Kayak - Men's K2 1000 m

Ciudad de México 1968

  1. Soviet Union
    (4800) Oleksandr Shaparenko (urs-UKR/1968-76)
    (4800) Vladimir Morozov (urs-TKM/1964-72)
  2. Hungary
    (3000) Giczy Csaba (HUN/1968,76)
    (3000) Timแr Istvแn (HUN/1968)
  3. Austria
    (1920) Gerhard Seibold (AUT/1968-72)
    (1920=2233) Günther Pfaff (AUT/1964-76)
  4. Netherlands
    (1200=5148) Paul Hoekstra (NED-BEL/1964-68,76)
    (1200=4500) Toon Geurts (NED/1960-68)
  5. Sweden
    (750=801) Lars Andersson (SWE/1968-76)
    (750=5550) Gunnar Utterberg (SWE/1964-72)
  6. Romania
    (480) Atanasie Sciotnic (ROU/1964-72)
    (480) Aurel Vernescu (ROU/1960-72)
  7. Belgium
    (300=780) Jean-Pierre Burny (BEL/1968-76)
    (300=303.2) Herman Naegels (BEL/1968-72)
  8. Italy
    (192=672) Cesare Beltrami (ITA/1964-68)
    (192=672) Cesare Zilioli (ITA/1960-68)
  9. West Germany
    (120=2040) Holger Zander (frg-GER/1964-68)
    (120) Berni Schulze (frg-GER/1964-68)
    fourth in semifinal:
  10. Canada
    (51) Arpad Simonyik (CAN/1964-68)
    (51=63.9) Jean Barré (CAN/1968-72)
  11. Yugoslavia
    (51=102) Staniša Radmanović (yug-SRB/1960-68)
    (51) Zlatomir Šuvački (yug-SRB/1968-72)
  12. East Germany
    (51) Klaus Heinroth (gdr-GER/1968)
    (51) Manfred Ehrhardt (gdr-GER/1968)
    fifth in semifinal
  13. Great Britain
    (12.9) Peter Lawler (GBR/1964-72)
    (12.9) Mark Whitby (GBR/1968)
  14. Côte d'Ivoire
    (12.9=13.71) Paul Gnamia M'Boule (CIV/1968-72)
    (12.9) N'Gama (CIV/1968-72,84)
  15. Australia
    (12.9=268.8) Adrian Powell (AUS/1964-76)
    (12.9=25.8) John Southwood (AUS/1968-76)
    ran in repêchage:
  16. United States
    (4.8) Paul Beachem (USA/1960,68)
    (4.8) Peter Weigand (USA/1968)
  17. Mexico
    (3) Alonso Heinze (MEX/1968)
    (3) Jerónimo Gómez (MEX/1968)
    did not start:
  18. Finland
    Karl-Gustav von Alfthan (FIN/1968)
    Heikki Mไkelไ (FIN/1968-76)
  19. Denmark
    (-=120) Hans-Viggo Knudsen (DEN/1964-68)
    Erik Hansen (DEN/1960-72)
  20. Norway
    Egil Søby (NOR/1968-72)
    Jan Johansen (NOR/1968-72)

