Fencing - Men's Individual Épée
2004
-
(8000) 1 TAGLIARIOL Matteo ITA - Italy
-
2 JEANNET Fabrice FRA - France
-
3 ABAJO Jose Luis ESP - Spain
-
4 BOCZKO Gabor HUN - Hungary
-
5 JIN SUN Jung KOR - Korea
-
6 ZAWROTNIAK Radoslaw POL - Poland
-
7 CONFALONIERI Diego ITA - Italy
-
8 VERWIJLEN Bas NED - Netherlands
-
9 FERNANDEZ BRICENO Silvio VEN - Venezuela
-
10 JEANNET Jerome FRA - France
-
11 KAUTER Michael SUI - Switzerland
-
(50=9103) Imre Géza (HUN/1996-2016)
-
13 CHUMAK Dmytro UKR - Ukraine
-
14 ROBEIRI Ulrich FRA - France
-
15 TIKHOMIROV Igor CAN - Canada
-
16 YIN Lianchi CHN - China
-
17 KELSEY Weston USA - United States
-
18 KULCSAR Krisztian HUN - Hungary
-
19 KHVOROST Maksym UKR - Ukraine
-
20 KIM Won Jin KOR - Korea
-
21 ROTA Alfredo ITA - Italy
-
22 AVDEEV Anton RUS - Russian Fed.
-
23 LIMARDO GASCON Ruben D. VEN - Venezuela
-
(0.2=5000) Wang Lei (CHN/2004-08)
-
25 MOTYKA Tomasz POL - Poland
-
26 VIDEIRA Joaquim POR - Portugal
-
27 KIM Seung Gu KOR - Korea
-
28 NIKISHYN Bogdan UKR - Ukraine
-
29 LI Guojie CHN - China
-
30 NOVOSJOLOV Nikolai EST - Estonia
-
31 INOSTROZA Paris CHI - Chile
-
32 TORKILDSEN Sturla NOR - Norway
-
33 MEJIAS Wolfang VEN - Venezuela
-
34 NABIL Ahmed EGY - Egypt
-
35 NISHIDA Shogo JPN - Japan
-
36 WIERCIOCH Adam POL - Poland
-
37 KATCHURIN Sergey KGZ - Kyrgyzstan
-
38 WOOD Mike RSA - South Africa
-
39 TORRENTE Dario RSA - South Africa
-
40 MADUMA Sello RSA - South Africa
-
41 RAMI Aissam MAR - Morocco
-
(9600) Venezuela LIMARDO GASCON Ruben
-
Norway PIASECKI Bartosz
-
Republic of Korea JUNG Jinsun
-
United States of America KELSEY Seth
Quarterfinals
-
France BOREL Yannick
-
Germany FIEDLER Joerg
-
Italy PIZZO Paolo
-
Venezuela FERNANDEZ Silvio
Round of 16
-
(24=9102) Imre Géza (HUN/1996-2016)
-
Kazakhstan ALIMZHANOV Elmir
-
Switzerland HEINZER Max
-
Estonia NOVOSJOLOV Nikolai
-
Switzerland KAUTER Fabian
-
Netherlands VERWIJLEN Bas
-
Senegal BOUZAID Alexandre
-
Uzbekistan KUDAYEV Ruslan
Round of 32
-
Morocco EL HAOUARI Abdelkarim
-
Vietnam NGUYEN Tien Nhat
-
Chile INOSTROZA BUDINICH Paris A.
