Judo - Mixed Team
-
1 – France FRA Gold
Sarah Leonie Cysique • Guillaume Chaine • Margaux Pinot • Axel Clerget • Romane Dicko •
(1600) Teddy Riner (FRA/2008-21)
(1600) Clarisse Agbegnenou (FRA/2016-21)
Amandine Buchard (DNS) • Madeleine Malonga (DNS) • Kilian Le Blouch (DNS) • Alexandre Iddir (DNS)
-
2 – Japan JPN Silver
Uta Abe • Shohei Ono •
(1000) Arai Chizuru (JPN/2021)
Shoichiro Mukai •
(1000) Sone Akira (JPN/2021)
(1000) Aaron Wolf (JPN/2021)
Tsukasa Yoshida • Miku Tashiro (DNS) • Shori Hamada (DNS) • Hifumi Abe (DNS) • Takanori Nagase (DNS) • Hisayoshi Harasawa (DNS)
-
=3 – Germany GER Bronze
Johannes Frey • Theresa Stoll • Igor Wandtke • Martyna Trajdos • Giovanna Scoccimarro • Eduard Trippel • Jasmin Grabowski • Dominic Ressel • Anna-Maria Wagner • Karl-Richard Frey • Sebastian Seidl • Katharina Menz (DNS)
-
=3 – Israel ISR Bronze
Peter Paltchik • Timna Nelson Levy • Tohar Butbul • Gili Sharir • Li Kochman • Raz Hershko • Or Sasson • Sagi Muki • Shira Rishony (DNS) • Inbar Lanir (DNS) • Baruch Shmailov (DNS)
-
=5 – Netherlands NED
Henk Grol • Sanne Verhagen • Tornike Tsjakadoea • Sanne van Dijke • Noël van 't End • Guusje Steenhuis • Juul Franssen (DNS) • Tessie Savelkouls (DNS) • Frank de Wit (DNS) • Michael Korrel (DNS)
-
=5 – Russian Olympic Committee ROC
Darya Mezhetskaya • Musa Mogushkov • Madina Taymazova • Mikhail Igolnikov • Aleksandra Babintseva • Tamerlan Bashayev • Nataliya Kuzyutina (DNS) • Darya Davydova (DNS) • Yakub Shamilov (DNS) • Alan Khubetsov (DNS) • Niyaz Ilyasov (DNS)
-
=7 – Mongolia MGL
Ulziibayar Duurenbayar • Dorjsurengiin Sumiya • Tsend-Ochiryn Tsogtbaatar • Bold Gankhaich • Gantulga Altanbagana • Saeid Mollaei • Otgon Munkhtsetseg (DNS) • Lkhagvasürengiin Otgonbaatar (DNS) • Lkhagvasuren Sosorbaram (DNS) • Yondonperenlei Baskhuu (DNS)
-
=7 – Brazil BRA
Larissa Pimenta • Daniel Cargnin • Maria Portela • Rafael Macedo •
(82) Mayra Aguiar (BRA/2008-21)
Rafael Silva • Eduardo Barbosa • Eduardo Yudy Santos • Rafael Buzacarini • Ketleyn Quadros (DNS) • Maria Altheman (DNS)
-
=9 – Refugee Olympic Team EOR
Javad Mahjoub • Sanda Al-Dass • Ahmad Alikaj • Muna Dahouk • Nigara Shaheen (DNS) • Popole Misenga (DNS)
-
=9 – Italy ITA
Nicholas Mungai • Odette Giuffrida • Fabio Basile • Maria Centracchio • Christian Parlati • Alice Bellandi • Francesca Milani (DNS) • Manuel Lombardo (DNS)
-
=9 – Republic of Korea KOR
Kim Min-Jong • Kim Ji-Su • An Chang-Rim • Kim Seong-Yeon • Gwak Dong-Han • Park Dae-Sol (DNS) • Han Hui-Ju (DNS) • Han Mi-Jin (DNS) • Yun Hyun-Ji (DNS) • An Ba-Ul (DNS) • Lee Seong-Ho (DNS) • Jo Gu-Ham (DNS)
-
=9 – Uzbekistan UZB
Bekmurod Oltiboev • Diyora Keldiyorova • Khikmatillokh Turaev • Gulnoza Matniyazova • Davlat Bobonov • Farangiz Khojieva • Sardor Nurillaev (DNS) • Sharofiddin Boltaboev (DNS) • Mukhammadkarim Khurramov (DNS)
Written 2008-08-15 - last modified 2008-08-15
This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here
for a full Introduction.