 5 39/40 Shirley Dery / Leslie Klein USA 1:54.61 (4 h2) 1:53.69 (1) 1:49.51 (5)
  6. 6 10/11 Bernadette Hettich / Catherine Mathevon FRA 1:53.61 (2 h1) – 1:51.40 (6)
  7. 7 25/27 Kari Ofstad / Anne Wahl NOR 1:56.19 (5 h2) 1:55.98 (2) 1:51.61 (7)
  8. 8 17/18 Lucy Perrett / Lesley Smither GBR 1:54.98 (3 h1) – 1:51.73 (8)

  9. (120=135.6) Marleen Kuppens (BEL/1976-84)
    (120) Lut Thijs BEL 1:56.17 (4 h1) 1:57.88 (3) 1:51.92 (9)
    ran in repêchage
  10. 4 h1 r2/3 20/21 Ho Kim Fai / Kitty To HKG 2:12.27 (5 h1) 2:11.71 (4) –

1988


Written 2015-07-29 - last modified 2022-08-26

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.