Judo - Men's Open

Tokyo 1964

  1. (9600) Anton Geesink (NED/1964)
  2. (6000) Kaminaga Akio (JPN/1964)
  3. (3120=3940) Klaus Glahn (frg-GER/1964,72)
  4. (3120) Ted Boronovskis (AUS/1964)
    second and third in repêchage
  5. (1500) John Ryan (IRL/1964)
  6. (960) Thomas Ong (PHI/1964)
    second in pool
  7. (960) Ben Campbell (USA/1964)
    third in pools (7-9)
  8. (408) Alan Petherbridge (GBR/1964)
  9. (408) Ali Hachicha (TUN/1964)
Campbell was second in his pool, but he left his place in the repêchage to Ong.

In 1964, the Open class had a separate field, from 1972, the heavyweight athletes (and some lighter ones) competed also in the open class.

München 1972

  1. (6400) Wim Ruska (NED/1972)
  2. (4000) Vitaly Kuznetsov (urs-RUS/1972,80)
  3. (2080) Jean-Claude Brondani (FRA/1972)
  4. (2080=6688) Angelo Parisi (GBR-FRA/1972,80-84)
    lost in repêchage round three (5-6)
  5. (820=3940) Klaus Glahn (frg-GER/1964,72)
  6. (820) Doug Rogers (CAN/1964,72)
    lost in quarterfinal (7-8)
  7. (328) Johnny Watts (USA/1972)
  8. (328) Shinomaki Masatoshi (JPN/1972)
    lost in repêchage round two (9-10)
  9. (130) Tijini Ben Kassou (MAR/1972)
  10. (130) Chiaki Ishii (BRA/1972)
    lost in round two (11-16)
  11. (27) Petr Jákl (tch-CZE/1972)
  12. (27) Pavle Bajčetić (yug-SRB/1972)
  13. (27) Petrovszky Mihály (HUN/1972-76)
  14. (27) Matthew Folan (IRL/1972)
  15. (27) Fernando García (PHI/1972)
  16. (27) Antonio Gallina (ARG/1972)
    lost in repêchage round one (17-18)
  17. (3.28) Luvsansharavyn Rentsendorj (MGL/1972)
  18. (3.28) Barry Johnson (AUS/1972)
    lost in round one (19-26)
  19. (0.528) Klaus Hennig (gdr-GER/1972)
  20. (0.528=2.635) Abdoulaye Djiba (SEN/1972-76)
  21. (0.528) Juang Jen-Wuh (TPE/1972)
  22. (0.528) Johann Pollak (AUT/1972-76)
  23. (0.528) Ueli Falk (SUI/1972)
  24. (0.528) Epigmenio Exiga (MEX/1972)
  25. (0.528) Pierre Smets (BEL/1972)
  26. (0.528) Santiago Ojeda (ESP/1972)

Montréal 1976

  1. (6400) Uemura Haruki (JPN/1976)
  2. (4000) Keith Remfry (GBR/1972-76)
  3. (2080) Shota Chochishvili (urs-GEO/1972-76)
  4. (2080) Jo Jae-Gi (KOR/1976)
  5. (820) Jorge Portelli (ARG/1976)
  6. (820) Jean-Luc Rougé (FRA/1976-80)
    lost in quarterfinal (7-8)
  7. (328) Vladimír Novák (tch-CZE/1976)
  8. (328) Klaus Wallas (AUT/1976)
    lost in repêchage round two (9-10)
  9. (130) Pak Jong-Gil (PRK/1976)
  10. (130) Günther Neureuther (frg-GER/1976,84)
    lost in round two (11-15)
  11. (31.12) Jimmy Wooley (USA/1972-76)
  12. (31.12) Radomir Kovačević; (yug-BIH/1976-84)
  13. (31.12) Imre Varga (HUN/1972-80)
  14. (31.12) José Ibáñez (CUB/1972-76)
  15. (31.12) Johan Schåltz (SWE/1976)
    lost in round one (16-23)
  16. (2.107) Hans-Jakob Schädler (LIE/1972-76)
  17. (2.107) Tom Greenway (CAN/1976)
  18. (2.107) Markku Airio (FIN/1976)
  19. (2.107) José Chandri (PUR/1976)
  20. (2.107) Waldemar Zausz (POL/1976)
  21. (2.107=6402) Dietmar Lorenz (GER/1976-80)
  22. (2.107) José Cornavaca (NCA/1976)
  23. (2.107=2.635) Abdoulaye Djiba (SEN/1972-76)

Moskva 1980

  1. (6400=6402) Dietmar Lorenz (GER/1976-80)
  2. (4000=6688) Angelo Parisi (GBR-FRA/1972,80-84)
  3. (2080) Arthur Mapp (GBR/1980)
  4. (2080) Ozsvár András (HUN/1980)
  5. (820) Sergey Novikov (urs-RUS/1976-80)
  6. (820) Dambajavyn Tsend–Ayuush (MGL/1976-80)
  7. (130) Dimitar Zapryanov (BUL/1980,88)
  8. 8T Franz Berger 22 Austria AUT
  9. 7 Pavel Dr?goi 24 Romania ROU
    lost in round two (10-14)
  10. (49.12*) Wálter Carmona (BRA/1980-88)
  11. 10T John de Wet 26 Zimbabwe ZIM
  12. (49.12) Abdoulaye Kote (SEN/1976-80)
  13. 10T Said Achtar 23 Syria SYR
  14. (49.12) Robert Van de Walle (BEL/1976-92)
  15. 15T Jaakko Saari 22 Finland FIN
  16. 15T Peter Adelaar 33 Netherlands NED
  17. 15T Kim Myong-Gyu 27 North Korea PRK
  18. 15T Wojciech Reszko 23 Poland POL

Los Angeles 1984

  1. (6400) Yasuhiro Yamashita (JPN/1984)
  2. (4000) Mohamed Ali Rashwan (EGY/1984-88)
  3. (2080) Mihai Cioc (ROU/1980-84)
  4. (2080) Arthur Schnabel (frg-GER/1976,84)
  5. 5T Laurent del Colombo 25 France FRA
  6. 5T Xu Guoqing 26 China CHN
  7. 7T Lansana Coly 26 Senegal SEN
  8. 7T Bechir Kiiari 24 Tunisia TUN
  9. 9T Fred Blaney 28 Canada CAN
  10. 9T Kim Gwan-Hyeon 29 South Korea KOR
  11. 11T Juha Salonen 22 Finland FIN
  12. 11T Clemens Jehle 25 Switzerland SUI
  13. 11T Dewey Mitchell 27 United States USA
  14. 11T Paul Radburn 29 Great Britain GBR
  15. 11T Kolbeinn Gíslason 28 Iceland ISL


Written 2015-08-14 - last modified 2022-11-07

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.