München 1972

  1. Soviet Union
    (4800) Nikolay Gorbachov (urs-BLR/1972)
    (4800) Vikt'or K'rat'asiuk'i (urs-GEO/1972)
  2. Hungary
    (3000) Deme József (HUN/1972-80)
    (3000) Rátkai János (HUN/1972-80)
  3. Poland
    (1920) Władysław Szuszkiewicz (POL/1964-72)
    (1920) Rafał Piszcz (POL/1964-72)
  4. East Germany
    (1200) Reiner Kurth (gdr-GER/1972)
    (1200) Alexander Slatnow (gdr-GER/1972)
  5. Romania
    (750) Costel Coșniță (ROU/1972)
    (750) Vasile Simioncenco (ROU/1972-76)
  6. France
    (480) Jean-Pierre Cordebois (FRA/1968-72)
    (480) Didier Niquet (FRA/1972)
  7. Austria
    (300=2233) Günther Pfaff (AUT/1964-76)
    (300) Helmut Hediger (AUT/1968-72)
  8. West Germany
    (192) Hans-Jürgen Riemenschneider (frg-GER/1972)
    (192) Horst Mattern (frg-GER/1968-72)
  9. Bulgaria
    (120) Vasil Chilingirov (BUL/1972-76)
    (120) Aleksandar Donkov (BUL/1972)
    fourth in semifinal:
  10. Denmark
    (51) Jens Sørensen (DEN/1972)
    (51) Jørgen Andersen (DEN/1968-72)
  11. Australia
    (51=268.8) Adrian Powell (AUS/1964-76)
    (51) Graham Johnson (AUS/1972)
  12. Spain
    (51=2271) Herminio Menéndez (ESP/1972-84)
    (51) José María Esteban (ESP/1972-76)
    fifth in semifinal:
  13. Sweden
    (12.9) Berndt Andersson (SWE/1972-80)
    (12.9) Bo Berglund (SWE/1972)
  14. Great Britain
    (12.9) Doug Parnham (GBR/1972-80)
    (12.9) Robin Avery (GBR/1972)
  15. Canada
    (12.9=204.9) Denis Barré (CAN/1972-76)
    (12.9=63.9) Jean Barré (CAN/1968-72)
    sixth in semifinal:
  16. USA
    (3.24) Jack Brosius (USA/1972)
    (3.24) Alan Whitney (USA/1972)
  17. Belgium
    (3.24) Marc Moens (BEL/1968-72)
    (3.24=303.2) Herman Naegels (BEL/1968-72)
  18. Italy
    (3.24) Paolo Malacarne (ITA/1972)
    (3.24) Francesco De Santis (ITA/1972)
    fourth in repêchage:
  19. Ireland
    (0.81=1.62) Howard Watkins (IRL/1972-76)
    (0.81) Brendan O'Connell (IRL/1972-76)
  20. Côte d'Ivoire
    (0.81) Barthélemy Koffi Baugré (CIV/1972)
    (0.81=13.71) Paul Gnamia M'Boule (CIV/1968-72)
  21. Cuba
    (0.81) Edicto Gilbert (CUB/1972)
    (0.81) Rogelio Chirino (CUB/1972)
    fifth in repêchage:
  22. New Zealand
    (0.204*) Don Cooper (NZL/1972-76)
    (0.204) Tom Dooney (NZL/1972)
  23. Mexico
    (0.204) Gilberto Soriano (MEX/1972)
    (0.204) Horacio Flores (MEX/1972)
    sixth in repêchage:
  24. Yugoslavia
    (0.075) Ivan Ohmut (yug-SRB/1972)
    (0.075) Miloš Kralj (yug-SLO/1972)
    did not start in repêchage:
  25. Norway
    (0.075) Terje Wesche (NOR/1972)
    (0.075) Per Blom (NOR/1972)

