Great Olympians

Biographies - TSU


Tsuboi Unoko

B. 1917-12-13, represented Japan
Aquatics - Swimming
1936 HP
Women's 200 metres Breaststroke SF:12th 60
60


Tsubokawa Takemitsu

B. 1909, Otaru, Hokkaido, Japan
Cross Country Skiing & Nordic Combined
1932 HP
Men's 18 km 15th 10
Men's Individual 15th 15
25


Tsuburai Takashi

B. 1951-09-12, Hokkaido, Japan
Ice Hockey
1972 HP
Men's Team 9th 80
80


Tsuburaya Kokichi

B. 1940-05-13, Nerima, Japan; D. 1968-01-08
Athletics - Track & Field (1 bronze)
1964 HP
Men's 10000 metres sixth 640
Men's Marathon bronze 3840
4480


Tsuda Seiichiro

B. 1906-07-26, Matsue, Japan; D. 1991-09-20
Athletics - Track & Field
1928 1932 HP
Men's Marathon sixth fifth 2460
2460


Tsuji Hiroko

B. 1938-11-29, Ishikawa, Japan
Artistic Gymnastics (1 bronze)
1964 HP
Women's Individual combined 25th 0.1
Women's Team combined bronze 640
640.1


Tsuji Masanori

B. 1946-03-24, represented Japan; D. 1985-08-12
Cycling - Road
1964 HP
Men's Road Race dnf -22.60
-22.60


Tsukada Kimiko

B. 1937-10-26, Aichi, Japan
Artistic Gymnastics
1960 HP
Women's Individual Combined 22nd 0.4
Women's Team Combined fourth 400
400.4


Tsukada Maki

B. 1982-01-05, Japan
Judo (1 gold, 1 silver)
2004 2008 HP
+86 kg gold silver 15600
15600


Tsukahara Mitsuo

B. 1947-12-22, Tokyo, Japan
Gymnastics (5 gold, 1 silver, 3 bronze)
1968 1972 1976 HP
Individual combined 18th 8th bronze 2818.56
Team combined gold gold gold 9600
Horizontal Bar - gold gold 3200
Vault - - silver 1000
Rings fourth bronze - 1040
Parallel Bars - - bronze 640
Floor Exercises fourth - - 400
18698.56

Member of the Japanese gymnastics team from '68 to '76, who won gold each time.


Tsukamoto Koju

B. 1942-02-01, from Tokyo, represented Japan; D. 2004-08-29
Rowing
1964 HP
Men's Coxless Fours 12th 30
30


Sharon Tsukamoto

B. 1953-08-10, Toronto, Ont., Canada
Artistic Gymnastics
1972 HP
Women's Individual Combined 80th -11.10
WomMen's Team Combined 11th 16
16


Tsukawaki Shinsaku

B. 1931-01-03, Fukuoka, Japan; D. 1993-09-15
Gymnastics (1 silver)
1956 HP
Men's Individual combined 12th 40
Men's Team combined silver 1000
Men's Floor Exercise 10th 25
Men's Horse Vault 19th 0.4
Men's Parallel Bars 8th 64
Men's Horizontal Bar 13th 6.4
Men's Rings 7th 100
Men's Pommeled Horse 22nd 0.1
1235.9


Tsunoda Katsuji

B. 1943-09-28, Higashiagatsuma, Japan
Basketball
1964 HP
Men's Team 10th 50
50


Alla Tsuper

B. 1979-04-16, Rovno, Ukraine, then Soviet Union, represented Belarus
Free-style Skiing (1 gold)
2006 2010 2014 2018 HP
Aerials 10th 8th gold fourth 12534
12534


Yury Filaretovich Tsuranov

B. 1936-01-02, Nerchinsk, Zabaykalsky Kray, Russia, represented the Soviet Union; D. 2008-03-15
Shooting
1968 1972 1976 HP
Skeet fourth 13th 10th 2588.4
2588.4


Tsurumi Shuji

B. 1938-01-29, Tokyo, Japan
Gymnastics (2 gold, 3 silver, 1 bronze)
1960 1964 HP
Individual combined fourth silver (*) 5600
Team combined gold gold 3200
Pommeled Horse bronze silver 1640
Horizontal Bar - - -
Parallel Bars - silver 1000
Vault sixth fourth 560
Rings - fifth 250
Floor Exercises - - -
12250

(*) Boris Shakhlin, Shuji Tsurumi and Viktor Lissizki were equal silver at the Individual Combined at Tokyo.


Tsurumine Osamu

B. 1941-08-21, Kagoshima, Japan; D. 2015-02-02
Aquatics - Swimming
1964 1968 HP
Men's 100 metres Breaststroke R2:16th 6.4
Men's 200 metres Breaststroke sixth 8th 1056
1062.4


Tsuruta Hiroshi

represented Japan
Art Competitions
1936 HP
Painting - unknown event AC 3.724
3.724


Tsuruta Tomomi

B. 1951-03-25, Higashiyamanashi, Japan; D. 2000-05-13
Greco-Roman Wrestling
1972 HP
Men's Super-Heavyweight (+100 kg) 9th 240
240


Tsuruta Yoshiyuki

B. 1903-11-01, Kagoshima, Japan; D. 1986-07-24
Swimming (2 gold)
1928 1932 HP
200 m Breaststroke gold gold 19200
19200


Tsushida Makoto

represented Japan
Rowing
1928 HP
Men's Coxed Fours Rep1 81
81


Tsutani Kanoko

competed in 1960 and 1964 as

Mabuchi Kanoko

B. 1938-01-06, Hyogo, Japan
Aquatics - Diving
1956 1960 1964 HP
Women's Springboard 8th 16th 7th 662.4
Women's Platform 10th 11th 164
826.4


Aleksander Tšutšelov

B. 1933-04-26, Talinn, Estonia, represented the Soviet Union; D. 2017-01-01
Sailing (1 silver)
1960 1964 HP
One−Person Dinghy (Finn) silver 12th 6060
6060


Written 2001-02-03 - last modified 2022-03-16

This page is part of the site "Full Olympians" by Herman De Wael. See here for a full Introduction.