Rowing - Men's Double Sculls

1984

Soul 1988

  1. 1 Netherlands NED Gold
    (8000=12000) Ronald Florijn (NED/1988)
    (8000=16800) Nico Rienks (NED/1988-92)
  2. 2 Switzerland SUI Silver
    (5000=6200) Beat Schwerzmann (SUI/1988-92)
    (5000=7645) Ueli Bodenmann (SUI/1988-96)
  3. 3 Soviet Union URS Bronze
    (3200=10120) Vasily Yakusha (UKR/1980,88)
    (3200=4378) Oleksandr Marchenko (UKR/1988,96-2000)
  4. 4 West Germany FRG
  5. 5 East Germany GDR
    (1500=7875) Uwe Heppner (GER/1980,88)
  6. 6 Denmark DEN
  7. 7 Spain ESP
  8. 8 Bulgaria BUL
  9. 9 Italy ITA
  10. 10 Canada CAN
  11. 11 Norway NOR
  12. 12 Finland FIN
  13. 4 h1 r2/4 Mexico MEX
  14. 4 h2 r2/4 Chile CHI
  15. 4 h3 r2/4 Greece GRE
  16. 5 h1 r2/4 United States USA
    (6.5=3207) Kevin Still (USA/1984-88)
  17. 5 h3 r2/4 Austria AUT

Barcelona 1992

  1. 1 Australia AUS Gold
    (8000) Steve Hawkins (AUS/1992)
    (8000=9070) Peter Antonie (AUS/1988-96)
  2. 2 Austria AUT Silver
    (5000=6320) Arnold Jonke (AUT/1988-2000)
    (5000=6250) Christoph Zerbst (AUT/1992-96)
  3. 3 Netherlands NED Bronze
    (3200=6460) Henk Jan Zwolle (NED/1988-96)
    (3200=16800) Nico Rienks (NED/1988-92)
  4. 4 Estonia EST
  5. 5 Poland POL
  6. 6 Spain ESP
  7. 7 Canada CAN
  8. 8 Germany GER
  9. 9 United States USA
  10. 10 Hungary HUN
  11. 11 Switzerland SUI
  12. 12 Unified Team EUN
  13. 13 Finland FIN
  14. 14 Argentina ARG
  15. 15 Mexico MEX
  16. 16 Bulgaria BUL
  17. 17 Sweden SWE
  18. 18 Portugal POR
  19. 19 Hong Kong HKG

Atlanta 1996

  1. 1 Italy ITA Gold
    (8000=19200) Davide Tizzano (ITA/1988,96)
    (8000=16000) Agostino Abbagnale (ITA/1988,96-2000)
  2. 2 Norway NOR Silver
    (5000=8120) Kjetil Undset (NOR/1992-2000)
    (5000=5120) Steffen Størseth (NOR/1996-2000)
  3. 3 France FRA Bronze
    (3200=3700) Frédéric Kowal (FRA/1996-2000)
    (3200=3755) Samuel Barathay (FRA/1992-2000)
  4. 4 Denmark DEN
  5. 5 Austria AUT
    (1250=6320) Arnold Jonke (AUT/1988-2000)
    (1250=6250) Christoph Zerbst (AUT/1992-96)
  6. 6 Germany GER
  7. 7 Canada CAN
    (500=3700) Michael Forgeron (CAN/1992-96)
  8. 8 Australia AUS
    (320=9070) Peter Antonie (AUS/1988-96)
  9. 9 Latvia LAT
  10. 10 Belgium BEL
  11. 11 Slovakia SVK
  12. 12 Croatia CRO
  13. 13 Poland POL
    (32=6372) Kajetan Broniewski (POL/1988-96)
  14. 14 Slovenia SLO
    Erik Tul 20 Men's Double Sculls 14
    (20=21275) Luka Spik (SLO/1996-2012)
  15. 15 Brazil BRA
  16. 16 Hungary HUN
  17. 17 Great Britain GBR
    (5=9605) James Cracknell (GBR/1996-2004)
  18. 3 h1 r3/4 Spain ESP
  19. 4 h2 r3/4 South Korea KOR

Sydney 2000

  1. Slovenia (8000=21275) Luka Spik (SLO/1996-2012)
    (8000=21250) Iztok Cop (SLO/2000-12)
  2. Norway (5000=7500) Olaf Tufte (NOR/2000-08)
    (5000) Fredrik Bekken (NOR/1996-2000)
  3. Italy
    (3200=3356) Giovanni Calabrese (ITA/1988,96-2000)
    (3200) Nicola Sartori (ITA/2000)
  4. 4 5 MAYER Sebastian GER ROEHNERT Stefan
  5. 5 6 PETO Tibor HUN HALLER Akos
  6. 6 1 KOROL Adam POL KOLBOWICZ Marek

  7. (500=3700) Frédéric Kowal (FRA/1996-2000)
    (500=9825) Adrien Hardy (FRA/2000-12)
  8. 2 4 NUZUM Henry USA FERRY Mike
  9. 3 2 GULOV Leonid EST SILIN Andrei
  10. 4 1 SAMUELSON Bertil DEN KALISZAN Bo
  11. 5 5 ZAYTSEV Kostyantyn UKR PRONENKO Kostyantyn
  12. 6 6 HERNANDEZ Yoennis CUB MARTINEZ Yosbel
  13. 1 1 HALLETT Todd CAN SEITERLE Dominic
  14. 2 3 JUKIC Ivan CRO JARNJEVIC Tihomir
  15. 3 2 HUA Lingjun CHN LIANG Hongming
  16. 4 4 MONTESERIN Mauricio ESP RIOS Jaime

Athina 2004

  1. France
    (8000) Sébastien Vielledent (FRA/2004)
    (8000=9825) Adrien Hardy (FRA/2000-12)
  2. (5000=21275) Luka Spik (SLO/1996-2012)
    (5000=21250) Iztok Cop (SLO/2000-12)
  3. (3200=4000) Rossano Galtarossa (ITA/2004)
    (3200=4000) Alessio Sartori (ITA/2004)
  4. 4 2 EST (b) GULOV Leonid (s) ENDREKSON Tonu
  5. 5 6 CZE (b) DOLECEK JR Milan (s)
    (1250=14575) Ondřej Synek (CZE/2004-12)
  6. 6 1 USA (b) ABDULLAH Aquil (s) NUZUM Henry
  7. 7 7 NOR (b) SIMONSEN Nils-Torolv (s) ADAMSEN Morten
  8. 1 3 GBR (b) WELLS Matthew (s) LANGRIDGE Matthew
  9. 2 2 GER (b) BERTRAM Rene (s) SCHREIBER Christian
  10. 3 5 CUB (b) MARTINEZ HECHEVARRIA Yosbel (s) HERNANDEZ ARRUEZ Yoennis
  11. 4 4 HUN (b) HALLER Akos (s) BENCSIK Gabor
  12. 5 1 AUS (b) LONG Brendan (s) HARDCASTLE Peter

2008


Written 2004-08-30 - last modified 2004-08-30

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.