Montréal 1976

  1. Soviet Union
    (4800) Vladimir Romanovsky (urs-BLR/1976)
    (4800) Serhiy Nahorniy (urs-UKR/1976-80)
  2. East Germany
    (3000) Bernd Olbricht (gdr-GER/1976-80)
    (3000) Joachim Mattern (gdr-GER/1972-76)
  3. Hungary
    (1920) Bakó Zoltán (HUN/1972-76)
    (1920=4920) Szabó István (HUN/1972-80)
  4. France
    (1200) Jean-Paul Hanquier (FRA/1976)
    (1200) Alain Lebas (FRA/1976-80)
  5. Spain
    (750) Guillermo del Riego (ESP/1976-84)
    (750) José Seguín (ESP/1976)
  6. Belgium
    (480=5148) Paul Hoekstra (NED-BEL/1964-68,76)
    (480=780) Jean-Pierre Burny (BEL/1968-76)
  7. Romania
    (300) Policarp Malîhin (ROU/1976)
    (300) Larion Serghei (ROU/1976)
  8. Canada
    (192) Steve King (CAN/1976)
    (192=204.9) Denis Barré (CAN/1972-76)
  9. Bulgaria
    (120) Lazar Hristov (BUL/1976-80)
    (120) Borislav Borisov (BUL/1976-80)
    fourth in semifinal:
  10. Poland
    (51) Ryszard Tylewski (POL/1976)
    (51) Daniel Wełna (POL/1976-80)
  11. Sweden
    (51) Anders Andersson (SWE/1976-80)
    (51=801) Lars Andersson (SWE/1968-76)
  12. Czechoslovakia
    (51) Zdeněk Bohutínský (tch-CZE/1972-76)
    (51) Ladislav Souček (tch-CZE/1972-76)
    fifth in semifinal:
  13. Austria
    (12.9) Hans Peter Mayr (AUT/1976-80)
    (12.9=2233) Günther Pfaff (AUT/1964-76)
  14. Australia
    (12.9=268.8) Adrian Powell (AUS/1964-76)
    (12.9=25.8) John Southwood (AUS/1968-76)
  15. Norway
    (12.9) Morten Opsahl (NOR/1976)
    (12.9) Andreas Orheim (NOR/1976)
    sixth in semifinal:
  16. Italy
    (3.24=123.2) Danio Merli (ITA/1976-80)
    (3.24) Giorgio Sbruzzi (ITA/1976)
  17. West Germany
    (3.24) Rudolf Blaß (frg-GER/1972-76)
    (3.24) Erich Pasch (frg-GER/1972-76)
  18. United States
    (3.24) Bruce Barton (USA/1976)
    (3.24) Pete Deyo (USA/1976)
    fourth in repêchage:
  19. Ireland
    (0.81) Ian Pringle (IRL/1976-84)
    (0.81=1.62) Howard Watkins (IRL/1972-76)
  20. Netherlands
    (0.81) Arend Bloem (NED/1976)
    (0.81) Lo Jacobs (NED/1976)
  21. Great Britain
    (0.81) Stephen Brown (GBR/1976-80)
    (0.81) Norman Mason (GBR/1976)
    fifth in repêchage:
  22. New Zealand
    (0.204) Rod Gavin (NZL/1976)
    (0.204) John Leonard (NZL/1976)
  23. Mexico
    (0.204) Juan Bostelmann (MEX/1976)
    (0.204) Hermelindo Soto (MEX/1972-76)
  24. Hong Kong
    (0.204) Hui Cheong (HKG/1976)
    (0.204) Ng Hin Wan (HKG/1976,84)

Moskva 1980

  1. 1 Soviet Union URS Gold
    (4800) Vladimir Parfenovich (BLR/1980)
    (4800) Serhiy Chukhray (urs-UKR/1976-80)
  2. Hungary
    (3000=4920) Szabó István (HUN/1972-80)
    (3000) Joós István (HUN/1980)
  3. Spain
    (1920) Luis Ramos (ESP/1976-84)
    (1920=2271) Herminio Menéndez (ESP/1972-84)
  4. 4 122/125 Alexandru Giura / Nicolae ?icu ROU 3:26.50 (3 h1) – 3:37.00 (2 h2) 3:28.94 (4)
  5. 5 68/73 Peter Hempel / Harry Nolte GDR 3:25.71 (2 h1) – 3:32.77 (1 h3) 3:31.02 (5)
  6. 6 33/32 Jos้ Marrero / Reynaldo Cunill CUB 3:34.04 (1 h3) – 3:35.09 (2 h3) 3:31.12 (6)
  7. 7 79/77 Ron Stevens / Gert Jan Lebbink NED 3:29.74 (4 h1) 3:35.97 (1 h1) 3:37.30 (3 h1) 3:33.18 (7)

  8. (192) Alan Thompson (NZL/1980-88) Geoff Walker NZL 3:38.13 (2 h3) – 3:38.64 (3 h2) 3:33.83 (8)
  9. Italy
    (120) 9 96/97 Antonio Mastrandrea /
    (120=123.2) Danio Merli (ITA/1976-80)
    fourth in semifinal