-
France GRUMIER Gauthier
-
Russian Federation SUKHOV Pavel
-
Egypt FAYEZ Ayman
-
People's Republic of China LI Guojie
-
Ukraine KARUCHENKO Dmitriy
-
United States of America THOMPSON Soren
-
Poland ZAWROTNIAK Radoslaw
-
Kazakhstan ALEXANIN Dmitriy
-
Brazil SCHWANTES Athos
-
Hong Kong, China LEUNG Ka Ming
-
Republic of Korea PARK Kyoungdoo
-
(8000=8500) Park Sang-Yeong (KOR/2016-21)
-
(5000=9102) Imre Géza (HUN/1996-2016)
-
3 GRUMIER Gauthier FRA - France Bronze
-
4 STEFFEN Benjamin SUI - Switzerland
-
5 BOREL Yannick FRA - France
-
6 MINOBE Kazuyasu JPN - Japan
-
7 HEINZER Max SUI - Switzerland
-
8 NOVOSJOLOV Nikolai EST - Estonia
-
9 GAROZZO Enrico ITA - Italy
-
10 NIKISHIN Bogdan UKR - Ukraine
-
11 ANOKHIN Vadim RUS - Russian Federation
-
12 KAUTER Fabian SUI - Switzerland
-
13 BOCZKO Gabor HUN - Hungary
-
14 FAYEZ Ayman EGY - Egypt
-
15 AVDEEV Anton RUS - Russian Federation
-
16 LIMARDO Francisco VEN - Venezuela
-
17 JERENT Daniel FRA - France
-
18 VERWIJLEN Bas NED - Netherlands
-
19 PARK Kyoungdoo KOR - Republic of Korea
-
20 SUKHOV Pavel RUS - Russian Federation
-
21 LIMARDO GASCON Ruben VEN - Venezuela
-
22 PRYOR Jason USA - United States of America
-
23 BOUZAID Alexandre SEN - Senegal
-
24 HEREY Anatolii UKR - Ukraine
-
25 PIZZO Paolo ITA - Italy
-
26 FICHERA Marco ITA - Italy
-
27 BRINCK-CROTEAU Maxime CAN - Canada
-
28 REDLI Andras HUN - Hungary
-
29 RODRIGUEZ John Edison COL - Colombia
-
30 JIAO Yunlong CHN - People's Republic of China
-
31 JUNG Jinsun KOR - Republic of Korea
-
32 SCHWANTES Athos BRA - Brazil
-
33 BERAN Jiri CZE - Czech Republic
-
34 FERNANDEZ Silvio VEN - Venezuela
-
35 MELARAGNO Guilherme BRA - Brazil
-
36 KARYUCHENKO Dmytro UKR - Ukraine
-
37 FERREIRA Nicolas BRA - Brazil
-
38 ALSHATTI Abdulaziz IOA - Independent Olympic Athlete
-
1 – Romain Cannone FRA – Gold
-
2 – Gergely Siklósi HUN – Silver
-
3 – Ihor Reizlin UKR – Bronze
-
4 – Andrea Santarelli ITA –
-
5 – Sergey Bida ROC –
-
6 – Masaru Yamada JPN –
-
(500=8500) Park Sang-Yeong (KOR/2016-21)
-
8 – Mohamed El-Sayed EGY –
-
9 – Bas Verwijlen NED –
-
10 – Kazuyasu Minobe JPN –
-
11 – Alexandre Bardenet FRA –
-
12 – Ruslan Kurbanov KAZ –
-
13 – Max Heinzer SUI –
-
14 – Houssam El-Kord MAR –
-
15 – Koki Kano JPN –
-
16 – Lan Minghao CHN –
-
17 – Yannick Borel FRA –
-
18 – Rubén Limardo VEN –
-
19 – Bohdan Nikishyn UKR –
-
20 – Enrico Garozzo ITA –
-
21 – Wang Zijie CHN –
-
22 – Roman Svichkar UKR –
-
23 – Marco Fichera ITA –
-
24 – Curtis McDowald USA –
-
25 – Jakub Jurka CZE –
-
26 – Jacob Hoyle USA –
-
27 – Gwon Yeong-Jun KOR –
-
28 – Sergey Khodos ROC –
-
29 – Benjamin Steffen SUI –
-
30 – Yeisser Ramirez USA –
-
31 – Dong Chao CHN –
-
32 – Roman Petrov KGZ –
-
33 – Ma Se-Geon KOR –
-
34 – Marc-Antoine Blais Bélanger CAN –
-
35 – Michele Niggeler SUI –
-
36 – Pavel Sukhov ROC –
Written 2008-08-18 - last modified 2008-08-18
This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here
for a full Introduction.