Canoeing - Men's C2 1000 m
-
Czechoslovakia
(8000) Vladimír Syrovátka (tch-CZE/1936)
(8000=31500) Jan Brzák-Felix (tch-CZE/1936-52)
-
Austria
(5000) Rupert Weinstabl (AUT/1936)
(5000) Karl Proisl (AUT/1936)
-
Canada
(3200) Warren Saker (CAN/1936)
(3200) Harvey Charters (CAN/1936)
-
Germany
(2000) Hans Wedemann (GER/1936)
(2000) Heinrich Sack (GER/1936)
-
United States
(1250) Clarence McNutt (USA/1936)
(1250) Robert Graf (USA/1936)
-
Czechoslovakia
(8000=31500) Jan Brzák-Felix (tch-CZE/1936-52)
(8000=13000) Bohumil Kudrna (tch-CZE/1948-52)
-
United States
(5000) Steve Lysak (USA/1948)
(5000) Steve Macknowski (USA/1948)
-
France
(3200=7920) Georges Dransart (FRA/1948-56)
(3200) Georges Gandil (FRA/1948)
-
Canada
(2000) Douglas Bennett (CAN/1948)
(2000) Harry Poulton (CAN/1948)
-
Austria
(1250) Karl Molnar (AUT/1948)
(1250) Viktor Salmhofer (AUT/1948)
-
Sweden
(800) Gunnar Johansson (SWE/1948)
(800) Werner Wettersten (SWE/1948,56)
-
Great Britain
(500) Mike Symons (GBR/1948)
(500) Hugh Van Zwanenberg (GBR/1948)
-
Belgium
(320) Hubert Coomans (BEL/1948)
(320) Jean Dubois (BEL/1948)
-
Denmark
(8000) Peder Rasch (DEN/1952)
(8000) Finn Haunstoft (DEN/1952-56)
-
Czechoslovakia
(5000=31500) Jan Brzák-Felix (tch-CZE/1936-52)
(5000=13000) Bohumil Kudrna (tch-CZE/1948-52) -
Germany
(3200=3363) Egon Drews (GER/1952-56)
(3200) Wilfried Soltau (GER/1952-56)
-
France
(2000=7920) Georges Dransart (FRA/1948-56)
(2000) Armand Loreau (FRA/1952)
-
Hungary
(1250) Bodor István (HUN/1952)
(1250) Tuza József (HUN/1952)
-
Austria
(800=1000) Kurt Liebhart (AUT/1952,60)
(800) Engelbert Lulla (AUT/1952)
-
United States
(500) John Haas (USA/1952-56)
(500) Frank Krick (USA/1952-56)
-
Canada
(320) Arthur Johnson (CAN/1952)
(320) Tom Hodgson (CAN/1952-56)
fifth in semifinal
-
Finland
(162.5) Tuomo Tuormaa (FIN/1952)
(162.5) Matti Havulinna (FIN/1952)
-
Sweden
(162.2) Rune Blomqvist (SWE/1952)
(162.5) Harry Lindbäck (SWE/1952)
sixth in semifinal
-
Soviet Union
(80) Aleksandr Krasavin (urs-RUS/1952)
(80) Sergey Chumakov (urs-RUS/1952)
-
Romania
(8000=10000) Dumitru Alexe (ROU/1956-60)
(8000) Simion Ismailciuc (ROU/1956)
-
Soviet Union
(5000) Pavel Kharin (urs-RUS/1952-56)
(5000) Gratsian Botev (RUS/1956)
-
Hungary
(3200) Wieland Károly (HUN/1956)
(3200) Mohácsi Ferenc (HUN/1956)
-
France
(2000=7920) Georges Dransart (FRA/1948-56)
(2000) Marcel Renaud (FRA/1952-56)
-
Australia
(1250) Bill Jones (AUS/1956)
(1250) Tom Ohman (AUS/1956)
-
Austria
(800) Otto Schindler (AUT/1956)
(800) Walter Waldner (AUT/1956)
-
Canada
(500) Bert Oldershaw (CAN/1948-56)
(500) Bill Collins (CAN/1956)
-
Denmark
(320) Kaj Sylvan (DEN/1956)
(320) Gerner Christiansen (DEN/1956)
fifth in semifinal
-
Germany
(162.5=3363) Egon Drews (GER/1952-56)
(162.5) Herbert Kirschner (GER/1956)
-
United States
(162.5) George Byers (USA/1956)
(162.5=242.5) Richard Moran (USA/1956-60)
-
Soviet Union
(8000) Leonid Geyshtor (urs-BLR/1960)
(8000) Serhiy Makarenko (urs-UKR/1960)
-
Italy
(5000) Aldo Dezi (ITA/1960)
(5000) Francesco La Macchia (ITA/1960)
-
Hungary
(3200) Fárkas Imre (HUN/1956-60)
(3200=3213) Törő András (HUN-USA/1960-64,72-76)
-
Romania
(2000=3250) Igor Lipalit (ROU/1960-64)
(2000=10000) Dumitru Alexe (ROU/1956-60)
-
Czechoslovakia
(1250) Jiří Kodeš (tch-CZE/1960)
(1250) Václav Vokál (tch-CZE/1960)
-
Bulgaria
(800) Marin Gopov (BUL/1960)
(800) Toma Sokolov (BUL/1960)
-
Germany
(500) Willi Mehlberg (GER/1960)
(500) Werner Ulrich (GER/1960)
-
France
(320) Georges Turlier (FRA/1952,60)
(320) Michel Picard (FRA/1960)
-
Austria
(200=1000) Kurt Liebhart (AUT/1952,60)
(200) Herwig Dirnböck (AUT/1960)
fourth in repêchage
-
Canada
(125) John Beedell (CAN/1960)
(125) Joseph Derochie CAN/1960)
did not finish in repêchage
-
United States
(80) Arnold Demos (USA/1960)
(80=242.5) Richard Moran (USA/1956-60)
-
Soviet Union
(8000) Andriy Khimich (urs-UKR/1964)
(8000) Stepan Oshchepkov (urs-RUS/1964)
-
France
(5000) Jean Boudehen (FRA/1964)
(5000) Michel Chapuis (FRA/1964)
-
Denmark
(3200) Peer Norrbohm (DEN/1964)
(3200) John Rungsted Sørensen (DEN/1964)
-
Hungary
(2000) Hajba Antal (HUN/1964)
(2000) Soltész Árpád (HUN/1964)
-
Romania
(1250=3250) Igor Lipalit (ROU/1960-64)
(1250) Achim Sidorov (ROU/1964)
-
Germany
(800) Klaus Böhle (GER/1964)
(800) Detlef Lewe (frg-GER/1960-72)
-
Canada
(500) Andor Elbert (CAN/1964)
(500) Fred Heese (CAN/1964)
-
Czechoslovakia
(320) Miloslav Houzim (tch-CZE/1964)
(320=520) Rudolf Pěnkava (tch-CZE/1964-68)
-
Finland
(200) Kari Mäkinen (FIN/1964)
(200) Rudolf Närjänen (FIN/1964)
ran in repêchage
-
Japan
(125) Iwamura Shunichi (JPN/1964)
(125) Honda Daisaburo (JPN/1964)
-
USA
(80) James O'Rourke, Jr. (USA/1964)
(80) Joe Dronzek (USA/1964)
-
Australia
(50) Fred Wasmer (AUS/1964)
(50) Vid Juricskay (AUS/1964)
1968
Written 2014-03-02 - last modified 2020-10-21
This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here
for a full Introduction.