  10. (51) Jiří Svoboda (tch-CZE/1976-80)
    (51) Vladimír Dolejš (tch-CZE/1976-80)
  11. 4 h2 r3/4 8/12 Herbert Havlik / Dietmar Schl๖glmann AUT 3:28.95 (4 h2) 3:32.08 (1 h2) 3:38.91 (4 h2) –
  12. 4 h3 r3/4 56/63 Christopher Ballard / Neil Robson GBR 3:28.37 (3 h2) – 3:40.31 (4 h3) –
    fifth in semifinal:
  13. Belgium
    (12.9) Jos Broeckx (BEL/1972-80)
    (12.9) Paul Stinckens (BEL/1972-80)
  14. 5 h2 r3/4 129/131 Peter Ammann / Dionys Thalmann SUI 4:11.02 (5 h3) 3:41.19 (3 h1) 3:43.12 (5 h2) –
  15. 5 h3 r3/4 139/140 Jens Nordqvist / Thomas Ohlsson SWE 3:40.37 (7 h1) 3:32.43 (2 h2) 3:40.59 (5 h3) –
  16. 4 h2 r2/4 108/105 Krzysztof Lepianka / Andrzej Klimaszewski POL 3:31.80 (5 h1) 3:33.31 (4 h2) – –
  17. DNS 164/163 Milan Janic / Jovan ะolic YUG – (DNS h2) – – –
  18. DNS 54/51 Francis Hervieu /
    (-=120) Alain Lebas (FRA/1976-80)

  19. (-=120) Lazar Hristov (BUL/1976-80) Georgi Danchev BUL – (DNS h3) – – –

Los Angeles 1984

  1. 1 Canada CAN Gold OB
    (4800) Hugh Fisher (CAN/1976,84-88)
    (4800) Alwyn Morris (CAN/1984-88)
  2. 2 France FRA Silver
    (3000) Bernard Brégeon (FRA/1984-88)
    (3000) Patrick Lefoulon FRA 3:31.60 (4 h1) 3:40.88 (1 h1) 3:32.35 (3 h1) 3:25.97 (2) Silver
  3. 3 5/6 Barry Kelly / Grant Kenny AUS 3:28.73 (2 h2) – 3:30.24 (2 h1) 3:26.80 (3) Bronze
  4. 4 161/168 Terry Kent / Terry White USA 3:30.87 (2 h1) – 3:29.81 (3 h3) 3:27.01 (4)
  5. 5 74/75 Matthias Seack / Oliver Seack FRG 3:28.30 (1 h2) – 3:30.18 (2 h2) 3:27.28 (5)
  6. 6 104/105 Daniele Scarpa / Francesco Uberti ITA 3:28.82 (3 h2) – 3:28.25 (1 h3) 3:27.46 (6)
  7. 7 Spain ESP
    (300=2271) Herminio Menéndez (ESP/1972-84)
    (300=1050) Guillermo del Riego (ESP/1976-84)
  8. 8 148/156 Bengt Andersson / Karl Sundqvist SWE 3:31.72 (1 h3) – 3:29.80 (2 h3) 3:29.39 (8)
  9. 9 14/15 Patrick De Bucke / Patrick Hanssens BEL 3:37.92 (5 h3) 3:52.20 (3 h1) 3:31.00 (3 h2) 3:32.92 (9)
    fourth in semifinal
  10. 4 h1 r3/4 79/82 Christopher Canham / Jan Raciborski GBR 3:35.93 (3 h3) – 3:35.77 (4 h1) –
  11. 4 h2 r3/4 11/12 Werner Bachmayer / Wolfgang Hartl AUT 3:31.58 (3 h1) – 3:31.60 (4 h2) –
  12. 4 h3 r3/4 – Alexandru Dulau / Ion Geanta ROU 3:35.25 (5 h2) 3:41.03 (2 h1) 3:29.99 (4 h3) –
    fifth in semifinal
  13. 5 h1 r3/4 127/129 Robert Jenkinson / Edwin Richards NZL 3:37.69 (4 h3) 3:45.97 (3 h2) 3:38.80 (5 h1) –
  14. 5 h2 r3/4 94/95 Gert Jan Lebbink / Ron Stevens NED 3:34.04 (2 h3) – 3:36.36 (5 h2) –
  15. Norway
    (12.9) Harald Amundsen /
    (12.9) Einar Rasmussen (NOR/1976,84-88)
  16. 4 h1 r2/4 28/30 Chu Zhengyong / Peng Bo CHN 3:52.98 (6 h1) 3:53.22 (4 h1) – –
  17. 4 h2 r2/4 109/110 Kazumori Koike / Hisao Yanagisawa JPN 3:49.63 (6 h2) 4:00.02 (4 h2) – –

1988


Written 2015-07-29 - last modified 2022-08-22

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.